• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,746
Od čega si ti plakal, gledaj ovo

100_1272.jpg

U toj partizanki ja ne da bi plakal...na nosilima bi me van odnesli:mur:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
To ti je zato jer nisi ispod planine koja se vidi u pozadini rasel :eek::
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,746
Imas praf, ja sam bil samo turist....najgori posel kaj pamtim je bilo poravnavanje krme koju je puhalnik zdigel pod krov stale....:(envy):
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
Mtk SUPER SPECIJAL - Cepač - kalač za trn

Da li je moguće da na mtk SUPER SPECIJAL uz originalni cirkular priključiti i cepač za deblja, čvornovata drva tj. da na originalnom cirkularu može i rezati i cepati drva?

main.php
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
:(clap):



Odlična ideja!

I time se dobije znatno veći broj obrtaja pile (cirkulara) u odnosu na zadnju donju remenicu. I omogućava u isto vreme da neometano i bezbedno rade dva radnika od kojih jedan reže, a drugi cepa drva. Sada bi trebalo osmisliti jako postolje i dobar oslonac za pilu (cirkular).

Isto važi i za cepač na zadnjoj strani donjeg diferencijala, tj. treba osmisliti da postolje bude veoma stabilno odn. trebalo bi da bude smešteno tačno na sredini iznad zadnjeg donjeg diferencijala, a ne po strani jer je tu nestabilnija podloga..

Prednja remenica je inače prvobitno napravljena radi naknadne uradnje anlasera.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
Tačno!

Gornje vratilo ima tri različita broja okretaja od kojih dva (napred) okreću u pravcu suprotno kretanju kazaljki na satu (3000 i 740 obrtaja/min), a treći (rikverc) u smeru kazaljki na satu (1390 obrtaja/min).

Postojeća remenica većeg prečnika za originalnu pilu bi se moglo namestiti na gornje vratilo radi pogona pile, ali ne znam da li bi se za istovremeni rad moglo namestiti i drugu NOVU remenicu manjeg prečnika na donjem vratilu za cepanje drva?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivann

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
26
:(clap):



Odlična ideja!

I time se dobije znatno veći broj obrtaja pile (cirkulara) u odnosu na zadnju donju remenicu. I omogućava u isto vreme da neometano i bezbedno rade dva radnika od kojih jedan reže, a drugi cepa drva. Sada bi trebalo osmisliti jako postolje i dobar oslonac za pilu (cirkular).

Isto važi i za cepač na zadnjoj strani donjeg diferencijala, tj. treba osmisliti da postolje bude veoma stabilno odn. trebalo bi da bude smešteno tačno na sredini iznad zadnjeg donjeg diferencijala, a ne po strani jer je tu nestabilnija podloga..

Prednja remenica je inače prvobitno napravljena radi naknadne uradnje anlasera.

Al ima tu dva mala problemcica i to:

1 Prednja remenica na motoru nije predvidjena za dugi rad jer motor na radilici na osovini za zamajac nema kuglicni lezaj nego aluminijumsku biksnu i vrlo brzo ce propasti biksna a time i motor mada moze doci i do pucanja radilice vec je pisano negde na ovom forumu al se ne secam gde.
Zato se koristi industrijski lombardini ili DMB kako god motor koji na izlaznoj osovini ima lezaj pa moze da se kace remenice .

2 Ja mislim da taj motor nece imati snage i jedno i drugo da tera.
Jedan covek iz mog mesta pravio je samohodnu skalameriju za secenje drva i njega takav nov motor traje svega godinu dana i posle tog vremena motor je totalno sazreo za generalku.

Ako stvarno motor moze i jedno i drugo terati onda na gornji kardan imas lezaj i tu upakuj odredjenu remenicu i teraj cinkular a na donji kardan napravi kacenje kao freza sto ima i upakuj uljnu pumpu pa preko creva drugi radnik postavlja cepac gde mu odgovara da ne bi smetao prvom.
Ili duza osovina pa sa jedne strane svrdlo za cepanje a sa druge testera a u sredinu pogon i nekoliko lezaja i to je to.
Zavisi kakav cepac hoces
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
Pročitajući gore navedeno, onda to nisu mali problemčići, nego VELIKI PROBLEMI.

Koliko mi se čini, motor mog SS (LABIN PROGRES) je DMB-ov (1984 godine), pa bi trebalo da je tu ugrađen kuglični ležaj pošto već ima fabrički ugrađenu prednju remenicu.

Što se tiče snage i izdržljivosti motora, ne bih se zaista "igrao" preko direktne mehaničke veze (osovina ili remenica) samo sa rezanjem drva zbog drastičnog smanjenja veka trajanja motora jer nije baš jeftina generalka, a kamo li za istovremeni rad rezanja i cepanja drva.

Ako se ne varam, upotrebom uljne pumpe za rezanje ili za cepanje drva s jedne strane znatno smanjuje opterećenje motora i sa druge strane znatno povećava snagu rezanja ili cepanja drva.

Postavlja se pitanje kako izgleda uljna pumpa za tu svrhu i kolika je otprilike cena uljne pumpe, koji su gabariti istih i gde se ima nabaviti? Nadam se da nije većih dimenzija (veća cena) radi mogućnosti ugradnje uljnie pumpe ili na donje radi cepanja ili na gornje vratilo radi rezanja drva jer mi od sada nije cilj više istovremeno rezanje i cepanje drva.

I kako izgleda prenosni mehanizam za pilu ili cepač za prenos snage preko creva, kao i kolika je cena istog?
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Dečki, taj motor ima premalo snage za ozbiljniji hidraulični kalač, a kamoli i za cirkular.
Zaboravite te priče.
 

ivann

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
26
draza svaka hidraulicna pumpa visokog pritiska moze se ugraditi bez obzira dal bila od kamiona, traktora, kombajna, nekog bagera... samo je bitan smer okretaja da ne bude da izbija semening.
Sto je pumpa manje litraze to je pritisak veci i deblje drvo moze cepati ali se zato gubi na brzini rada u stvari to ti je prost sistem poluge ili hidraulicne dizalice.
Primera radi pumpa od hidro volana od belarus traktora je negde oko 40 evra nova na vasaru i kad uradis kacenje kao fabricki lako je mozes menjati a nije toliko skupa.
Potreban ti je hidraulicni razvodnik obavezno dvosmeran koji menja protok ulja u hidraulicnom klipu i moze biti elektro odnosno na dugme ili rucni na polugu.
Hidraulicni klip sto duzi to duzi panj mozes cepati a sto siri to vecu snagu cepanja imas znaci deblje drvo mozes cepati.
Klip opet mozes od cega oces samo je bitna sirina i gledaj uzeti polovan da valja klipna motka i zamenes gumice jer su novi papreno skupi.
A sto se tice remenice na motoru vec je pisano par puta da ako ima malo vise lufta gore dole da hoce da se okrene biksna ili kako ga zovu lezaj i obrce u bloku motora.
I ta remenica je predvidjena za neki mali alternator kome je slabo zaspanovan kais da nema preveliko opterecenje.
Isto ima negde slika gde je neko pravio paljenje motora sa dinamom al ne na kais nego direkt na radilici na remenici.
A da testeru ti se ne isplati terati na hidrauliku skupi su hidro motori a i veliki su gubici nego manje zategnes kais i obavezno stitnici od lima da nekog ne bi slucajno uhvatio kais.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
"ZJ",

da li ovakav cepač drva kakav je gore izložio "mtd001" služi samo za slikanje i gledanje, tj. da nema nikakvu praktičnu primenu?



:icon_redface:

Izgleda da sam se POGREŠNO izrazio što se tiče cepača drva. Nisam ni uopšte pomislio na ovakav veoma komplikovan i skup cepač drva kakav je prikazao gore "mtd001", nego sam mislio na ovakav prostiji, jednostavniji, jeftiniji, brži cepač drva.

Nije mi bitna pila (cirkular) jer je najmanji problem strugati (rezati) i čvornovata i nečvornovata drva na drugi način (motorna testera sa lancom).

Meni je najbitniji takav prost i jednostavan cepač drva koji može sa podjednakom lakoćom, komotnošću, faktički bez ikakvog fizičkog napora i znatno više drva za kraće vreme cepati kako čvornovata drva, koje ih imam na gomili već godinama jer ih je veoma teško cepati uz pomoć obične sekire, tako i normalna drva.

Kod mene je problem što nemam u kući trofazni priključak za koje se zahteva obavezni skupi trofazni motor od najmanje 3 kW pa na više, i sa oko 1400 obrt/min preko remenica zbog ujednačenog i jačeg obrtnog momenta, dok za monofazni motor kažu da ne dolazi u obzir zbog neravnomernog slabijeg okretnog momenta iako imam jedan snage 2 kW sa 1400 obrt/min.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,326
Za ovaj sa konusnim vijkom ti treba i više snage nego za hidrauličkog.
Ovaj na slici ima primjenu, samo moraš znati da taj motor nemože napraviti čuda, tj. postići i veliku brzinu i veliku slu kalanja.
Taj motor ti je u rangu 5,5kW elektromotora (kaj uopće nije malo), no toliko trebaš i za cirkular.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
"ZJ",

ne bih delio Vaš stav.

Pre bih rekao suprotno tj. da je klinu potrebna mnogo veća sila cepanja drva od čak oko 15 tona, a za konusni vijak je potrebna mnogo manja sila cepanja drva. Na youtube video snimku se vidi kako rukovaoc samo blago pritiska drvo, a ostalo konusni vijak samo vuče drvo i lepo cepa čvornovato i teško drvo. Što je manji broj obrtaja konusnog vijka, tj. oko 600 obrtaja/min.,, veći je obrtni momenat pa makar i trajalo duže vreme, ali da se lepo sve iscepa bez ikakvog fizičkog napora. Vi verovatno i sami znate koji je napor i muka kad pokušavate sekirom cepati samo jedno čvornovato drvo, a kamo li za ostalu mešanu gomilu trupaca drva. Poprilično je malo veći napor pocepati i obično drvo.

Meni nije bitno koliko brzo može da cepa drva, nego je meni bitno da može takav konusni vijak, glatko i bez fizičkog napora, da iscepa gomilu čvornovatih drva nego da mi stoji godinama bez veze na gomili neiskorišćeni za grejanje prostorija.
 

veljko

Član
Tu od
21 Stu 2013
Poruka
110
Obrnuto veca sila treba sa vijkom ovaj sa vijkom je gasio traktore od 80 ks bolji su ovi sa cilindrom.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za traktorske cepace sam u jednome siguran da se prvenstveno vijak radi za snagu koja je potrebna i plus da su po traktor mnogo bolji cepaci sa reduktorom . cepac sa vijkom se radi i za pogon na elektro motor monofazni ili trofazni i to je donekle nebitno ali treba snaga da je najmanje 1,5kw i cini mi se broj obrtaja oko 1500rpm.ide direktno vijak na osovinu motora.imam negde vizit kartu coveka koji izradjuje vijke i cepace za sve namene jer sam i sam hteo napraviti isti. e sad rad sa vijcanim cepacem je da kazem malo i riskantan i mora se voditi racuna i treba obavezno jedan granicnik da kazem o koji ce se cepanica odupreti da se neokrene prilikom rada. to je najveca opasnost takoreci jer mi je kum umalo poginuo zbog toga sto taj granicnik nije bio na pravom mestu.tu je bio cepac iz pocetnog programa proizvodnje i taj nedostatak je sad na svim koliko vidim resen.inace radio sam na tome jedno krace vreme. desavalo je se da traktorski cepac ljudi kupe za vnogo vecu snagu a rade sa manjom i na manjem gasu zbog ustede pa je svasta bilo od kvarova.bio sam prisutan kad je na dva traktora otisla lamela [pukla] za isti dan a neretko i otkine radilicu. ali kazem to se mora raditi za namenu i snagu koja je potremna i masinu sa kojom ce se raditi. nije isto raditi sa IMT-om ili URSUZOM ILI ZETOROM .neki imaju mnogo bolje resenu brzinu i snagu preko kardana. mislim da cete shvatiti o cemu sam mislio
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh