• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju traktora

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Baš s crystalom kosit?trebao bi nešto okretnije,opet treba i snage za rolo balirku...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Otkud ti tolike površine sad odjednom?
150 ha je jako puno,nije tu samo traktor i kosa, gdje je pauk,sakupljac, prikolica
Za toliki posao trebas uloziti tih 110tis. u balirku samo, pričamo o velikim količinama trave i bala
Nije to baš samo tak kak si ti zamislio, bez uvrede.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Za te novce nikako nemožeš kupiti sve to,čak ni da je sve navedeno u jako lošem stanju.Treba ti najmanje dva traktora,veći i manji.Ako misliš sve raditi sa jednim traktorom onda nećeš puno napraviti.Opet za te novce jedva možda uspiješ kupiti neki stari poluispravan traktor od 100+ konja.Utovarivač isto moraš kupiti i to ti je nekih 3-4 tisuće € i to polovan i tu si već prešao taj budžet.Onda ti treba balirka i to dobra,preporuka je Krone.Dobre su i ostale ali Krone je ipak nešto drugo.Znam iz iskustva jer ju imamo,napravila par desetaka tisuća bala i jedino što treba sada napraviti je skratiti lanac.To je jedini kvar ikada na njoj.I to računaj 10 000€ za polovnu balirku bilo koje marke da je u dobrom stanju.Iako bi tebi za to što si isplanirao trebala nova.Onda ti treba prekretač sijena i zgrtač,ako ih misliš kupovati za taj jedini veliki traktor isto računaj da i cijena bude par tisuća eura za polovne dobre strojeve.Ako misliš nešto orati i sijati trebaš plug,tanjuraču,rotodrljaču,sijačicu,prskalicu,rasipač gnojiva...on ti treba i za livade..Ima tu puno stvari koje trebaš a za te novce ih nećeš kupiti.Čak ni da ih kupuješ na kile na otpadu.Treba puno više novaca za to što si isplanirao
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ja nekak mislim da ima čovjek još koji traktor..možda griješim.kao i ostale priključke..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ima oglas da prodaje prava na plaćanja za 160ha u sklopu firme tako da ne vjerujem da je neozbiljan.
 

max23

Član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
83
Hvala svima na odgovorima i sugestijama. Ukratko ću odgovoriti na pitanja koja su se postavila direktno ili indirektno.
-Budžet je toliki koliki je..ako bude više para super, ako ne bude..sanađi se druže sa tim što imaš.
-drugi traktor bi mogao angažirati kao pomoć(ovisi za koje aktivnosti, vjerovatno za košnju i skupljanje sijena-iako sam imao vrlo loša iskustva)
-broj hektara imam već neko vrijeme ali nisam imao i pare da ih se dovede u red, košnjom ili malčerom.
-balirka za rolo bale mi je najisplativija kad je sijeno u pitanju(cijena po rolo bali u usporedbi sa kockastim balama), ako je rolo balirka tako skupa možda se ipak prebacim na kockaste bale.
Nekako mi je puno dati 70 000 kuna, možda ipak neka jeftinija koja radi kockaste bale.
-trenutačno mi ne treba ništa za oranje.
Zašto sve to ako do sada nisam!?.
Ove godine sam ima silno velike probleme koristeći uslugu košnje i baliranja. Skoro sam ostao bez sijena tako da mi se skurčilo da koristim ičije usluge.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Za kocke moraš imati radnu snagu.
Ja sam ajmo reć početnik u sijenu jer sam ove god kupio junice..stvari stoje ovak:
Kakva je ova godina bila nije bilo skoro 3 dana u komadu da ne padne kiša.
Ukoliko zam uspio pokositi,okrenuti i staviti u redove bez kiše,svakako je pala prije baliranja.
Ako sam uspio i balirati,nisam.mogao pokupiti bale da nisu pokisle.
Onda sam jednostavno odlučio raditi roto bale.
Sve pripremim,2 dana prije radova dogovorim s čovjekom da mi balira i to je to.
E onda ih stignem pokupiti kada hoću tj kada stignem,a ako i pokisne nije problem.

Ono najvažnije je što me skuplje koštaju bale koje plaćam po 2kn komad jer su duplo lakše od onih što koštaju 3kn komad.
Ako imaš mogućnosti možda platiti uslugu utovara i istovara pa umjesto utovarivača tu lovu nadodati na traktor ili na balirku bilo bi možda dugoročno bolje rješenje pa kasnije kupiti utovarivač za traktor...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ja ne vidim kombinaciju tu ispod 200 tisuca kn da može odradit sezonu košnje tih 160 hektara bez brige s tim da tu još nema utovarivača a kosa bi se morala nova ili skoro nova uzet jer to je masa trave.

Sad realno gledano da ja planiram 160 hektara balirat redovno ne bi ni pomišljao na rabljenu balirku jer to su tisuce rolo bala koje ce bit problem i skupit po površini i odvest a kamo još transportirat s polja brzinski prije kiše ili sličnog da ne spominjem skladištenje prije prodaje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Realno za 160ha je 200 tisuća samo za balirku i kosu potrebno..ali čovjek ima koliko ima i ajmo mu pomoći a da ne mlatimo praznu slamu..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A s cim se inače baviš, to je tvoja zemlja ili imas u najmu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam znalac kaj se tiče spremanja trave, pogotovo ne na tak velikoj površini. S obzirom na prije napisano (budžet, potrebni strojevi) najvjerojatnije će i dalje trebati koristiti usluge drugih. Za njega je sad najvažnije da svoj budžet pametno utroši. Da bi uopće mogel nekaj raditi, sigurno treba traktor. Na osnovu dosadašnjeg iskustva, trebal bi odlučiti za koje poslove najteže osigurava uslugu nekog tko ima opremu. Prema tome napraviti rang listu i vidjeti dokle mu budžet dosegne. Za ostale poslove može još jedno vrijeme koristiti tuđu uslugu.
 

max23

Član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
83
Možda nisam dobro pojasnio..za moje potrebe mi ne treba pokositi 150 hektara, dovoljno je i 30ha sa sadašnjim brojem UG, međutim ako već imam na raspolaganju tu površinu onda mi je namjera sve što mogu pokositi i dovesti u red.
U konačnici bez obzira na moje planove i ambiciju realnost će me svesti u moguće okvire. Jedna od prvih je i raspoloživi iznos za mehanizaciju. Prije nekih drugih meni nepoznatih ograničenja trebam mišljenje pametnijih i iskusnijih po ovom pitanju.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
I sam kažeš realnost će ti pokazati što i kako.
Pokrivaš se s pokrivačem koliko je dugačak.
Uvijek nekome možda možeš uvaliti koji hektar livade pa ti vrati kroz neku uslugu i tak se pokriješ.
Nije ni poticaj zanemariv na tu površinu pa od njega kupiš što treba..iako do proljeća ima vremena stavit lovu na hrpu i obići potencijalnu mehanizaciju..
 

max23

Član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
83
Slažem se, problem je što ja nemam znanja tog tipa da mogu procjeniti koji tip traktora, koja snaga, koja jačina ostale mehanizacije mi treba. Ne bih htio da mi se za vožnju seoskom cestom uvali ferari ili za vožnju trkaćom stazom peglica..zato mi trebaju preporuke.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Kocka bale slobodno izbriši sa liste.Sporo je,neisplativo,teško za manipulirati,treba ljudi,itd...Rolo bale radiš sam i trpaš ih sam bez ičije pomoći,i to možeš u jednom danu izbalirati a drugi dan natrpati i odvesti.Mislim na tih 30 hektara,i to bez da se imalo umoriš.Tako ja radim,brže ja izbaliram 10 hektara livada i to sam natrpam i posložim u štagalj nego što moj susjed napravi istu stvar sa kocka balama na površini od 3 hektara.Kod njega se ta površina radi u dva navrata jer drugačije pokisne.Da ne pričam da mora raditi feštu za 5 težaka i to par dana.Kocka bale su problem koji ti ne treba u životu.Da baliraš svih 150 hektara u kocka bale to bi ti trajalo cijelu sezonu,taman bi završavao zadnje livade a ove prve bi već bile za drugi put kositi.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Najbolje pogledaj u selu što ljudi imaji i s čim rade.
Kod mene kose sa malim traktorima i strižnim kosama po 10ak ha..
Veće površine 50akks traktori i 2.4m diskaste kose.
Roto balirke rade sa internacionalima,zetorima,ursusima,deutzima 80+ks..
Vjerujem da ti se balirka isplati kupiti jer platiti usluge za toliko bala je da se kroz 3-4 otkosa bude sama otplatila..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Neka je neki slabi prosjek od 10 bala po hektaru i puta 150 hektara=1500.Baliranje je nekih 40 kuna po bali i to je 60 000 kuna.I neka su samo dva otkosa godišnje to je već 120 000 kuna za uslugu baliranja godišnje.A nova balirka Krone Bellima f130 košta kod nas malo manje od 140 000 kuna sa pdv-om,besplatnom dostavom,puštanjem u pogon i obukom za rad sa njom.I tebi se onda niti ne isplati kupovati polovnu balirku
 
Na vrh