• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poučne priče, aforizmi, poslovice, anegdote

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
I kak da nebum ponosan, između ostalog i zato jer je nastavil mojim putevima....
Gledajuči slike naletim na ovu skeniranu.

Prvi šerafciger koji je valjda imal u ruci..... imam ga i danas, ustvari imam garnituru koja je modificirana prema potrebama i iz koje je izgubljen veči križni, ali taj s kojim maše je u orginalu.
Mislim, ne da mislim nego ga bum garant zatiplal na zid kao uspomenu.



 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
...djeca koja danas ne znaju kak se teško njihovi roditelji bore nebi li im omogučili apetite koji su im sve veči budu imali grde probleme zbog svojeg opuštenog djetinjstva.
Ovo je velika istina, ali puno je stvari i do samog djeteta. Nekog se jednostavno ne da promijeniti, pa kaj god da radiš...

Kak da obasnim djetetu zakaj se ja vozimu starom autu, a netki "vrtirep", da ne rečem nekaj ružnije, se vozi u novom skupom? Čemu rad, trud, škola, obrazovanje...kad su neki uspješniji bez toga svega???
Uglavnom, svi ti klinci vide da "šljaka nije in" i da tu nema love...a jedino je lova i pokazivanje (razmetanje) "važno u društvu kakvom živimo"...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ovo je velika istina, ali puno je stvari i do samog djeteta. Nekog se jednostavno ne da promijeniti, pa kaj god da radiš...
Ja bi se složil s onim kaj je Plus napisal u vezi tvoje sitacije, samo kaj je tvoje dijete povuklo na mamu i ti se sad moreš na glavu postaviti....

Ja i dan danas pamtim to dijete kad sam ga prvi put videl. Kad smo ga pitali koliko je sati, pa pitanja iz svjetskih znamenitosti..... a koliko je onda imal godina, jako malo.
Njegova generacija je tek progovorila a on je znal čitati i pisati, raspoznaval je brojke, računal.....
Ti si u to vrijeme bil terenac a s njim su se zabavljali mama i djeda, a znamo kaj su oni po zanimanju bili..... ;)

Kak da obasnim djetetu zakaj se ja vozimu starom autu, a netki "vrtirep", da ne rečem nekaj ružnije, se vozi u novom skupom? Čemu rad, trud, škola, obrazovanje...kad su neki uspješniji bez toga svega???
Jednostavno, ne omogučiš mu sve kaj imaju sva druga djeca i dozvoliš da sve ima.
Nagradiš ga za ono kaj je zaslužil u skladu sa svojim mogučnostima.
S vremenom bu sam shvatil i to mu bude poticaj da cijeni ono kaj ima i trudil se da ima više.
Ako ga život pomazi možda uspije, a ako ne, mučil se bu kak i mi.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,931
A kaj smo se narajzali po šumama (u proljeće tražili ljeskov štap za ribe), po poljima (matoviljac) u ovo vrijeme borovnicu za kititi. :unsure:
Sjetim se kad sam klincima pokazao kiselicu i zečju djetelinu. Oni normalno "pasli", a jedna gospođa popizdila da to njezina djeca ne smiju jesti!:p
Nedavno sam doživio da se jedni ne znaju vratiti iz šume, jednostavno ne znaju od kuda su došli!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Došao sam u nutra malo odmoriti leđa...

Ovo što sam sada pročitao, od Vas nekolicine napisano je največa životna istina.

Iskreno se nadam da se kolega ZJ nije uvrijedio dok sam mu jučer blebnuo "kakav otac, takav sin". Još sam uvijek mišljenja da me kolega dovoljno poznaje i da zaista zna da ja u njemu vidim jedu osobu koja "zna struku i život", da ne rastežem temu.

Jednako tako je za svako naše dijete neprocjenjiva škola života, u kojoj dijete gleda i isprobava rješavati sve životne probleme u prisutnosti roditelja, mame i tate. Naravno da jako veliku ulogu imaju i bake i djedovi.
Ja sam slobodan izreči da je škola za odgoj naše djece puno manje značajna nego se to danas potencira. Previše se roditelja skriva iza floskula da šalju svoje dijete u bilo kakvu školu da ona od njega napravi čovjeka, nekoga i nešto.
Ma kaj god.
Obitelj je djeci največa učiteljica života, a škola več spada u "brušenje" dobro, ili manje dobro "odgojene, ali i za nešto talentirane djece".

MUHA dirnule su me u dušu tvoje pokazane slike, izazvale su u meni sjetu. Nemam pravih riječi da sada izrazim kakvi su mi sve osječaji navrli dok sam to preletio pogledom...

Moji su me roditelji učili "abecedu života", a imao sam neizmjernu sreču da sam kao šegrt došao u ruke majstora Martina, koji je u meni cijelo vrijeme srednje školskog školovanja vidio skoro pa vlastito dijete (njegov je mlađi sin, mojeg imena i mojeg godišta, par mjeseci prije nego smo se ja i majstor Martin upoznali poginuo u prometnoj nesreči, padom s motora, na prvoj probnoj vožnji, kako mu ga je on kao otac složio - majstor Martin se jako teško nosio s tim "bremenom", a u meni je vidio normalno odgojenog dječaka, sjajnog učenika u školi i jako dobrog šegrta, ma ne samo on nego i njegovi kolege s posla, ali to sada zaista nije bitno...)
Da ne nabrajam sada sve po redu, jer uvijek mogu nekog nehotice zaboraviti:
Kolege forumaši - izgleda da su, večinom, naši životi bili malo složenija životna škola, koja je na kraju uspjela od nas napraviti "sasvim normalne i odgovorne ljude".
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,931
Jučer sam kolegi pomagao oko pripreme pećenice i tako smo malo trkeljali o školi (supruga mu učiteljica).
Danas je jednostavnije - bezbrižnije - "propustiti" đaka kroz osnovnu školu (bez obzira na uspjeh), nego da ponavlja razred.
Tada je bilo normalno, kad smo išli na maturalno putovanje u Jelsu, da sjednem u vlak u Sisku (imao besplatnu kartu), odem na Željeznički u Zg, pokažem kondukteru papire i on zatvori rezervirani kupe Zg-St do Siska gdje se ostali ukrcavaju!
Tada je bilo normalno, da u razvodnoj kutiji u Osnovnoj školi kad smo radili tamnu komoru, pronađem "0" (najviše žica u vrpi). Na nožić -golim prstima - stisnem žicu i tražim fazu, zarezivanjem izolacije. A nastavnik tehničkog drka po šalterima da slučajno ta faza ne ide preko prekidača.
Tada sam za džeparac zarađivao (osnovna škola), po okolnim selima, popravljajući radioaparate lampaše, pegle, peći......televizore nisam jer su imali po 20tak elektronki raznih modela, a to je bilo skupoooo!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
...Jednostavno, ne omogučiš mu sve kaj imaju sva druga djeca i dozvoliš da sve ima.
Nagradiš ga za ono kaj je zaslužil u skladu sa svojim mogučnostima.
Tak se i postupa... ne ispunjavam želje samo tak, niti morem, niti hoću ;)
Ali, uvijek onaj ali...nemreš na sve utjecati (prvenstveno na okolinu).

...Ako ga život pomazi možda uspije, a ako ne, mučil se bu kak i mi.
Život te može pomaziti jedino ako uložiš veliki trud...bez toga...teško...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
... izgleda da su, večinom, naši životi bili malo složenija životna škola, koja je na kraju uspjela od nas napraviti "sasvim normalne i odgovorne ljude".
Želim to danas i mlađim generacijama...pogotovo onaj zadnji dio.

PS
Ne, ne ljutim se. Nemrem na nekoga tko je pošten i vrijedan čovjek :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Tak se i postupa... ne ispunjavam želje samo tak, niti morem, niti hoću ;)
Ali, uvijek onaj ali...nemreš na sve utjecati (prvenstveno na okolinu).
Ja pak mislim da se može, neznam jel se ti sječaš onog mog posta tata koliko košta tvoj sat...

Život te može pomaziti jedino ako uložiš veliki trud...bez toga...teško...
A i život te može pomaziti ;)
Ciljal sam upravo na ono kaj je Plus napisal. Slično je bilo i kod mene, spojila se kombinacija majstora koji ima volje prenesti svoje znanje i mene kao učenika koji prima znanje....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Za prvo: trudim se i provodim puno vremena...koliko mogu.

A dobro, ak si na to mislil. Slažem se.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ništ ja tebi ni nikome ne zamjeram.
Ja sam imal puno više vremena od tebe pa mi sad ponekad žal kaj nisam mnoge stvari na stranu metnul. A mogel sam.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Svaka vam cast forumski kolege, svi pisete iz duse i vidim da ste pravi i normalni ljudi i trudite se da i vasi potomci postanu takvi.

Moje djetinjstvo je takoder vrlo slicno onome od kolege Matije_E30, znaci traktor, polje i stala.
Djed je umrl dok sam bil 14 god i ostavil pune stale stoke iza sebe.
Onda su mi majka i baka rekle da ako hocu kaj imati, da se primem posla, a ja zavrsavam 8. razred.
I tak je to krenulo.
Takoder umjesto mora sam po cijele dane susil livade i baliral, em svoje em usluzno.
A dok sam krenul na faks, onda je bilo dosta napeto.
Ujutro na predavanja, poslije podne u stalu, a po noci brati kukuruzu.
I jos uz sve to sam redovno izlazil van s prijateljima, naganjal cure i tak, heh.

Bilo je dosta tesko, ali zadovoljan sam kak se sad sve pomalo poslagiva i kak se taj moj napor isplatil.

Samo nek bude zdravlja i bude svega.

A i htel bi da mi forumasi si organiziramo nekakva druzenja, gde bi mogli malo porazgovarati, pojesti, popiti.
Uopce nije bitno gde, samo da se skupimo i podruzimo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Rajši na Maricu, neg na maricu... ;)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh