• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrosnja

R

Ratarko

Guest
Super , bitno da ti odgovara u radu i eto sa tim jednim dodatnim utegom ti ju prilagodiš tvojim trenutnim potrebama .
Da li i oreš sa Rakovicom i da li onda imaš jedan ili više utega naprijed ?

Malo sam uspoređivao svoju potrošnju pri pripremi i sijanju soje na jednoj tabli.
Meni je izašlo da sam potrošio 75 litara goriva za 3.5 ha .
Kod mene nema brda i parcela je bila od 13 ha kao i podatak da sam ja radio pripremu i sijanje sa puno večim traktorima .
Kada bi se dodale sve otežavajuče okolnosti iz tvoga slučaja i moja bi se potrošnja popela na 100 litara za 3.5 ha , siguran sam .
 
R

robert

Guest
meni je zelja uzeti td 75 ima 4 cilindra,trosi sigurno 20% manje od 90-tke,al po svemu sudeci moj stari oce novi case.
zato volim td zbog stvarno male potrosnje.uzeo bi i td 60.nek je los,al malo trosi.njemu je ptrosnja barem 10% manja od td 75.prijeteljev JD 60 ks,'85 god.,ne znam koja serija potrosi za isto vrijeme 30 lit,a imt 42ks,isto ne znam seriju,za dan potrosi 25 litara(juce sam bas pricao sa vlasnikom tog imt-a)
naravno rijec je o sjetvi,di koristimo 1200-1300okr/min motora.to se podrazumijeva.
 
R

Ratarko

Guest
Ja sam prodao svoj Torpedo 6206 C prije tri godine za 3000 € , bio je `84 godina. Stvarno je radio tri dana dok bi potrošio rezervoar goriva . Motor mu je bio odličan i milion puta bolji od onoga užasnog motora što ima TD 48 .
 
B

bajki

Guest
Orem sa Rakovicom jer nemam drugi traktor. Nisam dosad stavljao utege pri oranju jer mi se u oranju ne propinje. Neznam koliko bi dobio ako stavljam utege naprijed u oranju. Inače imam dosta problema u oranju jer je dosta brdovito i traktor mi dosta proklizava, ubrdo stalno orem pod blokadom diferencijala (zimska brrazda) i opet proklizava, a nizbrdo mi opet ide ko lud i plug mi mogao iči dublje, a nemože od dubinskog točka.
Razmišljao sam o punjenu guma vodom, ali mi se to neda raditi samo zbog zimske brazde. Neznam dali če biti toliko poboljšanje da mi se isplati to raditi.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Å to radite sa preradjenim(odpadnim)uljem?Koje su sada cijene novog,recmo trojke,petice i slicnim koji se nudi u HR,vidim Ratarko koristi OMV,koja je cijna 10,60 ili mozda netko kupuje po 200 litara?
 
R

Ratarko

Guest
Prerađeno ulje još uvijek ostaje nama .
Cijena 200 litara bačve OMV ulja je oko 5.000 kn .

Trenutno se natežem sa ovima iz Massey servisa jer oni pri zamjeni ulja koriste Inino Turbo ulje što po mojem mišljenju nije dobro za tier 3 motore jer je mineralno . Htio bi potpuno sintetičko ulje za svoj Massey a oni to nemaju . Kažu da jesu u pregovorima sa BP ( englesko ) ulje ali naravno da i englezi traže neke preduvjete od njih koje ovi ne mogu ispuniti . Recimo BP traži da im se vrati 30 % rabljenog ulja nazad a več to je problem kod nih .

Bilo kako bilo kada dođe vrijeme za zamjenu ulja u mom MF-u kupiti ču si sam ulje po mojoj volji ( naravno full sintetika ) i zvati ih da naprave servis . Nikako im neču dozvoliti da mi stave Inino ulje u motor jer mi trošak koje mi motorno ulje pravi u toku godine ništa ne znači .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, imaš u potpunosti pravao! Morao bi biti lud da im dozvoliš u MF staviti ulje od Ine!
 
B

Bobo

Guest
Cuj, INA ulje moze i u nekim slucajevima biti i dobro, ali za high tech uporabu nikako nije dobro ni jedno inino ulje...

Cuj, ovo ulje koje ti oni stavljaju, ti svejedno placas, pa kad nemaju oni kakvo ti zelis, kupi kako si rekao i mir. Ne daj INA ulju ni blizu MF-a...
 
R

Ratarko

Guest
Ima Ina ono sintetičko ulje Delta Sint ali mi ono nije baš milozvučno :?
Obično mineralno ulje ne želim staviti u motor od MF-a , doh je za druge moje strojeve i mineralno dobro .

Najviše me plaši što je to taj tier 3 motor , euro 4 norma pa mi je to sve novo .
Nemam nikoga za kopiranje ovdje , bratič mi ima nove kamione sa motorima od 500 KS ali i ti njegovi motori nisu common rail . On koristi sintetičko ulje u kamionima pa se vodim samo po tome , ako njemu štima i meni če .
 
B

bajki

Guest
Ratarko šta ti piše u uputstvu koje ulje da stavljaš. Tamo ti piše i gradacija i koje kvalitete treba biti ulje i po meni je to najbolja vodilja. Ako staviš kvalitetnije ulje neče škoditi, može se desiti da traktor troši više ulja nego treba. Znam da su auti sa sintetikom trošili više ulja, nego kad se u njih sipa polusintetika. Također to dosta ovisi i od ulja do ulja koliko če ga motor potrošiti. Mogu bii ulja istih karakterisitka a da jedno ulje motor više troši od drugog.
 
R

Ratarko

Guest
Piše da koristim ulje API-grade CI-4 odnosno ACEA-grade E7.
Teško pronalazim ovaj zadnji broj E7 , večinom su ulja sa E2,E3,E4, i E5 oznakama .

Ma nači ču nešto dok dođe vrijeme izmjene ulja , nadam se .
 
B

bojance

Guest
Mislim da bi ti ovo ulje odgovaralo... To je ulje za Caterpillar a pravi ga Exon Mobil..

Cat DEO (Diesel Engine Oil) SAE 15W-40, SAE 10W-30

Typical Characteristics*

SAE Viscosity Grade 15W-40 10W-30

API Service Classification:
Diesel CI-4, CH-4, CG-4, CF-4/CF CI-4, CH-4, CG-4, CF-4/CF
Gasoline SL, SJ SL, SJ

OEM Specifications:
Cat ECF-1 ECF-1
Mack EO-M Plus EO-M Plus
Cummins CES 20071/76/78 20071/76/78
Volvo VDS-3 VDS-3

API Gravity at 16°C (ASTM D287) 29.3 31.9

Flash Point, °C (ASTM D92) 222 227

Pour Point, °C (ASTM D97) -33 -33

Viscosity:

cP @ -20°C 6000 6000

cP @ -25°C 18,000 18,000

cSt @ -40°C (ASTM D445) 115.5 74.0

cSt @ 100°C (ASTM D445) 15.0 11.5

HT/HS, cP @ 150°C 4.4 3.6

Viscosity Index (ASTM D2270) 135 145

Zinc, % Wt. 0.133 0.133

Nitrogen, % Wt. 0.129 0.129

Sulfated Ash (ASTM D874) 1.1 1.1

TBN (ASTM D2896) 10.6 10.6
 
R

Ratarko

Guest
Tu ima hrpa stvari u koju sa ja totalno ne razumijem , mislim na te sve oznake :(

Radi se o tome da sam za sada tražio samo ono ulje za koje znam da ga mogu jednostavno nabaviti u HR , kao recimo to OMV ulje koje koristim več par godina . Kod nas ti ustvari možeš kupiti sve vrste ulja koje želiš , problem je samo u tome što malom čovjeku nisu dostupni svi ti slini uvoznici , trgovci , prodavači i preprodavači pa se ja za sada snalazim sa onim što imam u bližoj okolici .

Upravo mi pade na pamet da mogu pitati za ulje piceka PMT iz Poljoopskrbe jer oni su uvoznici Valtre a Valtra ima isto SISU motor :idea:
 
P

Picek

Guest
Ratarko kaže:
Upravo mi pade na pamet da mogu pitati za ulje piceka PMT iz Poljoopskrbe jer oni su uvoznici Valtre a Valtra ima isto SISU motor :idea:
INA-ino super 5 15-40 ulje koristimo..
iz jednostavnog razloga što je za seljaka najeftinije a finci su ga provjerili i odobrili..
za common rail motore mora iči rjeđe ulje..
veči je problem za novije traktore naše nekvalitetno gorivo nego ulje..
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ratarko kaže:
Koje si sve operacije radio u pripremi ?
Teško mi je reči da li je to puno ili malo kada ne znam kako dobro si priredio , opiši malo jer podatak od 95 litara može biti i velik i mal u isto vrijeme .

Opet ja,sveste vi krivi,dobio sam bolest,zove se traktoristis-kronikus,daj reci,koliko ulja stane u svaki od tvojih strojeva,znam za Mali IMT 539 je 7 litara,pobroji kolicine ulja za svih 1500 konja.
Naziv kol. zapremina kartera
IMT 539 komada 1 7 litara
Torpedo RX 170, 2 -? litara.
.....
 
R

Ratarko

Guest
suljos kaže:
Ratarko kaže:
Koje si sve operacije radio u pripremi ?
Teško mi je reči da li je to puno ili malo kada ne znam kako dobro si priredio , opiši malo jer podatak od 95 litara može biti i velik i mal u isto vrijeme .

Opet ja,sveste vi krivi,dobio sam bolest,zove se traktoristis-kronikus,daj reci,koliko ulja stane u svaki od tvojih strojeva,znam za Mali IMT 539 je 7 litara,pobroji kolicine ulja za svih 1500 konja.
Naziv kol. zapremina kartera
IMT 539 komada 1 7 litara
Torpedo RX 170, 2 -? litara.
.....

Pa ni ja sam ne znam točno , najviše stane valjda u Ropa vadilicu jer ima največi motor ali kako nemam mjerenje litara kada istačem ulje onda niti ne znam točan podatak . Donosim ulje u kanti i dok nije na max. ja sipam , koliko je to ne znam . Znam samo da mi jedno bure od 200 litara nikako nije dovoljno za godinu dana , uvijek kupim dva bureta ulja za motor i jedno bure ulja za hidraulik .
 
R

Ratarko

Guest
abrkili kaže:
koliko se često mora ulje na hidrauliku mijenjat??

Recimo svakih 1500 sati , zavisi od traktora , koliko je star , da li ima mušica u mjenjaču , koliko radi u toku godine , kvaliteti ulja koje se koristi ...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
a zašto se mijenja ulje u hid?jel se potroši,izgubi svojstva ili?mi nismo kolko ja znam nikad na fercu mijenjali...samo provjerim ako treba nadosut katkad.
 
B

Bobo

Guest
E, abrkili, to ti je zajeb stoljeca!! Pogotovo ako ne saltas s medjugasom pa ti mijenjac svako malo "zakrci"...

Na mom 539 u 22 godine nikada nije bilo mijenjano ulje u hidrauliku, jer je bilo skupo :? a posto djed nikada nije do kraja stiskao kvacilo u ulju je bilo toliko spene da je bilo gusto kao krema! Pumpa hidraulika je cijela bila ismirglana da smo se krizali i lijevom i desnom kad smo vidjeli zasto hidraulik vise ne radi...

Na novijim traktorima je mijenjac odvojen od hidraulika, a i da nije kad noviji traktori imaju sinhronizirane mjenjace.

Uzmi si jedan dan vremena, pa istresi ulje u neku cistu posudu i bar ga procijedi kroz neku finu finu gazu. Ako se previse presijava, tj mozes "pisati" po ulju, mijenjaj ga, jer je vec krajnje vrijeme za sprijecevanje sranja. Kad vidis koliko ti traktor vrijedi, pumpa hidraulika je preskupo ulaganje...
 
Na vrh