• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Htel sam skinuti remenicu s dinama ali samo sam ju savinul s radapcigeriom:madmana:
Remenica je od nekakova lima, a ne od gusa i samo se frče:x
Sad bum moral i novu remenicu najti, a naravno i ovu savinutu nekak skinuti. Zadnji dio dinama se isto ne moze skinuti. Da li je za to potreban kakav posebni alat? S radapcigerom se nama gde primiti taj poklopac tak da ne kužim:confused:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
koliko se sjecam remenicu nisi trebao ni skidat, kad skines zadnje deklo izvuces stator nazad, ostane ti rotor sa remenicom zajedno,
Taj dekl, poklopac mora ici, verovatno je lezaj u kucistu malo zapeo, ali malo se pomogni alatom, malo cekicem i mora ici.Remenicu ne skidaj.
bolje bi ti bilo da odmah sad nađes alternator i postavis, kad si vec zajebo remenicu, ako zna sto je i unutra i opet dinamo nije ni blizu alternetora.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
koliko se sjecam remenicu nisi trebao ni skidat, kad skines zadnje deklo izvuces stator nazad, ostane ti rotor sa remenicom zajedno,
Taj dekl, poklopac mora ici, verovatno je lezaj u kucistu malo zapeo, ali malo se pomogni alatom, malo cekicem i mora ici.Remenicu ne skidaj.
bolje bi ti bilo da odmah sad nađes alternator i postavis, kad si vec zajebo remenicu, ako zna sto je i unutra i opet dinamo nije ni blizu alternetora.
Možda je zapeo ležaj, a možda treba odbrusiti zakovice na deklu:scratch
Ništa zato kaj sam malo popigal remenicu to si remen sam u radu popravi:gitarist:
Nego ako do kraja ove reparature dinamo doista uništim do kraja onda bude moral ići gore alternator, ako neko ima za prodati kakvoga jeftinoga bil bi jako zahvalan da mi se javi, a ja se bum počel po selima raspitivati navodno od jugića paše?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nemas potrebe traziti to po forumu, da ga dobijes bespaltno doslo bi te gorivo koliko i sa autotopada, na autotpadu ili jos bolje koda autoelektricara jer ti oni mogu i ugraditi i garantirati nađes za nekih 200-300kn.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Njabolje paše od jugića ..to je onaj kaj ima vuho na prednjem i zadnjem poklopcu .
Ako ne nađeš toga onda ciljaj koji ima remenicu iz dva djela( pa samo ubaciš podlošku da ju raširiš) , jer ti imaš široki remen koji nejde u usku remenicu kakvu (obično) ima alternator .
Otpad u Velikom Trgovišču zna imati takve stvari (ako ti je usput )


P:S: Mogu ja pogledati jel imam doma još koji ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
osi toga sto mora biti ispravan, mozes napraviti malio test, okrenes rotor nebi se trbali cuti lezajevi, aksijalni luft rotora, stanje cetkica na regleru i stanje kolektora, i opce stanje alternatora i to je to uz to da je ispravan naravno i da kako puknuti kaze pase prihvat ili uz male modifikacije nosaca na traktoru.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Zakovice ne skidaj, one drže nosač četkica, odšarafiš dva šarafa mislim da je 10 ključ, malo lagano lupkaj po deklu okolo te ga odvijačem odvoji od statora. Pazi nemoj vuć jer se drži + pol (žica) na nosaču četkice.
Alternator ti poklonim ak dinamo zajebeš tj mijenjamo.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Zakovice ne skidaj, one drže nosač četkica, odšarafiš dva šarafa mislim da je 10 ključ, malo lagano lupkaj po deklu okolo te ga odvijačem odvoji od statora. Pazi nemoj vuć jer se drži + pol (žica) na nosaču četkice.
Alternator ti poklonim ak dinamo zajebeš tj mijenjamo.
Puno hvala na savjetu:D
Vrijedi zamjena ali stvarno samo ako zajebem do kraja.:) To je ipak dio povjesti pa ga hoću zato imati ali bumo vidli kak bu to išlo
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Nemaš frke, malo sam kasnije vidio šta te mući, dok sam pročitao sve postove,,, ode vrijeme :drinkers:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nakon dosta natezanja otvoril sam sad malo prije dinamo. Odmah sam složil kraću fotoreportažu jer mi se ionak neda danas više niš drugo delati oko toga.

dinstroj.jpg

dinstroj3.jpg

Znači smeća i gara ima za dobre dvije zidarske žlice dakle odluka da se otvara nije bila bezveze

dinstroj1.jpg

Četkice su izdrazdane, a izbrazdan je i kolektor

dinstroj2.jpg

Možda se ne vidi najbolje ali to zu žlijebovi koji se osjete pod prstima.
Zašto su nastali? Možda jer je smeće upadalo na četkice u toku vrtnje??

dinstroj4.jpg

Još me zanima da li ako odšarafim ove šarafe budem mogel skinuti sasvim rotor s lagerom sa kučišta? naravno ak prije otkrijem kak skinuti remenicu

:axe:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Eto, uspio si, sad moraš očistit utore između lamela na rotoru, smeća znaš da ima, da sad kad si ga rastavio izvuci sa radapcigerom remenicu al najprije ju sad našpricaj wd-om i odšarafi one šarafe. I kupi nove ležajeve da si miran dok si živ, nekoštaju puno oko 10-15 kn kom.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Znači remenica se skida tak kak sam ja i pokušaval...:? Da kak drugačije bi se i skidala... budem još našprical i sutra onda probam opet.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Njabolje paše od jugića ..to je onaj kaj ima vuho na prednjem i zadnjem poklopcu .
Ako ne nađeš toga onda ciljaj koji ima remenicu iz dva djela( pa samo ubaciš podlošku da ju raširiš) , jer ti imaš široki remen koji nejde u usku remenicu kakvu (obično) ima alternator .
Otpad u Velikom Trgovišču zna imati takve stvari (ako ti je usput )


P:S: Mogu ja pogledati jel imam doma još koji ?

HMMM otpad u V.T.?
Pa to ti je ekološka reciklaža sekundarnih sirovina 8)
Imam ja ispravan alternator od zastave pa ak si zainteresiran?
Inače sam blizu te institucije u V.T.-u ;)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Znači remenica se skida tak kak sam ja i pokušaval...:? Da kak drugačije bi se i skidala... budem još našprical i sutra onda probam opet.

Da samo ona ide teže pogotovo sad kad se zapekla a na osovini imaš kajlu koja drži remenicu da se ne okreće.
Sa remenicom naprvi kak i sa deklom, malo čekićem lagano potuci, radapcigerom našpanaj ičekićom lagano tuckaj i španaj radapcigerom. Ak neide, zakreni radapciger na drugo mjesto da ne savineš remenicu do kraja.:drinkers:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Dinamo bi trebal imati regler tj. ispravljačke diode, ne? Gde se to točno nalazi?:scratch
Imam u vidu jenoga majstora koji bude prešel kolektor na drehbanku da ga poravna jer su to jako duboke brazde.
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nisam siguram, ali trebao bi biti iza osiguraca, tocno između zranog i filtera od goriva, ako nije tu prati elektricne vodove gdje idu, crna kutija.Tu nemoj nista dirati, nema potrebe dok radi radi, jedino kontakti se mogu potrositi ali kazem ako radi ne diraj.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Hiti to v smeče i stavi alternator!
Nebuš požalil.
Dinamo ima mehanički regler koji se nalazi negde posebni van dinama,poprati malo žice pa buš došel do njega!
Dioda nema!
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Hiti to v smeče i stavi alternator!
Nebuš požalil.
Dinamo ima mehanički regler koji se nalazi negde posebni van dinama,poprati malo žice pa buš došel do njega!
Dioda nema!

Da fakat to je u onoj crnoj kutijici drito iza filtera goriva... to sam bil rastavljal na proljeće al sa zaboravil na to.
Jako mi je fascinanto to sve ja zapravo imam traktor bez ikakvih poluvodičkih elementa znači bez elektronike to mi se jako sviđa8)
A nem još hitil dinamo v smeće- dal bum ga stokariti i probal ga složiti pa ak radi nek bude kad više nebu delal onda budem alternator stavil
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Znači remenica se skida tak kak sam ja i pokušaval...:? Da kak drugačije bi se i skidala... budem još našprical i sutra onda probam opet.
Moreš ti njega špricati kolko hočeš, ak je zapeklo brener u ruke.
Lepo smo te pokušali nagovoriti da odmah nabaciš gore alternator, ali .........
Kad riješiš dinamo onda ode regler (200 kn kvalitetniji) i tak se buš non stop vrtel u krug.
Tvoja volja ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako stavi alternator onda nemoze u oldtimere, jer nije originalan, mozda mu je to cilj,
 

Najnoviji postovi

Na vrh