• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Neznam koji je kut u odnosu na pravac.. tj. ja sam si štelao diskove direkt na terenu i kada sam dobio željeno nagrtanje sam otišao u brazdu. A šta se tiče ovog drugog kuta on je 90, a može biti i veći....to ti ne igra neku veliku ulogu.
Jedino šta ti je bitno ti je razmak između diskova... ja bi želio sad da je veći (kod mene 75cm) ali jbg... Pa ti si slobodno uzmi 1metar širine ove gornje cijevi.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Moj frezer je ubrzan za duplo obrtaja i ugradjen dupli spaner remena i noz ispod. 25 ari spremljeno za rasadjivanje karfiola i za 11 casova je isfrezovano 70ari kukuruza izmedju redova. Jos malo samo dorade noza mi fali da bolje odrzava dubinu ali to je sitnica. Sad sam potpuno zadovoljan radom a motor neoseca frezovanje do 10-12cm u prvom prohodu uopste.U drugom moze i 20cm isto bez opterecenja posebnog a ni dima nema.Prema tome patent uspeo
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
To je sa svih 6 parova noževa?
Koliko si ga ubrza, odoka?
Probaj ako ti nije problem, zavrtit radilicu na ugašenom motoru, pa vidi koliko će točno krugova napravit freze, recimo u trećoj na frezinoj getribi.
ja još nisam nabavija motor za svoju, ima sam nepredvidjenih troškova, a moram još i osovine nabavit koje ću isjeć, za 1, i 2 para noževa.

Na muti mi proslinija jedan semering na frezi, malo vlaži, sad kad mi triba za litnje frezanje da trava pocrka na suncu.
Jel preporučljivo tako frezat i nalit kad izgubi ulje??
Jel to osjetljiv sklop na nedostatak ulja, ili mogu rješit sada radove nadolivajući pa to rješavat kad bude vrimena?
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Sad kad ti curi ulje, ulij tekuću mast Viskoma, jer ona ne curi baš kroz semering.
Naravno, s vremena na ipak pogledaj ima li je.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Neznam koji je kut u odnosu na pravac.. tj. ja sam si štelao diskove direkt na terenu i kada sam dobio željeno nagrtanje sam otišao u brazdu. A šta se tiče ovog drugog kuta on je 90, a može biti i veći....to ti ne igra neku veliku ulogu.
Jedino šta ti je bitno ti je razmak između diskova... ja bi želio sad da je veći (kod mene 75cm) ali jbg... Pa ti si slobodno uzmi 1metar širine ove gornje cijevi.

Evo slikica da pojasnim zanima me kut između plavih crta
Prva slika gledano na mtk odozgora , a druga gledano na mtk odotraga (iza), mtk siva boja, kut koji me zanima plave crte, diskovi crvena boja.
 

Prilozi

  • kut diskova prema naprijed.jpg
    kut diskova prema naprijed.jpg
    7.8 KB · Pregleda: 82
  • kut diskova okomito.jpg
    kut diskova okomito.jpg
    6.7 KB · Pregleda: 70

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
picture-272.jpg
[/IMG]Sad je na punom gasu po proracunu oko 180obrtaja moticica u 3 brzini frezera sta je potpuno dovoljno za moje uslove. Sad sam frezovao izmedju redova kukuruza na 4 nosaca sa motikama ali sam jedan par morao da skinem po dve moticice zbog razmaka redova jer me sejac urnisao sa razmakom i vozac . Negde jedva 60cm da se knap provlacim sa hondom a negde i ceo 1m. Zato sam morao sa hondom isfrezovati jer spartac bi sve isekao . Danas jos oko 30 ari druge parcele sam uradio i jos oko 25 mi ostalo ali srecom i kisa pade veceras .Skapao sam od brasine koliko je suvo.
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
To mlatiš 3 na frezama, a kojom unaprid?2.brzom??
Koliko duboko ideš, i kad je zadnje frezano, prije koliko?
To je neka blatnjavuša, netriba joj puno da se slipi i otvrdne, čini se.:cool:
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Na ovoj prvoj slici kut ćeš morati prilagođavavati direktno na terenu, jer o njemu ti ovisi koliko će nagrtati. Zato sam si ja uzeo cijevi od skele da bi mogao lakše okretati diskove i mjenjati taj kut. Ako ti taj kut bude prevelik mtk će proklizavati i onda lako izgubiš pravac.
A šta se tiče ovog drugog kod mene je 0 tj. diskovi su paralelni sa ovom tvojom plavom crtom. To nije bilo planski ali tako je ispalo. Imao sam zamisao da pomoću okretne spojnice skele dobijem taj kut i njegovo štelaje ( u teotiji moguće, ali u praksi neizvedivo), pa sam ih jednostavno zavario ravno, napravio fiksnima i odustao od tog kuta. Ako ćeš sutra ti poslikam odozgo i otraga?

Pogledaj malo ovog lika šta je sve uradio za mtk:https://www.youtube.com/channel/UCY-G85aMj3EWEAkVwEU_lUA

Meni se sviđa i ova izvedba:https://www.youtube.com/watch?v=iJuxKThG6DE
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
frezer je u 3 brzini a pogon tockova ide 1 sporom brzinom.Da je jos malo sporija na tockovima jos bolje bi bilo ali za vecinu frezovanja ili prefrezavanje je taman. Ovo je bela smolnjaca ili belnjaca i vrlo zeznuta zemlja za obradu a od setve gde je setvospremacem radjeno nije ulazeno sem traktora da poprsce i bacim djubrivo. Ako padne malo jaci pljusak stvrdne se ko beton ,tako da je ovo ko kopanje ledine takoreci. Kad je ovo izdrzala skidam joj kapu i samo pogonski remen moram zamenuti jer se istegao i usijao od opterecenja. Ali dosta je i izdrzao .Uglavnom motor se nenapreze ,nema dima i tecno radi sa 2/3 gasa skoro ceo dan po ovoj vrucini tako da sam zadovoljan. Samo cu za ove stvari ipak spartac napraviti i metalne tockove. Jedna felga mi je dosta kriva pa me zeza po drzanju pravca a sirina da prodjem je knap na mestima zbog sejaca koji nije odradio dobro posao i vozaca koji je ko pijan pratio marker
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ovaj primjerak na drugom videu je bolje riješenje, zato jer može nagrtati i kukuruz dok ovi koji objašu red to ne mogu. Jedina zamjerka je da bi nosači i glavčine diska bile sa unutarnje strane, disk bi imao veću radnu površinu i nosač ne bi smetao.:(think):
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Karlo M. jel mogu slike?
Ovog rusa sam i prije našao ima dobrih stvari al ima i strojeve za obradu doma pa može sam radit (tokarenje i sl.)
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Evo slika... i da sada kad sam malo bolje gledao diskovi imaju kut ako se dobro sjećam od 13stupnjeva(barem je tako piljena cijev).
I ova zadnja je za BRGUD-a...!:drink:
 

Prilozi

  • 20150622_174022.jpg
    20150622_174022.jpg
    71.2 KB · Pregleda: 168
  • 20150622_174034.jpg
    20150622_174034.jpg
    76.2 KB · Pregleda: 166
  • 20150622_210918.jpg
    20150622_210918.jpg
    44.1 KB · Pregleda: 166
  • 20150622_204712.jpg
    20150622_204712.jpg
    36.9 KB · Pregleda: 168

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Karlo, neznam koliko budeš radil s tim, no ova izvedba s "puškom" (kliznim ležajem) mi se baš ne čini trajnom.
Naime, rukavac je (pre)kratak i vrlo se bu brzo rasklimal. Ili produži rukavac ili ugradi kuglične lagere.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne okreče se to brzo,a i prvo kaj se bu poderalo je šaraf,a njega lako promjeni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Šaraf je tvrđi od pikse u kojoj se vrti, tak da griješiš.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Baren da si ovu zadnju sliku obrni k"ko rabi ! Veljad si kad vidi plug na diške (s"mo je trebalo prekopirati). Znači nosač diska bi trebao biti sa vanjske strane diska (tako da konkavna strana diska bude slobodna cijelom svojom površinom), ovako će ti nakupljati zemlju (pogotovo ako je malo blatasto). Inače može poslužiti svrsi ali je moglo i bolje.:icon_jook:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Čim si ju zavarival, nije više tvrđa.
Uostalom, svejedno je: kad joj se poderu rubovi, nikakva zamjena šarafa nebu pomogla da se disk ne ziba.

Prekratka je, to je najveći problem. Duljina bi joj trebala biti barem 3 promjera osovine (šarafa).
 
Na vrh