• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
ja uredno sa osobnim vozilom od 1165kg prevozio teret na prikolici od 1300kg i prošao par put pored murje i nitko niš nije zaustavljao ni radio probleme, limit je 3500kg za ukupnu masu koliko sam vidio po sluzbenim stranicama...
al opet, frenda murja zaustavila s kombijem dok je prevozio praznu prikolicu za pčelarstvo i prijetila mu da će ga globit jer nema B+E kategoriju položenu, tako da je*e lud zbunjenog :(wasntme):
ovo je država bez pravila, tako da je kod nas sve moguće, uostalom koliko sam pročitao ispit iz "Upravljanje vozilom" nije nigdje definirano tako da je i to nedorečeno... puno je nebuloza, al sve se svodi da moraš naučit na svojoj koži pa ćeš barem imati iskustva. ako preživiš. :(rofl):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Ovaj piše na HAK-ovoj stranici:
Pod B spadaju:
- motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.
Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju vozila o kojem je riječ, motorna vozila u ovoj kategoriji mogu se kombinirati s priključnim vozilom čija je najveća dopuštena masa veća od 750 kg,pod uvjetom da najveća dopuštena masa ove kombinacije vozila nije veća od 4250 kg. U slučaju da je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila veća od 3500 kg, takvom kombinacijom vozač može upravljati samo nakon što je položio ispit za tu kombinaciju vozila iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom.


Zaključujem: prikolica do 750kg ide pod B do 3,5 tona sve skupa.
Ako je vučno vozilo teško 3,5T može još i prikolica do 750kg, ali treba kvalifikacija.
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
imam još jedno pitanje, možda će netko pojasniti...
tu sam negdje citao da prikolica koja ima ručnu kočnicu na sebi, u slučaju neke nezgode ako se prikolica odvoji od auto kuke se putem sajle automatski aktivira ručna kočnica na prikolici...

mi moze netko potvrditi to i objasniti kako to funkcionira malo detaljnije?
s obzirom da mi zadnji most od auta ima doboše i sajle za ručnu, probao bi takvo nešto iskemijati :icon_super:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Auto prikolica ima sabijenu jednu pojaču oprugu tamo na rudi koja ''preuzme'' ulogu povlačenja kočnice kada je preklopiš odnosno povučeš ručnu kočnicu.
E sad , najgrublje rečeno , sigurnosna sajla je zakačena za tu ručku kočnice i ako dođe do otkačivanja kuke sajla će biti povučena kukom i onda će ona opruga da preuzme ulogu povlačenja kočnice i ostavit će je zakočenu. Sajla će vjerovatno da pukne u tom slučaju ali će i dalje kočnica ostati zakočena.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Most od auta ti ima nekoliko nedostataka:
- pretežak je, pa pu prikolica skakala
- ima gubitke tijekom vrtnje (teže se vozi)
- radi relativno velike vlastite mase umanjuje nosivost prikolice.
- nema rikverc automatike u bubnjevima
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Most od auta ti ima nekoliko nedostataka:
- pretežak je, pa pu prikolica skakala
- ima gubitke tijekom vrtnje (teže se vozi)
- radi relativno velike vlastite mase umanjuje nosivost prikolice.
- nema rikverc automatike u bubnjevima
-ako je nazvao most ne znači da je diferencijal ..možda neka politička opcija


ako spominje ručnu kočnicu ne znači da misli raditi naletnu


sve prikolice na koje sam bacio oko imaju plinski amortizer koji zakoči ručnu , isto onakav koji drži dignuta peta vrata na golfu dva , samo malo krači ..naravno
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
idealni most za samograditelje je neki s torzionkama ,,uglavnom francuza ...ako budu kotači sa strane može se maksimalno isporistriti širina sanduka jer nema uporišta federa "u muldi" .a i amortizeri su dosta polegnuti pa ih ne treba izbacivati
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na prikolici sa torzionom osovinom nemaju kaj tražiti amortizeri.
Tvrđa je ali i stabilna.
Amortizeri se ugrađuju na one prikolice na kojima je ovješenje lisnata opruga,ili spiralna opruga,po meni promašaj na prikolicama za aute.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Oficir, netočno. Pogledaj bilo koji auto s torzijskom osovinom otraga...i svi imaju amortizere.

To o čemu ti govoriš vrijedi za torzijske osovine s gumama, a sve automobilske imaju čećičnu torzijsku šipku.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj ja ne pričam o šipki torzionki kod auta nego o stražnjoj torzionoj (krutoj osovini) kod auta,koji ju imaju.
A ta torziona šipka je samo za stabilizaciju poravnavanje ovjesa kod auta,kombija,kamiona...

Vozil sam razne prikolice i svaka koja ima torzionu osovinu nema amortizere,osim nekih neuspješnih samogradnji...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,733
Oficir, ne bi se složio sa time. Torzija od automobila kakvu ima renault ili peugeot je dan i noć u odnosu na torziju kakva se upotrebljava za prikolice. Automobil ima torzijske šipke a prikolica ima dva kvadratna djela od kojih jedan ima gumu u uglovima a drugi u sred ravnog djela i ta guma se steže pod teretom i glumi oprugu i amortizer.
Ovdje je bila priča o korištenju mosta od automobila.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pezo i citroen su priča za sebe.
Očito je uglavljenje i izvedba torzione osovine drugačije izvedena kod vecine automobila pa ni nebi vrijedila.
Citroen xsara nema opruge samo torzionu osovinu i amortizere.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
oficir ne postoji pojam torzione osovine

takozvana torzionka je majstorski , pazi majstorski naziv za most s torzionim oprugama ..a opruga može biti spiralna , lisnata , torziona , zračna ...za ostal imaš google i wikipediju



što reče imenjak kod gume ne treba amortizera jer guma ima takozvani degreivno progresivni karakter i laički rečeno ne odbacuje prikolicu na grabi nego se energija potroši u samoj gumi ..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Oficir, to kaj ti zoveš šipka torzionka je balans-štanga i nema veze s ogibljenjem (sluzi samo za bočnu stabilizaciju, odnosno smanjenje naginjanja). Osovina s torzijskim oprugama je nekaj sasvim drugo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Da ju je*eš nije opruga kad je osovina.

Svi znamo kak opruga izgleda a ta ista opruga može biti opterečena na torziju.
Onda bi svaka osovina ili poluosovina bila torziona opruga.
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
kako bilo da bilo moja samogradnja za drva ce bit od dva zadnja mosta od fiata tipo, i da, pustit cu i opruge i amortizere gore :(emo):
pa sad vi dalje ćakulajte o torzijskim i inim osovinama:biggrin:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
, i da, pustit cu i opruge i amortizere gore ,,

Za mene to liči kao automatska prikolica drva u vožnji ??? Mislim da drva i torzija bilo koje vrste ne idu zajedno ,,,, al ima veći znalaca pa če reći koliko grješim ,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh