• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
staffmen kaže:
ja ti kazem kak su mi drugi rekli za 14 ks kolko ide i ostalo...
a ovo kolko sam ja vozio znam da nije dobro al jbg to je bilo jednom (s 8ks)
a vidim na slici da imas kosu za njega...kak onda kosis kad nemres rucke okrenut? ides ko traktor za napred ili...?!
Ovo je slika s googla .i meni je čudno kaj ova kosilica radi uz njega .
Poderali smo jednog labinca 14 ks koji nikad nije na sebi imap frezu , samo pogonsku prikolicu ..do generalke motor i mjenjača .
Znam kaj može , kako i kuda . ;)
 
S

staffmen

Guest
puknuti kaže:
staffmen kaže:
ja ti kazem kak su mi drugi rekli za 14 ks kolko ide i ostalo...
a ovo kolko sam ja vozio znam da nije dobro al jbg to je bilo jednom (s 8ks)
a vidim na slici da imas kosu za njega...kak onda kosis kad nemres rucke okrenut? ides ko traktor za napred ili...?!
Ovo je slika s googla .i meni je čudno kaj ova kosilica radi uz njega .
Poderali smo jednog labinca 14 ks koji nikad nije na sebi imap frezu , samo pogonsku prikolicu ..do generalke motor i mjenjača .
Znam kaj može , kako i kuda . ;)
aha....
i kolko para ste dali za popravak mjenjaca?! dal je skuplje od generalke motora?!
a gle ja ako bi ga imo nikad ga nebi tovario neznam kolko...kak god to mocno izgleda ipak je to 12ks a ne 14 ko kak svi kazu. ako tomica od 18 ks moze vuc 1t prikolicu nemoze i ovaj sa 6 ks manje. makar sve ovisi o terenu. kod mene u rakitju je bar sve ravno tak da nebi nis uz breg vuko.
najvise za kaj bi mi trebo je za voznju sjena i nekih sitnica, jer namjeravam nabavit konja pa da mogu s njim otic na ledinu pokosit to posusit i kasnije dopeljat bale. A ja mislim da na njega 30 bala ide bez beda. Cak bi za njega slozio okretac sjena od nekog manjeg okretaca. a i rjetko bi vozio s pogonom na sva 4. jer mi nije potrebno, jer sa mondialom idem po blatu bez beda. SAmo si stanem napred iznad kotaca da ga opteretim i ide ko beba.
na sva 4 bi tek povremeno ukljucivo nedaj boze da negdi zaglavim. jer cemu da je ukljucen pogon kad netreba. manje opteretim motor a i stedim getribu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Ja ti palim pogon na sve kotače jedino ako negdje zaglibim.30 bala voziš bez problema,a i nije neki teret.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
staffmen kaže:
aha....
i kolko para ste dali za popravak mjenjaca?! dal je skuplje od generalke motora?!
a .
Teško je to reći jer sve radim sam .Kritično postaje kad počinje iskakti iz brzina , to ljudi zanemaruju pa nastane rusfraj .
Veliki je problem i treba izbjegavati da ne pokisne , savršeno je kanstruiran da u getribu ulazi voda , naročiti ako se neredoviti održava .Tu nastupa kondenzacija pa nastradaju šnaperi brzina ..
Gotovo svaki od para zubčanika dođe cca 600-700kn , ove iz hitnera ne računam jer su tomakete a ne prvoklasna roba .
kritična mu je brza/spora i da izvadiš zupčanik redukcije treba getrigu rastaviti do vijka .
Garnitura brtvi + simeringi (neke je nemoguče izvaditi a da su sposobni za vratiti natrag ) , poklopci pa čak i segeri (ista stvar kao sa simeringima)
Po asfaltu svako preporučam vožnju bez pogona prikolice (narocito ako budu gume kao na ovom gore na slici), ako ne ide uz brdo uključiti ali odmah na ravnom isključiti .
Zemljani put , blato , makadam uključiti isto kao i s teretom niz brijeg .
Uh..mogo bi napisati roman o njemu :lol: :lol:
 
S

staffmen

Guest
puknuti kaže:
staffmen kaže:
aha....
i kolko para ste dali za popravak mjenjaca?! dal je skuplje od generalke motora?!
a .
Teško je to reći jer sve radim sam .Kritično postaje kad počinje iskakti iz brzina , to ljudi zanemaruju pa nastane rusfraj .
Veliki je problem i treba izbjegavati da ne pokisne , savršeno je kanstruiran da u getribu ulazi voda , naročiti ako se neredoviti održava .
Gotovo svaki od para zubčanika dođe cca 600-700kn , ove iz hitnera ne računam jer su tomakete a ne prvoklasna roba .
kritična mu je brza/spora i da izvadiš zupčanik redukcije treba getrigu rastaviti do vijka .
Garnitura brtvi + simeringi (neke je nemoguče izvaditi a da su sposobni za vratiti natrag ) , poklopci pa čak i segeri (ista stvar kao sa simeringima)
Po asfaltu svako preporučam vožnju bez pogona prikolice , ako ne ide uz brdo uključiti ali odmah na ravnom isključiti .
Zemljani put , blato , makadam uključiti isto kao i s teretom niz brijeg .
Uh..mogo bi napisati roman o njemu :lol: :lol:
pa kak je moguce da mu voda ulazi u getribu!??!
par zupcanika 700kn?!
znaci da ako ih ima 6 to kosta 2500kn skoro a ima ih i vise sigurno
nadam se da su ovi novi modeli bolje izvedeni.

a daj mi reci dok si ga imo dal je bio motor od 10 ks na njemu ili od 12, jer kazu da su prije ugradivani lda450 koji imaju 10 ks. ako cu kupovat onda cu gledat da uzmem ovog s 12 ks.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
staffmen kaže:
pa kak je moguce da mu voda ulazi u getribu!??!
par zupcanika 700kn?!
znaci da ako ih ima 6 to kosta 2500kn skoro a ima ih i vise sigurno
nadam se da su ovi novi modeli bolje izvedeni.

a daj mi reci dok si ga imo dal je bio motor od 10 ks na njemu ili od 12, jer kazu da su prije ugradivani lda450 koji imaju 10 ks. ako cu kupovat onda cu gledat da uzmem ovog s 12 ks.
Nisam rekao par , nego svaki od para zubčanika redukcije .
Zovi agro dom u bunićevoj pa pitaj . Dobar dan , koliko dođe zubčanik redukcije za specijala ?..ćekaj odgovor...
Zubčanik redukcije ti je pod brojem 75 i 87 , možeš im i tako objasniti ili označiti pa poslati sliku mejlom .
http://www.4freeimagehost.com/uploads/2d5a1b450873.jpg
Popravak getribe je skup na svakom stroju ...a ovaj ima namjero pridjev specijal . to dolazi od orginal talijanskog naziva :goldoni super specijal , orginal talijan ima na getribi odliveno specijal , mislim da labinci nemaju :oops:
Voda ulazi oko ručke mjenjača , naročitoi kod ovaih koji nemaju okretne ručke .
moraš znati da je to konstruirano prije pun ***** godina .
Varijata s okretnim ručkama je malo dorađena i tu je malo bolje situacija oko tog problema .
motro je bio 21 maj , vjerojatno taj 450 , iako nema svi to zovu 14 ks . ima varijanta s motorom ACME od 510 ccm-a . on je vidno jači ...malo ih je (koliko ja znam , vjerojatno iz razdoblja kad je počeo rat )
Nemoj se zavaravati oko max. putne brzine , ovo oko 30 km/h je inprovizacija , opasno i preopterečenje za motor .
http://www.4freeimagehost.com/uploads/816a8311c8f6.jpg
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Puknuti,
kako se mjenjaju brzine na gornjem kardanu? :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mtd001 kaže:
Puknuti,
kako se mjenjaju brzine na gornjem kardanu? :scratch
Reduktor- (brze /spore ) staviš u ler
Tada gornjom osovinom upravljaš preko mjenjača za izbor brzina ...tako u 3/4 ima 3000 rpm-a odnosno direk s radilice
,740 kad staviš u 1/2 i suprotno od toga 1390 kad staiš u rikverc ;)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Moj ima 3 brzine naprijed i rikverc,jel onda isti postupak?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Onda izgleda da uvijek jednu preskočim :scratch ,a bio uvjeren da ima 3.Sada ću ga da upalim i polagano da šaltam pa da vidim gdje fulam :axe:
Ovako ti ide kod mene:R-ler-1-2-ler-3
Jedino ako je netko prije nešto prčkao pa izgubio jednu brzinu :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovo ti je šema brzina , i nikako drukčije
37d2e860e7f0.jpg
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
ovako je kod mene

rikverc
IIIII
ler
IIII
1 brzina
2 brzina
IIIII
ler
IIIII
3brzina

a desno brzo-spore je isto
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
ne kažem da nisi u pravu ,tako bi trebalo biti.
možda je netko prije nešto raskapao pa sada nešto fali,jer osjetim preveliku razliku između 2 i 3 brzine :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad govoriš da nešto fali a gore si crtao da imaš viška , odluči se . Sad idem na farmu , već kasnim
vnh6va.gif
 
S

staffmen

Guest
moram priznat da ne vjerujem bas u ove podatke iz knjizice oko brzine....
a ovo sa gornjim i donjim vratilom mi nis nije jasno....ne preostaje mi nis drugo nego nac nekog i isprobat ga.... :? :?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
koji višak,ti imaš 4 brzine a kod meme 3 :?:
tamo gdje je kod tebe 3 i 4 izgleda da je kod mene samo 4 :scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ja koliko vidim na Puknutovoj šemi on ima 2 rikverca (brzi i spori) i 2 brze i 2 spore, što bi bilo 4 napred. Da i 3 lera.

Ti po onome kaj si objasnil imaš isto kaj i on samo 3 brze i 3 spore, što bi bilo 6 napred. Tak da ispada da ti imaš više brzina. Prouči malo bolje Puknutovu šemu

Ako sam ja dobro skužil te vaše šeme :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Na glavnom mjenjaču su dvije brzine i rikverc. Na reduktoru su ler i dvije brzine.
Dakle, 4 naprijed, 2 natrag.
Ono kaj je problem ti je raspored brzina.
Prva brzina na glavnom mjenjaču su ti zapravo prva-druga brzina, zavisno u kojem je položaju reduktor.
Isto tak druga brzina na mjenjaču ti čini treću i četvrtu brzinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh