• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Povrćari i/ili u EU?

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Pozdrav forumašima,
novak sam na forumu, zovem se Petar i bavim se proizvodnjom povrća na otvorenom polju(2ha) i u plastenicima (0,8ha) već dvadesetak godina. Imam puno iskustva i znanja u proizvodnji povrća i to sam spreman podjeliti sa Vama,ali mene sada više zanima vaše mišljenje o trenutnom položaju polj.proizvođača i šta napraviti da spremno dočekamo ulazak u EU?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo da ja iznesem svoje mišljenje i stav.

Smatram da je nužno organizirati proizvodnju. Dakle, to ne možemo napraviti sami, ali u suradnji s velikim otkupljivačima možemo. Ja radim sa agrofructusom i mogu reći da sam zadovoljan suradnjom. Upravo dogovaramo cjelogodišnju proizvodnju. Treba imati povjerenja u ljude s kojima radimo. Nekima od samog imena agrofructus raste kosa na glavi, ja sam zadovoljan.
Samo organiziranom proizvodnjom možemo doći do količina robe koja će biti dostatna za izvoz. Nitko ne želi kupiti malo robe, a europsko tržište je ogromno. Prostora ima, prvenstveno jer imamo jako kvalitetnu robu. Malo po malo se treba probijati, bez obzira u kojem smjeru, zapad ili istok. Nama je svejedno, bitno je da se roba proda i naplati.
Nadalje, bitno je podići razinu proizvodnje. Kako u kvantiteti tako i u kvaliteti. Bez obzira što je paprika, paradajz ili krastavac koji rastu na otvorenom, puno kvalitetniji i ukusniji nego oni u plasteniku, ipak treba gledati eknomsku stranu i povečavati proizvodnju u plastenicima. Svi mi znamo da se danas prodaje izgled a ne okus. Da ne pričamo o tome da iz jedne sjemenke paprike se na polju dobije 1,5 do 2 kg ploda, a u plastenicima i do 7 kg po stabljici. S paradajzom tu postoje još veće razlike.
Dalje, moramo svoje povrtlarske udruge potpuno restruktuirati. Ne rade za nas povrtlare neki posao. Za povrtlare se u ovoj zemlji ni ne čuje. Čim netko negdje javno spomene povrtlarsku proizvodnju, počinje galama da smo mi bogati ljudi i da zarađujemo mnogo po jedinici proizvodnje, da nama ne trebaju poticaju i sl. Pa zašto se onda ti ratari bune, što se ne primu povrtlarske struke. No to je druga tema.
Možda i ono najbitnije. Moramo se pripremiti, psihički, na niže cijene naših proizvoda. To je vezano s onim što sam gore napisao. Na otvorenoj proizvodnji ne možemo puno ušparati jer zaštita mora biti na nivou ako želimo brati i prodavati. U plastenicima se ipak dobiva puno veća količina proizvoda po površini, a imputi ostaju isti kao i vani. Nešto treba uložiti u plastenik, ali kroz određeni vremenski period se investicija isplati. I pažnja kolege povrtlari, nemojmo nasjesti kao gospoda kravari pa nadizati najskuplje plastenike od par miliona kuna. Tu bi trebali naučiti na tuđim greškama. Zašto ne napraviti sam mnogo jeftiniju konstrukciju i proči bar duplo jeftinije. Ako tu gledamo još i kredite onda čak i trostruko jeftinije. Ako ja napravim veronez visine bočne stranice 1,8 m za 18 kn po kvadratu sa pdv-om, može svatko. Zašto za isti proizvod davati 28 plus pdv.

Možda mnogi ne dijele moje mišljenje. Ja sam relativno mlad i ambiciozan i želim u ovom poslu napraviti biznis. Uviđam kroz svaku godinu da sve ovo gore napisano ima smisla. Jedan pametan čovjek mi je rekao: "ako nešto kreneš i zainatiš se, ako želiš uspjeti, uspjet ćeš. Moraš samo kao konj gledati ravno, u ono zacrtano, ne gledati ni lijevo ni desno, a kamoli se osvrtati na ono iza. Samo tako možeš uspjeti!"

Molim da i drugi iznesu svoja mišljenja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Otkupi mi svu ajvar papriku extra kvalitete po 2 kn. Jer gore navedeni se nedaju smarati sa mailom ili ga neznaju koristiti :mrgreen: I ja te podržavam u svakom pogledu i želim ti da je prodaš po duplo ili troduplo. Meni dosta, jer kakva vremena dolaze bit ću sretan i sa malim u ruci. Inaće kako sam počeo proučavati povrće jako mi se sviđa, stvar je jača od voćarstva ali su veća i ulaganja, pogotovo ako se pravi kordunski uzgoj paprike. Vjerovatno takav uzgoj oplete i plasteničku proizvodnju. Ali nema otkupa, imaju samo neki otkup. a i ti si jednom napisao da ti je Matijević rekao da povečavaš proizvodnju a ni ovo ti nije sve mogao kupiti ili tako nekako...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A gledaj, ja svakako smatram da će cijene biti manje u budućnosti.

Ovo što se tiče Matijevića stoji sa svakim otkupljivačem. Pokušat ću to prikazati proporcionalno. :mrgreen:

Ako posadiš 1 ha i prodaješ na našem tržištu, vjerojatnost je veća da će ti porpasti nekih 10-20 posto nego da ćeš prodati sve do zadnje kile. Sad gledaj ovako. Ako posadiš 10 hektara, vjerojatnost ti je ista, čak veća da ćeš prodati jer si zanimljiviji otkupljivačima. E sad, svake godine postoji proizvod, bilo da je to paprika ili kupus ili mahuna, bilo što, da jednostavno nejde i nejde. Tu preveliku krivicu i ne snosi otkupljivač jer ljudi su uvidjeli da je ta kultura prošle godine dobro išla pa su ove godine posadili više bar duplo :blackeye
Moram tu još naglasiti, da ne vrijedi raditi sa više otkupljivača jer te onda ni jedan ne shvaća preozbiljno. Ja svake godine pomalo povečavam količinu i kvalitetu i sad, da ne imenujem dečka s kojim radim, uviđa da mislim ozbiljno i da može računati na mene.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
cabage slažem se sa tobom u većini,ali zašto organizirati proizvodnju sa nekim trgovačkim društvom da ubire vrhnje tvog rada? zašto se ne organizirati sa drugim proizvođačima i osnovati organizacije proizvođača po modelu EU kooperativa ili zadruga i na takav način zajednički izaći na tržište?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E sad se ja slažem s tobom, ali smo mi tako mali da tu nema kruha. Koliko se proizvođača kod nas treba organizirati da možemo izvoziti kontinuirano? Da smo mi proizvođači svaki sa preko 1000 tona robe godišnje onda bi to imalo smisla. Ovako da se skupi cijela moja udruga jedva bi 1000 tona popunili. S tim da ja radim nekih 200 tona i još jedan duplo više nego ja, a još ima 21 proizvođać uz nas.
Ja sam za zadruge, ali teško ćemo to napraviti ovako razjedinjeni.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
agrofructus, bivši konzum čini mi se, je u našem kraju propao jer je krenuo sa ucjenjivačkim cijenama i rokom otplate od 5-6 mjeseci da bi kasnije htio preko kompenzacije skupo naplatiti repromaterijal i ambalažu što su poljoprivrednici na koncu to odbacili. Hoću ti reći da budeš oprezan jer su upravo i ti veliki otkupljivači kreatori lošeg stanja poljoprivrede u Hrvata.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Svjestan sam svega toga i prvi ću krenuti u osnivanje zadruge ako će se pokazati da možemo nešto napraviti. Za sada se držim ovoga jer mi odgovara. Bitno je bilo kako organizirati proizvodnju. Složit ćeš se sa mnom da ako se i osnuje zadruga da konzum svakako neće htjeti kupiti robu od te zadruge već ćemo je morati najprije prodati agrofructusu, a onda tek roba ide u konzum.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Pozdrav svima možemo se mi upinjati i radit ali je politika ta koja sve diktira prvo državi nije u interesu jak seljak jer ako netko uveze 1 kg mrkve za 1 kn država odmah dobiva 1kn od uvoznika a da bi seljak proizveo tu istu mrkvu država mu mora dati poticaj a kako je ovo potrošačka država ona potiče uvoz evo kod mene su sve velike firme propale ali zato ima 6 trgovački lanaca na 15 000 stanovnika. Što se tiče osnivanja zadruge sve je to uredu ali mi proizvođači nemamo vremena za vođenje zadruge nego bih trebaki dobrog menađžera koji bi plasirao naš proizvod i plastenička proizvodnja da jer roba dolazi ranije po xećoj cijeni i kao što reče cabage ne nasjedati pustim obećanjima i uzimati kredite već postepeno povećavati plasteničku proizvodnjua što se tiče EU meni se baš ne ide jer smo nespremni i idem skinutih hlača da nas gule.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Veoma zanimljiva tema , ja pak mislim da mi trebamo sve napraviti da ni ne udzemo u evropu, od tutorstva mozemo imati samo stetu a nikako koristi. neki se naravno nece sloziti samnom ali to je opet druga stvar .
Na zapadu je organiziran otkup na nacin da ce ti po unaprijed poznatim uvjetima neko otkupiti sve i kilu proizvoda tako da se ne moras brinuti kome ces prodati nego kad obrati i isporuciti a nakon toga naplata slijedi (u njemackoj naprimjer za 45 dana) i tu je prica gotova .Druga stvar mi imamo cistu ne zagadjenu prirodu i prakticno na trideset posto povrsina mozemo vec na godinu proizvoditi eko proizvod koji nikako nebi trebao ici po dvije kune kila i s kojim bi mogli nahraniti pola evrope ,fali nam samo jedna sitnica a to je drzavna i lokalna uprava koja nam treba pomoci a ne odmoci proizvesti kvalitetan proizvod za koji sigurno ima interesa i potrebe !
Sto se tice evropskih proizvodjaca njima mi nemozemo ni na koji nacin konkurirati osim kvalitetom a osnovni razlog je to sto ni jedan iole ozbiljan proizvodjac na zapadu nesmije zavrsiti godinu s gubitkom ako radi ono sto je zajednici potrebno za to i imaju subvencije i poticaje tolike da onog casa kad ne budemo imali carine nece se isplatiti niti poorati njivu a kamoli ju saditi .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vjerujem da NITKO ne može otkupiti ono što mi proizvedemo! Zato se baca i propada. Ukoliko netko može kupiti neka me kontaktira. Znam točno što je problem i zašto stvar ne ide na bolje.Jedini pravi kupac je Šafram, kako u povrću tako i u voću. Da imam mehanizaciju definitivno bi radio za njega program, ostalo je sve pametovanje i tko sam što sam, ja sam kralj ti si kmet.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zaboravio sam napisati o efektu naranče. Jednom godišnje kupiš naranču. Zašto? Kupio si je jednom, nije bila sočna, nije bila okrepljujuća, više nisi kupio naranču te godine. Kod lubnice još nekako i reskiraš pa se zezneš čak i do tri puta, ali je ne kupuješ svaki dan. Kako su sad prošli sa jabukom, uvezli jeftinu jabuku jer im država naložila, uvezli iz poljske. Kupiš jabuku, probaš jabuku, jabuka istruni, više ne kupuješ uvoznu jabuku. Ista stvar sa piletinom iz Brazila i da ne nabrajam...

Izvozi se uglavnom najveći šrot od proizvoda. Naravno doći će i to na naplatu uvoznicima, kad tad a domaći proizvođači će se okrenuti novim otkupljivačima. Ako se netko sjeća rajčice za knocentrate iz Italije. Masovno Podravka uvozila, nije se isplatilia domaća prooizvodnja, kad jedne godine... I sad je dobra i domaća rajčica :mrgreen:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Svi slično razmišljamo i imamo iste probleme, ali moramo dalje raditi, opstati, u uvjetima kada nam je budućnost neizvjesna. Ja zaista neznam šta je bolje: biti proizvođač u državi gdje vlada sivo tržište, nekontrolirani uvoz, nelikvidnost, neplaćanje, ucjenjivačka politika trgovaca, pogodovanju krupnom kapitalu i da ne nabrajam dalje ili nespremni ući u neivjesnu tržišnu utakmicu sa EU proizvođačima. Kako se postaviti(utjecati na vlast) i izboriti svoje mjesto(tržište), jer vjerujem da ima prostora za sve i da možemo biti konkurentni jer proizvodimo kvalitetno povrće.
 
L

LIMA

Guest
Uzeo si mi riječ iz usta. Ideala bi bila da uredimo sami stanje u poljoprivredi a onda tek uđemo u EU. Po svemu sudeći, takvo nešto nema šanse da se desi. Uči ćemo u EU, a onda će nas popapati sve redom. Baš iz tog razloga se ja i ne usudim od svog vrta raditi biznis. Radije se ja sad držim placa i proizvodim tek toliko koliko mogu prodati direktno krajnjem potrošaću. Za prehranit moju obitelj dosta. Za sada, ali dugoročno sumnjam. Mislim da bez večih ulaganja ni mi nećemo daleko dogurat.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ok Lima, to je jedno od riješenja - ne megalomaniti, proizvoditi na sigurno,ali i sam kažeš da je to kratkoročno jer pitanje je šta će se desiti sa gradskim tržnicama vezano za evidenciju i kontrolu prodane robe na tržnicama. Tko će i na koji načim moći prodavati na tržnicama. Imam informaciju da su mnoge tržnice u EU gradovima propale zbog kontrole a i neisplativosti OPG ili obrta da sami prodaju svoju robu( gublenje vremena, zapošljavanje prodavača, male količine prodane robe itd).Mi u priobalju imamo mogućnost prodavati povrće sa parcele strancima ali i to su male količine, a pretpostavimo da će i švercera nestati (morali bi), kome ćemo prodavati robu kao pojedinci? Tu vidim jedino rješenje u osnivanju EU-zadruga
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Pozdrav opet se svi vrtimo oko prodaje proizvedene robe lakše proizvesti nego prodati zadruga ima koliko ti srce želi (braniteljskih) ali je malo menađžera koji bi trebali voditi poslovanje zadruge plasirati naš proizvod jer mi ne možemo ibiti u polju i u zadruzi a što se tiče opstanka OPG-a moje mišljenje je da to izmišljeno za nakupce a u manjoj mjeri za seljaka.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
asestic kaže:
Pozdrav opet se svi vrtimo oko prodaje proizvedene robe lakše proizvesti nego prodati zadruga ima koliko ti srce želi (braniteljskih) ali je malo menađžera koji bi trebali voditi poslovanje zadruge plasirati naš proizvod jer mi ne možemo ibiti u polju i u zadruzi a što se tiče opstanka OPG-a moje mišljenje je da to izmišljeno za nakupce a u manjoj mjeri za seljaka.
Pozdrav Anđelko! 8)
o tome sam već pisao u temi zadrugarstvo-vani se udruže više proizvođača istog proizvoda,nađu menadžera prodaje,dogovore sa njim postotak i on traži kupca,ako skuplje proda njemu isto ide više,tako su svi motivirani zar ne?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I onda se opet sve vraća na konzum i agrofructus. Naš najveći potrošać svježeg povrća je konzum. Njegov najveći i skoro jedini dobavljać je agrofructus. Neće konzum kupiti robu od nas ili naših zadruga direktno, već preko agrofructusa. To je žalosno, svakako, ali je tako. Dakle tu nebi mogli postići cijenu. Jedino preko zadruga bi se možda moglo napraviti nešto oko izvoza. Svi mi znamo koliko je robe potrebno za siguran izvoz i onda nema druge nego maksimalno povećavati proizvodnju, ako želimo opstati.
Ja primjerice nemam ni kune kredita, osim što me agrofructus kreditira za sezonu. Svake godine nešto svojih novaca uložim u nove parcele i u kvalitetniju proizvodnju. Ako jednom to ne bude funkcioniralo lako ili krenem u drugu proizvodnju ili prodam zemlju. Ne vidim nijednu drugu proizvodnju koja bi bila isplativa na površini manjoj od 10 ha.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Sve je to žalosno pored demokracije tržišne ekonomjie slobodnog tržišta a opet jedan lik ima monopol i sve se vrti kako i sam kažeš oko agrofructusa i konzuma i baš nema puno izbora ili snjim po njhovim pravilima ili sam pa gubtit vrijeme na pronalazak kupca ja za sada još nisam teko veliki proizvođač tako da uspijem kao što kaže Lima plasireti na tržnici ali do kada će to klapati kada se pogleda kako du prošli proizvođači mljeka pa za njima voćari s dadđbinama na proizvedeni alkohol uskoro bi i mi povrćari mogli doći na red (ne daj bože) ali sovakvom državom sve je moguće.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Žalosno je da ovisite o agrofructusu(konzumu), jer nije on jedini trgovac u Hrvatskoj s kojim jedna zadruga može poslovati. Činjenica je da, tamo gdje se agrofuctus locirao i okupio dio proizvođača, neće dozvoliti ili će učiniti sve da uništi svaki vid udruživanja u zadruge. To govorim iz iskustva, ali uspjeli smo se othrvati i konzum a kasnije agrofructus, nije uspio zagospodariti i poklopiti sve svojom šapom iako je imao podršku lokalnih i regionalne vlasti. Udružili smo se imamo zadrugu, teško nam je ali idemo optimistično napred.
 

Najnoviji postovi

Na vrh