• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
3,5 tone ti ne možeš vozit ni 20kmh,al to imaš neku drugu prikolicu ili? jer onu gume ti to nebudu izdržale,nemoj stavit predugo rudo jer će ti ljuljat traktor to mene jeb...na AC kad vozim brže nakrcan,tako da koliko god ja htjeo, ne mogu vozit više od 20kmh,najčešče nakrcan vozim jednu niže od najbrže,i tu ti treba kočnica na nizbrdici prikočit ja sam na moju stavio nove kočnice i moram samo sajlu prikopčat u ručku i montirat na trakor
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Ak nejde uz brijeg, ide niz brijeg i po ravnici. Po ravnom nije potrebna velika vučna sila ako su gume dosta nadrukane. Po asfaltu, naravno. E onda je problem stati na 2 - 3 metra.
Kad znaš da nemreš brzo stati, onda se prilagodi brzina. Za početak bu se vozila bez kočnice i manji tereti. Za veće terete bum koristil drugu sa sandukom. koju smo brat i ja zajedno napravili. Ona je predviđena do 3 tone, a testirana s 2 kubika mokrog pijeska (voda je curila tijekom cijele vožnje), a suhi ima 2x1,6=3,2 tone. Ta ima parkirnu kočnicu (žlajf).
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Aha dve su,ja ću moju do jeseni sredit tako da će i kočnice doc,cisto da imam...ne želim previše pametovat al nekad je bilo nepisano pravilo za šofere u kojoj brzini gore u toj i dole,i ja se toga držim
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,563
3.5 tone cesto vucem sa solarisom 55 bez problema. A laksi je od tvog goldonija.
Prikolica ima rucnu kocnicu na sajlu no nisam napravio nikakav nosac u kabini.
Po ravnom vozim u najvisoj bez problema. No i nije pretjerano brz.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Iwanho,kakve god kocnice napravis nece ti pomoci da u 5 metar zaustavis traktor koji ide 20 kilometar na sat i jos 4 tone tereta zanjim.Gledaj ti da napravis solidnu rucnu koja ce ti posluziti da se spustis lakse niz neke kosine a budzit nesto sto lako moze izac skuplje nego tvoja prikolica se ne isplati

Ako ti je traktor tezak 2 tone tebi teret od 3 tone nebi trebao prestavljat niki problem a sa vecim teretom koji ces rijetko vozit poslusaj savjet Krumpironje....kojom mos uzic tom i silazi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Krumpi, tvoj se traktor ljulja radi jako malog osovinskog razmaka.
Goldoni je znatno dulji, pa bu to znatno manje izraženo.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
a da njegov je nesto duzi jer je fiksni,al opet ako pretjera kod većeg tereta je to neizježno,mene to jako smeta al opet ako skratim osovinu ne mogu motat ko sad, sad mogu pod pravim kutom vrtit ju...ja sam več odavno reko moj savijet i ja cu sebi tako napravit,znam da su hidrauličke bolje ali mislim da na ovim malim traktorima to ne treba,ja sam na 522 imo tu kutijicu za kočnice ali sam je koristio za kipu da ne moram selit brze spojke,batek je napravio na goldoniju da mu koči kad i traktor tj on je napravio da mu koči prikolica nesto ranije,mislim da ima i slika negdje u temi goldoni...

Iwanho,barem tebi nije problem šaltat u vožnji :p: imas mjenjač ko auto heh oćeš gore i dole
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Uvijek se ja držim izreke, kojom uzbrdo, tom i nizbrdo. Samo kaj uzbrdo idem prazan, a nizbrdo pun. Put je jako loš pa se uzbrdo ne može brzo iako si bez tereta.
Ako se na nizbrdici zbog tereta okretaji motora ne dignu iznad 1500, onda sam dobro odabral prijenos.

Za sad bum vozil bez kočnice, a ako zmislim neku toplu vodu, podijelil bum prije izrade s vama. Za sad ste mi puno pomogli u sagledavanju problema s različitih strana. Zahvaljujem.

Krumpi, mislim da je getriba kakvu imam sa 2 grupe po 4 brzine, uz kalanje svake brzine bolje rješenje nego 4 grupe po 4 brzine. Odaberem grupu i imam mogu bez zaustavljanja birati 8 brzina. Nisam to vidjel na nijednom traktoru u tom rangu. A sve čista nehanika bez elektronike. Malo si me potegnul pa sam otišel u off.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Imaš li polovičke i u rikverc ili samo napred?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Ja sam svoju toplu vodu naso hehe :p: kod mene na ac su 4 brze 4 spore i 4 rikverc a na maxteru je ko auto saltas u voznji, 4 grupe po 4 brzine( 3 napred i jedan rikverc) sta nije tako i kod tebe?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
ZJ,
odgovor je ovdje.

Edit:

Krumpi, pogledaj i ti na link koji vodi u temu Goldoni. Tamo sam pojasnil, a ako treba mogu dati i dodatne informacije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Ovo nepisano pravilo ''kojom gore sa tom dole'' ako bi se primjenjivalo u mojim uslovima izgubio bi glavu na prvoj nizbrdici , obično idem od jedan do tri stepena manjim prenosom niz brdo nego što mogu sa tim teretom da uzvučem uz brdo.
Naprimjer ako trenutni teret mogu da izvučem šestom uz brdo , niz to isto brdo sa istim teretom idem obično petom ili četvrtom a bogami nekada i trećom.
Sve zavisi od situacije.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Neznam ti šta reć na to...i ja ako prazan idem gore a pun dole onda imam i ja takvu razliku,al zdrava logika kaže ako u toj brzini motor ima sange da povuče teret onda ima snage i da ga koči, a sad zavisi o stilu vožnje brzini za mašinu i naravno koliko osjecaja imas za istu, a mozda samo nemas prave uzbrdice kad možeš proć uzbrdicu sa 3 brzine razlike
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Svatko se obično prilagodi svojim uvjetima.
Ja uz tu najveću uzbrdicu mogu povući jako malo tereta. Ne zbog snage traktora, nego zbog gubitka gripa. Naime zbog velikog nagiba, uzbrdo se pritisak na kuku jako smanji. Podrazumijevam da osovina nije jako otraga nego za 1/4 do 1/3 duljine sanduka od zadnje strane. Pogotovo je problem ako je teret visoko natovaren.
Nizbrdo je situacija s pritiskom na kuku obrnuta.
Zato, kao i zbog lošeg puta, ja mogu nizbrdo sa 2 metra drva u istoj brzini kojom obično idem uzbrdo prazan. Da je bolji put, vjerojatno bi uzbrdo prazan mogel barem za dvije brzine brže. Recimo na asfaltu jaku uzbrdicu prazan prođem sa 13. ili 14. brzinom, a nizbrdo s 2 metra drva u 10. ili 11. brzini. Ako sam u 11. onda povremeno, kad okretaji motora pređu 1700, malo prikočim traktor i odmah padnu na 1300. To važi samo za suhi asfalt.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Ja i govorim za cestu ko asfalt ne govorim na šumu, tamo su drugačiji uvjeti i nije uvijek tako,negdje moras u višoj na gore a u nižoj na dole,a za po cesti se zna to pravilo i nisam ga ja izmislio,svako neka vozi kako hoce
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Ovo nepisano pravilo ''kojom gore sa tom dole'' ako bi se primjenjivalo u mojim uslovima izgubio bi glavu na prvoj nizbrdici , obično idem od jedan do tri stepena manjim prenosom niz brdo nego što mogu sa tim teretom da uzvučem uz brdo.
Naprimjer ako trenutni teret mogu da izvučem šestom uz brdo , niz to isto brdo sa istim teretom idem obično petom ili četvrtom a bogami nekada i trećom.
Sve zavisi od situacije.

Uz brdo ti nema sta pomoci, samo motor vozi, niz brdo koci motor i pomazu kocnice na zadnjim, prednjim tockovima i prikolici, onda uvijek niz brdo idem visom brzinom nego sto idem gore.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ne veli se bezveze jedna nize niz brijeg nego ides gore,bio traktor sa prikolicom,kamion,auto...zašto bezveze trošit i grijat kočnice ako motor bez problema snosi i apsorbira ubrzanje nizbrdo..tu i tam eventualno malo prikočit ako je bas potrebno..a ne u još višu stavljat
 

neven123

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
66
Pozdrav ekipo. Da se i ja malo umjesam u vezi kocenja na prikolici. Zašto ne iskoristiti neki servo uređaj od nekog auta sa otpada, pa time dobiti rucnu hidraulicnu kocnicu koja radi i kad je traktor ugasen...
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
298
Evo zanima me dal bi se na ovo dal napravit neki mala šasija. Ništ preteško. Znaci za prijevoz nekih stvari,il freze. I palo mi je na ideju da bi stavio naprijed jedan klip da napravim samo zadnje kipanje.
 

Prilozi

  • IMG_3618.jpg
    IMG_3618.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 176
  • IMG_3619.jpg
    IMG_3619.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 152
  • IMG_3620.jpg
    IMG_3620.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 152

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Što se tiče neke priručne prikoličice moglo bi kako reče za stvari i frezu ali za kipanje i terete koji se kipaju mislim da ovdje nema dobre osnove. Slabo je to .
 

Najnoviji postovi

Na vrh