• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
molim informaciju, kolika je težina tereta drva (hrast crnika, zelena ili suha) na prostoru 1.5m duzine i 1.5m visine? okivrno neka težina...
pitam iz dva razloga, prvi da vidim da li bi zadnji most auta koji će se koristiti za izradu prikolice izdržao taj teret.
i drugo, dal je po vama bolje da se kotači tj most nalazi na sredini prikolice kako bi bilo podjednak balans težine, tj da sva sila bude na mostu a ne na auto kuki?

hvala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Za zadane podatke je 0 (nula) kg. Nema širine. Ako misliš na složene cijepanice, oko 1300 kg (suha). Mokra???
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,486
računaj barem 1500 kg teret. Nisi naveo od kojeg auta je trap...
osovina ide ili na zadnju trećinu ili četvrtinu prikolice, ruda skroz do osovine, i kopčanje prikolice što niže na traktor
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
neće biti prikolica za traktor već za auto (terenac), most je od fiat tipo 94 godiste
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Napravi tandem osovinu. Jedan ti je most preslab.
Nek bude teret na rudu 75...100kg.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,733
Puno je to i za terenca a i opasno bez naletne kočnice. Stavi osovinu od kombija pa si bez straha.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Da, još jedan most.
Za takve visoke terete puno je stabilnije imati dvije osovine, jer se ne prebacuje teret kao na jednoj, jer nema "vage".
S ovim se slažem da bi trebalo imati kočnice za toliki teret.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
koliko j znam ruaa na autoprikolici smije biti opterečena 50 kila .
to ne mora biti pravio ako se radi o npr terencu , , naime teret na kuki pojebe korektore kočnica pa može doči do sranja ....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Puknuti 60kg je max. na kuki kod isibnog auta,a teret koji prikolica miže podnjeti ovisi o brzini kojom češ ju voziti po cesti.
Uz malu brzinu puno se veči teret može voziti,znači gume osovina šasija.
Suhi hrast oko 2m ima oko 1500kg.
Ali na auto prikolicu slagati drva na 1.5m visine je ludost.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Za terence je veče dozvoljeno opterećenje kuke neg za male aute.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ja sam peljal na običnoj auto prikolici malko više od dva metra hrasta (suh ni sim ni tam) i još malo sam u bunker nametal.... to je stvarno opasnost na cesti ali sila boga nemoli.

Kakva god osovina bila i kolko god kuku tiskalo bez koćnice to nije za voziti, a i treba BE kategorija pa atest .... za po šumi zaboravi, nebu na duge staze.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
kak prikolica zna jel zakopčana za terenca ili stojadina ..ona je sama po sebi projektirana da nosi 50 kila na rudi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Nezna, ali auto "zna".
Kaj ti misliš da kam kućica ima samo 50kg opterećenja na kuki? Zato nemre svaka prikolica za svakim autom, makar im je ista priključna kugla (fi 50).

Vlekel sam davno tandemku 160x300 s Jugom, koja je valjda bila 500 kil teška. Potonul mu je zanji kraj, jer je rudo bilo niže od kuke. No, prikolica je tak kočila, sam skoro kroz šajbu zletil van :D:
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Zato i ima na kampicama i ovim večim prikolicama treči kotač.
Ak se dobro podesi malo pripomogne, hihihi.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,733
"B" kategorija je uvijek ista, bio terenac ili fićo po zakonu a najviše možeš sa tom kategorijom vući 450Kg ukupne mase. Preko toga ide B+E osim za one koji imaju stariju vozačku pa nemaju istaknute kategorije. Tada može do 750Kg bez kočnice a neznam koji je gornji limit.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Si siguran za ovih 450kg?
Koliko znam, laka prikolica ide do 750kg NDM, bez ili s kočnicama, čak i s tandem osovinom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh