• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Bolji je onaj kojeg posudiš od susjeda, po mogućnosti sa punim rezervoarom goriva i vratiš ga kad potrošiš gorivo (nakon par dana kad ga napuni opet ka posudiš).

Ne treba nikakvo održavanje ni kontrola ulja, nema sekiranja da li će nešto riknuti.

Bitno je samo jedno da tebi posluži (i naravno da tebe to ništa ne košta). :icon_lol:
 

Goldy

Član
Tu od
11 Ožu 2012
Poruka
30
Preporuka za kuplju motokultivatora

Pozdrav ekipo, ovako kupujem motokultivator 8-10ks e sad zanima me sada sta je najbolje uzet nemam puno zemlje za radit ali treba najvise za orat, frezu i za ralicu za snijeg pa sad ja bi htio da moze blokirat kotace da se lakse okrenem, te da ima speru i brzine napred i nazad, a ne da moram frezat il orat u rikvercu ko naprimjer sa nekom verzijom muta gorenja dok je muta gorenje maestral dobra al kazu da je vise za kosnju pa sad koji od navedenih opcija ima goldoni ili labin progres? Ili uzet bas tu maestral? HVALA UNAPRIJED!
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Najbolje labin progres 14ks sa okrentim ručka ko sta ima kolega MTD, oranje zavisi o težini zemlje to ispod 14ks zaboravi, freza je klasika tu je ss doma i najbolje nabavit grtalicu za njega jer i ralica je upitna ako padne mokri snjeg pa neces moc ni napred ni nazad...moj savjet
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,502
Ovisi kakvu zemlju imaš al po meni je oranje ispod ranga specijala muka,jednostavno nema težine.
Ralica ide ali do jedno 30 cm mokra snijega,dalje sjedni i plači.
 

madarHR

Član
Tu od
21 Ruj 2018
Poruka
30
Preporuka za kupnju motokultivatora

Pozdrav!

Ovako imam pitanje u vezi preporuke za kupnju motokultivatora. Situacija je ovakva, obrađujem jedan manji vrt od 50 m2, te jedan malo veći od 400 m2

Kupio sam ove godine u 2. mjesecu kinesku frezu na akciji Iskra 2,5 kW, ima još godinu i pola garancije. To mi je prva freza u životu i rekao sam si za ono što mi treba bude dobra te je plan bio ovakav.

Mali vrt s njom sam frezao na proljeće nakon ručnog štihanja, dok mi veći vrt/polje ore te tanjura sa rotobranom kum koji ima OPG. Na većem vrtu sam ju koristio isključivo za frezanje između redova da ubijem korov. I to je sve funkcioniralo no onda postao ambiciozan te sam gledao malo na internetu da freze tih jačina mogu imati i plugove za osipavanje i iskapanje krumpira te sam si dao izraditi kod jednog iskusnog bravara mali plug i željezne kotače sa kandžama za tog kineza.

Ostavio sam si jedan red krumpira da isprobam iskopat s tim. Nažalost freza je očito preslaba (3,35 KS) te se ukopava na mjestu. Jest da je trenutno zemlja suha ko barut (okolica varaždina) te da kad je postala rahla od kotača onda je čak i vuklo dosta dobro ali nije to dobro ubit ću tog malog kineza.

Situacija je slijedeća, oduvijek sam htio biti poljoprivrednik no nemam zemlje osim ta dva mala vrta. I sad gledam kao mladom čovjeku od 25 godina što se meni isplati. Htio bih prodat tog kineza i kupiti si normalnu frezu ali za ono što ja imam netreba mi puno i mogu se oslanjati na svog kuma još desetljećima za ono malo polje pa je isplativost upitna.

Tražim vašu preporuku dali da kupim rabljenu HONDU MIO standard ili rabljeni labin progres itd.Treba mi nešto što će mi dugo trajati što ću moći možda i koristiti kad budem imao 40 godina i s čime ću moći MINIMALNO osipavati i iskapati krumpir. Iako bi ja najrađe i da i mogu orati pošto mi se zemlja ne čini kao nešto tvrda previše za obradu

Hvala unaprijed!
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Ako misliš orati sa motokultivatorom onda je Labin progres Specijal minimum.
Ovo drugo možeš sve raditi i sa Mondialom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ima ovaj željezne kotače, samo ti to nisi videl.
Dade se orati, ali ne tak duboko niti tak brzo ko s velikim.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
To na videu se ne moze nazvati oranjem, to je povrsinskih 10 cm, bez 25 cm dubine ne valja, za krompir treba i vise
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Ima dobre željezne kotače (a vrlo vjerojatno i utege). To je oranje, zašto ? Pa makar ono bilo i 10 cm, na videu se lijepo vidi da to ide dobro, brazde su jednolične i sve su ravnomjerne. Pošto je to vinograd, bolje je orati ako je moguće, (nego frezati sa SS).:icon_super:
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
ako moram kupiti specijala onda mi se više isplati uzeti tomo vinković zar ne?
Mnogo je lakše oranje sedeći na četiri točka (tomo vinković) u odnosu na oranje sa dva točka (labin SS).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Sve zavisi o tome imaš li mjesta za traktor ili nemaš.
Od SS-a se dade napraviti mali traktor, pa onda imaš i MTK i traktor, 2 u jednom.

No, za neke poslove je i SS prevelik, pa onda ovi manji, poput Mondiala, dolaze do izražaja.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,502
A oranje sa SS-om na nekih 20 cm. dubine u nekoj malo težoj zemlji je muka isusova.:(nod):
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
madarHR

Mondial može orati na mekšim terenima, ali to nije to.
Probao sam razne kombinacije kotača, utega i podešenja pluga.
Najbolje rezultate sam postigao sa 12" kotačima bez utega (moj Mondial je dizel 6 LD 360 i sam po sebi je težak).
Zaključak je da je to nužno zlo.

Specijal može dobro orati na svim terenima, ali traži snažne i iskusne ruke (što su neiskusnije toliko moraju biti snažnije).

Tomo Vinković je najbolje rješenje, ali pitanje je imaš li manevarskog prostora za njega u svojim vrtovima.

Ti moraš staviti na papir svoje mogućnosti i potrebe.
Ako ti to netko može jeftino izorati onda ti nije isplativo kupovati Tomicu.
 

vizy

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
301
Ja imam motokultivator BCS 740 (razdvojene kočnice + ručna kočnice, blokada diferencijala, inverter, transportna brzina, ručna kvačila) sa benzincem ACME 340 11KS i za moj hobi posao je odličan stroj. Najviše malčiram njime, kosim i malo transporta.
Za oranje nije... Kad bih više radio promijenio bih motor za diesel Yanmar koji ima manje vibracija od npr. Lombardini dizelaša (isprobao BCS kosilicu sa Yanmarom i Goldoni Joker 11D) jer manje troši.
No kako imam gotovo profi malčer BERTA, ta ista firma ima i rotacijski plug.
Taj plog ore na dubine koje spominjete na principu kao prstasto glodalo (Schaftfräser):
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=hLOD9NUSUE4&t=141s[/YT]
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=4HB1ltZc5is[/YT]​
Po meni je to za manje parcele za oranje idealna opcija, no povoljna nije (cca. 1 k€).

Rotacijski plug je jedna od opcija kad se misli nešto izorati sa motokultivatorom, a da je koliko-toliko prikladno.
Imam BCS 740 motokultivator sa ACME motorom i imam priključni malčer od Berta Franco, koji proizvode i rotacijski plug koji radi na principu prstastog glodala (Schaftfraser).
Kako radi u ledini:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=hLOD9NUSUE4&t=141s[/YT]​
Možda i sam nabavim jednog, no cijena mu je oko 1000€...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gssd1607

Novi član
Tu od
30 Lis 2018
Poruka
2
Usporedba kopačica Bertolini i Honda

Planiram kupiti motornu kopačicu kojom bi obrađivao vrt cca 100m2 i oko 50 voćaka. Zemlja je dosta teška i zbijena. U uži izbor sam uzeo Bertolini 205 i Hondu FG320 pa me zanimaju iskustva forumaša odnosno ako ima neki serviser koji je upoznat sa prednostima i manama jedne i druge.

Unaprijed hvala!
 
Na vrh