• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
S

Čekaj malo. Jel ute 533 ili 539 :scratch
It's the real question

J
Ima tko kakvu pametnu za dodati?


-slikaj kolektor da vidimo u kakvom je stanju
-obavezno nove ćetkice ako je kolektro OK , ako nije nisi na tokarenje .
-šmirglati nemoj jer buš dal budali pljusku .
Obavezno oćisti utore između lamela kolektora , nek ima min. 0.5 mm čistog utora .
Ak ne razmeš kak , bumo objasnili
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
It's the real question




-slikaj kolektor da vidimo u kakvom je stanju
-obavezno nove ćetkice ako je kolektro OK , ako nije nisi na tokarenje .
-šmirglati nemoj jer buš dal budali pljusku .
Obavezno oćisti utore između lamela kolektora , nek ima min. 0.5 mm čistog utora .
Ak ne razmeš kak , bumo objasnili

Ume je 539.
Sve sam ja lepo poslikal ali slike se nisu spremile na mobitel...budem sutra opet

E sad za četkice sam mislil da su grafitne kak su na običnim motorima ali ove su nekakve žutocrvenkasre bakar ili mesing izgleda da je nekakvi metal u pitanju, spojene su lemljenjem pa ak ih oću mijenjati moram nekome nositi na lemljenje, ja imam samo sasvim malu lemilicu premalu za ovo...

Ne znam kaj bi bilo kolektoru osim kaj je zamazani, no poslikam još sutra. Utore sam mislil očistiti to obavezno, ak imaš kakvu specijalnu metodu daj reči ja sam mislil s bilo čim dovoljno tankim kaj bum našel...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ume je 539.
Sve sam ja lepo poslikal ali slike se nisu spremile na mobitel...budem sutra opet
A gdje su se spremale majku im , možda su na memorijskoj kartici :scratch

Ne znam kaj bi bilo kolektoru osim kaj je zamazani, no poslikam još sutra. Utore sam mislil očistiti to obavezno, ak imaš kakvu specijalnu metodu daj reči ja sam mislil s bilo čim dovoljno tankim kaj bum našel...
Ha , list pile za željezo zna biti dobar alat , mene više zeza strpljenje napraviti cijeli krug :partyman:
Ćetkice su normalno neka mješavina u kojem ima i bakra , to te nek ne brine samo traži za 539 , za svaki slučaj uzorak u žep buš videl koja je razlika u dužini , ako fali 3-4 mm onda još prolaze stare .
Lemilica nije problem , šerajzlin u žar i gas !
Pošalji ga poštom bum ti ja zalemil , košta te 16 kuna tam i natrag :finga:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
A gdje su se spremale majku im , možda su na memorijskoj kartici :scratch


Ha , list pile za željezo zna biti dobar alat , mene više zeza strpljenje napraviti cijeli krug :partyman:
Ćetkice su normalno neka mješavina u kojem ima i bakra , to te nek ne brine samo traži za 539 , za svaki slučaj uzorak u žep buš videl koja je razlika u dužini , ako fali 3-4 mm onda još prolaze stare .
Lemilica nije problem , šerajzlin u žar i gas !
Pošalji ga poštom bum ti ja zalemil , košta te 16 kuna tam i natrag :finga:

ne vjerujem da fali više od 3-4mm četkica, one opruge kaj ih pritišču su mi djelovale dosta još napeto jer dosta četkice stoji van... Možda nove četkice ostavim za drugu petoljetku jer prije proljeća bi trebal investirati u još neke dijelove za traktor ali otom potom.

Jako mi je nevjerojatno da bi slanje anlasera poštom koštalo 16kn tolko samo kutija dojde, a gde još poštarina:confused:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,034
Četkice su metalografitne, k'o i na svim strojevima s malim naponom. Anlaser je, pretpostavljam, Iskra, pa možeš kupiti četkice za bilo koji 3kW (Iskra) anlaser.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jako mi je nevjerojatno da bi slanje anlasera poštom koštalo 16kn tolko samo kutija dojde, a gde još poštarina:confused:
peket do 5 kila ( ne treba slati cjeli alnaser radi lotanja četkica)
vrijednosti 50 kn po cijeloj nam hrvatskoj dođe 16 kn .
Kutiju uzmeš od starih cipela :rolleyess:
No ne silim te ja , meni je dobro i uz TV i najbolje godine
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,034
peket do 5 kila ( ne treba slati cjeli alnaser radi lotanja četkica)
vrijednosti 50 kn po cijeloj nam hrvatskoj dođe 16 kn .
Kutiju uzmeš od starih cipela :rolleyess:
No ne silim te ja , meni je dobro i uz TV i najbolje godine
Čuj, ti iz grada kupuješ cipele. On možda kupuje samo čižme, a one nemaju kutiju ;) :evil:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
peket do 5 kila ( ne treba slati cjeli alnaser radi lotanja četkica)
vrijednosti 50 kn po cijeloj nam hrvatskoj dođe 16 kn .
Kutiju uzmeš od starih cipela :rolleyess:
No ne silim te ja , meni je dobro i uz TV i najbolje godine

viš, viš ak izvadim namote onda bi išlo i u običnoj žutoj koverti :weedman:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Strikane sad smo i to utvrdili da imaš 539 (pa kaj taj tvoj još dinamo ima :scratch)
Kolektor ono kak ti je objašnjeno, podmažeš čahure (po potrebi ih zamijeniš), Namažeš malo one utore po kojima klizi bendix, a na automatu nemaš kaj delati.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Strikane sad smo i to utvrdili da imaš 539 (pa kaj taj tvoj još dinamo ima :scratch)
Kolektor ono kak ti je objašnjeno, podmažeš čahure (po potrebi ih zamijeniš), Namažeš malo one utore po kojima klizi bendix, a na automatu nemaš kaj delati.

Je, je 539 imam :cool:, pa nebi ja imal 533 to ima lanc i lančanik v motoru kak nekakva stara lada
zasad još ima dinamo... inače je godina proizvodnje 1981. Pa valjda ga ima zato jer se do danas nije pokvaril pa nije zamjenjen za alternator uglavnom i meni se sad čini da je to raritet ne zmislim se gda sam ga videl kod ostalih traktora!
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Znači evo fotoreportaže. Slike od jučer sam uspio spasiti, a napravio sam i danas novih poslje čiščenja dijelova. Sutra budem sklapal anlaser.

prije1.jpg


prije2-1.jpg

Ovo je situacija koju sam zatekao kad sam otvorio anlaser. Vidi se da odluka o čiščenju nije bila preuranjena:lol:

posljesve.jpg


posljeetkice.jpg


posljekolektor.jpg


posljekolektor2.jpg

To bi bilo to za danas.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Mislim strikane da nebi bilo loše da to pošalješ Puknutom da ti polota četke :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mislim strikane da nebi bilo loše da to pošalješ Puknutom da ti polota četke :scratch
:prayer::prayer:
Zbilja ih dugo nisam imao u ruci , slobodan sam vjerovati kako ove na minusu fali ravno pola dužine .
Klektor je OK , samo ga oćisti koliko dozvoli strpljenje .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Mislim strikane da nebi bilo loše da to pošalješ Puknutom da ti polota četke :scratch

Nebu niš lotal! Mislim da bi bilo šteta baciti ove četke jer je i do sad s njima palil bez problema. Traktor se ne koristi puno pa nije da se budu podrle do konca sam tak...
Mislim da bum isto tak rastepel dinamo stroj, samo si bum posudil radapciger za remenicu skinuti... Kaj ak se uspava pa ga bu trebalo pobuđivati, ko zna kak se to napravi?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad si već sve to pažljivo raskopal skini i automat , operi ga iznutra i lagano , lagano naulji .
Nemaš frke , samo tri vijka , nema unutra ništa za zajebati .
A baš sam si mislil malo polotati šteta ....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Eto, vidiš da nije teško. U kakvom stanju su pikse u ležajevima? Vidim dao si si truda oko čišćenja, a i kolektor je u super stanju s obzirom na godine. Veliš da ne budeš mjenjal četkice....pa nije ti to nekakav trošak....ajd dobro, onda ih malo pobrusi tak da prate zakrivljenost kolektora. Unutra u automatu gotovo da nemaš ničega osim komada žebeljeza i opruge....za kraj malo pošmirglaj kontakte u automatu, ipak solidna struja kroz njih prolazi....
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Eto, vidiš da nije teško. U kakvom stanju su pikse u ležajevima? Vidim dao si si truda oko čišćenja, a i kolektor je u super stanju s obzirom na godine. Veliš da ne budeš mjenjal četkice....pa nije ti to nekakav trošak....ajd dobro, onda ih malo pobrusi tak da prate zakrivljenost kolektora. Unutra u automatu gotovo da nemaš ničega osim komada žebeljeza i opruge....za kraj malo pošmirglaj kontakte u automatu, ipak solidna struja kroz njih prolazi....

Budem ih pošmirglal... Kakva je to kod dinama ak on ima četkice te su sigurno bolje potrošene kad se stalno vrti? Morti bum onda njih mijenjal:scratch
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Budem ih pošmirglal... Kakva je to kod dinama ak on ima četkice te su sigurno bolje potrošene kad se stalno vrti? Morti bum onda njih mijenjal:scratch

Mogu, al i ne moraju biti jače potrošene. Istina da se non-stop vrte, ali su i struje kudikamo manje...naravno to ćeš vidjeti tek kad otvoriš;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Eto, vidiš da nije teško. U kakvom stanju su pikse u ležajevima? Vidim dao si si truda oko čišćenja, a i kolektor je u super stanju s obzirom na godine. Veliš da ne budeš mjenjal četkice....pa nije ti to nekakav trošak....ajd dobro, onda ih malo pobrusi tak da prate zakrivljenost kolektora. Unutra u automatu gotovo da nemaš ničega osim komada žebeljeza i opruge....za kraj malo pošmirglaj kontakte u automatu, ipak solidna struja kroz njih prolazi....
Do toga nemre dojti tak da ........
 

Najnoviji postovi

Na vrh