• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za traktor

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
Pozdrav ekipa,
evo novi sam ovdje i došao sa razlogom da prikupim što više korisnih informacija iz vaših iskustava i vaših savjeta.

Za početak, pošto lutajući po oglasima i okolo, mislim da nisam prikupio kvalitetne informacije pa se nadam da ču ih dobiti od vas. Naime, moram nabaviti traktor i nema mi druge. Pošto obrađujem do 4-5 ha, postalo je preskupo koristiti usluge drugih, no još veći problem je dobiti te usluge na vrijeme. Pa došlo doba da se nabavi neki rabljeni traktor za poslove koje treba odraditi. Dakle, traktor mi treba prvenstveno za frezanja, malciranja i postavljanje folije i izrade gredica.... oranje i brananje. Rekli su mi da imt 533 je preslab a njih ima po najpovoljnijim cijenama, a traženi traktor bi trebao imati dovoljno snage da pogoni i hidrauliku kod frezanja i brananja. Pošto su financije više nego bitne, jer treba uzet i traktor a bome i priključke, pa treba uzeti u obzir i moje neiskustvo sa održavanjem traktora i mehanike, molio bih vas preporuku koji rabljeni traktori bi bili prikladni za moje potrebe da znam preciznije tražiti i na što trebam obratiti pažnju kod kupovine. do sada sam gledao varijante IMT i TORPEDO od 30 konja pa na više, a cijena ima od 2000 eura pa do uhm, 10000..... planira se izdvojit za traktor do 40-50000 kn s namjerom da je što povoljnije zbog potrebe nabave i priključaka.
eto, nadam se da sam na pravom mjestu postavio pitanje i unaprijed zahvaljujem na Vašim preporukama i savjetima.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ursus 355/360 će tih 4-5 hektara odraditi da se ne umori, a sada se na oglasima nađe i za manje od 20000 kuna. Podosta ti ostane za prikljucke
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Pa nije toliko 533 pre slab sve ovisi u kojem vremenu tebi treba pofrezati izmalcirati tih 4-5ha kod svih imt-a je problem ako ti treba neka dodatni izlaz hidraulike a da u istom momentu upotrijebljavaš i njegovu, uz dobru organizaciju mislim da bi ti bio dovoljan 539 (bolje nego 533 samo jer ima izlaz za dodatnu hidraulicnu pumpu na motoru) ili 542 (malo teži i veči izbor brzina) ili 549 (i koji kojn više dobro dođe)
Torpedo su dobri traktori malo ih zezaju mjenjaci a i dijelova nema previše u tu cijenovnu klasu moze doci u izbor i ursus 355 ili 360 a za nešto malo više para i zetor 5011 ili 5211 sve ovisi o petrebama. Zapamti svi strojevi se kvare (dok rade, ako stoje u garažu ili šupi ne kvare se) s tim se pomiri....kako je nekad Hugo (mislim da se tako zvao) govorio: " odaberi jedno sigurno češ pogriješiti" 😉
 

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
Fala na komentarima...
Ursuse nisam gledal do sada ali budem. Msm obradu nakon oranja koje bi ipak koristio iz usluge i dalje, jer duboko jesenjske treba ipak pravo dobro odraditi i imati dobru masinu a i plug, pa zbog financija msm samostalno raditi od brananja preko frezanja do postavljanja folije i izrade gredica. radovi su uglavnom proljetni i treba ih odradit skoro pa u isto vrijeme.... a kasnije međuredna obrada. Znaci i zetori i ursus su preko 40 konja i dovoljno jaki da vuku frezu/roto brane sirine 1,5/1,6m/1,8m, Za folijopolagača sam popratil da je dovoljno. Njive su uglavnom ravne tako da nemam problem sa uzbrdicama i brijegima. IMT sam prvenstveno gledao zbog odrzavanja i dijelova, zetora sam po prijasnjim postovima skontal da je malo skuplji.... torpedo su mi nudili kao dobru soluciju no posto sam ipak pocetnik sa mehanizacijom problem bi bio ako su skloni kvarovima... znaci sad mi preostaje skicat jos ursuse i nastavit pratit imt al serije od 542....i zetore... iako ovaj 5211 drzi dost cijenu zgleda kao dobar izbor.
Mozete li mi jos napomenuti kod pregleda traktora, osim motora i saltanja, na koje detalje treba posebno obratiti paznju kod procjene stanja.

unaprijed fala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Za frezu i rotobrane ti manji IMT-i nisu baš nekaj. Prebrz im je kardan pa s njima možeš voziti manju frezu nego s drugim traktorima iste nazivne snage.
Još u razmatranje deni i Universal 445...550.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S Unijem i Ursusom buš sigurno mogel i duboko orati. Možda ne 2 x14", ali 2x12" ili 1x14" bu išlo. Puno zavisi od zemlje i vrste pluga. Neki se vuku lakše, a neki teže u istoj zemlji.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Vodi računa da za Univerzala i Torpeda dijelova pomalo več nema, naročito vitalnih.
Ursus ti je močan stroj ali jako nekvalitetan i sklon kvarovima.
Ostal ti je IMT s svim svojim manama i Zetor kao dobar odabir ali skup u startu.

Kak god pogledaš s tim starim izrađenim ragama nema kruha, a za noveše nema novac i to ti je začaran krug....
 

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
Baš tak, al tvrda glava i dobra volja tjeraju dalje da se dela, hehe....

Ekipa svima puno hvala na savjetima, sad se bacam u pretrage pa kad nekaj pristojnog i prihvatljivog naleti jos vas bum priupital prije neg se zaletim.....
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ako želiš nešto jako na kardanu a jeftino opcija je imt 560 sa onom kvrgom od kardana tu je naravno uvijek problem sa kočnicama i mala okretljivost tromost da se razumijemo neku okretljivost nema niti 5211...
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Mene zanima da li ima kakva freza za IMT 533 i koja je to marka odnosno kakva je najbolja za njega, nešto ih ne vidim po oglasima pa možda netko zna, i da li je dobro prije kupovine traktora izmjeriti kompresiju?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Mjerenje kompresije je dosta korisno ali onako dosta komplicirano za provesti u praksi kod kupovine. Kad nađes traktor koji bi kupio, npr 533, vidi el ima kakvog uspona na cesti i samo ga stisni u trećoj uzbrdo. Ako je motor loš, brzo će zastenjat, dignut temperaturu i bacit dimnu zavjesu... Znat ćeš i bez mjerenja kompresije da je motor loš...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Po pitanju freze sve do širine 1.6m on može tjerat ak je motor ok.
Ako imaš mogućnost, mjerenje kompresije je vrlo dobar pokazatelj stanja motora.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Pozdrav ekipa,
evo novi sam ovdje i došao sa razlogom da prikupim što više korisnih informacija iz vaših iskustava i vaših savjeta.

Za početak, pošto lutajući po oglasima i okolo, mislim da nisam prikupio kvalitetne informacije pa se nadam da ču ih dobiti od vas. Naime, moram nabaviti traktor i nema mi druge. Pošto obrađujem do 4-5 ha, postalo je preskupo koristiti usluge drugih, no još veći problem je dobiti te usluge na vrijeme. Pa došlo doba da se nabavi neki rabljeni traktor za poslove koje treba odraditi. Dakle, traktor mi treba prvenstveno za frezanja, malciranja i postavljanje folije i izrade gredica.... oranje i brananje. Rekli su mi da imt 533 je preslab a njih ima po najpovoljnijim cijenama, a traženi traktor bi trebao imati dovoljno snage da pogoni i hidrauliku kod frezanja i brananja. Pošto su financije više nego bitne, jer treba uzet i traktor a bome i priključke, pa treba uzeti u obzir i moje neiskustvo sa održavanjem traktora i mehanike, molio bih vas preporuku koji rabljeni traktori bi bili prikladni za moje potrebe da znam preciznije tražiti i na što trebam obratiti pažnju kod kupovine. do sada sam gledao varijante IMT i TORPEDO od 30 konja pa na više, a cijena ima od 2000 eura pa do uhm, 10000..... planira se izdvojit za traktor do 40-50000 kn s namjerom da je što povoljnije zbog potrebe nabave i priključaka.
eto, nadam se da sam na pravom mjestu postavio pitanje i unaprijed zahvaljujem na Vašim preporukama i savjetima.


Ajde da se i ja probam uključiti.
Ugl, jednu bitnu informaciju nisi dao- koliko imaš vremena na raspolaganju.
Tj dal radiš samo poljoprivredu, ili radiš negdje "u firmi" pa nakon posla ideš na zemlju?
Jer ako radiš samo poljoprivredu, ajmo reći da imaš i vremena. Ako radiš na zemlji nakon 8 sati rada, onda si uvijek u škripcu s vremenom.
Ovo govorim zato jer bi ja uvijek odabrao malo jači (al ne prejak) traktor čisto da prije budem gotov.

Znači s obzirom na buđet možda idealno neki zetor sa4 cilindra, ako je to pre skupo, onda Imt/Ursus/Rakovica, opet s 4 cilindra.

Bitan je detalj mogućnost popravka, s obzirom da nećeš sam popravljati jer ne znaš, kojim markama se bavi najbliži majstor. Logično je računati da će biti kvarova (i to obično onda kad si u poslu).
 

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
evo dopuna.... pa se i dalje trazi savjet i preporuka...
dakle, poljoprivreda i samo to se dela, 5ha za sada s planom prosirenja, uglavnom povrtne kulture di je potrebno od oranja preko brananja, frezanja do polaganja folije uz sve popratne radove....
u međuvremenu se fond podigal na oko 10 000 eura za traktor pa se sad ubrzano radi na potrazi odgovarajuce masine da bi se kupila do kraja godine/proljeca jer eto jesensko oranje je vec i dogovoreno.
zbogg obima radova a i buducih potreba traktor bi trebao imati od 70ks na vise, preko 100 je nepotrebno ici osim ak se bas naleti na nekaj povoljnog a da ni preveliki potrosac... i naravno, siguran i pozdan ako je moguce, te dostupnost dijelova igraju bitnu ulogu
fala unaprijed
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa ako je povrće, 5 hektara (10 rali), ja to odradim sa vladimircem...kupiš 10 komada za 10 iljada eura...i neš ih poderat dok si živ...

znam to jer ja tak delam...i za povrće ti netreba sve odjednom, tak da sam ja odlučil da mi je bolje imat 8 traktora nego jedan.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ali za taj novac teško bude našao dobrog..

7745 su bliže 12-13 tisuća...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Kak ne, samo treba malo potražiti ali tu su negde. Ako je u boljem stanju logično je da više i vrijedi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Lanc u kabini je gratis...da ga imaš s čim došlepati 😜😉
 

Najnoviji postovi

Na vrh