• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju traktora/motokultivatora

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Uzmi traktor, nisu ni motokultivatori neka sreća u odnosu na tv. Mali ursus je jednostavan za šarafanje i jeftin za dijelove. To ti je dobar početak, kasnije uzmeš za 5000 roto malčer i na konju si sa tih 2000 m2.
 
  • Like
Reactions: ZJ

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
budžet ti je mršav...a IMT je na padini siroče...i skup u startu...
hodat za motokultivatorom uzbrdo je dobro za srce i kardiovaskularni sustav, al jedno ili dvaput, a ne 136 puta... :hahah: i opet ćeš probit budžet
tomonja ti je skup, ostaju ti ursusi, vladimirci, stari dajci...
ne navijam za vladimirca makar ih imam 5, ali njega dobiješ za 1000 eura (jes da nebude lijep na pogled) i ostane ti 500 za rotokosu ili rotomalčer...ako imaš sreće, nađi rusa sa bočnom kosom i riješio si problem...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
U svakom slučaju gledaj ti Labinca, jer traktor kakav got kupiš za te novce imal buš oko njega šerafljena nom stop. Mislim da ne želiš traktor kojeg više moraš popravljati nego da te služi. A kak veli prijatelj Krumpironja koltivator ti bu stvarno super za to kaj ti trebaš.
 

Matas

Novi član
Tu od
27 Tra 2020
Poruka
4
Hvala svima na odgovoru.
Ako postavimo situaciju da se budžet može rastegnuti koliko mora, koja bi bila optimalna konfiguracija, za taj teren i koliko bi to koštalo?
Postoji možda mogućnost da bi se kvadratura mogla poduplat, ako uspijem ubost grunt do, ali je to za sad u zoni wishfull thinking.
 
Posljednje uređivanje:

Matas

Novi član
Tu od
27 Tra 2020
Poruka
4
Evo, gledam sad, ima tomo vinković sa servo volanom, a i kotači mu se daju proširit, ima li to kakvog smisla?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za sve ovo što si rekao trimericu u ruke.
Još ne radiš kuću, kad kreneš trajat će koju godinu. Na padini ćeš možda nešto sadit i možda ćeš sadit povrće za svoje potrebe. Za sve što si nabrojao se ne isplati kupovat ništa. Pokosi trimerom 3 puta godišnje i amen.
 

ivica1946

Novi član
Tu od
11 Sij 2018
Poruka
24
Pozdrav,

da ne otvaram novu temu kad su u ovoj obrađivani slični problemi koje i ja imam.
Dakle ovako, došle i godine i meni i motokultivatoru, gledam nešto ozbiljnije, da je lakše radit i tu sam u sto problema pa mi treba onako vaše razmišljanje, savjet.

- uzeo bi neki manji polovni traktor ( dalmacija problemi sa širinom pristupnih putova ), nešto da može u svaku parcelu uć i obradit i manji komadić zemlje
- da može uzorat i pofrezat zemlju ( nisu velike parcele , sve ukupno 4500-5000 m2
- da mogu odradit sve usputne poslove: prevoz drveta, košnja, prevoz vode za polje...
- dostupnost rezervnih dijelova
- da najveći dio održavanja mogu odraditi sam, a nemam baš neko veliko iskustvo

Eto onako brzinski sročeno, veći motokultivator mi se nečini dobra ideja jer frezanje 2000 m2 je posao, a zemlja iza nikad nije složena kao iza bilo kojeg četverotočkaša...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Navedi koliki ti je budžet za tu namjenu i koji priključki ti trebaju odmah, a koje planiraš kupiti naknadno?
Sigurno buš dobil prijedloge, a onda buš na mukama po kojem prijedlogu postupiti. No, to su već slađe brige.
Ako nemaš potrebe za okretanjem na malom prostoru, a imaš veće nagibe, izbjegni zglobne, a ako je obrnuto zglobni su preporučljivi.
 

ivica1946

Novi član
Tu od
11 Sij 2018
Poruka
24
iwanho,

za početak uz stroj trebao bi plug i frezu, ostalo bi uzimao naknadno ( neku staru prikolicu od motokultivatora imam )
A cifra , cifra je uvijek problem ali oko 6500 eur
Zglobne bi izbjegao čisto radi iskustva sa održavanjem ( koje mi je nikakvo ) a i prateći ovaj forum, već koju godinu, vidim da donose dosta problema tako da...
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Kupi japanski traktor-yanmar kubota iseki...
Mi imamo kubotu 20ks...mrvicu je bila skuplja od toga budzeta s frezom ...ti mozes kupiti odlica od 18ks i vjeruj za sve sto trebas bit ce super...
Pogledaj na facebooku firma proteh iz slovenije-tamo smo mi kupili nas traktor...covjek nam ga dostavio u hr...imamo ga skoro 4g...nikakvih kvarova fala bogu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Eto već stižu prijedlotzi. Meni se ti traktorčići sviđaju. Za moje shvaćanje imaju 2 problema: mala transportna brzina (mislim da su sporiji od TV-a) i prelagani su za oranje teže zemlje. Ako nemaš potrebe raditi s njim malo dalje od kuće i imaš laku zamlju za oranje, vjerojatno bi vrijedilo proučiti kaj se nudi.
AC i AGT također nisu loše rješenje. Cijene ne znam, ali vjerujem da kolega Krumpironja zna. Ako prati ovu temu, vjerujem da ti bu dal dobar prijedlog, možda i kakav link na oglas.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ne razumijem ovo za oranje...
Ja sa svojim orem bez problema...imam jednobrazni plug 10cola ali isle bi super da imm dvije brazde od 8", pola slavonije ima takve pa jos manje konjaze radi usluznog oranja i frezanja...
U grupi na fejsu yanmar traktori vidi se kako najstariji modeli od valjda 12ks oru...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Nemojte zeznut covijeka njemu treba traktor koji će bit jedini na gospodarstvu, kubota ne moze bit jedini u dalmaciji jer za priobalna područja to je igračka, možda gore kod vas ore kod nas nebi sigurno, drugo naveo je prikolicu a za naše šume sa 650kg kubote sjedni i plači, visoka je slaba i lagana, kubota se preporuči nekome sa plastenicima ili povrćarima.

Ivica, prvo razlika između zglobnoga i fiksnoga u održavanju ne postoji, moraš podmazivat i jedan i drugi a to je najbitnije, drugo fiksni ces tesko za te novce mać jer ih nema, buđet je dovoljno velik da možeš gledat jeftiniju opciju tomo vinkoviće dva cilindra(tv731-732-830) možeš gledat neke goldonije ali su toliko rijetki da je sreća nabasat na njih, možda i poznaješ nekogabda bi ga prodao, a možeš gledat i ac ako je neki polovni, uglavnom se baziraj na vikoviće dva cilindra za njih su priključci jako jeftini i nije problem radit sa njima
 

ivica1946

Novi član
Tu od
11 Sij 2018
Poruka
24
Hvala Vam ljudi na razmišljanjima ali uvik ima ali...
Pratim teme na ovom forumu vec duže vrijeme i Krumpironja recimo hvali ac i govori pozitivno o traktorima starim 35 i više godina. Nebi imao nikakvih predrasuda kada bi naletio na takav stroj da je u pristojnom stanju. Znam da u Istarskoj i primorsko goranskoj županiji trenutno ima najveći broj ovakvih traktora i da ih se ljudi ne rješavaju , ostaju u familijama ( sa kolina na kolino ). Zato i pitam za iskustvo.
Recimo prije 15 tak dana Hittner je imao akciju novog traktora -20% čini mi se. Ali o njima nisam čitao baš pozitivne recenzije. Pa možda neki kredit.....
Moj najveći ograničavajući faktor uz novce je širina traktora , zanima me kako tu stvari stoje.
I na neke zemlje gdje sam plaćao uslugu obrade IMT 533 se igrao sa zemljom , nije zemlja ni ilovasta ni glinasta, tipicna zemlja za dalmaciju sa dosta kamena ili u vrtačama prava crnica.
I da bio bi jedini u obitelji, dugo sam se dvoumio izmedu cetiri kola ili jače freze sa kardanom i ovo mi se čini pametnije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne razumijem ovo za oranje...
Ja sa svojim orem bez problema...imam jednobrazni plug 10cola ali isle bi super da imm dvije brazde od 8", pola slavonije ima takve pa jos manje konjaze radi usluznog oranja i frezanja...
U grupi na fejsu yanmar traktori vidi se kako najstariji modeli od valjda 12ks oru...
Snaga je manji problem, veći je premala težina u teškoj zemlji. Dalo bi se riješiti utezima, ali je to dodatna investicija.
 
Na vrh