• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Zbog takvi kao ti ovaj forum svakim danom sve vise propada, ti mislis da ovdje niko nesmije nista kometrisati, jel ovo tvoj privatni forum da odredjujes pravila, izvoli budi samo ti i jos neki kojima se mozes uvlaciti negdje. Ja mozda brzo ucim, za razliku od tebe, i vise mi ovakav forum nije ni potreban, kad se ne smije kometaristai. Neznam sto tebi smeta ako uvazenom ZJ ne smeta, osim ako mu se tako ne uvlacis malo.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
'Ajde dosta s prepucavanjem.
Ne ljutim se na niti jednoga, niti mi se tko treba uvlačiti (niti sam pomislil da bi to činil).

PS, napravi po svojoj savjesti i kak misliš da je bolje. Napisal sam kaj znam, a sad hoće li tko vjerovati ili neće, svejedno mi je.

Hrvoje, shvatil si bit onoga kaj sam štel reći. Ne to ne znači da sam u pravu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Pogledaj skicu i izračun još jedanput. Obična trigonomed



OK, al nedižeš ti 3 tone, ako je u prikolici natovareno 3 tone.......jel????


račun za ovo je malo opširniji nego što je napisano, al za njega dovoljno prikazano......i najbolje je kopirati već postojeće rješenje, ako želiš biti siguran da će valjati, ili barem na prikolici postaviti klip pod istim kutem, što je najbitnije u ovom slučaju.......
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Nemoj se sad uhvatiti izračuna kao pijan plota.
Ovo je bil samo grubi primjer izračuna, uz dosta zanemarivanja, aproksimacija i pojednostavljenja, samo da budu jasniji neki odnosi i veličine, te da bude razumljiv i onima koji s izračunim nisu baš na ti.
U početnom trenutku, cilindar podiže cijeli teret i težinu sanduka. Dakle, ako imaš 3 tone u sanduku, onda dižeš još i težinu sanduka - oko 3,5T.
Nacrtano je da je točka podizanja u centru sanduka, tam gdje obično i je ležište "kugle" kip cilindra.
Za kipanje prema natrag točka podizanja može biti pomaknuta prema naprijed, a stvarna se geometrija postavlja prema raspoloživom cilindru.
Najteže je odignuti, a dalje više nije važno. Tu su okomito postavljeni teleskopi u prednosti.

Kad si već slikal svoju prikolicu, mogel si malo podići sanduk, jer se sa slika baš ne vidi puno. Recimo slikati u spuštenom (vidi se malo - cilindar ide od naprijed), poludignutom i dignutom položaju, te izmjeriti koliki je kut podizanja sanduka.

Jel ti sanduk ide sve brže dok ga spuštaš i lupi na kraju?

Ne volim kopirati gotova rješenja, jer su obično - najjeftinija (proizvođaču), no ne i najbolja.
Volim uzeti ideju i doraditi i usavršiti ju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sanduk ide ravnomjerno, nisam primjetio ubrzanje pri spuštanju, ili možda nisam obračao pozornost......

samo, kod mene kipa samo na zadnju stranu, pa je to sve i dosta jednostavno, u usporedbi sa prikolicama koje kipaju na 3 strane, tamo je daleko bitniji položaj klipa, koji stoji skoro okomito, ako sam dobro primjetio......

što se tiče gotovih rješenja, ona su zadovoljavajuća, najbolja nikako nisu, jer takva prikolica bi previše koštala.......al pri takvoj konstrukciji je bitno uloženo/dobiveno......


kada smo kod konstrukcije prikolica, koja je po tebi bolje konstruirana, tehnostroj ili imt?????
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ovdje i govorimo samo o prikolicama koje kipaju prema natrag.

Koja je bolja? Teško je reći. Svaka konstrukcija ima prednosti i nedostataka.
Kvaliteta izrade je na strani slovenke, dok je grubost na strani IMT-a. Obje koriste iste komponente: imaju PPT zračni uređaj i kip cilindre, pa je teško reći da je nekaj od toga bolje.

Prednost IMT-a je široka šasija i nisko težište, točke pregibanja sanduka, kao i nizina poda. Svakako i veća širina traga kotača (1450mm, naprema ETK gdje je 1400mm). IMT ima jaču osovinu no preuske gume, nestandardne glavčine i oblik felgi, pa je nemoguće primijeniti standardne 15,3" felge bez promjene i ili modifikacije glavčina. Ovo joj je, po meni, veliki nedostatak.
Ne sviđa mi se konstrukcija ruda, kao niti njegova nizina. Ne sviđa mi se izvedba ovješenja sanduka sa zadnje strane, jer prazna prikolica lupa na svakoj grabi. Također prikolica ima preširok sanduk i preniske stranice za moj ukus. Ovo je nekome prednost, no nemi je nedostatak.

Na Tehnostroju ETK mi se sviđa izvedba ruda, kutijasta šasija, kao i na većini njih, ogibljena osovina. Ima također modernije zatvaranje stranica. Sviđa mi način ovjesa sanduka na šasiju.
Nedostatak joj je uži trag i šasija, pa se ona s ogibljenjem dosta naginje. Lakše ju je prevrnuti. Također i to uske točke ovjesa za bočno kipanje. Tu je IMT u prednosti (osim izvedbe, kako prije rekoh). Ima tanju osovinu od IMT-ove prikolice, no zato idu standardne felge na nju, od udvojenih (s Tamića), do širokih 15/55-17"

Na oko mi se više sviđa Tehnostroj, no ukusi su različiti.

Ako usporedimo IMT i zadnju generaciju Tehnostroj ETK prikolice(mislim zadnjih 10-tak godina), onda pitanje niti nema smisla: nova ima proširene točke ovjesa s kuglama, V profil šasije na sanduku (pa je isti puno torziono krući), kardanski ovješen cilindar s 4 teleskopa itd. No, i dalje ima visoko postavljeno težište u odnosu na IMT.

Kad sam prije 3 godine biral koju ću (rabljenu) kupiti, odabral sam Tehnostroj ETK, s drvenim stranicama. Požalil nisam, no vjerojatno nebi nit s IMT prikolicom. Kak na dvorištu nikad nismo imali niti jedan IMT proizvod, morali smo zadržati tradiciju :D
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Medeni,nemoj se pjenit bezveze,nit je forum moj,nit je prikolica moja,nit me zanima tvoje(ne)znanje.ZJ je u pravu i nemam se ja kaj njemu uvlačit nit tebi opravdavat.Jednostavno nisi u pravu i prihvati to za svoje dobro i dobro svih ostalih,nadasve onih koji budu blizu te prikolice prilikom kipanja.Razmeš kaj hoću reći?Neke stvari sam i ja računal prije nego kaj si ti znal kak izgleda hidr.pumpa.Isto tak uvažavam znanje onoga koji stoji iza toga nekim svojim projektom,referencom i tome slično,pa tak i tvoje.Ako si ikaj uspel naučiti na forumu,ako je to bilo čak i od mene,drago mi je i nadam se da te bude služilo to znanje.I forum ne propada radi takvih kao mene,jednostavno ja mogu pogledat svakome u oči i reći istinu.Sviđalo se to nekome ili ne.A ti nemoj vređati forum jer si sad "pokupil" sve cake koje si pročital tu i našel se pametovati.Postoje ljudi koji se bave projektiranjem prikolica i takvih oruđa,oni završavaju visoke škole,rade u velikim tvrtkama i stoje iza proizvoda svojim imenom.Zar ti stvarno misliš da si ti pametniji od hrpe inženjera samo zbog toga kaj se oni nisu sjetili staviti cilindar po tvome?
Sad o prikolicama,može?
Kad sam hodal s bratićem u šumu,znalo se dogoditi da je prevrtal IMT-ovu bez pol muke,od kad je kupil Tehnostrojku veli da vozi više tereta nego na IMT-ovoj uz veću sigurnost.Ne lažem,jer znam kad on tovari,trebaju još trostruke stranice.Ovo je prva Tehnostrojka v selu i zasad se pokazala boljom od IMT-ove,barem za naše krajeve,pa nebi bilo loše da neko prekopira to rješenje.Inače,cilindar je postavljen kak treba biti.Ne,ZJ?
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da, zadnje gume su problem, ponekad......moje su 6,50-16 i jedne godine u branju kukuruza je propala skoro do osovine, tada nisam imao svoju prikolicu, al je ista kao moja......bilo bi dobro staviti šire gume.....a za imt-u nema te mogučnosti bez malo većih zahvata......

imt je 196x305 i nosi 3,5t dok tehnostroj 2,5t......

na imt-u mi je još jedan problem, što je osovina dosta nazad pomaknuta, pa dosta tereta leži na traktoru.....
 
Z

Zetor 7245

Guest
Evo i moje prikolice za drva napravljena od ostataka samoutovarne prikolice za sijeno Mengele i osovina od kola pojačana u profilima sa svake strane
 

Prilozi

  • DSC0000011.jpg
    DSC0000011.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 1,912
  • DSC0000010.jpg
    DSC0000010.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 1,891
  • DSC0000012.jpg
    DSC0000012.jpg
    75.6 KB · Pregleda: 864
  • DSC0000013.jpg
    DSC0000013.jpg
    79.7 KB · Pregleda: 776
Z

Zetor 7245

Guest
i evo još.....
 

Prilozi

  • DSC0000014.jpg
    DSC0000014.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 436
  • DSC0000015.jpg
    DSC0000015.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 423
  • DSC0000211.jpg
    DSC0000211.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 509
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
eto i moja je gotova

dsc01710d.jpg


dsc01721x.jpg
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
ne zelim opet zapoceti onu raspravu o postavljanju cilindra, ali je da je kontra postavljen dobio bi veci kut kipanja sanduka
ovako mi to slabo izgleda
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
ne zelim opet zapoceti onu raspravu o postavljanju cilindra, ali je da je kontra postavljen dobio bi veci kut kipanja sanduka
ovako mi to slabo izgleda

isprobano je i kut je sasvim dovoljan....ni ja ne želim raspravljati o tome ali sam ga postavio onako kako meni više odgovara iz više razloga...ali svejedno hvala svima na savjetima i prijedlozima...ja sam je napravio i zadovoljan sam a to je nabitnije zar ne? ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
danas htio da registriram svoju prikolicu, kad sam cuo da svake godine moram registrirati, odustao sam, da placam svake godine 130EURA, nisam lud. Koji su to zakoni, treba sve te stranke isfinnacirati, svako ide po nekakvim sastancima i neko im placa dnevnice.
 
Posljednje uređivanje:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
danas htio da registriram svoju prikolicu, kad sam cuo da svake godine moram registrirati, odustao sam, da placam svake godine 130EURA, nisam lud. Koji su to zakoni, treba sve te stranke isfinnacirati, svaka suga ide po nekakvim sastancima i neko im placa dnevnice.

sve je to isto sranje..i kod nas i kod vas. Traže sve moguće načine kako i gdje opljačkati jadan narod.
Ja znam da je u pitanju sigurnost i nedaj Bože da se desi kakvo sranje,pa je registrirano ipak nekako bolje,jer je manja odgovornost. Ali baš dati tolike novce za nešto što će par puta na godinu biti na cesti???
Nažalost ovdje kod mene je registracija neophodna,jer je policija stalno na cesti,a ja ne mogu ni na njivu a da ne krenem po glavnoj cesti. Zato sam traktor registrirao ali prikolicu isto bogami neću....
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
danas htio da registriram svoju prikolicu, kad sam cuo da svake godine moram registrirati, odustao sam, da placam svake godine 130EURA, nisam lud. Koji su to zakoni, treba sve te stranke isfinnacirati, svako ide po nekakvim sastancima i neko im placa dnevnice.

Tako ti je power i sa registracijama za moepde do 49 kubika. Kao trebala bi biti trajna ali svake godine moraš da platiš sve doprinose (cestarina, AMK, zaštita voda... plus osguranje) tj kad bolje pogledaš trajne regisatrcije nema.
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
pozdrav svima! trebao bi mišljenje oko izrade prikolice,u prilici sam kupiti zastavu 35.8,očerupanu,bez tovarnog prostora sa dužom šasijom,od nje bi izradio prikolicu za drva sa nekih 4m tovarnog prostora,odrezao iza karoserije spojio rudo napravio oko za kuku.
čovijek trazi 3000kn za cijeli kamion,kaze da je motor ispravan i da pali,buduci da je cijena željeza dosta velika,mislim da bi me u-profili izasli debelo preko te cifre,pa jos osovina itd..
kakava bi bila nosivost te prikolice?iza bi ostavio duple kotače.
trenutno su u istom gospodarstvu 3 kuče,od toga dvije sa centralnim pečima,pa se pojavila potreba za ozbiljnijom prikolicom za drva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh