• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Čudno kaj petek nije imel?
Inače nove dijelove kupujem u poljo promu u zaboku.
Dobra ponuda i korektne cijene.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Dinamo i alternator okreče motor preko remena i remenice koju čekaš a ne struja.

ALI dinamo ako ga spojiš radi kao elektromotor.
Naravno ako je ispravan8)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dinamo može raditi kao elektromotor dok ne potroši ćetkice

Edit.
ili dok ima struje u accu
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Dinamo i alternator okreče motor preko remena i remenice koju čekaš a ne struja.
Pa sad su ti popularna hibridna vozila- malo bude punil akumulator malo bu vrtel :blackeye

No bez zaj... onaj dinamo kaj sam dobil kakti zabadav nije od iskre nek od boscha uglavnom ne paše ništa na mojega osobito ne remenica. Rekel moj stari da bude zravnal remenicu na šrafštuku pomoču bata i zvikcangi pa sam rekel nek dela kaj hoče mene limarija ne zanima... pa bumo vidli.:)
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Samo bi još jednom ponovil ak netko nije skužil.
100_9401.jpg

Ovak kad ti bu zgledalo nema zime više....
Nije IMT ali puni...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Samo bi još jednom ponovil ak netko nije skužil.
100_9401.jpg

Ovak kad ti bu zgledalo nema zime više....
Nije IMT ali puni...

wow od golfa :shock:
Sklopil sam dinamo danas, nije mi jasno zasto su cetkice toliko unistile kolektor u prvom redu to mi je stvarno bizarno:? Do sad nitko nije ponudio odgovor na tu misteriju. Cetkice potrosene do pola, a kolektor skoro do izolatora, nema vise takoreci praznog prostora izmedu lamela:scratch
No uglavnom sutra budem sprobal dal vrti nemam danas akumulatora pri ruci...
 
Posljednje uređivanje:

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
nije mi jasno zasto su cetkice toliko unistile kolektor u prvom redu to mi je stvarno bizarno Do sad nitko nije ponudio odgovor na tu misteriju. Cetkice potrosene do pola, a kolektor skoro do izolatora,

naj vjerovatnije su cetkice bile pre grube i tako pojle rotor,tako sam ja remontovo alnaser i ubacim nove cetkice na izgled se nisu razlikovale od drugih,sastavio ja traktor pali sve ok,poslije nekog vremena alnaser slabo vrti,ja skinem otvorim da vidim sta je,i imo sam sta viditi,cetkice nisu potrosene a rotor oriban i to dobro
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
wow od golfa :shock:
Sklopil sam dinamo danas, nije mi jasno zasto su cetkice toliko unistile kolektor u prvom redu to mi je stvarno bizarno:? Do sad nitko nije ponudio odgovor na tu misteriju. Cetkice potrosene do pola, a kolektor skoro do izolatora, nema vise takoreci praznog prostora izmedu lamela:scratch
No uglavnom sutra budem sprobal dal vrti nemam danas akumulatora pri ruci...

Pazi, ako ti izolacija među lamelama viri ili je u istoj ravnini, četkice će ti jako brzo otići kvragu. Situacija se malo može popraviti tako da skalpelom, listom pile ili sličnim pažljivo isječeš izolaciju tako ta budu niže od lamela. Prljavština koja se nakupila s vremenom i koja je lagano ušla ispod četkica može "istokariti" kolektor....:madmana:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
wow od golfa :shock:
Sklopil sam dinamo danas, nije mi jasno zasto su cetkice toliko unistile kolektor u prvom redu to mi je stvarno bizarno:? Do sad nitko nije ponudio odgovor na tu misteriju. Cetkice potrosene do pola, a kolektor skoro do izolatora, nema vise takoreci praznog prostora izmedu lamela:scratch
S obtirom na tvoja (ne) skustva a (vjerojatno)uspoređuješ dinamo i alnaser rad bi te upozoril da su to dva svijeta .
Dinamo se razlikuje od alt i u djelu jer dinamo na rotoru prizvodi struju .
Komutator tu služi i kao isprvljač ...Četkice su postavljene pod kutem da bi bolje naljegale .
Dinamu je bitan smijer vrtnje .
Treba spomenuti da kad ti svijetliš bez veze trošiš četkice i komutator .
Isto tako struja mogu narasti do 16 A ( na toliko se podešava regler ako nije tko petljao po njemu) ..ima još ali to je će ovi koji se busaju s diplomom bolje objasniti (jel tak VTZ ?) .
Ja sam ionak automehaničar pa kaj bi ja o tome znao , jel .
 
V

VTZ

Guest
nije mi jasno zasto su cetkice toliko unistile kolektor u prvom redu to mi je stvarno bizarno Do sad nitko nije ponudio odgovor na tu misteriju. Cetkice potrosene do pola, a kolektor skoro do izolatora,vidim sta je,i imo sam sta viditi,cetkice nisu potrosene a rotor oriban i to dobro

Uzrok stradanja kolektora najčešće je iskrenje na kolektoru, jače ili slabije. Ako se o tome ne vodi računa, može doći do pojave obodne ili kružne vatre, koja u kratkome vremenu može sasvim uništiti lamele kolektora.

Uzroci iskrenja između četkica i lamela kolektora mogu biti razni, od toga da četkice zbog prljavštine (gareži u držaču) ne putuju slobodno (nemaju dobar kontakt), pa do oslabljene izolacije između namotaja ili prema željezu rotora, ili pak prejake uzbude (neispravni regler), i t.d i t.d....
 
Posljednje uređivanje:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
S obtirom na tvoja (ne) skustva a (vjerojatno)uspoređuješ dinamo i alnaser rad bi te upozoril da su to dva svijeta .
Dinamo se razlikuje od alt i u djelu jer dinamo na rotoru prizvodi struju .
Komutator tu služi i kao isprvljač ...Četkice su postavljene pod kutem da bi bolje naljegale .
Dinamu je bitan smijer vrtnje .
Treba spomenuti da kad ti svijetliš bez veze trošiš četkice i komutator .
Isto tako struja mogu narasti do 16 A ( na toliko se podešava regler ako nije tko petljao po njemu) ..ima još ali to je će ovi koji se busaju s diplomom bolje objasniti (jel tak VTZ ?) .
Ja sam ionak automehaničar pa kaj bi ja o tome znao , jel .

Ma znam ja to sve su to su neka magnetska polja koja se okrecu (ili pak njih netko izvana okrece) i onda se inducira neka struja lijevo neka desno to je vise manje to. Ja sam zavrsil elektrostrojarsku skolu prilicno sam siguran da smo se negde to cak vucili :weedman:

No bilo kak bilo meni se cini da je jeffy dobro objasnil da je smece pod cetkicama uzrok neobicnom trosenju, bilo bi dobro da je to netko ocistil pred 10-15 ljet:(
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
No bilo kak bilo meni se cini da je jeffy dobro objasnil da je smece pod cetkicama uzrok neobicnom trosenju, bilo bi dobro da je to netko ocistil pred 10-15 ljet:(
To tebi samo služi za ujehu ?
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Kako i daje, mnogo puta se zna dogoditi da cetkice istokare kolektor kod alternatora, ali zamenis samo kolektor (za 2-3 evra) i osposobis rotor:mrgreen:
 
V

VTZ

Guest
..ima još ali to je će ovi koji se busaju s diplomom bolje objasniti (jel tak VTZ ?) .
Ja sam ionak automehaničar pa kaj bi ja o tome znao , jel .

Trudim se izbjegavati svaki kontakt s tobom, što je više moguće. Ali kad mi već tako nešto predbacuješ molim te - iznesi makar samo jedno mjesto, neki moj post, web stranicu, ili bilo što, gdje se ja "busam sa diplomom"?! Otkud ti uopće znaš koja je moja stručna sprema?

A što se tiče automehaničara, apsolutno ništa nemam protiv njih. Valjda samo nekome iz te branše može pasti na pamet da bi utore između lamela na kolektoru čistili sa listom pile za željezo.

Tako nešto si upravo ti na ovoj temi nekome predložio, prije par dana. Pila za željezo je tvrđa od materijala iz kojeg su izrađene lamele, a dovoljna je obična čačkalica, ili drvena skala za taj posao.

Iz toga zaključujem da ti vjerojatno nikad u životu nisi sređivao nijedan kolektor, jer ti je čak i brusni papir bio "odbojan". A upravo se sa finim brusnim papirom površina kolektora može uglancati na fino, a ako je kolektor površinski izgreban, onda se prvo može koristiti i grublji brusni papir.
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
"stric", ak sam te utješil....onda mi je jako drago...:mrgreen:
Kolektor je glavni konstrukcijski problem da je nestao iz upotrebe....vi koji ste bili u JNA znate na koliko je bilo propisano održavanje dinama...:supz:
u svakom slučaju polako si pripremi neki alternator pa da za vazda riješiš te probleme:weedman:
 
V

VTZ

Guest
Kolektor je glavni konstrukcijski problem da je nestao iz upotrebe....


Kolektor nije nestao, i još dugo neće nestati iz uporabe. Ovdje se spominju samo anlaser i dinamo, a većina ručnih el. alata također imaju kolektor i četkice, iako rade na izmjeničnu struju.

Bušilice, brusilice svih vrsta, blanjalice, el. pile.. svi ti alati imaju kolektorske motore.
 

Najnoviji postovi

Na vrh