• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
ZJ: Da istina ja nemam tu dužinu piksne već samo duplo od debljine šarafa... ali 10-etak godina se bude sigurno okretala...

Brgud: Ako se bude blato ljepilo u većoj količini zamislija sam si staviti i strgač diska, ali moje mišljenje je da ne rabi jer ko je blato bolje ne delati nego mastiti!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Nije problem da se bude poderalo, već se bude rasklimalo, a to nemreš popraviti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ je u pravu. Ako ti nije problem napravi nove duže puškice. Možeš s jedne i druge strane puškice ubaciti klizni plastični ležaj kao kod tački (građevinska kolica). Te plastike se lako promjene i ne treba mazalica.
Logična je i primjedba da nosači budu s vanjske strane diska. Radilo bu to i ovak, a prepraviti možeš kad pikse dobe lufta.
Mene se najviše dojmila domišljatost upotrebe standardnih elemenata cijevne skele.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Vaši komentari stoje i drže vodu... ali da okrenem diskove kako vi kažete onda se nemože slotžiti u kombinaciju kao što je na videu 2.
A što se tiče piksni nekako su mi vizualno bile ljepše ovih dimenzija tako da nisam ni razmišljao da bi se mogle brzo potrošiti zbog toga što su kratke...
Kad se potroše jednostavno ću ih odpiliti i zavariti druge ali duže. A što se tiče ugradnje ležaja to je komplicirano,dodatni troškovi i više posla mom susjedu tokaru..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Pa i nije. Treba napraviti pikse malo većeg promjera, s dva utora za lagere. Osovina i dalje može biti od šarafa, samo postaviš između komadić cijevi, dugačke koliko je unutarnji razmak lagera (+0,1mm) i čvrsto stegneš. Lageri mogu biti na razmaku od 5mm i onda ti bu glavčina čak i kraća od te koju imaš sad. Posebno dihtanje ZZ lagera nije potrebno, pogotovo ak ostaviš mazalicu u sredini (da možeš istjerati prašinu).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dečki radite nauku iz nečeg kaj vuče freza polako i vjerojatno dva puta godišnje,to bu trajalo ovak,samo natiskati masti prije rada i trajalo bu godinama,pa nije to freza za boga miloga.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Imam "jednu" ideju da ju ispljujete (ili pohvalite), da neradim ako zamisao nevalja.
Radija bi uteg na f620.
Imam komad željeza, disk 14mm, promjera oko 200mm, koji sam mislija probušiti u sredini i napravit odjednom i uteg i prednje kolo, i da isti montiram isprid di se priključuje inače, betonski, prednji uteg.

Mislija sam napravit mehanizam koji bi diza i spušta kolo, ako mi bude izvedivo i jednostavno za napravit.

Kako vam se čini ideja?:icon_scratch:

Po "sječanju" disk ima slično kila ka onaj betonski uteg.

Taj disk ima 5 kila, ako vaga ne laže, a mogla bi i lagat, ima 300 nekih funkcija i ženi maloprije odvagala 5 kila manje...:(devil):

Koliko ima betonski?

Oće bit dovoljan, s još malo profila za konstrukciju koja će ga držat??
Pita čovik na otpadu 300tinjak kuna za onaj betonski originalni..:icon_axe:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Malo je 5 kg, onaj manji prednji (orig.) ovako od oka ima preko 10 kg.:icon_wink:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Freza danas opet komadić.
Drugom lipo ide, treća skače kad dam ponešto više gasa, a moram ju dignit s minimuma da lipo radi.
Kad ju dignem, brzo freže ali skače.
Imala bi snage samo je nemirna.Baš triba uteg, a ovako mi se čini jednim udarcem 2 muve.
I uteg i kolo, regulator "potonuća".
Tad bi još nabavija nešto za uteg i za zadnji kraj, di ide crtalo.
Ili možda na onu vidu di se volan okreće..
Tako možda nebi bilo ni toliko malo, tih 5 kila naprid.:icon_scratch:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Zavisno koliko joj fali za dubinu toliko tegova ide. moju da je olaksati cak bilo bi dobro. Ali teg od 5kg je mali ali mozda i bude dovoljan. Ako se napravi duza sipka napred i nekoliko mesta za kacenje ttega onda ni 5kg nije isto ako odmaknes za 20-30cm ispred motora ili je uz motor.Ali nije lose i pozadi na ono ralo staviti teg zbog kontra poluge jer je tesko drzati sa samo prednjim tegom. Nekad sam radio sa oba prednja koji su oko 20kg koliko mi se cini pa je bilo zeznuto dok nisam stavio teg od tocka na ralo pozadi.Mnogo lakse drzati balans a honda mirna ko bubica
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Taj treći točak sam vidio na onim malim motokultivatorima, neznam zašto na hondu nisu stavljali.
Ako budeš stavljao točak, moračeš ga montirat ispred ili pored nosača za uteg, jer če ti smetat ako budeš negdje morao duboko frezovat.
I original uteg je dvodjelni i težak je 20 kg kao što @vica kaže.
Uteg originalni nije betonski, meni se čini da je gus, jer tako mali komad betona nemože imat 20 kg.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da kolega dlesa upravu si,to nije beton nego gus ili neka druga legura.

A tvornički kako je zamišljeno je najbolje jer je proracunato sve,od otpora,gubitaka i prednosti.
 
E

el pibe

Guest
Zemi si za uteg dvije gajbe piva,namontiraj i ak je previše teško otpij (kalibriraj)po malo dok ne dobiš idealnu težinu:drink:A i pregledno je ovak iz gajbe,lako se orijentirati i izračunati a uvijek znaš sa čime raspolažeš:eek::
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Tegovi su od nekog gusa sigurno a teski su ko olovo. pre su istapali olovo iz akumulatora u neku posudu od debljeg lima i pravili tegove.Ali sad stari akumulator naci je teze nego nov kupiti,a treba i isparenja udisati od kiseline.Beton nije ni priblizno tezak po zapremini ali zato vino moze biti i pretesko ponekad heheee
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Zemi si za uteg dvije gajbe piva,namontiraj i ak je previše teško otpij (kalibriraj)po malo dok ne dobiš idealnu težinu:drink:A i pregledno je ovak iz gajbe,lako se orijentirati i izračunati a uvijek znaš sa čime raspolažeš:eek::

Prekrasan savjet:icon_pai:

A šta bi letila nakon odredjenog vrimena...:eek:
Tribalo bi sve više olakšavat:icon_pidu::icon_weed::icon_hang:

Meni je motor izbačeniji za oko 4cm naprid pa možda tribam nešto manje utega nego šta je tvornički.
Meni se onaj jedan nije činija tako težak šta je naprid.:(:

A kolo bi radija na takav način da mu mogu visinu štelovat.(dubinu kopanja uz definiran smjer za ravne redove)...
Ako uspijem nabavit 2 slip flandje za sa svake strane po jednu i da su mrvu manje od ovog diska, pa ih zapuntat, bilo bi idealno.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Za bolju kontrolu dubine kopanja i lakšu upravljivost, napravi si ovako nešto samo malo veće. Ovo sam si ja napravio za malog Miju. Pokazalo se je jako dobro u radu, puno manje propada (od originala) i više zadržava mtk da ne bježi napred. Kotač koji planiraš staviti ispred mogao bi više smetati nego koristiti (kad su mtk malo više ukopa onda će sjest na kotač i ralo a noževi uprazno). Bolja varijanta je sa ovakvim ralom u kombinaciji sa utezima napred i nazad (prema potrebi).:(whew):
 

Prilozi

  • DSC00482.JPG
    DSC00482.JPG
    64.9 KB · Pregleda: 137
E

el pibe

Guest
Sad malo ozbiljno ja imam u planu izraditi uteg za traktor.Znači kutija je od metala pločevina 3mm.Našao sam najbolji način sa čime napuniti uteg.Sa cinkom:icon_thumright:U cinčaoni se uroni u rastopljeni cink.Cink je veoma težak materijal,nešto lakši od čelika ali opet zadovoljavajuće težine.Sjećam se kad sam bio na održavanju cinčaone jednom prilikom sam koristio poluge cinka da nešto izravnam i mogu reći da su prilično teške.I još jedna prednost takav pocinčani uteg ne hrđa:icon_mrgreen:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Evo mene sad sa frezanja!Uteka sam s mora oko 6 i po i otiša do polja probat hondu koju sam jutros samo dobacija.Proba sam ju 2 puta već po po ure, ovdi kraj kuće u malim baštama.
Al polje je drugačije.Ovdi sam i prije ima malog miju i vrtulja te bašte svako malo.
Danas dodjem gori i uvalim je na onaj dil, di sam vadija stine, taj dil je samo 2 puta s mutom prefrezan, ono koliko ona može uvatit, i kako znam prije nikad s ničim, samo bi pokošen bija.Dublje od toga, tih 15tak cm, je ka betonska ploča!!!Tvrdo, ajme!!!:icon_evil:
Pa sam to freza u 2 sporoj,(ka druga brza dok je bija izvod sa bregaste), nevalja trećom, čeprka i skakuće okolo.I u 2 sam pola vrimena leža i pritiska na njoj onu vidu di se okreću ručke!!!:(rofl):
Dakle falit će tu ozbiljan uteg ili 2.
Kad se prodje drugi put raskopa ona to, utonu freze lipo, ali prvi put je tako tvrdo da se teško ukopaju osovine...
Za sat i po pofreza sam izmedju 50 i 100 kvadrata.:icon_toilet:
S mutom bi 500-800...Pročeprka...
Sad od čega i kakve utege napravit, najbolje a najjeftinije?El pibe, cink otpada, komplicirano mi je do njega doć.
Morat ćemo posjetit kakav otpad ili tako šta...


Brgude, nije meni problem upadanje, danas sam onu šipku okrenija da mi bude ravno doli da ju lakše zaustavljam zabijanjem onoga u zemlju.Kad bi krenila van iz zemlje po tvrdome...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako mozes naci stari veci akumulator isperi ga par puta i napravi od lima kutiju koju ces zakaciti napred. Olovo se topi na maloj temperaturi u nekoj posudi i mislim da je oko 600-800 stepeni u tecnom stanju. ili parce zeleznicke sine.Mislim da je to ipak najlakse
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Lakse i po masinu i tebe da u takvim uslovima ides u bar dva prohoda i postignes dubinu .Sledeci put kad budes frezovao bice mnogo lakse postici dubinu jer jednom kud honda prokopa posle se svi mogu igrati. Dok nenapravis tegove moze ti dosta pomoci da umesto 3para motika stavis 2 para jer je povrsina frezovanja manja za istu tezinu mkt. mnogo lakse ide u dubinu i brze se prelazi
 

Najnoviji postovi

Na vrh