• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Jedan pojas do voćki okopati sa nekom kopačicom cca 4 - 5 KS, a plac između redova kositi. E sad za tu varijantu su ti potrebna dva alata, kopačica i kosilica. Ili druga varijanta neki mtk koji može raditi sa obadva priključka (noževi za kopanje, strižna ili roto kosa). Npr. Honda f600 ima te mogućnosti za razliku od F400 koja isto ima te mogućnosti, ali ona bi mogla eventualno zadovoljiti što se tiče kopanja, a košnje baš i ne.:(yawn):
 

zuzu

Novi član
Tu od
12 Tra 2016
Poruka
2
hvala znaci Honda f600 sa frezom i kosilicom ?
da li znas okvirno koja bi cijena bila ok za to sve ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
To je samo jedan prijedlog (jedna mogućnost). Ne, f600 sa frezom, nego sa noževima za kopanje + kosa. IMT 506 sa strižnom kosom isto bi mogao poslužiti za navedene radove. Vrijednost određenih mtk je relativna stvar: koliko je izrauban, koliko kompletan, da li uopće osnovno održavan itd. Ako želiš detaljnije o tome onda na pp.:(emo):
 

ferata

Novi član
Tu od
19 Tra 2016
Poruka
4
Poštovani,

posjedujem motokultivator Meccanica Benassi RL304LD kojoj su previše istrošeni zupčanici mjenjačke kutije. Nove ne mogu pronaći...
Da li je moguće kupiti polovnu getribu za ovaj stroj?
Odnosno da li moguće kupiti rabljenu/novu getribu za motor Lombardini LDA 530?
Zna li netko da li getriba od LD 6 odgovara na ovaj motor?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Motor ima univerzalni prihvat, tak da paše na većinu getriba.
Ono kaj tebi treba je mjenjač, a za to dijelova nema.
Stvar možeš spasiti ili nabavom rabljene getribe od istog tipa stroja, ili da dadeš izrađivati zupčanike u nekoj radionici.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ili dati kod tokara napravit te koji su poderani novima.
Ja sam dao lančanike i zupčanike delat i nema brige,ovaj moj tokar kuži struku i ima dobre materijale i napravi prema uzorku skoro sve...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Poštovani,

posjedujem motokultivator Meccanica Benassi RL304LD kojoj su previše istrošeni zupčanici mjenjačke kutije. Nove ne mogu pronaći...
Da li je moguće kupiti polovnu getribu za ovaj stroj?
Odnosno da li moguće kupiti rabljenu/novu getribu za motor Lombardini LDA 530?
Zna li netko da li getriba od LD 6 odgovara na ovaj motor?
ma koji ..pa nisu svi ... par zupčanika ne može koštati ni približno rabljanog mjenjača
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Iz iskustva znam da benassi zna biti dosta skup,
Za 308 seriju me je opravak došao 250 eura samo djelova: poluosovina, zupčanik treće i lamela,
plus još ako platiš meštra izađe jako veselo.
A ako oćeš kupiti novi mjenjač moraš ga kupiti s ručkama sajlama i svim ostalim nemože samo mjenjač. Veselo
 

ferata

Novi član
Tu od
19 Tra 2016
Poruka
4
Našao sam nekakve dijelove u jednoj trgovoni, ali me dva zupčanika s osovinama dođu cca 3.000 kuna... već sam pribavio ležajeve i semeringe ali mi je to previše ... s radom bi cifra dosegla min 4.000 kuna.
Mislim da bi s polovnom getribom bne prošao, jedino ne znam što odgovara ovom tipu motora..m

Nemam nekog konkretnog blizu tko bi mi mogao izraditi nove. Provao sam kontaktirati par ozbiljnijih strojara koji su preusmjerili na tvrtku koja se bavi izradom zupčanika, no prema procjeni njihova stručnjaka izrada zupčanika bi me koštala 2/3 cijene novog kompletnog LD6...

Evo par slika pa tko ima kakvu ideju slobodno nema javi...
Unaprijed se svima ispričavam što post možda nije u pravoj temi....
 

Prilozi

  • Freza4.jpg
    Freza4.jpg
    37.9 KB · Pregleda: 1,087
  • Prvi zupčanik.jpg
    Prvi zupčanik.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 540
  • Druga osovina i zupčanik Z-2.jpg
    Druga osovina i zupčanik Z-2.jpg
    60.7 KB · Pregleda: 634
  • Drugi zupčanik.jpg
    Drugi zupčanik.jpg
    60.7 KB · Pregleda: 440
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Kušec ili Hittner u Bjelovaru ti to mogu napraviti.
Pitanje je jedino isplati li ti se to ili kupiti novu Labinprogres kopačicu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Našao sam nekakve dijelove u jednoj trgovoni, ali me dva zupčanika s osovinama dođu cca 3.000 kuna... već sam pribavio ležajeve i semeringe ali mi je to previše ... s radom bi cifra dosegla min 4.000 kuna.
Mislim da bi s polovnom getribom bne prošao, jedino ne znam što odgovara ovom tipu motora..m

Nemam nekog konkretnog blizu tko bi mi mogao izraditi nove. Provao sam kontaktirati par ozbiljnijih strojara koji su preusmjerili na tvrtku koja se bavi izradom zupčanika, no prema procjeni njihova stručnjaka izrada zupčanika bi me koštala 2/3 cijene novog kompletnog LD6...

Evo par slika pa tko ima kakvu ideju slobodno nema javi...
Unaprijed se svima ispričavam što post možda nije u pravoj temi....
o da. sad je jasnije da je to za reciklažno ..pitanje je zašto se to dogodilo , neobično za takvi tio stroja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Čini mi se kao puno šaltanja i krčanja pri tome.
Pitaj u Labinprogresu koliko košta nova Adria 04 bez motora. Motor preseliš se svoje ili kupiš cijelu novu kopačicu, a motor prodaš.
 

ferata

Novi član
Tu od
19 Tra 2016
Poruka
4
provjerio sam u Labnu... nova getriba košta oko 10.000 kuna, pa odustajem od te ideje...
zna li tko za kakvu rabljenu ideju?
ili možda koliko se može dobiti za ovaj motor?
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Re: motokultivator labin progres

dečki može koja smjernica . imama dva motokultivatora u ponudi goldoni mondial benzinac 10 ks. ili mio standard f620, pa me zanima razlika i po vašem iskustvu koji je bolje kvalitete jer ja sam skroz novi u ovome. nekako više mi se svidio ovaj goldoni pa molim koju preporuku i na što obratitii pažnju kod kupovine. inače koristio bih kultivator za frezanje voćnjaka od oko 3500 kvadrata. znah da je nezahvalno tražiti nečije mišljenje ali ipak mala POMOĆ. hvala.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Goldoni je jači, brži, lakše upravljiv. Ako želiš samo frezati, sa Goldonijem možeš tu površinu brže pofrezati (tlo ti ostaje ravnije i usitninjenije). U tom slučaju treba računati da na tako obrađenom tlu će ranije početi rasti trava, samim tim će trebati više puta godišnje frezati.

Ako sa Hondom obrađuješ tu površinu, treba više vremena, tlo ostane više grudasto (manje raste trava, nego po isfrezanome).

Ako pak misliš i kositi onda je Goldoni u prednosti a i skuplji je.
Sve zavisi što želiš.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
da mislim srednji dio između redova zatravniti a oko voćaka frezati .na šta treba obratiti pažnju kod kupovine?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ako misliš okopavati samo oko voćki onda ti je bolja Honda, ali onda treba i kosilica za kositi placeve.

Najbolje je kupiti mtk koji je u konstantnoj uporabi (pod predpostavkom da ako je radio, onda je valjda i bio u osnovi održavan).
Vizualno da nije raskupusuren, da nije od ulja (izvana), da ima dovoljno ulja tamo gdje ga treba biti. Da uredno pali, da ne pretjerano dimi, isprobati u radu, da ne iskače iz brzina itd.
 

Najnoviji postovi

Na vrh