• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ako ga iscjepaš samo do pola onda će se puno brže osušiti i biti će dobro za na ognjišće, ako je još i čvornato tim još i bolje.:D:
 

ivann

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
26
Nego šta misliš da vijčano svrdlo pokrene preko hidraulike?

To ti dodje jos komplikovanija i skuplja zajebancija.
Isto ti treba pumpa za ulje koju moras zakaciti negde na mtk, pozeljno bi bilo da imas razvodnik mada moze i bez njega, pa hidro motor koji je papreno skup, pa reduktor, pa jos svrdlo.
A gde su majstori.
Kada si vec zapeo za svrdlo moj savet ti je da zakacis na gornji kardan veliku remenicu a brzinu metnes na 3000o/min jer to ti je direktna veza sa motorom
I koliko se secam jedan zubcanik spaja dve osovine i to je to tako da si maksimalno spasio menjac.
Isto kais mozes spanovati po potrebi tako da i ako zapne preko vise bolje da proklizi kais nego da izvuce deblji kraj SS.
Obrtaje mozes iz vise puta spustati na primer sa 3000o/min na 1000o/min pa sa 1000o/min na koliko ti treba.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Ja bi na tvom mjestu napravio ovako nešto i fino ga pogoniš preko kardana:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=HQ755jYmjC4[/YT]

Samo si napraviš malo veći zanašnjak(mi istrijani kažemo tako) tako da ti snaga SS služi samo za pokretanje stroja i održavanje brzine vrtnje, a snagu za cjepanje iskoristiš kružno gibanje zamašnjaka i pretvoriš ga u pravocrtno gibanje koje je tebi potrebno za cjepanje.. i slažem se sa forumašima da za kojugod varijantu cjepača se odlučiš cjepaš samo kratke komade!!!
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Uradi na svrdlo samo ne prevelikog promjera svrdla,....
Obično se, za trofazne elektromotore od najmanje 3,5 kW i brojem obrtaja/min oko 500 do 600 ako se priključi direktno na osovinu elektromotora, pravi vijčano svrdlo prečnika 60 mm do max 100 mm sa konusom poluugla od oko 12,5 stepeni odn. ukupnim uglom od oko 25 stepeni.

..........
Kada si vec zapeo za svrdlo moj savet ti je da zakacis na gornji kardan veliku remenicu a brzinu metnes na 3000 o/min jer to ti je direktna veza sa motorom
I koliko se secam jedan zubcanik spaja dve osovine i to je to tako da si maksimalno spasio menjac.
Zašto na pogonski deo tj. na gornji kardan da se metne velika remenica?
Time se dobija sasvim nepotrebno za nekoliko puta veći broj obrtaja od 3000 obrt./min.
Velika remenica se obično stavlja na osovinu vijčanog svrdla da bi se smanjio na oko 550 obrt./min radi povećanja obrtnog momenta (prečnika oko 550 mm) dok se mala remenica (prečnika oko 100 mm) stavlja na gornje vratilo.

Isto kais mozes spanovati po potrebi tako da i ako zapne preko vise bolje da proklizi kais nego da izvuce deblji kraj SS.
Upravo tako!

Ja bi na tvom mjestu napravio ovako nešto i fino ga pogoniš preko kardana:

https://www.youtube.com/watch?v=HQ755jYmjC4
Ovo gore je cirkular-hidraulički klin (kalač),

a na ovom dole youtube snimku se vidi kao da se zapinje (tj. siluje) motor preko remenice sa cirkularom:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EAJjhghRi5g[/YT]


a ovo dole je bansek-hidraulički klin (kalač), što je prihvatljivije zbog dva veća kotura za bansek koji ujedno služe i kao zamajac, pa se manje opterećuje dizel motor:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=FVDlIQbLnpU[/YT]

A dole je bansek-hidraulički klin (kalač) preko traktorskog kardana, a može i preko kardana SS i preko trofaznog motora:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ZHjB361Gb3Q[/YT]

Vidi se da je između kardana i banseka-hidrauličkog klina (kalača) konusni zupčanik sa remenicom koja posebno pogoni ili hidraulički klin (kalač) ili bansek, tj. ne pogoni istovremeno oba.

Ostaje nepoznanica broj obrtaja kardana, kao ni broj obrtaja remenice na konusnom zupčaniku.




Samo si napraviš malo veći zanašnjak (mi istrijani kažemo tako) tako da ti snaga SS služi samo za pokretanje stroja i održavanje brzine vrtnje, a snagu za cjepanje iskoristiš kružno gibanje zamašnjaka i pretvoriš ga u pravocrtno gibanje koje je tebi potrebno za cjepanje.. ......
?!

Niste mi jasni.
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Da demantujem one skeptike da svrdlo vijak može cepati samo kratka drva:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=3WjZcr68vmQ[/YT]
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
U potpunosti se slazem sa kolegama, da je svrdlo smrt z ozbiljne traktore a kako nece biti za goldonija. Kod svrdla za razliku od hidraulike imamo jako puno nepoznatih faktora(svako drvo koje se kala je prica za sebe) i ne postoji niti priblizan proracun koji bi nas mogao usmjeriti. Nije problem, kratko ili dugacko vec kako se cjepanica skupa drzi. Po principu poluge, lakse je neki puta rascjepiti dugo od kratke cjepanice.Kolege te isto dobro savjetuju, ako si vec zapeo, da maksimalno rasteretis mjenjac sistemom zamasnjaka i gornjeg direktnog kardana.
Edit:
Elektro motor puno bolje podnosi velike i nagle promjene okretnog momenta, tak damimto treba uzeti u obzir.
 
Posljednje uređivanje:

ivann

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
26
Zašto na pogonski deo tj. na gornji kardan da se metne velika remenica?
Time se dobija sasvim nepotrebno za nekoliko puta veći broj obrtaja od 3000 obrt./min.
Velika remenica se obično stavlja na osovinu vijčanog svrdla da bi se smanjio na oko 550 obrt./min radi povećanja obrtnog momenta (prečnika oko 550 mm) dok se mala remenica (prečnika oko 100 mm) stavlja na gornje vratilo.

Rekao sam da se postavi direktno na 3000 da bi maksimalno izbegao opterecenje na menjacu jer je on i kvacilo naj slabija karika jedino sto sam napravio gresku pri pisanju jeste da na mtk ide velika remenica a na svrdlo mala :mur: sorry
Inace ti na donjem kardanu imas potrebne obrtaje za direktnu vezu ali nemas nikakvi vid zastite za mtk.

A ovo dole je bansek-hidraulički klin (kalač), što je prihvatljivije zbog dva veća kotura za bansek koji ujedno služe i kao zamajac, pa se manje opterećuje dizel motor.

Upravo tako samo sto nije hidraulicni klin nego na zamajac a to ti radi ovako https://www.youtube.com/watch?v=wPFYtqeDgiE
Gledaj presu a to znaci zamajac odnosno remenicu, ekscentar i drzac radnog alata.
Silna ostala pneumatika elektrika i ostalo te ne zanima.

Imas pogonski motor npr 1500o/min i na njemu malu remenicu a na osovini gde se vrsi cepanje nalazi se veliki zamajac sto tezi to bolji koji ujedno sluzi i kao velika remenica da sto vise to bolje smanji obrtaje jer se dobija na snazi, a na drugoj strani osovine imas ekscentar koji sto ima veci hod klin ide vise gore dole a time manje snage.
Isto tako zamajac mora biti idealno balansiran i ne sme da baca.
Ideja je dobra ali mora dobar ram koji bi drzao zamajac min 50kg tezine a da se vrti.
U sustini to ti je princip rucnog cekica znaci sto veci cekic dizes rukom sve ti teze al zato kad udari znas sta biva:icon_thumright:

hodor dobri smo i jedan i drugi u isto vreme :(giggle):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
To je obična i veoma komplikovana i skupa za izgradnju sekira, a i sasvim nepotrebna jer se ništa ne dobija u vezi cepanja čvornovatih drva.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
......jedino sto sam napravio gresku pri pisanju jeste da na mtk ide velika remenica a na svrdlo mala :mur: sorry
.............
Da li ste sigurni u ono što ste izrekli? Valjda ste mislili kontra.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
235
Na osnovu čega misliš da je "iznimno opasno"?

To što je jako sporo i nije bitno. Bitno je da MOŽE IPAK da cepa teška i čvornovata drva sa manje napora pa makar i pola sata trajalo, inače sa sekirom ne bi mogao uopšte cepati jedno takvo drvo najmanje pola sata tj. dosta bi se dobro fizički umorio i brzo bi odustao.

Ne da mislim nego znam, jer sam poznajem neke koji su se ozljedili na takvim ili sličnim strojevima.
Hidraulični cjepač ako ne paziš lomi prste ili šaku.
Kalač na trn ( a pogotovo ovi domači koji su bez zaštita osovina) ako ti zahvati rukavicu ili rukav od jakne čupa prste, šaku ili ruku iz ramena.

naprimjer:http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/srbija-prikolica-traktora-otkinula-mu-je-obje-ruke-103018
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Svi takvi i slični strojevi su opasni (neki više, neki manje). Na ovim prethodnim videima gdje je cjepač na ekscentar i kružna pila ili tračna pila. Najopasnija je tračna pila jer nema nikakve zaštite dok cirkular ima, a klin za cijepanje ide non stop (tako da je i on opasan), za razliku od hidrauličnog koji ide dole na komandu, a vraća se sam (otpuštanje komadne). Ovi rade preko zamašnjaka, ista stvar kao i kod stroja za tuć bunju (komadi rezanih ploča kamena, pa se razbijaju rubovi, koristi se za oblaganje zidova i fasada).:^):
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Taj moj zamašnjak tj.zamajac postaviš ga gore iznad klina za cjepanje. On ima gružno gibanje i što je veci to imaj jaču silu kad ga stroj pokrene i razlaufa, e sad spojiš ga sa klinom i imaš pravocrtno gibanje gore-dole i cepaj.
Primjer jednocilindričnog motora: Zamisli si u glavi da je zamajac radilica a klip da je klin i spojeni su klipnjačom.. JASNIJE? po mom mišljenju tako ti motor SS-a najmanje pati a na kraju kraja i da nešto zašteka npr. da nemože rascjepati postaviš mali klinasti remen koji će proklizati u slučaju blokade. Bitno je da shvatiš da motokultivator ne cjepa već zamajac kojeg je motokultivator razletio i održavaš ga sa tim malim remenom jer onda ti više nije potrebna snaga motokultivatora. Nećeš valjda cjeli dan cjepati.....? nego piliš i po potrebi rascjepaš deblja drva..

Opasni su svi strojevi od cirkulara, pile, cjepača itd. Ako tako gledamo opasno je i voziti se autom ali svi se vozimo:cool2:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivann

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
26
Jeste mislio sam kontra ne mogu da verujem da sam dva puta napravio istu gresku :mur::mur::mur::mur::mur:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ne treba sve trpati u isti koš ! Auti se proizvode već dosta dugo i imaju određene certifikate, imaju tehničke preglede i proizvode se u tvornici. Za veliku razliku od ovih razno - raznih cirkulara, pila i cjepača koji se rade po dvorištima bez ikakvih zaštita. Znači to se ne može uspoređivati !:icon_exclaim:
 
O

Otasevic

Guest
image_ae3bf0234087ccd3d8fefe4f5b84a14bc1ca50475b.jpg


Da li neko zna sta je ovo i kako se zove ? Hitno mi treba da kupim, pa uostalom ako neko ima za prodaju, nek se javi..
Pozdrav
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
To ti je rotacioni plug za oranje od mute.Kod nas u oglasima jih ima dosta a cjene ih oko 200eura.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Rotacioni plug za motokultivator muta gorenje. Pored toga što su ručke okrenute naopako (koristi se kao strižna kosa ili ralica ispred motokultivatora) nedostaju točkovi i zaštitini lim za normalan rad.
 
O

Otasevic

Guest
Hvala najlepse..nov sam u ovoj prici pa i ne znam bas puno..

Sa tim su busene rupe za sadnice za borovnice (300mm dubina x 300mm precnik) negde oko 3000kom, pa da ne bih placao (a kupio sam motokultivator), kupicu to za istu namenu.

Hvala jos jednom i pozdrav
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ne treba sve trpati u isti koš ! Auti se proizvode već dosta dugo i imaju određene certifikate, imaju tehničke preglede i proizvode se u tvornici. Za veliku razliku od ovih razno - raznih cirkulara, pila i cjepača koji se rade po dvorištima bez ikakvih zaštita. Znači to se ne može uspoređivati !:icon_exclaim:
Nebi se složil s tobom. Doma napravljeni strojevi mogu biti znatno kvalitetniji i sigurniji nego tvornički, samo ako se izradi posveti određena pozornost.

Većina tvorničkih zaštita na strojevima je ili nepraktična (smanjuje radni učinak) ili ograničava potpune mogućnosti stroja (rekli bi smeta), i ljudi ih uglavnom skidaju čim kupe stroj.
Na tvorničkim strojevima zaštite su ugrađene većim dijelom zato da se ispune norme potrebne radi otklanjanja odgovornosti proizvođača ili da bi se mogel dobiti znak sigurnosti (za prodaju)...

Većina kupljenih tvorničkih kalača ima blokiranu dvoručnu komandu, ili je čak prepravljena na nožnu!!! To je samo jedan od primjera, a ima ih bezbroj.

Ni najbolja zaštita nemre pomoći pri nesavjesnom rukovanju. Stroj s minimalnim zaštitama može biti sigurnijii uz pametnog i pažljivog poslužitelja, od stroja s najboljim zaštitama a idiotom kao poslužiteljem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh