• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice za okrugle bale

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
slafko kaže:
bogec kaže:
slafko koja bi bila tvoja okvirna cjena, barem u glavi koju imaš

Bogec, trenutno nemam nikakve cijene u glavi, ali za koji dan ću ih imati. Ali ono što sam uspio doznati mislim da će ipak najbolja opcija biti normalna 10-tonka sa tim dodacima za vožnju bala. Tako za nekih cca. 85000 kn imaš i jedno i drugo.

A kupovati prikolicu samo za bale mi se ne čini mudrim potezom jer teško da će se prikolica nosivosti 10 tona za prevoz bala moći naći ispod 60.000 kn.

A to mi nekak ne djeluje isplativo kroz neko normalno razdoblje. A ak prikolicu koristiš za zrno, za bale i još ponešto onda to ima nekog smisla. Cilj i jest da se broj dana korištenja prikolice čim više poveća pa da bude iskorištenija.

hmmmmm čini mi se da to neče iči, kod nas svi imaju prikolice za zrno ali za bale koriste svi kamionske prikolice jer kod nas više ima posla prikolica za bale neg za zrno

to što bi trebalo bit bila bi samo platforma sa onim tvojim dodatkom iza i napred, nikva kipa i ostali bakrači

imam male buhice od slika pa možda če koristit kao idejni uradak





šanana je to je ta slika, takvu moj djed bude radio, nisku jer ima niske tj niskoprofilne kotače od fordovog kamiona
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Fala bogec, dao si mi korisne podatke!

Hmm...izgleda da budem trebao ponuditi i jedno i drugo. Za jedne dodatke na normalnu kipericu, a za druge posebnu za prijevoz bala. :D

Jel ovaj mali kotač naprijed (kao na slici) pomaže kod kapčenja na polju (ako je riječ o tandemki) ? Jer definitivno je tandem bolja opcija zbog navažanja, ali opet stoji i ona činjenica da je teško kapčenje ako se tovare bale sa istim traktorom.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
slafko kaže:
Fala bogec, dao si mi korisne podatke!

Hmm...izgleda da budem trebao ponuditi i jedno i drugo. Za jedne dodatke na normalnu kipericu, a za druge posebnu za prijevoz bala. :D

Jel ovaj mali kotač naprijed (kao na slici) pomaže kod kapčenja na polju (ako je riječ o tandemki) ? Jer definitivno je tandem bolja opcija zbog navažanja, ali opet stoji i ona činjenica da je teško kapčenje ako se tovare bale sa istim traktorom.

ako mogu još kako pomoči možda pomogne i ovo, ove platforme su radili u sloveniji firma gorenc, oni to ne rade više pa ako bi ti htjeli dat nacrte :D

taj mali kotač napred je na navoj tj imaš ručku koju vrtiš pa onda podižeš ili spuštaš prednji dio tj rudu, to imaju i sve samoutovarne prikolice, pomaže ti u tom što kad natrpaš prikolicu onda malo sjedne pa treba malo podiči na tom kotaču da bude taman na poteznicu tj rupu.
i moja je po nacrtu tandemka
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Ne trebam nacrte jer ovi koji mi rade prikolice znaju to napraviti. Više su mi potrebne informacije o dimenzijama prikolice (tj. koliko bala da se može tovariti gore-optimalno) i koje bi bile prihvatljive cijene. Tak da se mogu malo cjenkati s njima u proizvodnji... :lol:

Malo sam vas ubio sa pitanjima, ali valjda će rezultat biti jednostavne prikolice po dobrim cijenama. :D

Planiram napraviti 2-3 modela, tj. cjenovna razreda. Tak da se može birati ovisno o količini bala koje svaki proizvođač godišnje prevozi.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
slafko kaže:
Ne trebam nacrte jer ovi koji mi rade prikolice znaju to napraviti. Više su mi potrebne informacije o dimenzijama prikolice (tj. koliko bala da se može tovariti gore-optimalno) i koje bi bile prihvatljive cijene. Tak da se mogu malo cjenkati s njima u proizvodnji... :lol:

Malo sam vas ubio sa pitanjima, ali valjda će rezultat biti jednostavne prikolice po dobrim cijenama. :D

Planiram napraviti 2-3 modela, tj. cjenovna razreda. Tak da se može birati ovisno o količini bala koje svaki proizvođač godišnje prevozi.

obratit pozornost na dužinu zbog skretanja na uske mostove
širina mora bit 250cm
dužina, ovako velika večina bala tj sve sjenaže su 120 il125x120 tak da računaš kolko bi išlo na prikolicu

AKO NETKO UHVATI ČLANA DMATKOVIĆ NA FORUMU SKRENITE GA NA OVU TEMU, on če najbolje znat kolko bala ide na koju prikolicu, pogotovo ako se meče sjenaža sa hidrauličnim hvataljkama, sa sijenom i slamom je lako :!: a možda ima i koju sliku :D

za onu moju materijal je 9000kn, znači još kotači, rad......al probaj se cjenkat, jer konkurencija su kamionske prikolice velikih gabarita i nosivosti

vidjet čemo šta veli dmatković jer se kod njega puno koriste, on ima dosta iskustva s tim prikolicama, pa možda i neki savjet dade :D
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Ovo za širinu mi je jasno, barem 250...al tu dolazimo do drugog problema, transport! Transport šleperom je ograničenje jer se u njega može tovariti roba širine do 2,43 m. Al vidjet ćemo, ako treba i taj izazov će se nekako riješiti.

Pripazit ću na dužinu, vjerojatno iznad 7 m ne bi trebalo ići jer je to već ipak velika dužina za manipulirati.

Nadam se da će dmatkovic dati svoj komentar, svaka informacija je dobrodošla. :)
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
bogec kaže:
član dmatković i ja smo zainteresirani za prikolice, ovisno kakva če bit cjena :!: :D :!:

Jasna stvar da cijena igra najveću ulogu u svemu tome.

Uspio sam doći do nekih brojki:

1. 6t, jednoosovinka, dimenzije platoa 5.500×2.400 - 53.558,00 kn
2. 8t, tandem, dimenzije platoa 6.500×2.400 - 59.475,00 kn
3. 10t, tandem, dimenzije platoa 7.500×2.400 - 61.854,00 kn

Sve cijene su sa PDV-om. Slobodno dajte komentare na cijene. Meni se čini da bi trebalo imati puno bala da bi kupnja ovakve prikolice imala efekta.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
slafko kaže:
bogec kaže:
član dmatković i ja smo zainteresirani za prikolice, ovisno kakva če bit cjena :!: :D :!:

Jasna stvar da cijena igra najveću ulogu u svemu tome.

Uspio sam doći do nekih brojki:

1. 6t, jednoosovinka, dimenzije platoa 5.500×2.400 - 53.558,00 kn
2. 8t, tandem, dimenzije platoa 6.500×2.400 - 59.475,00 kn
3. 10t, tandem, dimenzije platoa 7.500×2.400 - 61.854,00 kn

Sve cijene su sa PDV-om. Slobodno dajte komentare na cijene. Meni se čini da bi trebalo imati puno bala da bi kupnja ovakve prikolice imala efekta.


Daj mi reci kaj sve uključeno u ovu cijenu? Kiper ima? Kočnice zrak ili hidraulične ima? Da li bude neka priprema na prikolici da se mogu još dokupiti stranice pa stavit da se vozi još nešto na njoj? Odprilike cijena stranica ako znaš?
Ako ima sve to uključeno i da stranice ne dodju više od 10 000, mislim da je ok cijena.

Možda možeš reči odprilike koliko je koja teška? PO ovom kaj vidim najisplativija mi je 10 tonka :D
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
mario kaže:
Daj mi reci kaj sve uključeno u ovu cijenu? Kiper ima? Kočnice zrak ili hidraulične ima? Da li bude neka priprema na prikolici da se mogu još dokupiti stranice pa stavit da se vozi još nešto na njoj? Odprilike cijena stranica ako znaš?
Ako ima sve to uključeno i da stranice ne dodju više od 10 000, mislim da je ok cijena.

Možda možeš reči odprilike koliko je koja teška? PO ovom kaj vidim najisplativija mi je 10 tonka :D

Imaš na ovom linku više o tome: http://poljoprivredni-centar.net/?p=259

Kočnice su hidraulične, kipera nema (nisam siguran da li je potrebno nabijati cijenu sa kiperom). Što se tiče pripreme za dodatnu opremu, bit će zakačke za vezanje, a o stranicama nisam razmišljao. Ono što mi je palo na pamet jesu stupovi na svakih cca 1 metar tako da se mogu voziti drva (balvani) i slične krupnije stvari.

Možda bi bilo moguće da se napravi priprema za stranice, cca pola metra. Ne znam koliko bi to koštalo jer ipak se radi o velikim duljinama.

Evo i približnih težina: 6t - 1.550kg, 8t-2.000kg, 10t-2.700kg.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
A joj nema kipera, ako nema kipera onda mi nema ni smisla gledat tu prikolicu, to je moje mišljenje, vjerujem da drugima nije potreban kiper.

Ja omatam sve bale doma, jer mi je to najbolji način, pa mogu kipat neomotane bale bez frke. Ovak mi je glupo još doma otkapčivat traktor i istovarivat jednu po jednu.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
mario kaže:
A joj nema kipera, ako nema kipera onda mi nema ni smisla gledat tu prikolicu, to je moje mišljenje, vjerujem da drugima nije potreban kiper.

Ja omatam sve bale doma, jer mi je to najbolji način, pa mogu kipat neomotane bale bez frke. Ovak mi je glupo još doma otkapčivat traktor i istovarivat jednu po jednu.


@Mario: pa zar si sumnjao da ti i to ne mogu ponuditi? :D
Pošto kažeš da većini neće trebati kiper onda ću tako i ostaviti, a eventualnu opciju kipanja ću ponuditi kao dodatnu opremu.

Jel bi trebao stražnji kip ili bočni? Saznat ću koja bi bila cijena...
I koliko bi otprilike trebala biti visina kipanja? Pretpostavljam da nije potrebno da ide jako visoko, ali trebam znati jer postoji ogromna razlika u cilindrima.
 
B

Bobo

Guest
Slafko: Na linku koji si dao imaju cjene jedne jednoosovinke i dvije tandemke, a na slici se uredno vidi dvoosovinka...

Slike su reprezentativne, sam oda se otprilike vidi o cemu se radi ili?
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Bobo kaže:
Slafko: Na linku koji si dao imaju cjene jedne jednoosovinke i dvije tandemke, a na slici se uredno vidi dvoosovinka...

Slike su reprezentativne, sam oda se otprilike vidi o cemu se radi ili?

Da Bobo, čisto da se vidi o kakvim je prikolicama riječ. Jer su mi u prvi mah ponudili dvoosovinke pa nisam htio jer smo ovdje zajedno zaključili da mora biti tandem radi lakše manipulacije. Smislit ćemo nešto naprijed, neku nogu tako da se lakše kopča i riješena stvar...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Hm, s kipom bi dosla znatno vise.
Ako postoji mogucnost stavljanja stranica onda bi bilo super da ima straznju kipu, al opet straznja kipa je skuplja jer trazi dost jacu konstrukciju svega, a jesam ga zakompliciro
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
mario kaže:
Hm, s kipom bi dosla znatno vise.
Ako postoji mogucnost stavljanja stranica onda bi bilo super da ima straznju kipu, al opet straznja kipa je skuplja jer trazi dost jacu konstrukciju svega, a jesam ga zakompliciro

Mislim da opcija sa stranicama neće biti jer bi to bile jako velike stranice i mislim da bi previše koštalo.

Što se tiče kipanja, mislim da bi čak bilo dovoljno da se cilindar stavi na prednju stranu pa da digne nekih metar u zrak. To bi trebalo biti dovoljno da se bale otkotrpljaju dolje. Čak takva opcije nebi trebala puno koštati.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
kipa kao kipa je nepotrebna jer se svejedno bale il slažu a hrpu, kamaru il šta več, pa ju svejedno treba uzet opet sa traktorom

prikolica treba bit što je moguče jača ali i jeftinija, bez kerefeka

ako čemo o učinkovitosti prikolice onda valja spomenut kolko bi ta prikolica radila npr kod mene, početak sezone za mjesec dana, sjenaža prvi i drugi otkos ajd nek bude 400 bala,a bude više, početak svibnja grašak, preko 100 bala cirka, sredina svibnja, obične livade, cca 200 bala, pa eto opet ljuljeva, pa fljs slama preko 25 rali, pa eto otave, a stigao je i sirak, pa ko zna koj orkos ljulja, stiže jesen, kose se novi ljuljevi, završava se starim ljuljevima i sirkom, ha kolko je to navažanja sa prikolicom, a kolko bi to bilo sa nosačem pa jednu po jednu a polje fijuuuuuuuuuu daleko, a tu je još i navažanje kod susjeda i posuđivanje po selu i okolnim krajevima prikolice :!: govoreči odprilike :!:

sve više se radi tako da se ima nekoliko prikolica i jedan trpa na polju a drugi sve što dođe doma on istrpava, znači dva utovarivača i par prikolica

dužina prikolice je nabolja oko 6 metara , dmatković mi veli da na prikolicu kamionsku od 6 metara ide 11 bala sjenaže ili 14 bala suhog, što sa 11 bala sjenaže je veliki teret
ona nosivosti od 10 tona je malo dugačka jer treba s njom manipulirat i ulazit u dvorišta i na uske mostove a što je veča dužina slabije prati traktor
nekako mi se najviše sviđa ona od 8 tona

a cjene, slafko možeš ti to pojeftinit, ma mi znamo i vjerujemo da možeš :D ajde ponavljaj u sebi; mogu ja to, mogu ja to :mrgreen:
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
bogec kaže:
kipa kao kipa je nepotrebna jer se svejedno bale il slažu a hrpu, kamaru il šta več, pa ju svejedno treba uzet opet sa traktorom
Koliko sam uspio primijetiti, svako gospodarstvo je drugačije i ima neke svoje principe. Ti možda nećeš trebat kipu, neki koji rade drugačije će trebati. Moj zadatak je da ponudim proizvod i jednima i drugima. :D

prikolica treba bit što je moguče jača ali i jeftinija, bez kerefeka
Definitivno! To je i moja filozofija, vremena koja su pred nama zahtijevaju jednostavnost i funkcionalnost ( i dobru cijenu!).

a cjene, slafko možeš ti to pojeftinit, ma mi znamo i vjerujemo da možeš :D ajde ponavljaj u sebi; mogu ja to, mogu ja to :mrgreen:
bogec, uvijek će se naći "lufta" za neko jeftinije rješenje. Probao sam malo računati i došao sam do zaključka da su ta tri modela (dimenzije) nekako najbolja. Slobodno mi daj savjet ako misliš da bi neke druge dimenzije bile bolje i korisnije.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
seljaček kaže:
Bez puno mudrosti običnu prikolicu od recimo 210 cm širine , napraviti 4 cijevi 40x20 po cijeloj dužini prikolice i produžiti za nekih 100cm , obavezno učvrstiti za pod prikolice, na kraju tih cijevi zavariti cijevi okomito ili blago koso prema nazad i eto vam prikolica od cca 6m dužine u koju stane 2 reda po 5 bala +gore 1 red 4 bale sve to povežete crvenim gurtnama i vozi miško 14 bala bez brige provjereno samo sa manjom prikolicom pa je išlo 8 bala . vidio M.M. možda ima i koju sliku. ja sam svoje izgubio.
Nemam ni ja slika...šteta. Slikat ćemo na ljeto :D
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
ja mislim da bi oni trebali da naprave prikolicu koja može da utovarlja i kipuje bale a i da ih može više da stane jer ako bi bilo da ih stane 8 npr. ti bi cijeli dan moro vozit s njive do kuće .......



neka naprave nešto veće i da može da nosi više bala

:p :p
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo jedne prave prikolice za okrugle bale! :mrgreen:
[youtube:1do6ly3p]jOOD2djOY6w&featur[/youtube:1do6ly3p]
to bi ja s 565 vukao :lol: :lol:
 
Na vrh