• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Fora je u tome da ju nemres regat ak nema prometnu dozvolu.
Policija ide na foru ak prode prode,ak ti je traktor regan nema brige.
A ak ti se netko zaleti u prikolicu od iza automatski je kriv.
Ak se kaj desi a da si ti kriv s takvom prikolicom automatski se naplata stete vrsi od vkasnikove police traktnra,a ak nema osiguranje onda se naplata vrsi preko glavne osiguravajuce agencije za zastitu i pokrivanja stete u slucaju smrti ili trajnog invaliditeta.

fora i je u tome ak ju nemoš regat da moraš praviti atest za nju i ishodovat papire ako hočeš s tim na cestu, sve i jedna tvorinička kiperica MORA BITI REGISTRIRANA, jedino šta se još se tolko negdleda za samoutovarne i za gnoj, samohodni Burgoni, kombajni za žito oko mene su svi registrirani, i to samo zato šta se jedan krajcao sa novim autom pa ga je skupo koštalo pa se ljudi boje...stvar je u tome samo kako je u kojoj županiji taj zakon zaživio, u sk i okolici nema boga izać se neregistriranom kipericom na cestu, dobiješ kaznu da ju 10 godina đabe registriraš..mislim, kiperice ili te namjene nemora biti regana, a čeza za vuć drva mora, jbg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
fora i je u tome ak ju nemoš regat da moraš praviti atest za nju i ishodovat papire ako hočeš s tim na cestu, sve i jedna tvorinička kiperica MORA BITI REGISTRIRANA, jedino šta se još se tolko negdleda za samoutovarne i za gnoj, samohodni Burgoni, kombajni za žito oko mene su svi registrirani, i to samo zato šta se jedan krajcao sa novim autom pa ga je skupo koštalo pa se ljudi boje...stvar je u tome samo kako je u kojoj županiji taj zakon zaživio, u sk i okolici nema boga izać se neregistriranom kipericom na cestu, dobiješ kaznu da ju 10 godina đabe registriraš..mislim, kiperice ili te namjene nemora biti regana, a čeza za vuć drva mora, jbg


Ak imas prometnu znaci homologirana je i mozes ju komotno regat.
Al homologacija je dug i skup proces.
I pise da prikolice za traktore ne podljezu registraciji.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Ak imas prometnu znaci homologirana je i mozes ju komotno regat.
Al homologacija je dug i skup proces.
I pise da prikolice za traktore ne podljezu registraciji.

nije homologacija nego atest, znači, ili prometnu, ili odjavu iz mupa, kupoprodajni ugovor.račun, bilo šta čim dokazuješ vlasništvo.. To ti je isti klinac sve, kao da kažeš da za autoprikolicu netreba registracija, jel se sve tereti prek auta, isti ti je vrag..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
nije homologacija nego atest, znači, ili prometnu, ili odjavu iz mupa, kupoprodajni ugovor.račun, bilo šta čim dokazuješ vlasništvo.. To ti je isti klinac sve, kao da kažeš da za autoprikolicu netreba registracija, jel se sve tereti prek auta, isti ti je vrag..

Nije isti vrag auto prikolica je u skupini vozila i brzina do 120km h
Ovo je skupina prikolica za traktore do 40km/h.
Pa dajte si procitajte par postova prije,lepo pise da prikolice za traktor ne podljezu homologaciji a time teh. Pregledu,jedino prikolice koje imaju prometnu dozvolu.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Nije isti vrag auto prikolica je u skupini vozila i brzina do 120km h
Ovo je skupina prikolica za traktore do 40km/h.
Pa dajte si procitajte par postova prije,lepo pise da prikolice za traktor ne podljezu homologaciji a time teh. Pregledu,jedino prikolice koje imaju prometnu dozvolu.

išao ti sa autoprikolicom 120 na sat ili kipericom 40, dolaziš na isto, mora biti registrirana, razlika je u tome samo šta autoprikolica koja je do 750 kg ukupne težine, neplačaš osiguranje,nego vučeš od police od auta i teh ti vrijedi 3 godine, a sve ostalo je isti vrag kao i sa kipericom... Homologacija je jedan pojam, a atest drugi, jedan s drugim nema veze s vezom
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
išao ti sa autoprikolicom 120 na sat ili kipericom 40, dolaziš na isto, mora biti registrirana, razlika je u tome samo šta autoprikolica koja je do 750 kg ukupne težine, neplačaš osiguranje,nego vučeš od police od auta i teh ti vrijedi 3 godine, a sve ostalo je isti vrag kao i sa kipericom... Homologacija je jedan pojam, a atest drugi, jedan s drugim nema veze s vezom

Ne kuzim daj pojasni kak nemaju veze pa nemres homologirat bez atestiranja?:icon_scratch:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
jedan govori(piše) ovako,drugi onako..i kaj sad NAKRAJU?? svega ste me zmotali...ma glavno da su registrirane i ispravne i nemaš brige..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Ne kuzim daj pojasni kak nemaju veze pa nemres homologirat bez atestiranja?:icon_scratch:

Homologirano vozilo ima tvornički atest, a to ti najviše ide za vozila koja se uvoze kod nas, i homologacija ti je provjera da li to vozilo zadovoljava norme i propise za zemlju u koju se uvozi, pa znaš i sam recimo da se kod uvoza automobila to prije radilo, neznam jel sad, znači, evo par primjera, ak je šire od 180, moraju biti gabaritna svijetla, neznam na koju duljinu, recimo kod dvoosovnki i tandem prikolica mora biti ograda protiv podlijetanja vozila, itd.. recimo, ako te stavke primjer, to nema, treba ga doraditi, inače, nemože to proči dalje... a atest je druga priča, za čezu, prikolicu, itd npr, radiš elaborat od kakvih je materjala napravljeno, kakve su gume, osovina, dimenzije, opterećenja,rasvjetla, itd....
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
jedan govori(piše) ovako,drugi onako..i kaj sad NAKRAJU?? svega ste me zmotali...ma glavno da su registrirane i ispravne i nemaš brige..

Moraju biti regane, i tu nema govora, kažem samo, ovisi sve kako je gdje zaživio taj zakon... kazne su oko 5000 za neosigurano, i 2000 za teh neispravno vozilo, a registracija te dođe 400 kn godišnje, sad kome se isplati riskirati za to, nek mu je sa srećom :)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Moraju biti regane, i tu nema govora, kažem samo, ovisi sve kako je gdje zaživio taj zakon... kazne su oko 5000 za neosigurano, i 2000 za teh neispravno vozilo, a registracija te dođe 400 kn godišnje, sad kome se isplati riskirati za to, nek mu je sa srećom :)

največi je problem kaj ljudi razmišljaju..ma nejdem daleko,pa kaj se more desiti,baš se bude v mene neko zaletel...i tak se i događaju nesreče kaj se autima zabiju u neosvjetljenu prikolicu,ili pak ih panduri uhvate
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zetorboy ovo kaj si navel stoji al za prikolice razlicitih namjena i to kaj si napisal je homologacija a na kraju se kad sve zadovoljava isproba znacitatestira.

Mali plavi, to sam i izvukel iz cvh da prikolice za traktore nisu vozila i spadaju u posebnu skupinu to su prikolice za poljoprivredu i sumarstvo i kao takve ne podljezu teh. Pregledu i registraciji jer nemaju prometnu dozvolu i u nastanku stete osiguranje traktora pokriva stetu ako je vozac traktora kriv a ak ti se netko zabije u nju odostraga on je automatski kriv.

Postoji poseban zakon o uvezenim prikolicama i te koje se uvezu podljezu homologaciji i atestu.
Mi pricamo o prikolicama za polj.i sumarstvo kaj smo si sami napravili.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Zetorboy ovo kaj si navel stoji al za prikolice razlicitih namjena i to kaj si napisal je homologacija a na kraju se kad sve zadovoljava isproba znacitatestira.

Mali plavi, to sam i izvukel iz cvh da prikolice za traktore nisu vozila i spadaju u posebnu skupinu to su prikolice za poljoprivredu i sumarstvo i kao takve ne podljezu teh. Pregledu i registraciji jer nemaju prometnu dozvolu i u nastanku stete osiguranje traktora pokriva stetu ako je vozac traktora kriv a ak ti se netko zabije u nju odostraga on je automatski kriv.

Postoji poseban zakon o uvezenim prikolicama i te koje se uvezu podljezu homologaciji i atestu.
Mi pricamo o prikolicama za polj.i sumarstvo kaj smo si sami napravili.

nijedna uvežena prikolica ne podliježe atestu, zato što je atest već na njoj napravljen tvornički i tipski a, tu brkaš pojam, zato se vozilo homolgira da se taj atest i to šta je ugrađeno na nju vidi da li zadovoljava našim normama, druga stvar, kiperice i samoutovarke, đubretare nisu isto, kiperica je prikolica opće namjene, a ostale su radni strojevi, i tu ti je razlika, maloprije sam pogledao u cvh, imaš tu stavku za vućna vozila , eto ti na 2. točki

Redovni tehnički pregled - rokovi obavljanja:

-nova vozila: 24 mjeseca nakon prvog tehničkog pregleda, nakon toga svakih 12 mjeseci,
-nova motorna i priključna vozila za prijevoz tereta najveće dopuštene mase veće od 3500 kg, nova motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala, nova vozila hitne medicinske pomoći i nova vozila za taksi prijevoz: svakih 12 mjeseci. Pod novim vozilima podrazumijevaju se vozila koja nisu bila u uporabi, nisu bila registrirana i koja nisu starija od godine dana,
rabljena vozila: svakih 12 mjeseci,
- izuzetak su lake prikolice gdje se tehnički pregled obavlja svake treće godine od prvog tehničkog pregleda.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
nijedna uvežena prikolica ne podliježe atestu, zato što je atest već na njoj napravljen tvornički i tipski a, tu brkaš pojam, zato se vozilo homolgira da se taj atest i to šta je ugrađeno na nju vidi da li zadovoljava našim normama, druga stvar, kiperice i samoutovarke, đubretare nisu isto, kiperica je prikolica opće namjene, a ostale su radni strojevi, i tu ti je razlika, maloprije sam pogledao u cvh, imaš tu stavku za vućna vozila , eto ti na 2. točki

Redovni tehnički pregled - rokovi obavljanja:

-nova vozila: 24 mjeseca nakon prvog tehničkog pregleda, nakon toga svakih 12 mjeseci,
-nova motorna i priključna vozila za prijevoz tereta najveće dopuštene mase veće od 3500 kg, nova motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala, nova vozila hitne medicinske pomoći i nova vozila za taksi prijevoz: svakih 12 mjeseci. Pod novim vozilima podrazumijevaju se vozila koja nisu bila u uporabi, nisu bila registrirana i koja nisu starija od godine dana,
rabljena vozila: svakih 12 mjeseci,
- izuzetak su lake prikolice gdje se tehnički pregled obavlja svake treće godine od prvog tehničkog pregleda.
Da to sam cital al to je opcenito za prikolice za vozila i teretna vozila,a traktori i traktorske prikolice su sasvim druga skupina i imas odredbe o regi koje te prikolice ne podljezu. Citaj dalje cvh ima jos dosta o tome.
 

rauskaug

Novi član
Tu od
10 Svi 2008
Poruka
4

Prikolica je pravljena 70-ih za universala, u početku je bila samo za vožnju dugometrica, a kasnje ju se produžilo i dodalo još dva oplena za vožnju metrica. Na nju stane 5m komotno, a a želite ostati u šumi i čekati da vas neko dođe izvlačit ili prekrcavat više puta stane i 7m. :)
Došlo je vrijeme da se je nadogradi, mjenjat će se osovina pošto je previsoka i preuska, U pripremi je osovina od tamića i kola 315/70X22.5.
Pojačat će se od timuna do osovine sa cijevi vanjskog promjera 75mm i debljine stjenke 3mm, jer se lomi prvi kraj tamo di je popreko spojena sašija, opleni će se proširit sa 110cm na 150cm i probać će se izravnat timun.

Evo jos par sličica :)



Još me zanima kako bi se moglo riješit kočnice na osovini od tamića, predpostavljan da su orginalno radile preko ulja.
Svaki komentar je dobrodošao.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako su ispravni celinderi i ferode možeš kočit kiperom no za imt ne vrijedi a možeš stavit ručnu od auta koji su imali hidrouličnu ili pripasati najjeftiniji kočioni cilindar itd .
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
lijepo odrađeno...sad samo još fali vuča iza pa da bude potpuna...nego kaj nije ova nogara malo preslaba npr. da je drži punu u zraku?i kolko su ti te gume na MF-u vidim da su torpedove felge :)
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
još malo :(sweat):
[
i to je to....:p:

Svaka čast ,,,, ljepo odrađeni posao ,,,,, biče dobro ako če cilindar uspjeti podiči potpuno natovarenu prikolicu ,,, bojim se da bi tu moglo biti problema ,, ne vidim ,,,, da li je i kako rješena kočnica , nadam se da nije bez nje ,,, i još nešto mi ne odgovara po pitanju sigurnosti ,,, obje strane kopčenja na rudi i traktoru su krute , mislim da to nikako nije dobro ,,, a ja bi i pomočnu nogu malo doradio , jedan pokretni kotač bi jako dobro služio osim krute stope ,,,,,, i ono što bi moglo vremenom faliti ,,,, poteznica na zadnjem kraju prikolice sa utičnicom za struju ,,, nikada se ne zna kada če trebati povuči dvije prikolice ,,, pa makar i prazne ,,, :(clap):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Super odradeno!
Jesi ju testiral pod teretom?
Jel na kuki imas glavu koja se okrece oko svoje osi?
 

Najnoviji postovi

Na vrh