• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,696
Za varenje u samogradnji ako se misli ići na registraciju treba imati atest za zavarivanje. Čini mise da treba i grubi nacrt sa proračunom čvrstoće.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Ali ovo što čovjek želi nije samogradnja kad ima papire, to je nadogradnja i ako nije nikad bila registrirana ne treba mu ništa posebno, znači prvi puta ide u sustav i po njima ona je tvornički takva kakvu ju unesu u sustav. NE ZNAM, nemam registriranu prikolicu, da li uopće piše u prometnoj da prikolica je ili nije kiper?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Za varenje u samogradnji ako se misli ići na registraciju treba imati atest za zavarivanje. Čini mise da treba i grubi nacrt sa proračunom čvrstoće.
U bih fizička lica nemogu da proizvodi i izrađuju vozila koja se registruju u bih. Znači samo firme, da bi neka firma mogla da izdaje deklaracije proizvoda mora da za to bude upisana delatnost u u sudski registar sa određenim podacima delatnosti. E sad tu postoji i prodaja njihovih deklaracije, izradi se recimo prikolica u samogradnji a od njih kupiš papire uz njihov broj šasije. Takve se prikolice kod nas registruju, to se odnosi na prikolice do 750 kg I do 3000kg. Ovo je važilo do prije dve godine, kada su moje kolege registrovali nekoliko prikolica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
To može biti dobro ako je jedna osovina dovoljne nosivosti za obje.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Kak vam se čini ova tandemka? Pogotovo izvedba sa osovinama zavarenim za šasiju…

Dosta kvalitetnog posla, sve lijepo odrađeno i mnogo sati rada da se to uredi. E sad kad je toliko utrošeno vremena, još jedan radni dan I nekih 200e nebi značilo puno, a ogromno razlika u praktičnom sa funkcionalnim osobinama osovina na neravnine.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Osovine su trebale biti na jednom nosaču, a taj nosač je trebao biti gibljiv na šasiji.
Ovak:- prema komentaru ZJ...To može biti dobro ako je jedna osovina dovoljne nosivosti za obje.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
Po meni je glupo raditi tandem prikolicu bez ovjesa ili vage. To more dobro fukncionirati jedino na cesti (i to je upitno). Još je ok kad zadnja osovina ostane u zraku. Ali kad prednja ostane u zraku koliko je to opterećenje na traktor ako je na prikolici 8-9 tona… Totalni promašaj…
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,338
Ima takvu prikolicu tu jedan lokalni i za naš kraj totalni promašaj, većinom kad ga vidim u kamenolomu ili na neravnom terenu je jedna osovina u zraku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Po meni je glupo raditi tandem prikolicu bez ovjesa ili vage. To more dobro fukncionirati jedino na cesti (i to je upitno).
Vaga baš i ne funkcionira s poprečnim osovinama ako na vagi nisu federi.
Još je ok kad zadnja osovina ostane u zraku.
Onda nemreš ni napred ni natrag.
Ali kad prednja ostane u zraku koliko je to opterećenje na traktor ako je na prikolici 8-9 tona…
Nije problem ak imaš dovoljno dugo rudo;)
Totalni promašaj…
Složil bi se.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
Vaga je “low cost” rješenje. Ili “pravi” ovjes sa klackalicom ili buggy…
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Slažem se, samo onda nije jednostavna za izvesti ko zavareno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Štima, samo takav ovjes mora imati ili gume (silent blokove) ili federe da bi mogel iskoristiti prednosti tandem osovine, jer baš ne ide dobro u X (prekrut je).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Nije mi ovo tvoje x, jasno. Uglavnom tandem funkcioniše po lošem terenu je mala brzina, kako je teren bolji, i brzina je veća. A za traktore, pa prikolica sa tandemom samo pliva a traktor skače i bolje će podnijeti nego traktor. Ja ćereslo po dobrom makadamu tjeram 50 km /h i ako uočim neku rupu veći mi je problem prednja osovina na platama ( gibnju) pravi ugib, nego zadnji tandem on totalno nulira. Gume nisu balon već krute C. Tako funkcioniše godinama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Pogledaj prethodni filmić.
X je kad su lijevi prednji i zadnji desni kotač u zraku (nailazak na dva panja ili grabe).
Ako su osovine spojene lisnatim federima, moguća je, osim torzije (uvijanja) i uzdužno savijanje.
Na tvojem ovjesu je vidljivo da si cijevima riješil torziju (poprečno zakretanje), ali mi nije jasno kak je riješeno uzdužno zakretanje ako nema gumenih elemenata (osim velikim luftom).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Meni se ovo rješenje s vagom jako dopada. Jednostavno i jeftino. Za čeze dušu dalo, ali problematično za sandučarke.
Ne vidim nikakav drugi problem. Prikolica se lijevo desno naginje upola manje nego jednosovinka kaj je velika prednost. Ne kužim o kojem uzdužnom zakretanju je riječ? Sve tandemke imaju proklizavanje guma na zavoju, osim onih specijalki koje imaju zakretne kotače.

Malo sam prolistal forum i pronašel dvije tandemke u samogradnji. Jedna je na vagu (@Cobra), a druga na lisnate opruge (@MaTiJa NH).
Ne znam je li kolega @Cobra još aktivan. Ako je, bilo bi dobro čuti njegovo iskustvo iz prve ruke.


 

Najnoviji postovi

Na vrh