• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=OLv8k14MUDc&feature=related[/YT]

E ovo je po meni dobro postavljanje cilindra ali sam malim nedostatkom , samo je trebao šarke da spusti na donju šasiju , tako bi dobio veći ''startni ugao''
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Meni se, svakako, više sviđa kad je cilindar postavljen da "gleda" prema naprijed.
Za to postoji nekoliko razloga:
- cilindar je kraći i deblji, te ga je lakše postaviti pod povoljnijim početnim kutem, jer mu je na početku i potrebna najveća sila (koja osim o cilindru, ovisi i o kutu postavljanja).
- tijekom cijelog puta, malo se mijenja kut cilindra, te sanduk ide brže u zrak nego kad je cilindar postavljen od naprijed.
- ujedno radi manje promjene kuta, podjednaka je i brzina spušatanja sanduka, pa sanduk ne ubrza i ne lupi na kraju spuštanja.
- s relativno kratkim cilindrom može se postići veliki kut kipanja sanduka.
- ojačan treba biti samo zadnji dio donje šasije, između hvatišta cilindra i panti na kojima se sanduk okreće.
- ako se hvatište cilindra postavi relativno blizu osovine prikolice, može ga se spustiti do njezine visine, bez gubitka klirensa (tj. neće zapeti cilindar prije nego i osovina zapne).
- netreba postavljati pante nisko, dapače, te su manji problemi s otvaranjem zadnje stranice i njenim zapinjanjem u tlo kad se podigne sanduk (ako ne postoji "rinfuzno" otvaranje).


Ovaj drugi način, s cilindrom prema naprijed ima smisla kad prikolica ima veliki prevjes iza panti, pa nije presudna velika sila podizanja.
Meni se, osobno, ne sviđa (osim ak je to teleskop koji stoji okomito ispred prve stranice sanduka, poput kamionskih šlepi: cisterni ili sanduka za rasuti teret).
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
jednostavno smjerovi sila se ne poklapaju i to mi se ne svidja, mo mozes ti napravti cilndar deblji da ima silu guranja 100t, pitanje je koju ces imati brzinu, koje opterecenje za sasiju ili hidrauliku, za mene ne i ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Nacrtaj malo trokute, pa ti bude jasnije.

Edit:
Da se ne mučiš, evo ti skica pa razmisli zakaj sam u pravu :D
B510.png


Grubo računano (zanemarena prava geometrija):
Jednako raspoređen teret po sanduku, ukupne mase od 3tone.
Podizna sila u točki cilindra = 3 tone.
Kak je cilindar postavljen pod 35st, cilindar bi moral podići 1/sin35=1,75, dakle 75% više od tereta, dakle 5,25T (dakle 150bar, plunger fi 66mm). Uzdužna sila na pante bi pri tome bila oko 4,5T

Ako se cilindar postavlja od naprijed prema natrag, da bi podigel istu silu, trebal bi biti:
1/sin15=3,86, dakle skoro 4 puta više od tereta, dakle 11,6T (dakle 150bar, klip fi 100mm). Uzdužna sila na pante bi pri tome bila 11,2T; ovaj put prema natrag.

Ovo je crtano u istoj točki podizanja (u sredini sanduka) samo za primjer.
Naravno, cilindar se može pomaknuti i prema naprijed i imati točku upora bliže početku sanduka, no opet je problem postizanje početnog kuta, jer za dizanje sanduka do kraja treba cilindar imati jako dugi hod, te ga treba jako poleći.

Pa ti meni reci koji je način bolji???
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa najviše za volju,znanje spada u kategoriju Super Uvaženi član.Pratim ovu temu već neko vreme,i smijem se.Ovaj put ti skidam kapu.I za znanje i volju da objašnjavaš nekome banalne stvari,nazovimo to tak,koje se rješavaju geometrijom osnovne škole,ali "pamet"prevladava,pa....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Pa najviše za volju,znanje spada u kategoriju Super Uvaženi član.Pratim ovu temu već neko vreme,i smijem se.Ovaj put ti skidam kapu.I za znanje i volju da objašnjavaš nekome banalne stvari,nazovimo to tak,koje se rješavaju geometrijom osnovne škole,ali "pamet"prevladava,pa....
Nažalost Super... se dobije brojem postova, a ne znanjem.
Nema veze, ionak mi se neda više pisati.
Fali mi prijatelj Puknuti, s kim sam mogel brusiti znanje (naravno da i drugi imaju znanja, da me se nebi krivo shvatilo), pa mi stvari ovdje polako gube smisao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Meni se ipak više sviđa opcija cilindra postavljenog sa rude a ne sa osovine
Šasija se mora prilično ojačati ako je cilindar na osovini , jedan trzaj traktorom sa podignutim sandukom i ako nije dobro ojačana ima da se samo preklopi k'o lovačka puška

EDIT
@zj , taman sam u tvom prvom dijelu posta htjeo da ti dam zvjezdicu za reputaciju ali si me na kraju razočarao
5+ za trud i znanje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Savo, upravo sam dokazal suprotno. Sile su manje ako je cilindar sa stražnje strane, jer je okomitiji i kraći. Cilindar ne mora biti na osovini, već negdje drugdje vezan. Dovoljno je napraviti ojačanje razuporom prema pantima.
Glede preklapanja...pa uvijek mora postojati lanac ili sajla za ograničenje hoda (ja ih nemam na Tehnostrojki, jer moram riješiti isključivanje napajanja uljem pri bočnom kipanju inače ih polomi). Tak je na prikolicama s teleskopom i kuglama na kraju. Kod običnih plunger cilindara (a pogotovo dvoradnih) lanac ili sajla nisu nužni, jer ti cilindri su jači od njih, a na krajevima imaju bolcne.

Glede ovoga zadnjeg. Reputacija mi ne znači puno, kao niti zvjezdice.
Poštujem te kao čovjeka, poštujem tvoje znanje i iskustvo, i to jednako sa zvjezdicama ili bez.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Nisi me razumio za ojačanja , moram da ti ''dočaram'' :mrgreen:
zamisli da kipaš zemlju recimo i digao si sanduk do kraja a ona ipak neće da ispadne , šta ćeš da uradiš ? i šta će da se desi :roll:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Znam na kaj si mislil.

Nikaj... cukneš malo traktorom naprijed ... ili uzmeš motiku, lopatu...

Pogledaj malo bilo koju jednoosovinu, bilo Tehnostroj ili IMT. Donje uporište cilindra je oko pola metra naprijed od mjesta gdje sam ja nacrtal uporište. To ne mijenja puno na stvari, osim kaj teleskop ima puno povoljniji kut u trenutku podizanja, ali zato na krajevima ima kugle koje drži po jedan bijedni seger, te bi prije ispal sanduk s njih, nego s ovog cilindra koji ima bolcne.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Znam na kaj si mislil.

Nikaj... cukneš malo traktorom naprijed ... ili uzmeš motiku, lopatu...

Pogledaj malo bilo koju jednoosovinu, bilo Tehnostroj ili IMT. Donje uporište cilindra je oko pola metra naprijed od mjesta gdje sam ja nacrtal uporište. To ne mijenja puno na stvari, osim kaj teleskop ima puno povoljniji kut u trenutku podizanja, ali zato na krajevima ima kugle koje drži po jedan bijedni seger, te bi prije ispal sanduk s njih, nego s ovog cilindra koji ima bolcne.

Tu te čekam :finga:
slažem se ali ako sa podignutim teretom cimneš sa ovim uporištima prikolica puca kao ledenica , šasija mislim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ne imaj brige. Nebu se slomila, ak je solidno napravljena.
Već sam prije rekel da treba ojačati trokut od panti, hvatišta cilindra donjeg pa prema naprijed do hvatišta cilindra na sanduku.
Dvije razupore prema nazad i dvije prema naprijed čine čuda.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pa najviše za volju,znanje spada u kategoriju Super Uvaženi član.Pratim ovu temu već neko vreme,i smijem se.Ovaj put ti skidam kapu.I za znanje i volju da objašnjavaš nekome banalne stvari,nazovimo to tak,koje se rješavaju geometrijom osnovne škole,ali "pamet"prevladava,pa....

nek on objasni tebi, mozda tebi fali znanja

pri kipanju pravac guranja klipa se ne pokalpa sa pavcem kipanja prikolice, cak sta vise sile se ponistavaju, sila se nepotrebno prenosi na sarke gura sanduka naprijed a hvatste cilindra na sanduku ide nazad. odustajem od kometara vise.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
pri kipanju pravac guranja klipa se ne pokalpa sa pavcem kipanja prikolice, cak sta vise sile se ponistavaju, sila se nepotrebno prenosi na sarke gura sanduka naprijed a hvatste cilindra na sanduku ide nazad.

Da i?
Pogledaj bilo koji prednji utovarivač na traktoru, pa budeš videl da je podjednak smjer sila, kao na "mojem" primjeru prikolice. Važnije od smjera je IZNOS sila, pa baci oko i na to. Pogledaj koliki je uzdužni smjer sila na pante ako je cilindar položen od ruda prema natrag.
Nemoj gledati smjer sila dok je sanduk u zraku, jer to onda ionak nije više važno (sile su desetak puta manje nego u trenutku podizanja).
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Da i?
Pogledaj bilo koji prednji utovarivač na traktoru, pa budeš videl da je podjednak smjer sila, kao na "mojem" primjeru prikolice. Važnije od smjera je IZNOS sila, pa baci oko i na to. Pogledaj koliki je uzdužni smjer sila na pante ako je cilindar položen od ruda prema natrag.
Nemoj gledati smjer sila dok je sanduk u zraku, jer to onda ionak nije više važno (sile su desetak puta manje nego u trenutku podizanja).



na koji način si utvrdio da su sile 10x puta manje......???? :scratch


na koji način si došao do smjera i IZNOSA sila????
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Pogledaj skicu i izračun još jedanput. Obična trigonomed
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Power,sjećam se da pred nekih godinu dana nisi imal blage dume ni o hidraulici,ni mehanici i inim stvarčicama,a sad prigovaraš ne samo meni nego i čoveku koji se potrudil nacrtati sve to i objasniti ti na prikladan način.I opet ti govori da ne gledaš dok je sanduk gore nego dok je spušten i pun tereta.Budući da mu se kut pri dizanju menja neznatno,izračunaj koliko mu je jednostavnije i lakše podići taj sanduk.Pogledaj malo i tvorničke prikolice kak su na njima smešteni cilindri.Nikad nisam videl da je cilindar smešten da gura od napred prema otraga sanduk(ono kaj je ZJ nacrtal da je pogrešan način).Dam se kladiti da bi prije pante strgal nego podigel sanduk.Šleperske prikolice sa obrnutim teleskopskim cilindrom koji je smešten skroz napred također imaju neznatan kut pomicanja cilindra prilikom kipanja.Ali on nije smešten nikak drugačije nego vertikalno uz neki mali otklon.
 

Najnoviji postovi

Na vrh