• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Dobro urađeno, ima da nadživi mutu. :)

Što se tiče potrebne snage, za traktorske drljače piše da na modelima sa 12 rotora treba 90 konjskih snaga. To dođe 7.5 ks po jednom rotoru, otprilike koliko i muta ima.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala sokole, i na ideji i na ponekim informacijama..
Ali, malo je to kompleksniji račun, koji se neće dat vidit štima li, dok se ne zarujepo zemlji, a tražit će i eventualne dorade...
Puno je u toj jednadjbi parametara..
Brzina drljače, brzina mute, brzina okretanja drljače, brzina okretanja kardana i freza kod mute, dubina dohvata, razlika u zemlji tamo po slavoniji, di je "blata po metra" a ovdi je kamenjar, i tupina ponegdi već na 15-20 cm, itd,itd..
Ostaje da se vidi.
Ostaje opcija da se prvi put drlja iz 2 puta
Još će tribat napravit isprid freze neka kola, kopirat originalna ili nešto modificirati..
Da daju visinu i da se mogu naslonit na rub već prodjenog da daju smjer...
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Da sve je to onako odokativno, ali za početak nije loše vidjeti da li je uopšte izvodivo.

Ti si ionako to sve već velikim dijelom uradio, još zašarafiti i vidjeti kako se ponaša u tlu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Tu sve najvise sad zavisi od brzine mute pri tezem poslu. Ako je previse brza jedino plice i iz dva prohoda barem raditi. Dosta se snage pogubi na prenose samo do radnog alata i pogon samog mkt. Ali proba na licu mesta najpre ce reci.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Da Muta je ona brža..
Ali je donekle usporena ubacivanjem felgi od astre f, da se smanje kola, i da ne proklizava po pofrezanome.
Promjer Astrinih felgi je oko 320mm, dok su originalna kola bila 420mm.
Time bi brzina tribala bit dovedena na razinu one sporije..
U prvoj je još sporija nešto nego u rikvercu di pogoni vučnu frezu, koja joj je možda i teža nego šta bi ovo tribalo bit.

Jedino me malo muči opterećenje reduktora freze samo sa jedne strane, oće li se to odrazit šta na reduktor..
Ali tako je i kod vučne freze,s tim da je ona dosta lakša od ove drljače ali dosta šire grudne površine koja gura u tvrdo...
Ovo bi "dio snage" tribalo vuć iz mase "zamašnjaka"..:icon_e_confused:
E sad dal da ove nože oštrim ili ne neznam.
Ugrubo su naoštreni ali sama oštrica ne postoji, na vrhu skošenja je zaobljeno.
Mislim se napravit "kut oštrice i kut klina".
A opet, stari mi govori da to ne radim, da će se sami noževi naoštriti, i da ću ih morati još i tupiti...
Pa neznam ni sam..sama zemlja je takva da se čini da je stari i u pravu..
Ima masu sitnog stinja, kao žalo svih granulacija da je u zemlji..


Mislim se stavit naprid/isprid, jedno malo kolo, a šta bliže reduktoru, i da to kolo/vodilica, isto ima regulaciju, i visine(dubine rovanja) i širine (da se korak može stavit na pola širine ove drljače, da joj je lakše nosit, recimo, po 15tak cm po prohodu, ako zatriba manji zahvat)..

Kolo bi vodilo "plug", i naslanjalo se na "zub" od prošlog prohoda.
Original ima 2 kola, samoštelujuća, slobodna da se vrte, oko one cijevi, šta im omogućava nalijeganje jednog kola u kanal a drugom vožnju po nepofrezanome.

Kad bi to moglo bit, neznam..
Na poslu mi je zadnje vrime dernek samo takav a vrimena će bit sve manje..(Novca vjerovatno neće bit više:icon_evil:)
 

KRAJPL

Član
Tu od
10 Srp 2012
Poruka
30
Pozdrav radni narode,

Nije me duže vrijeme bilo... sad ću vas zasipat sa pitanjima...

Imamo mtk Honda f620Y, i kopačice koje idu uz nju da li mi može netko poslati sliku kako se postavljaju detaljno, gdje koju treba okrenuti ima ih 6, 4 su jednake a 2 imaju duži dio koji se stavljaju na osovinu te da li se svaka motičica treba sa osiguračem pričvrstiti na osovinu ili samo vanjske jel ni nemam toliko tih malih osigurača...

Drugo pitanje je u kojoj se brzini freza da li u sporima ili brzima?

Zasada hvala na odgovorima....:mur:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Prvo da bi stavio svih 6 motika moraš imat produžetak vratila.
Ona sa dužom cjevi ide zadnja a prva ide tik do diferencijala.
Ako možeš stavit sve tri na jednu stranu dovoljno su ti tri klina na prvu ili drugu rupu od difa i na prvu rupu na zadnjem nožu.
Ako je tvrdo ideš prvi prolaz u prvoj brzoj pa drugi prolaz u drugoj brzoj.
Paci kako češ okrenut motike,oštri dio prema napred uvjek!!!
IMAG0288.jpg
 
Posljednje uređivanje:

KRAJPL

Član
Tu od
10 Srp 2012
Poruka
30
Hvala na informacijama i slikama. Sutra ću probati pa javim kako je prošlo...

Eh da zaboravih pitati da li se te motike oštre ili ne treba? Moje su gotovo nekorištene ali su tupe na dodir ruke.

Pozdrav do sljedećeg puta.:eek::
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,643
Negdje sam bio stavio slike al sad se ne sjećam gdje i u kojoj temi. Na ovoj slici što je oficir okačio noževi nisu dobro složeni i za treći nož ne treba produžetak. Sva tri noža idu na osnovnu osovinu, a produžetak služi samo kao nosač diska. Druga glavčina sa četri noža mora biti zarotirana za 15 stupnjeva u odnosu na prvu i isto tako treća u odnosu na drugu. Stavim ti jednu sličicu sutra.:(inlove):
Dobro bi ih malo pooštriti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Brgud kak da ih zarotiram,pa neče iči rupa na rupu...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nisu ti pravilno namestene motike na nosac zato ti nestoje dobro smaknute.ili ti nosaci nisu dobro razmesteni na levoj i desnoj strani .To kad frezujes trese da kida ruke i pravi razbalans .Poslikacu ti ja na mojoj sutra kako trebaju biti namestene u smicanju .Brgud je u pravu. Pogotovu na slici gledano desna strana je katastrofa
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Daj pojasni ne razumijem te na kojem djelu?
Kaj bi trebal napraviti da mi budu u balansu?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Što ne bi trebali noževi ići ko u spiralu da manje trese,ko na lijevoj strani?
Desna ti nije ista ko lijeva,pogledaj.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
U spiralu i treba ali i slika iz ovog ugla izgleda da vara .Jel mozes sa strane uslikati jer se lakse primeti , jednu i drugu stranu.mozda je i dobro jer se nevidi tacno sto je motika neka u zemlji i nevidi se pravilno ugao
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako rupe na motici idu na rupe na vratilu u spirali je i tak ju slažem i ne trese i ne zahitava se u stranu ili skače...
IMAG0289.jpg
 

KRAJPL

Član
Tu od
10 Srp 2012
Poruka
30
Hvala na informacijama, ali imam ja još pitanja... kada smo kupili mtk dobili smo i freze ali ned i klinove tako da imam samo 2 od točkova, da li se ti klinovi mogu improvizirati od nekog vijka ili moraju biti original i gdje se mogu nabaviti?

Pozzzzzzzz....
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,093
Ja sam napravio od vijka,izmjeriš debljinu,i dužinu,i kupiš vijak koji na toj dužini nema navoja i višak odrežeš izbušiš rupu,i to je to:icon_wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ova strana je dobra Oficir daj drugu stranu , ona mi je bila sumnjiva. Slika ume da prevari a juce sam u zatvorenim plastenicima ceo dan frezovao pa mi oci osle u ku.... Krajpl ako je F600 u pitanju fiksiras nosac sa M10 vijkom i maticom ili je izbusis a imaju i klini za naci. Ja na moju stavljam samo na prve nosace vijak da bi sestougaona cev bila pricvrscena za poluosovinu. Ostale nosace motika nefiksiram uopste nicim. Ako nalepi trave i kanapa lakse mi tako poskidati i ocistiti nosace.
 

Najnoviji postovi

Na vrh