• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Rekao sam ja tebi da postavis alternator, vidis do čega sad dođe,rasprava oko tog kolektora i cisćenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Rekao sam ja tebi da postavis alternator, vidis do čega sad dođe,rasprava oko tog kolektora i cisćenja.
Mi se čini da je i na alternatoru kolektor :scratch
 
V

VTZ

Guest
alternator - prednosti :

Nema kolektor,nema lamele, nema izolaciju između lamela,ne treba pila sa nazubljenom ni glatkom stranom, ne treba pilu brusiti ,ma ne treba pila uopće.:

On ima klizne kolutove umjesto kolektora, smiju li se oni barem malo poravnati sa brusnim papirom? :?: :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Baš sam si sad jednoga oćisitl ...već je moglo biti gotovo nek sam se zajebaval s vtz.
Ljevo su ćiste /desno "pune"
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
On ima klizne kolutove umjesto kolektora, smiju li se oni barem malo poravnati sa brusnim papirom? :?: :D
Bolje da ja idem spat :madmana:
To se nekad sve zvalo kolektor, a sad klizni kolut :supris:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Baš sam si sad jednoga oćisitl ...već je moglo biti gotovo nek sam se zajebaval s vtz.
Ljevo su ćiste /desno "pune"
Šmirglal si ga. Priznaj jer su ostali tragovi :axe:
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
On ima klizne kolutove umjesto kolektora, smiju li se oni barem malo poravnati sa brusnim papirom? :?: :D

Smiju, samo papir treba okrenuti u smjeru sjever-jug i onda kružnim pokretima u smjeru kazaljke na digitalnom satu .Normalno, to kod kućnog održavanja, kod tekućeg samo trebaš :drinkers:
 
V

VTZ

Guest
Bolje da ja idem spat :madmana:
To se nekad sve zvalo kolektor, a sad klizni kolut :supris:

Klizni kolutovi ODUVIJEK su se zvali klizni kolutovi, jer oni nemaju lamele, nego se radi o dva paralelna izolirana prstena ili koluta.

kliznokoloturniasinkron.jpg
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Klizni kolutovi ODUVIJEK su se zvali klizni kolutovi, jer oni nemaju lamele, nego se radi o dva paralelna izolirana prstena ili koluta.

kliznokoloturniasinkron.jpg
Imaš možda sliku tih kliznih koluta na alternatoru?
 
V

VTZ

Guest
Idem i ja spat, na slikici vidim tri klizna koluta :)

Kod većih strojeva može ih biti i više od tri, ovo je tema o IMT-u 533-539, pripadajućim dinamima i alternatorima.
 
V

VTZ

Guest
Imaš možda sliku tih kliznih koluta na alternatoru?

U vrijeme dok sam se intezivno bavio sa tim stvarima, niti sam imao digitalca, nit mi je palo na pamet to slikati...

Uglavnom, to dugo traje, struje koje teku su relativno male, i prvo kaj se dogodi je da se četkice istroše od klizanja, pa pritisak opruge bude sve slabiji.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
U vrijeme dok sam se intezivno bavio sa tim stvarima, niti sam imao digitalca, nit mi je palo na pamet to slikati...

Uglavnom, to dugo traje, struje koje teku su relativno male, i prvo kaj se dogodi je da se četkice istroše od klizanja, pa pritisak opruge bude sve slabiji.
Onda ti bum ja sutra poslikal jedno par komada kliznih prstenova od alternatora.
Samo neznam kakve su struje išle kroz njih kad su u otpisu.
 
V

VTZ

Guest
Onda ti bum ja sutra poslikal jedno par komada kliznih prstenova od alternatora.
Samo neznam kakve su struje išle kroz njih kad su u otpisu.

Meni ne moraš ništa slikati, vidio sam, i znam kako ti kolutovi mogu na kraju biti raskopani i uništeni!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Normalno da sam ga šmirglal ...i to grubom stranom viledine spužvice :mrgreen:
Žena mi nije dala paliti tokarski stroj ..kasno je .
I baš ti hvala VTZ , da me nisi razljutil ne bi imal strpljenja to odraditi ...do kraja 8)
je*eš ovaj ignore , sad vidim da je nekaj pisal a ne vidim kaj :butthead:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,687
Normalno da sam ga šmirglal ...i to grubom stranom viledine spužvice :mrgreen:
Žena mi nije dala paliti tokarski stroj ..kasno je .
I baš ti hvala VTZ , da me nisi razljutil ne bi imal strpljenja to odraditi ...do kraja 8)
je*eš ovaj ignore , sad vidim da je nekaj pisal a ne vidim kaj :butthead:

nešto ti je crvena guzica,da nisi dobio kuhačom zbog vilede,gdje zemeš baš tunajskuplju spužvicu......:lol:
 

anel 558

Novi član
Tu od
13 Sij 2011
Poruka
17
Jučer u komšije napuko blok motora na IMT 539 odma iza bosch pumpe, ostala je mala količina vode i smrzla ali se nije aktivirao čep i od njega je počelo da puca i u malim količinama pušta vodu, tražili smo savjete majstora i u servisu IMT ali su oni svi rekli da ne brinemo već da skinemo bosch pumpu i da to namažemo tečnim metalon i da neće biti problema. Moželi netko objasniti kako se skida bosch pumpa da to možemo napravit.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh