• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poticaji-vlasnička struktura

Markeca

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
5
Poštovanje svim poljoprivrednicima:)

Trebao bi pomoć oko poticaja, imam neki problem i zvao sam ZG rečeno je da je ono što je napravljeno protuzakonito, dok su ovi gdje je to napravljeno rekli da je sv ok, naravno ne riskirajući ništa oko sebe...

Naime, vlasnik sam dosta parcela zemlje s bratom, ja imam manje udjele 1/10, 1/5, 1/20 dok on ima ostalo tj. veće udjele....

Pitanje je, da li on može dizati poticaje na tu zemlju, koja je u našem vlasništvu bez moje ikakve suglasnosti. Znači on diže poticaje na tu zemlju?

Hvala unaprijed,
Marko
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Moze, pokaze posjedovni list gdje je vlasnik vise od polovine zemljista i upise cjeli komad u arkod ako im kaze da sve on radi
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Nije ti to pitanje bas za poljoprivrednika, iako mozda netko zna.
Najbolje otidji u savjetodavnu sluzbu, tamo pokusaj naci nekog pravnika koji tumaci propise (oni savjetuju agronome).
U nacelu poticaj nije vezan uz vlasnistvo vec uz posjednistvo.
Ako je isti posjednicki dio kao i vlasncki (a vjerovatno je), tesko je mogao ostvarit poticaj na sve bez ugovora s tobom o plodouzivanju.
 

Markeca

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
5
Moze, pokaze posjedovni list gdje je vlasnik vise od polovine zemljista i upise cjeli komad u arkod ako im kaze da sve on radi

Aha, a ja ne mogu ništa tu tražiti? Imam manje od polovice....

To sigurno 100%.

hvala na odg..

kao što sam napisao, na jednom mjestu jedan odgovor od onih služba koji bi trebali znati na drugom drugi- oprečni naravno, naša birokracija....

meni je malo nelogično da netko može dizati poticaje na nešto gdje si i ti suvlasnik, makar i u malom postotku, bez tvog znanja o istome.

A možda je netko imao sličan slučaj, ipak se bavimo time :p
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
sva birokracija ti funkcionira isto,
kad nesto ne znaju ili ne zele rijesit racunaju s tim da ono sto si cuo nije sluzbeno, jer je usmeno.
Ja kad se bas razestim onda uzmem papir i pisem dok govore, jednom sam trazio da mi to poslje i ovjere jer su mi rekli da je to sluzbeno.
Naravno, nisam dobio ovjeru, ali su me zapamtili, radi se o katastru...jer sam geodet po struci.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
moja seka i ja imamo gotovo svugdje pola-pola, i gdje je ona upisivana morao sam ja kod javnog bilježnika dati izjavu da ona može sve, a gdje sam ja upisivan davala je ona izjavu...tak da mislim da nema toga tko ima više od pola, nego svi koji imaju udio u parceli moraju dati izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika...sve ostalo mi zvuči nevjerojatno...
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,649
Za poticaj nije bitna vlasnička struktura nego tko obrađuje zemlju, to znaći da onaj tko ima npr. 1/12 može dobivat poticaj ako on obrađuje sve, a također gospodin s početka ove priče koji npr. sjedi za kompjuterom dok njegov brat u gumenim čizmama kopa rupe za odvodnju vode s parcele, sjetio se da bi i on dio poticaja. :mur:
 

Markeca

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
5
moja seka i ja imamo gotovo svugdje pola-pola, i gdje je ona upisivana morao sam ja kod javnog bilježnika dati izjavu da ona može sve, a gdje sam ja upisivan davala je ona izjavu...tak da mislim da nema toga tko ima više od pola, nego svi koji imaju udio u parceli moraju dati izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika...sve ostalo mi zvuči nevjerojatno...

Tom logikom se i ja vodim....

Za poticaj nije bitna vlasnička struktura nego tko obrađuje zemlju, to znaći da onaj tko ima npr. 1/12 može dobivat poticaj ako on obrađuje sve, a također gospodin s početka ove priče koji npr. sjedi za kompjuterom dok njegov brat u gumenim čizmama kopa rupe za odvodnju vode s parcele, sjetio se da bi i on dio poticaja. :mur:

Dragi gospodine, ne očekujem isprike niti svađanje, ali neznate situaciju...

1.)Što mislite kako sam ja dobio samo ove 1/12 a on ostalo? Tako da je on oporučno dobio sve, a ja ništa, pa sam na kraju dobio ono što me po zakonu pripada...

2.) Ja sam se ujutro vratio s posla iz noćne gdje nisam ni oka sklopio, a neću ni čitav dan nego ću ranije ići spavat....

3.) Dobio je od mamice i tatice zemlju koja mu nije ni trebala jer je bio u gradu u stanu, a ja sam plaćao ljudima što čistim novcima što rukama da otplatim zemlju kada se je s malom poljoprivredom isplatilo baviti...

4.) Na tim velikim komadima je počela rasti šikara-iako ima traktor koji je isto tako naslijedio, pa je našo velikog poljoprivrednika i dao njemu da radi a za protuuslugu on bere poticaje, prema tome, on vjerovatno sada spava jer je uvijek umoran ( slobodan dan ima) i to u obiteljskoj kući koju je isto tako naslijedio, a ne da kopa kanale, jer skoro da ni nezna koje sve ledine ima u vlasništvu....

5.) po ovoj vašoj logici da sam ja prije prijavio za poticaje ja bio dobivao, a kako je on, on dobiva, ili možemo oboje za iste dijelove zemlje?

s štovanjem!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Tužno je da brat o bratu ima takvo mišljenje i na ovaj ili drugačiji način otima jedan od drugoga !
Na kraju krajeva koliko vidim ni jedan ni drugi ne obrađujete tu zemlju ali su vam poticaji interesantni i takvih primjera je masa. Na drugoj strani je masa vrijednih ljudi koji žele i hoče obrađivati tu zemlju i živjeti od toga a do zemlje nemogu doći jer državnu dobivaju podobni a privatnu može radit bez poticaja....nikada mi na ovaj način nečemo na zaelenu granu jer previše je među nama onih koji se drže one stare "dao bog da susedu krepa krava pa makar meni krepale dve"
 

Markeca

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
5
Tužno je da brat o bratu ima takvo mišljenje i na ovaj ili drugačiji način otima jedan od drugoga !
Na kraju krajeva koliko vidim ni jedan ni drugi ne obrađujete tu zemlju ali su vam poticaji interesantni i takvih primjera je masa. Na drugoj strani je masa vrijednih ljudi koji žele i hoče obrađivati tu zemlju i živjeti od toga a do zemlje nemogu doći jer državnu dobivaju podobni a privatnu može radit bez poticaja....nikada mi na ovaj način nečemo na zaelenu granu jer previše je među nama onih koji se drže one stare "dao bog da susedu krepa krava pa makar meni krepale dve"

Nažalost, ovo je sve prošlo krivo, i pomalo mi je glupo govoriti o privatnom životu, ali uvijek nastojim odgvoriti..

početkom rada sam praktički istjeran od roditelji i naravno prošao sam, priženio se kod žene, pa smo, želeći biti oboje samostalni iako će njoj ostati ta ne prevelika kuća , opet smo željeli imati mir i napravili kuću u blizini.....

nakon toga od roditelja mi je rećeno da nemam pravo dobiti ništa zemlje i ja sam se pomirio ( a imali su je puno) i nekih 30% zemlje obrađivao kaj je bila ženina tj tastova ( nisu imali previše zemlje) a ostalih 70-ak % sam "posuđivao"....

imao sam 3 krave i govorimo o vremenu do pred 10-ak godina kada se je dalo s kojom kravom dobro zaraditi ( i naradilo se ) međutim to mi nije bilo problem....

prije par godina je otac umro i ja sam tražio na sudu ono što mi pripada ( sve po zakonu:( ), što sam i dobio te male udjele. iako nisam s bratom dobar jako dugo, došao sam do njega i rekao da li bi mogli to riješiti, nek se izračuna kolika je površina moja i da si uzmem jednu-dvije ledine i da imamo sve 1/1, na što se on nasmijao podmuklo i rekao vidit ćemo, vidit ćemo.....prošlo je već 2,5 godine, pomak 0

ja niti nemam neke potrebe, a niti mi se neda s majkom ( koja je i veliki uzrok svega- jer je samo jedan sin) svađat i radim nešto koliko mi treba za 1 kravu i svinje svoje tj. ženine i nešto malo susjedove koji nema ničega, zemlje.....


slažem se, i ja sam pa čak i poslije kad sam postao otac i sve ( otišao sam od kuće s 21-om) vjerovao u ideal bratske ljubavi i složnosti, kao i majčinske, ali opekao sam se,

bilo bi ljepše da se možemo popričati kad je on tu dosta blizu, ali........


i ono što sam zaboravio...nitko nikome nije oteo, on nije nikad volio biti na zemlju i prošao je u grad, tražio sam minimum nečega i na kraju sam to tražio na sudu...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ma zna život biti jeben , nisi gladan nisi žedan to je najbitnije a najbolje ti je otići u lokalnu agenciju za plaćanja u poljoprivredi i njih pitati vidiš kao se svaka riječ ovdje važe i zna biti neshvaćena.Ospori mu poticaje nije zaslužio ili mu ponudi da otkupi od tebe tvoj dio jer ne budeš nikad imao mira. U potpunosti te razumijem i moj otac je prošao slično kao ti. Smeće od strica 20 i više godina nije pitalo za roditelje niti ih je obilazio kad je djed umro otac i ja smo se brinuli o baki dok nije umrla i ona. Na ostavinskoj saznajemo da je strikan vlasnik 3/4 svega ima takovih sudbina podosta. Al znaš kao se veli sve se vraća sve se plaća, sve dođe kad tad na naplatu. Sretno
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nažalost,

A , gle, ako ti je utjeha, moja stara je jednako prošla sa sestrom. Ti si išao preko suda i "dobio" si nešto. Moja stara je dobila nulu, ništa. Baka i deda su umrli u razmaku dva mjeseca. Njezina seja uvalila dedi neki papir jer je kao radnik XY firme imao pravo popusta ne neku robu, deda potpisao, nije ni čitao. Na ostavinskoj se ispostavilo da je kuća, zemlja sejina.
I na ostavinskoj raspravi, seja kaže mojoj staroj, dokaži da je bio lud i dobit ćeš ono što ti pripada. Sutkinja ju gleda, moja stara se ustala i otišla. 27.2. će biti 18 godina kako nije riječ progovorila s njom.
Poslala je čestitku za Božić koju sam ja vratio pošiljatelju. Eto, tako ti to ide.
Susjeda moja isto tako. Njezina prabaka, je isplatila sina, da kćeri ostane ovo gdje je sada, a sin od brata se uknjižio na zemljišta 1/4, a na kuću i okućnicu s 3/8. Ne bi unuka znala da nisam kupio šume od nje. Postoje papiri o isplati, ali tko je jači taj kači.
Ima takvih primjera milijun. U mojoj ulici na selu desetak. Sve zbog pola rali zemlje.
 

Markeca

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
5
Ma sve jasno dečki.....sad je puno predaleko i prošlo....

ja 15-ak godina doslovno nisam mislio o toj obitelji ništa, iako sam živio blizu potpuno sam se "odvezao" od njih i živio u miru s ženom i dvoje predivne djece...

međutim kad je otac umro, na sporvodu mi je majka (ako ju mogu tako zvati), nakon što smo pokopali osobu s kojom je provela preko 40 godina života rekla . ti nećeš dobiti ništa...

baš zbog toga sam išao na sud do zadnjeg i dobio i neki mali dio u kuću-koji im je trn u oku...

danas, iako imam djecu koja nisu za zemlju nego za knjigu, želim srediti par ledina da imam 1/1 da se opet ne cijepa na 100 dijelova, kao u zadrugama i da moji unuci imaju problema s time....

ali što je tu je....

takav je život, al misliš da se tebe to neće dogoditi....

a sudbina takvih ima previše,znam

lp
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kod mene ti je slučaj da imamo cca dvije rali obradive zemlje,poslje dedine smrti to se podjelilo,tj pisalo na četvero djece i baku.
Zemlju naravno obrađujemo stari i ja jer su stričevi recimo u gradu i oni ne rade takve poslove,prijašnjih godina je stari dobivao kolko tolko poticaja,skoro pa dovoljno da se opsije kuruza na toj površini dok nisu prije koju godinu tražili da mu sva braća moraju potpisat kak on obrađuje sve da bi mogao dobit poticaj,al naravno jedan nije htio potpisat i tu poticaj odlazi u zaborav

Slučaj broj 2, stara ima zemlju u križevcima i to smo dali čovjeku da obrađuje bez ikakve naknade samo da su parcele uredne da ne zaraste,dio smo mu i prodali,i on kao korisnik te zemlje uz potpis moje stare dobiva poticaj i na tu zemlju
 

Najnoviji postovi

Na vrh