• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Za sanduk su i više nego dovoljne

te su doma na lageru pa ću ih iskoristiti da i njih još ne kupujem....a za ovo drugo možda uzmem u profil od 80...imam priliku jeftino dobiti
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
poz. svima mene muci jedan problem , kako rijesiti da dodze do samokocenja prikolice u slucaju da se prikolica otkaci od trktora na uzbrdici (mislim na mehanicko rijesenje)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
staviti sajlu koju ces negdje zakvaciti za traktor, kao sto autoprikolice imaju sajlu ili lanac koja se stavlja na kuku?
ako se otkvaci prikolica, uspana sajlu koja ce povuci neki mehanizam na kocnici..
kako si dosao na tu ideju? lose iskustvo? :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
.... i riješiti problem da taj mehanizam ostane zakočen u slučaju pucanja te sajle , zneči neki nepovratni mehanizam
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Evo i mene malo sa par pitanja. U skoroj budućnosti imam u planu raditi manju kipericu za Tomo Vinković ( za manje količine pijeska, zemlje...max do 750-1000 kg nosivosti) pa me zanima sljedeće:


  • da li su za podvozje dovoljno jako pravokutne cijevi 60*40*2,5 mm?
  • jesu li dovoljni kotači od auta od 13 cola ili staviti što jače?
  • da li raditi krutu osovinu ili staviti lisnate opruge koje su već na toj osovini koju imam?

Predlažem ti da pri izradi kopiraš dimenzije prikolice sa kardanskim pogonom za Labin progres (imam takvu prilagođenu za tomu). možeš kopirati i debljinu profila.
uzmi deblje cijevi od tih i obavezno deblje stijenke (jer ako nekad zahrđaju da sa 2,5 ne dođe 1,5mm).
za šasiju obavezno cijevi a ne otvoreni profili-cijev iste težine ima bitno veću krutost na savijanje, prikolica će bit čvršća.
-kotači 14coli-a gume teretne. ja sam takve stavio na svoju prikolicu, mogu nostiti i 2t ako treba. obične gume nisu dovoljno jake. sve skupa me izašlo oko 310kn (felge 30komad na otpadu, gume 200+50 montaža).
-ja na svim prikolicama imam kruto, i nema nekih problema. sa oprugama je sigurno udobnija vožnja ali trebaš vidjeti kako riješiti šasiju, sanduk, hidrauliku da se sve uklopi, a da sanduk ne bude previsok za utovar.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
staviti sajlu koju ces negdje zakvaciti za traktor, kao sto autoprikolice imaju sajlu ili lanac koja se stavlja na kuku?
ako se otkvaci prikolica, uspana sajlu koja ce povuci neki mehanizam na kocnici..
kako si dosao na tu ideju? lose iskustvo? :mrgreen:

dobra ti je ova ideja sa sajlom samo kako je uspanovati u slucaju da traktor otkine sajlu a kocnica da ostane zakocena.
jer bi traktor otkinuo kocione pluge
ja sam razmisljao o stopi ispod rude koja bi na polugu kad padne prikolica na zemlju pritisnula tu stopu i kocila preko sajle na tockove.
savoris i ja tako mislim
fala bogu nemam lose iskustvo mislim unaprijed
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Npr. sistem ručne kočnice, odnosno poluge i zupca. Napraviš masivnije i spojiš nekom tanjom sajlom sa "slabom" karikom ili sistem šerbolcne na poluzi.....
naravno to sam tak rekao, treba to detaljnije razraditi...
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Npr. sistem ručne kočnice, odnosno poluge i zupca. Napraviš masivnije i spojiš nekom tanjom sajlom sa "slabom" karikom ili sistem šerbolcne na poluzi.....
naravno to sam tak rekao, treba to detaljnije razraditi...

ova ti je ideja jako interesantna ima li jos neko ideju
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
ako imaš kočnice na zrak, kad se otkopča od traktora ukopat će se na mjestu, viđeno uživo već par puta.
a nemaš prikolica ti valjda ima ručnu kočnicu kao moja na željeznu polugu i zavežeš sajlu na tu polugu i ostaviš je 10cm dužu od kuke i zakačiš gdje se kači i kuka
kad se prikolica otkopči sajla je blizu i ne dolazi do velike inercije prikolice i trebalo bi ju zabočiti, sajlu staviš neku samo toliko da može dignuti polugu i onda može i puknut nije bitno.
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Predlažem ti da pri izradi kopiraš dimenzije prikolice sa kardanskim pogonom za Labin progres (imam takvu prilagođenu za tomu). možeš kopirati i debljinu profila.
uzmi deblje cijevi od tih i obavezno deblje stijenke (jer ako nekad zahrđaju da sa 2,5 ne dođe 1,5mm).
za šasiju obavezno cijevi a ne otvoreni profili-cijev iste težine ima bitno veću krutost na savijanje, prikolica će bit čvršća.
-kotači 14coli-a gume teretne. ja sam takve stavio na svoju prikolicu, mogu nostiti i 2t ako treba. obične gume nisu dovoljno jake. sve skupa me izašlo oko 310kn (felge 30komad na otpadu, gume 200+50 montaža).
-ja na svim prikolicama imam kruto, i nema nekih problema. sa oprugama je sigurno udobnija vožnja ali trebaš vidjeti kako riješiti šasiju, sanduk, hidrauliku da se sve uklopi, a da sanduk ne bude previsok za utovar.

hvala za savjet....evo nabavljen je u profil od 100 a izgled šasije ću napraviti po uzoru na original tomin tj taj A nosač....na kraju bi trebalo izgledati ovako nekako

 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
ako imaš kočnice na zrak, kad se otkopča od traktora ukopat će se na mjestu, viđeno uživo već par puta.

nije kod mene original prikolica zrak koci kad ga pustim na ventil a kad ne kocim nema zraka na prikolici
dobra ti je ova ideja
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
ček ti onda nemaš bocu od zraka na prikolici, nego kad kočiš zrak iz boce od traktora ide odmah u sustav prikolice.
ako nemaš onda nabaviš negdje bocu od zraka ili od nečeg drugog nije bitno i pospajaš
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
nemam bocu od zraka na prikolici ,
kad bi to radio morao bih sve novo postaviti cilindar, razvodnik i sta treba ,
a ja vise vjerujem u mehaniku nego u pneumatiku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ček ti onda nemaš bocu od zraka na prikolici, nego kad kočiš zrak iz boce od traktora ide odmah u sustav prikolice.
ako nemaš onda nabaviš negdje bocu od zraka ili od nečeg drugog nije bitno i pospajaš

nemože bez regulatora
 
B

BAGERISTA

Guest
nemam bocu od zraka na prikolici ,
kad bi to radio morao bih sve novo postaviti cilindar, razvodnik i sta treba ,
a ja vise vjerujem u mehaniku nego u pneumatiku.

Ako te interesira,,,,,,,,,,,,,mogu ti stavit slike da vidiš kako je složeno original..
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
poz. svima mene muci jedan problem , kako rijesiti da dodze do samokocenja prikolice u slucaju da se prikolica otkaci od trktora na uzbrdici (mislim na mehanicko rijesenje)

Pa mi koristimo tzv; mačak
....... nešto poput kanđži-klina koji se zabiju u zemlju u slučaju da prikolica krene nazad.....
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
ma znam da treba regulator i ostale piz.arije za sistem. ima tu puno posla ali se isplati.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
evo da se ubacim ; i ja sam na šumskoj prikolici slagao sam zračne kočnice, osovina je od kamiona zastava, izvukao sam "osovinu" van , na osovini je kocka koja siri pakne (umjesto uljnog koč.. cilindra) , na njenu polugu visine 20 cm spojio zračni cilindar i crijeva od obadva cilindra (kotača) "pravac na traktor", na traktoru preuredio - na otpadu nasao povoljno "regulator za pumpanje guma" sa tam - 110 i sa njime kočim prikolicu , dok je puna iz šume nemam potrebe kočiti traktorom ni na većim nizbrdicama , sistem radi odlično, regulator ide do nekih 5 bara, pokazuje mi kazaljka , do sada nisam imao potrebe za kočenje s pritiskom većim od 2 bara i na tom pritisku traktor mora vući nizbrdo !
I dodatak, mogu također i ručno svaki kotač posebno zakočiti: "primotati" preko sajle koju vuče sistem od stare dizalice za podizanje auta .
 
Posljednje uređivanje:

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Ako te interesira,,,,,,,,,,,,,mogu ti stavit slike da vidiš kako je složeno original..

skupo mi, sve bih morao ponovo raditi

deinstalator .. ova tvoja ideja je dobra, ali nije bas izvodiva na asfaltu

cobra . i kod mene je sistem slican tvome samo sto je kod mene jedan cilindar sa prednjeg tocka od FAP 13 koji koci za oba tocka i ja kocim rucno.
mene interesuje ima li ko rijesen sistem samokocenja za slucaj da na uzbrdici se otkaci prikolica a da mehanicki dode do blokade tockova
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
skupo mi, sve bih morao ponovo raditi

deinstalator .. ova tvoja ideja je dobra, ali nije bas izvodiva na asfaltu

cobra . i kod mene je sistem slican tvome samo sto je kod mene jedan cilindar sa prednjeg tocka od FAP 13 koji koci za oba tocka i ja kocim rucno.
mene interesuje ima li ko rijesen sistem samokocenja za slucaj da na uzbrdici se otkaci prikolica a da mehanicki dode do blokade tockova

Kod mene je ruda iz dva spojena U profila 10 x 12 cm i ide skroz do osovine prikolice , a "ušica" je od željezničkog vagona zavarena fiksno u sredini tih U profila - rude, a na traktoru ( imt 542) je org. "pulfer" koji se okreće, masivni, klin je fi 35 mm i ispod ide osigurač i nema šanse da se može otkvačit ili nesto puknut za 5 m drva , a ako je kome potrebno; npr.. može se uz rudu provest sajla min fi 10 mm i u slucaju da se otkvači ostane na sajli ? prikolicu sam sam radio prije 5 ili 6 g, i nikad nikakvih problema, nedavno složio i dizalicu/kran na rudi , za utovar debljih i težih metrica, u toku je nova izrada i škara hidrauličnih ..
 

Najnoviji postovi

Na vrh