• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

V

VTZ

Guest
A kakve veze ima struja uzbude alternatora sa žaruljicom?
Kolega, znaš li kak regulator napona uopće radi, sudeći po nekim stvarima koje si napisal, a nemaju smisla?
Čak i da je uzbuda uključena trajno, tj. bez modulacije, neće biti veća od 3A.

Ovo ti nije točno. Razlog zakaj je žaruljica između je veliko pražnjenje akumulatora, ako motor stoji a uključen je kontakt.

A da se ti ipak prvo probaš dogovoriti sam sa sobom? Prvo tvrdiš da neće teči više od 3 A, a tih 3 A su preveliko pražnjenje za akumulator.

Zato su u tom krugu i ugrađene kontrolne sijalice, otkako su alternatori zamijenili dinama. Očito je da za inicijalnu uzbudu alternatora nije potrebna velika struja, remanentni magnetizam uz dovoljan broj okretaja sam će inducirati napon na statoru. A kad alternator proradi, dalje ionako sve regulira regulator napona.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,034
A da se ti ipak prvo probaš dogovoriti sam sa sobom? Prvo tvrdiš da neće teči više od 3 A, a tih 3 A su preveliko pražnjenje za akumulator.

Zato su u tom krugu i ugrađene kontrolne sijalice, otkako su alternatori zamijenili dinama. Očito je da za inicijalnu uzbudu alternatora nije potrebna velika struja, remanentni magnetizam uz dovoljan broj okretaja sam će inducirati napon na statoru. A kad alternator proradi, dalje ionako sve regulira regulator napona.
Znam kaj pišem, naravno. Čitaj bit svega. Naravno da 3A nije nikaj ako teče 1 vuru, no ako ga zaboravom ostaviš uključenog nekoliko dana, totalno isprazni akumulator (i uništi ga usput). Iznenadil bi se kak lako se ovo može dogoditi.
Takvo rješenje ima Universal (i Štore s rumunjskim alternatorom) s mehaničkim regulatorom.
Sa žaruljicom od 2...3W se to se ipak neće dogoditi.
Glede remanencije: nažalost, malobrojni su alternatori koji ju imaju izraženu (jedan od rijetki je bil onaj na poljskom Fiatu), tak da ga bez početne uzbude možeš vrtit koliko hoćeš, ali do samouzbude nebu došlo.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ako stavi alternator onda nemoze u oldtimere, jer nije originalan, mozda mu je to cilj,

Ima u tvojim riječima puno istine...:cool:
A da bu odmah otišel regler ne vjerujem pa ko novi je i kontakti nisu nimalo potrošeni. Takav elektromehanički sistem je jako lijepa stvar u odnosu na elektroniku. Takav bi ja htel i kompjuter i modem za internet imati:idea:, a ne čipovi, tranzistori i slične igrače:weedman:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,034
Ima u tvojim riječima puno istine...:cool:
A da bu odmah otišel regler ne vjerujem pa ko novi je i kontakti nisu nimalo potrošeni. Takav elektromehanički sistem je jako lijepa stvar u odnosu na elektroniku. Takav bi ja htel i kompjuter i modem za internet imati:idea:, a ne čipovi, tranzistori i slične igrače:weedman:
Očito nemaš iskustva kakvo su s...nje ti elektromehanički. Elektronički je blagoslov, samo još to neznaš.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Očito nemaš iskustva kakvo su s...nje ti elektromehanički. Elektronički je blagoslov, samo još to neznaš.

Pa nemam iskustva jer očito moj nije sranje da nisam išel otvarat dinamo niti nebi znal da su četkice pojele kolektor i ko zna kak dugo bi još to delalo:p
A sad kakav je blagoslov elektronički nije ovde tolko bitno jer na IMT 539 iz 1981.g. takov u originalu nejde tak da... :mrgreen:
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Ja sam samo dal neobavezne natuknice oko pripasavanja alternatora, a kam je ovo prešlo :shock:

A dvije žice ,masa i lampica. Velika magija:prayer:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma dinamo je sranje, na jednom 533 sam ga skinio i stavio altenator, kupio drugi i opet dinamo... To nit puni kako treba, nit daje neku snagu, treba veće okretaje, na traktoru nemam ni jedne lampice viška a kamoli radnog fara, i nakon noćnog rada ujutro hoće-neće..

Altenator zakon.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ja jutros da stratam auto, nece baterija crkla, spojim novi sipravljac koji sam kupio einhel od 15A, i gle cuda akumulator povlaci svih 15A kazaljka ampermetra zalijepila ured do kraja, 10 min punjenja i BMW dizel upali, znaci pouka je da nisam bacio novce sto sam kupi jaci ispravljac umjesto onih od 6-7 A.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Vidim ima znalaca, da postavim pitanje:
Koliko ampera treba biti alternator da adekvatno puni akumulator od 110 Ah, sa uključenim potrošačima ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Vidim ima znalaca, da postavim pitanje:
Koliko ampera treba biti alternator da adekvatno puni akumulator od 110 Ah, sa uključenim potrošačima ?
Potrošači + 10% struje akumulatora

powershift nisi bacil novce , kupil si punjač .lol:
Optimalna struja punjenja je 10 % od amper/h akumulatora .
Bilo bi bolje da ima preklopnik brzo/ "normalno" ili još bolje da možeš birati .
Kad puniš mali acu (npr.55Ah ) spoji u seriju neku sijalicu(a ti znam da znaš izraćunati) tako da ispadne tih 10% .

Vjerujem da ti bude bolje VTz objasnil , njemu je to ipak struka ..ja sam tu zalutao:lol::lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
nema potrebe za serijom kad ima preklopnik brzo i sporo za opcije 6, 12 i 24 V, ma prezadovoljan, platio ga 50 EURA
ne vjerujem da serija na 12V moze raditi jer dolazi do pada napona ispod 12V te tako nema ni punjenja, jedino preklopka na 24 i onda serija i punit ce onom strujom koju povlaci potrosac spojen u seriju sa akumulatorm, neka me isprave strucnjaci ako grijesiom, ipak sam ja samo vojnik-casnik.
 
Posljednje uređivanje:
V

VTZ

Guest
Vjerujem da ti bude bolje VTz objasnil , njemu je to ipak struka ..ja sam tu zalutao:lol::lol:

Pokraj takvih mediokriteta kao što si ti, ima li uopće potrebe bilo što dodati? Da tebe nema, svijećom bi (uzaludno) trebalo tražiti nekoga barem sličnoga tebi!

Na početku si sam sebe na ovome forumu predstavio kao automehaničara, koji nikada nije radio u struci. Ali se zato ti razumiješ apsolutno u sve, točno ko Marica u krivi .urac. :D
 
V

VTZ

Guest
Vidim ima znalaca, da postavim pitanje:
Koliko ampera treba biti alternator da adekvatno puni akumulator od 110 Ah, sa uključenim potrošačima ?

Kupi alternator od 500 W, to bi trebalo biti sasvim dovoljno za tvoje potrebe, u velikoj većini slučajeva koristit ćeš samo manji dio od te snage.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ako je akumulator ispravan, onda ga ne puni cijelo vrijeme, dopuni ga u pocetku da nadoknadi potrosenu struju za strat i izgublenu tijwkom stajanja, u pocetku je to vise, a vremenom sve manje i manje, tako da na kraju bude struja mozda 1A ili jos manje kojom se dopunjava akumulator (jer nema razlike potencijala, akumulator ne prima vise) i onda sva struja koju alternator moze da proizvede a to je od 50 do mozda nekih 100A ovisno o traktoru ide za potrosace, ako je potraznja veca od ovoga u sto sumnjam onda potpomaze akumulator. Sto hocu reci nije bitna jacijan alternatora, relativno svi oni imaju dovoljnu snagu, bitan je kapacite akumulatora da ima rezerve da pogura kad zafali i da je u dobrom stanju da ne rasipa , gubi struju i bespotrebno opterecava altrenator stalnim dopunjavanjem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pokraj takvih mediokriteta kao što si ti, ima li uopće potrebe bilo što dodati? Da tebe nema, svijećom bi (uzaludno) trebalo tražiti nekoga barem sličnoga tebi!

Na početku si sam sebe na ovome forumu predstavio kao automehaničara, koji nikada nije radio u struci. Ali se zato ti razumiješ apsolutno u sve, točno ko Marica u krivi .urac. :D
daj čovjeće ako želiš sa mnom možeš argumetirano raspravljati a ne s ovim marićinim frazama koje su na rubu vrijeđanja .
Daj argumentirano dokaži kaj sam ja čovjeku krivo rekao?

Kupi alternator od 500 W, to bi trebalo biti sasvim dovoljno za tvoje potrebe, u velikoj većini slučajeva koristit ćeš samo manji dio od te snage.

Dao si čovjeku naputak oko potrebne snage alternatora ..nije mi jasno kako ti znaš koji su njegovi potrošači i akoumulator ? ..telepatski možda ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Pokraj takvih mediokriteta kao što si ti, ima li uopće potrebe bilo što dodati? Da tebe nema, svijećom bi (uzaludno) trebalo tražiti nekoga barem sličnoga tebi!

Na početku si sam sebe na ovome forumu predstavio kao automehaničara, koji nikada nije radio u struci. Ali se zato ti razumiješ apsolutno u sve, točno ko Marica u krivi .urac. :D
Uf, dobro je.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Evo ja kupil adekvatne četkice- 24KN, jedan striček stari tokar podrehal kolektor, samo još remenica bude počekala v dučanu oče 100KN, jedan autoelektričar v zaboku isto tolko štel za gusnatu s perajama za hlađenje... Tak da vjerojato bude se prek jednog poznanika nekaj našlo možda i zabadav... Dok čekam remenicu sklopil budem dinamo i skapčil ga na akumulator da vidim da li vrti...
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Nadam se da nejdeš k krivomu autoelektričaru v zabok?
Onaj pored kiwija ti je najbolji ;)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nadam se da nejdeš k krivomu autoelektričaru v zabok?
Onaj pored kiwija ti je najbolji ;)

Bil sam kod njega (to je Petek?) i nije imal remenicu i rekel je da ju niti nem našel kaj mi je bilo jako čudno:!:, remenicu je imal drugi koji se nalazi nedaleko od ovog prvog od kivija prema centru Zaboka s donje strane ceste (taj je štel 100KN za nju, jer se takva nova v dućnu prodaje za 100KN) Ljudi su nevjerojatni :butthead:, ali to nije tema ovoga...

Uglavnom na kraju sam dobil čitavo dinamo s remenicom od jenoga meštra tak da je to ispalo jako dobro. S toga mi je cilj sad složiti jedno funkcionalno dinamo da to imam iz povijesnih razloga na traktoru.
 
Na vrh