• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice za okrugle bale

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
ŠANANA kaže:
suha slama od 200-300 kg, suho sijeno može i do 350-400 kg, a sjenaža može težit i do 1100 kg, al u prosjeku imaš 700-900 kg :!:

Hvala! Pitam da bi mogao izračunati otprilike koliko bala bi stalo na prikolicu i koja bi onda to trebala biti nosivost prikolice.
 
B

Bobo

Guest
Ako zelis kamionsku prikolicu na kojoj ces samo bale voziti i to njih puno... Cjene takvih prikolica se krecu od 15 000Kn pa na dalje. ova za 10 000 mora biti ko nova i stranice moraju vodu drzat, trostrani kiper, i sva moguca oprema ukljucujuci i sve 4 nove gume i rezervni kotac i godiste 199x... inace ne vrijedi toliko...

Na njuskalu se trenutno nalazi jedna kiperica s uduplanim kotacima i povisenim stranicama za 26 000kn...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
SLAFKO: sviđa mi se tvoja ideja ;)
Daj malo ubrzaj projekt,i samo da ne bude visoka cijena ;)

BOBO: kako si i sam rekao takva je ta prikolica kod mene za 10 000E..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slafko, ak pepraviš ti prikolicu dali će se on oći koristiti i za druge vrste transorta, osim samo za bale???
Jer po meni, ak bi si kupio kamionsku prikolicu, nema se tu što prerađivati, dok imaš bale skinu se stranice i voziš, dok se kombajnira, imaš prikolicu za zrno, jednostavno nema potrebe nešto tu kemijati!
 
B

Bobo

Guest
Prikolica kakvu sam opisao nije namjenjena za prijevoz bala... za prijevoz okruglih bala ti treba 4 kotaca, sasija kroz koju okrugla bala ne moze propast, sto ce reci da su rupe u podu metar sa metar zanemarive, takodjer ti treba ruda i kocnice na jednoj osovini su pozeljne... prednja i zadnja stranica mogu biti od bilo cega napravljene U biti dva stupa (jedan po sred svakog reda bala) i to je TO... kakvih 10 000€ covjece za prijevoz okrugluh bala?!?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Pa nisam rekao da ču dat 10 000E za prikolicu za bale :!:
Čovjek je pitao kak se kreču cijene i ja sam rekao jedan primjer....
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Koliko realno vama vrijedi jedna prikolica za prijevoz rolo bala? Npr. 6 tona nosivosti, dimenzija 600×230 cm...

S obzirom koliko se godišnje koristi i koja je njezina isplativost.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
slafko kaže:
Koliko realno vama vrijedi jedna prikolica za prijevoz rolo bala? Npr. 6 tona nosivosti, dimenzija 600×230 cm...

S obzirom koliko se godišnje koristi i koja je njezina isplativost.
Morala bi biti bar 10tona testirano ;)
na 6 metara staviš 4-5 bala u jedan red dolje pa još jedan sastrane pa je več 10 bala donji red....I još gore staviš 4 na jedan red i 4 na drugi pa imaš na prikolici 2 reda sve skupa po 18 baal...Ako stavimo da jedna ima 400kg=7200kg...
Svakak da bi 10 tona morala biti testirana....

Sad cijenu je malo teži reč,jer nema tu slike ničega ;)
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Svaka čast Marko, ovaj dio oko nosivosti si jako dobro primijetio. Malo sam gledao neke talijanske i stvarno sam se iznenadio što se tiče cijena. Pa to je rang cijena od 10.000-15.000 €, neke čak i više :!:

Pa to je ipak suludo, previše... :roll: ...tko će to platiti... Taman da moje budu 20-30% jeftinije, opet mi se čini previše uzimajući u obzir kakva vremena su pred nama.

Nekako mi se najviše mota po glavi ideja da na postojeće prikolice napravim dodatke koji bi olakšali vožnju bala. Npr. standardna 10-tonka dimenzija 500×210, stave se dodaci sa bočnih strana kojima bi se dobila širina od cca. 250 cm. Na prednju i stražnju stranu se također naprave oni ovalni dodaci tako da se dobije cca. pola metra s obje strane pa dužina bude oko 6 metara.

Mislim da to nije ništa što dva poštena međimurca u radioni ne mogu osmisliti. :lol: ... i onda se dobije prikolica koja za kratko vrijeme postaje specijalna za prijevoz bala.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
slafko kaže:
Koliko realno vama vrijedi jedna prikolica za prijevoz rolo bala? Npr. 6 tona nosivosti, dimenzija 600×230 cm...

S obzirom koliko se godišnje koristi i koja je njezina isplativost.

600x250 mora bit :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

tu kod nas se podosta koriste kamionke za vožnju bala, i svi uzimaju samo 250 širine, uže ne jer oštečuje balu sjenaže u transportu

cjene a čuj evo tu kod mene se prodaje kaminska prikolica tri osovine za 6000kn (6 tisuča)

moj djed je bio napravio nacrt za prikolicu za bale vozit onakvu kakva je u prospektu tj katalogu za masseya serije 44, ko što je koj , na srednjoj stranici je ta prikolica, bit je u tome da bi materijal koštao oko 9000kn s tim da osovine s kotačima imam
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Ma malo sam se bacio u matematiku ;)

10-15 000E je stvarno preskupa cijena...Tu prikolicu ne koristiš non stop..
Ovo ti isto nije loša ideja da pripraviš 10 tonku...
Probaj 1 "riskirat" pa da vidiš rezultate..
Može k meni da je sprobam :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
bogec kaže:
slafko kaže:
Koliko realno vama vrijedi jedna prikolica za prijevoz rolo bala? Npr. 6 tona nosivosti, dimenzija 600×230 cm...

S obzirom koliko se godišnje koristi i koja je njezina isplativost.

600x250 mora bit :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

tu kod nas se podosta koriste kamionke za vožnju bala, i svi uzimaju samo 250 širine, uže ne jer oštečuje balu sjenaže u transportu

cjene a čuj evo tu kod mene se prodaje kaminska prikolica tri osovine za 6000kn (6 tisuča)

moj djed je bio napravio nacrt za prikolicu za bale vozit onakvu kakva je u prospektu tj katalogu za masseya serije 44, ko što je koj , na srednjoj stranici je ta prikolica, bit je u tome da bi materijal koštao oko 9000kn s tim da osovine s kotačima imam

Omotane bale ti nije pametno voziti doma s zemlje..
Bolje je vozit doma neomotane i doma ih omotaš,i ne vidim kak bi onda oštetio balu 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
Omotane bale ti nije pametno voziti doma s zemlje..
Bolje je vozit doma neomotane i doma ih omotaš,i ne vidim kak bi onda oštetio balu 8)

markec kad ti netko dođe balirat i omatat on to radi sve na polju jer ide dalje za lovom , tu nema navažanja vam tam, on ode i ti si vozi bale :!:

rub prikolice oštečuje bale jer dio viri van, a uopče nema problema napravit širinu 250 jer je to standardna širina na večim kamionskim prikolicama

kod nas svi voze omotane bale doma, tj ko ima puno, najbolje če reči kakva mora bit prikolica član dmatković jer on koristi dvije u selu ogromne na koje ide puno bala

kod nas su kamionske prikolice podosta u upotrebi za vožnju bala , kad je sezona nemreš doč ni do jedne

član dmatković i ja smo zainteresirani za prikolice, ovisno kakva če bit cjena :!: :D :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
To je več druga pjesam kad se radi uslužno ;)
Ali ako kupujem za sebe valjda znam kak bude mi bolje da se mi bale na prepikaju i čim kvalitetnije dopeljam doma :D
A ako ju nekome posudim neka se snalazi :blackeye
 
S

seljaček

Guest
Bez puno mudrosti običnu prikolicu od recimo 210 cm širine , napraviti 4 cijevi 40x20 po cijeloj dužini prikolice i produžiti za nekih 100cm , obavezno učvrstiti za pod prikolice, na kraju tih cijevi zavariti cijevi okomito ili blago koso prema nazad i eto vam prikolica od cca 6m dužine u koju stane 2 reda po 5 bala +gore 1 red 4 bale sve to povežete crvenim gurtnama i vozi miško 14 bala bez brige provjereno samo sa manjom prikolicom pa je išlo 8 bala . vidio M.M. možda ima i koju sliku. ja sam svoje izgubio.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Moja ideja je da se normalna 10-tonka, dvoosovinka, trostrani kiper, sa kočnicama "preobrazi" za kratko vrijeme u prikolicu za vožnju bala. Za pola sata se skinu stranice i stave dodaci koji olakšavaju prijevoz bala.

Kad se voze bale se stave dodaci za bale, kad se vozi zrno stave se stranice. Cilj je da bude multifunkcionalno.

Na prednju i stražnju stranu bi stavio nešto ovakvo:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
el može ko skenirat srednju stranu u masseyevom prospektu od serije 44 tam je jedna lijepa prikolica za bale, ma ko cukor je :D :D

slafko koja bi bila tvoja okvirna cjena, barem u glavi koju imaš
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
bogec kaže:
slafko koja bi bila tvoja okvirna cjena, barem u glavi koju imaš

Bogec, trenutno nemam nikakve cijene u glavi, ali za koji dan ću ih imati. Ali ono što sam uspio doznati mislim da će ipak najbolja opcija biti normalna 10-tonka sa tim dodacima za vožnju bala. Tako za nekih cca. 85000 kn imaš i jedno i drugo.

A kupovati prikolicu samo za bale mi se ne čini mudrim potezom jer teško da će se prikolica nosivosti 10 tona za prevoz bala moći naći ispod 60.000 kn.

A to mi nekak ne djeluje isplativo kroz neko normalno razdoblje. A ak prikolicu koristiš za zrno, za bale i još ponešto onda to ima nekog smisla. Cilj i jest da se broj dana korištenja prikolice čim više poveća pa da bude iskorištenija.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
marko hurlimann xa86 kaže:
Ovo ti isto nije loša ideja da pripraviš 10 tonku...
Probaj 1 "riskirat" pa da vidiš rezultate..
Može k meni da je sprobam :mrgreen:

Može Marko, čim nešto smislimo dolazim k tebi na probu... :D
 
Na vrh