• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Tu kod mene je čovek na svog Tomu složil kočenje na prikolicu preko nožne. Trebal bi videti kak je to pa ti javim. Daj mi malo vremena pa ti javim. Ako do toga nikaj ne riješiš !?

Hvala, čekam. :icon_fU:
Nije mi tak sila da bi moral riješiti ovaj mjesec.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Iwanho, ja se nebi igral zadiranjem u glavne kočnice na traktoru.
Prikolica mora biti indirektno kočena. Kaj da ti se negdje zapne sala, pa nemreš uopće pritisnuti pedale?
Drugo je razlog taj kaj bužir mora prolaziti pored nogu. To te more napraviti invalidom ak se prikolica otkvači.

Naj biti škrt, jer hidrauličnu napraviš za maks. 500kn. Toliko te bi koštala sajla i ručka.
Goldoni vjerojatno ima bar dva dvoradna (kiper) izvoda, pa lako jednoga upotrijebiš za kočenje.
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ja sam gledao nesto da bi na svoj platon stavio da mogu sam vozit drva, umjesto da jedan mora iza vintat. Pa kako traktor ima kocnice na ulje jel, a ovo bi stavio neki zracni klip da zateze vintu pronaso sam rjesenje na netu i sliku kako se pod kocnicu montira neki sklop za kocnice na prikolicama sa zracnim kocnicama. To je neka stara slika bila tj uputa montiranja/spajanja sistema zracnih kocnica na traktor i ja to sad nigdje ne mogu pronac. A zgodno je rjesenje jer stiskanjem kocnice na traktoru automatski i ona na kolima se stisce. Ili sam to tu na forumu negdje vidio?

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
ZJ, hvala.

Ako odustanem od koćenja prek pedale na traktoru, onda gotovo sigurno ostaje samo čisto mehaničko rješenje na žlajf dohvatljiv s traktora, ili klasićnu ručnu koćnicu uz desni blatoban. Na desnom blatobranu je pričvršćena jedna cijev u koji bi se mogla zataknuti ručna kočnica. Na slici (dolje u sredini) se vidi samo gornji kraj cijevi koja je oko 20 cm dužine.
https://farm9.staticflickr.com/8421/7648807430_4e22a05124_b.jpg

Imam 2 vanjska hidraulična distributora i tropoložajni razvodnik za upravljanje, uz mogućnost dodatne ugradnje još 2 para. Ručica razvodnika se vidi na slici. Za sad ih koristim samo za pomak malčera s dvoradnim cilindrom.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Imaš i previše , jedan hidroulični cilindar što manji nađeš , komad crjevca , jedna brza spojnica , jedna ili dvije opruge za vračanje cilindra ,cilindar spojiš da radi ono što radi sajla kod zatezanja , ne preveliki cilindar da sve ne potrga , premali neće biti jer svaki će biti jači od onoga što ti zategneš sajlom , nikakve sajlaste kerifeke na radnu kočnicu , nikada nećeš zakočiti previše sa hidroulićnom jer se nema što dogoditi osim derati gume kod blokade , otpustiti možeš uvjek ako ti je previše ,,, ako ne misliš na orginal onda samo ovako ako želiš biti siguran ,,,,,,, možeš kasnije potražiti i regulator kočenja što ima TOMO VINKOVIĆ , aktivira se malom sajlom koja je prikljčena na rednu kočnicu , te povlačenjem otvara protok ulja u cilindar koji već imaš , ( predhodno opisano ) i tada koči kada i ti kočiš pedalom nožne kočnice ,,, za jasnije poglede pogledaj sistem kočenja na TV traktoru i prikolici :(wait):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,953
Iwanho kak tražiš svakakva riješenja kaj misliš o ovom orginal celinder za kočenje oko 280 kn + crijevo + muška brza spojka . Za papučicu kočnice zakopčaš feder koji vuče ventil koji je aktivan dok držiš kočnicu (pritisak odrediš sigurnjakom) . Korekciju kočenja (tovareno/prazno) riješiš polužjem .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Ak se mora kočiti prek kipera, bolji je cilindar većeg volumena, da ne koči prenaglo. Trebaju samo dva jača federa da ga čim prije isprazne pri otkočivanju.
Silu kočenja ograničiš hodom cilindra a veći volumen ti omogući finiju regulaciju sile kočenja.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Po meni najjednostavnije riješenje,kod mene imaju svi tako napravljeno,skidaš i stavljaš za čas,možeš zakočit ko i traktor, jer i ovako na našim traktorima nema velikih brzina kad voziš punu moraš prebacit u nižu na nizbrdici znači koristiš kočnice samo za stat ili pomoć motoru na dole...tu je sigurno 2,5t i vjeruj mi put do zadruge je uzasan,sve dole i strmo,niko nema hidraulične i nikad nista se nije desilo,malo motor malo kočnice i to je to
 

Prilozi

  • IMG_1152.jpg
    IMG_1152.jpg
    71.8 KB · Pregleda: 163

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ovak @iwanho. danas sam išel videti taj sistem o kojem sam ti tipkal i za koji sam ti obećal da ti bum javil. Videl sam samo na Tomi, a ovo na prikolici je klasika kao i na originalnoj. Dakle, na prikolici je Cilindar i preko njega su spojeni i kotači ( tromle ) i žlajf. ( to znaš kaj je !? ) Od samog cilindra ide crijevo koje se spaja na traktoru ( brzo kopčanje ). Znači, hidraulika. A na Tomi je razdjelnik koji je spojen direkt na posudu ( napred ) i preko njega ide sve. Na nožnu kočnicu je spojil sajlu koja ide na razdjelnik i tak, na taj način djelujei direkt na kotače. ( tromle ). A preko ručice za dizanje i spuštenje hidraulike djeluje na žlajf. Naravno, otpoji ono crijevo kaj ide na cilindar ispod sica. I to je to.... Ak kaj još zatreba, pitaj, a u moru ovih savjeta i idejnih rješenja, pronađi sebi kaj je najbolje po tvom mišljenju i mogućnostima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Znači, standardni TV-ov ventil za kočenje prikolice.
Nezgodno je jedino s njim kaj nemreš otkočiti dok god je hidraulika pod tlakom.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ne kužim te sad @ZJ !? Normalno sve funkcionira. Imal sam priliku vidjeti. NIkaj ne blokir.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Nisi videl ono kaj sam napisal.
Ako kipaš zakočenu prikolicu, nemreš ju otkočiti da bi ju pomaknul. Treba prestati kipati, otkočiti prikolicu, zakočiti, kipati...
To ti piše i u uputama od traktora.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Kak je napisal željkokž još uvijek tražim različita rješenja. Iako sam svjestan da hidraulika najbolje koči, smatram da mi je to za takav tip prikolice preskupo. Dakle orjentiral se bum na mehaničku kočnicu. Jučer sam malo ramatral mogućnost korištenja produljenja ruda za izradu naletne kočnice. Na vanjskoj cijevi bi napravil šlic rupu za bolcn i sistemom polužja povezal do kočnica. Cijevi bi se morale redovito podmazivati. Kak je spomenul jedan kolega, u tom slučaju bi trebal krajeve vanjske cijevi ojačati da se ne razlohaju.
Na taj način bi se povečala duljina ruda u smanjil pritisak na kuku, ali bi to mogel kompenzirati pomicanjem osovine prema zadnjem kraju.

U svakom slučaju još jednom zahvaljujem. :biggrin: :icon_pray: :(clap):
Puno ste mi pomogli u sagledavanju koje probleme nosi koja varijanta.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Nema kipanja. Nemam knjige od TV-a da bi to znal. Uglavnom je to složeno tak da funkcionira dobro. Velim, na prikolici nisam videl, na Tomi jesam. Ak treba slike sa Tome, nije problem.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Ali i ta varijanta naletne rude je po meni manjkava , ako si okrenut uz brdo i staneš ili ako ideš u rikverc niz brdo ti kočnice nemaš.
Ja nebih odustajao od hidraulične , preko kipera je dobra stvar pa makar i ne bilo doziranje sile , dovoljno je da te samo uspori koliko god to malo bilo.
Nedostatak kiper ventila je ako se traktor ugasi opet ostaješ bez mogućnosti da kočiš.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Savo,
uz naletnu se paralelno spoji parkirna (žlajf - vinta). Ona posluži u tim rijetkim situacijama.

Vrsani123,
do najviše 4t uz opreznu vožnju (bez jačih dinamičkih udara), a 3,5 t normalno.
Vuče je Goldoni 50 KS (uklj. mene), težak 1900 kg + 100 kg prednjih utega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh