• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Jučer u komšije napuko blok motora na IMT 539 odma iza bosch pumpe, ostala je mala količina vode i smrzla ali se nije aktivirao čep i od njega je počelo da puca i u malim količinama pušta vodu, tražili smo savjete majstora i u servisu IMT ali su oni svi rekli da ne brinemo već da skinemo bosch pumpu i da to namažemo tečnim metalon i da neće biti problema. Moželi netko objasniti kako se skida bosch pumpa da to možemo napravit.
Kak ti to misliš da se nije aktivirao čep :scratch

Boš pumpa ima napred onaj mali pokločić, tu odšarafiš, a unutra imaš šaraf (ključ 19) na zupčaniku, to izbiješ, odšarafiš ona tri šarafa koji ju drže izvana i to je to. Normalno prije idu lajtungi i sve ostalo kaj ti smeta.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
nemogu se tocno sjetiit, bilo je davno, kad sam na imt 539 mijenjao pumpu, pa sam tada ima muke da ponovo uzubim, neznam moze li on tu sta poremetiti, ako izvuce pumpu, mislim moze li se zupcanik okrenuti. mozda sam ja skidai i deklo da promjenim i zupcanik , nisam siguran. Samo kazem sto se meni desilo, ali tad sam naucio kako uzubiti pumpu:supz:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
nemogu se tocno sjetiit, bilo je davno, kad sam na imt 539 mijenjao pumpu, pa sam tada ima muke da ponovo uzubim, neznam moze li on tu sta poremetiti, ako izvuce pumpu, mislim moze li se zupcanik okrenuti. mozda sam ja skidai i deklo da promjenim i zupcanik , nisam siguran. Samo kazem sto se meni desilo, ali tad sam naucio kako uzubiti pumpu:supz:
Negde sam več napisal da se u 99% slučajeva nemože odzubiti, a ti si izgleda spadal u onaj 1% :evil:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ma ja sam ustvari mijenjao pumpu ,sa novom koja je za razliku imala integriranu pumpu niskog tlaka i podmazivanje iz motora, pa je mozda zupcanik nesto bio drugaciji, ili nisam mogao svuci zupcanik sa pumpe pa sam mozda skidao deklo, stvarno se nomogu sjetiti, ali se sjecam da nije mogao uplaiti dok ga nisam uzubio ponovo.
 

anel 558

Novi član
Tu od
13 Sij 2011
Poruka
17
Kak ti to misliš da se nije aktivirao čep :scratch

Boš pumpa ima napred onaj mali pokločić, tu odšarafiš, a unutra imaš šaraf (ključ 19) na zupčaniku, to izbiješ, odšarafiš ona tri šarafa koji ju drže izvana i to je to. Normalno prije idu lajtungi i sve ostalo kaj ti smeta.

Pa vjerovatno znaš da se na bloku motora nalaze čepovi koji su ustvari oslabljenja na bloku. I ako do dođe do smrzavanja vode u bloku ti čepovi bi trebali da se pod silom smrzavanja i širenja leda da se izbiju i tako ne nastane veća šteta na bloku motora. Poslije kada se led otopi samo vratiš čepove na mjesto. Međutim u svim slučajevima koja sam ja upoznao ti čepovi nisu reagovali i došlo je do pucanja bloka.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Došlo je do zastoja kod sastavljanja traktora. Wasserpumpa nešto zaje... Izgleda da se pojavil nekakav grdi luft na lageru... Kad nema napred ventilatora vrti se ok i ništa ne struže ali kad stavim ventilator on svojom težinom uzrokuje po,jeranje osovine i struganje peraje unutra po kučištu, jako se čuje kak struže... Osjeti se i da osovina ima lufta, pa sam mislil da treba bolje stegnuti maticu na remenici da se sve skupa stegne na lager ali nema efekta. Inače pumpa nije puštala...
Što bi se moglo napraviti? Da li se isplati mijenjati samo lager?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
to je i kod mene bilo, ako pumpa radi, ne vidim razlog da je otavras dok ne stane skroz (procuri) za sad samo podei lim koji usmjerav zrak, jer buku proizvodi ventilator koji zakaca za taj lim. malo bolje pogledaj.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
to je i kod mene bilo, ako pumpa radi, ne vidim razlog da je otavras dok ne stane skroz (procuri) za sad samo podei lim koji usmjerav zrak, jer buku proizvodi ventilator koji zakaca za taj lim. malo bolje pogledaj.

Hm, buku proizvodi ono kaj sam opisal, pogledano jako dobro :rolleyess:
Kilera niti lima još niti nema na traktoru :(
 

anel 558

Novi član
Tu od
13 Sij 2011
Poruka
17
Hm, buku proizvodi ono kaj sam opisal, pogledano jako dobro :rolleyess:
Kilera niti lima još niti nema na traktoru :([/QUOTE

Najjednostavnije je ti je da repariraš vodenu pumpu, ali obavzeno prilikom zamjene lagera da zamjeniš i semering. Jer kada ti je ležaj otišao vratilo može oštetiti semering,a pri zamjeni samom lagera ostavljaš neispravan semering koji će uzrokovat brz kvar lagera...
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Hm, buku proizvodi ono kaj sam opisal, pogledano jako dobro :rolleyess:
Kilera niti lima još niti nema na traktoru :([/QUOTE

Najjednostavnije je ti je da repariraš vodenu pumpu, ali obavzeno prilikom zamjene lagera da zamjeniš i semering. Jer kada ti je ležaj otišao vratilo može oštetiti semering,a pri zamjeni samom lagera ostavljaš neispravan semering koji će uzrokovat brz kvar lagera...

Najjednostavnije i najjeftinije ti je kupiti novu pumpu.
Vjeruj mi kažem ti ovo iz iskustva jer sam imao isti slučaj kao ti!;)
 
L

lovac00

Guest
imt 539

Pozdrv svima!
Dali netko znade na imt 539 nakon par sati rada kada traktor dolazi u ler gas pritisak ulja odlazi u crveno polje,ako odradi oko 10-15min.vraća se iznad samog vrha crvenog tj.u bijelo?:partyman:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Pozdrv svima!
Dali netko znade na imt 539 nakon par sati rada kada traktor dolazi u ler gas pritisak ulja odlazi u crveno polje,ako odradi oko 10-15min.vraća se iznad samog vrha crvenog tj.u bijelo?:partyman:

to svi znamo, a tvoje pitanje je??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Pa vjerovatno znaš da se na bloku motora nalaze čepovi koji su ustvari oslabljenja na bloku. I ako do dođe do smrzavanja vode u bloku ti čepovi bi trebali da se pod silom smrzavanja i širenja leda da se izbiju i tako ne nastane veća šteta na bloku motora. Poslije kada se led otopi samo vratiš čepove na mjesto. Međutim u svim slučajevima koja sam ja upoznao ti čepovi nisu reagovali i došlo je do pucanja bloka.
Oslabljena na bloku :rolfer:
Svaka čast onome ko te u to uvjeril. Taj kome izbije čep, a ne pukne blok more zapaliti sveče po čitavom krovu i to par dana za redom.
Gle, jednom na jednom Zetoru izbilo jedan čep na glavi, a trebalo 2 glave i kompletni blok. Normalno i ta na kojoj je izbilo čep.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
to je i kod mene bilo, ako pumpa radi, ne vidim razlog da je otavras dok ne stane skroz (procuri) za sad samo podei lim koji usmjerav zrak, jer buku proizvodi ventilator koji zakaca za taj lim. malo bolje pogledaj.
A čuj strikane. Ja da sam na tvojem mjestu bi možda i poslušal ovaj Powerov savjet, naravno ako bi mi kiler bil u kur..cu :finga:

Pumpa nova, sa dvije godine garancije 250 kn.
Set za reparaturu (ležaji, osovina, pakung, peraja) oko 150 kn, samo ležaji i pakung (kvalitetniji) oko 80 kn, Mogučnost da slomiš peraju kod rastavljanja velika (uostalom, probal je i Bagerista, pa je jedva iz tri složil jednu). O tome da nemaš s čim niti neču pisati.
Kiler oko 1000 kn (turke)

E pa ti vidi kaj ti se najbolje od toga svega isplati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Pozdrv svima!
Dali netko znade na imt 539 nakon par sati rada kada traktor dolazi u ler gas pritisak ulja odlazi u crveno polje,ako odradi oko 10-15min.vraća se iznad samog vrha crvenog tj.u bijelo?:partyman:
Koje ulje koristiš?
Kaj se događa kad staviš novo?
Koliko ima radnih sati?
Pitanje je normalno i dali je taj manometar ispravan :scratch
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
dobro je , waserpumpa barem nema četkica ni kolektora

Bude, bude kad stavim pumpu, i antifriz, te probam startovati onda bude jao pomagaj:eek:
Ali to nebude ovaj tjedan nek onaj poslje jer budem išel v zagreb pa tam možda uz pumpu kupim i krajnike i tak
 

anel 558

Novi član
Tu od
13 Sij 2011
Poruka
17
Oslabljena na bloku :rolfer:
Svaka čast onome ko te u to uvjeril. Taj kome izbije čep, a ne pukne blok more zapaliti sveče po čitavom krovu i to par dana za redom.
Gle, jednom na jednom Zetoru izbilo jedan čep na glavi, a trebalo 2 glave i kompletni blok. Normalno i ta na kojoj je izbilo čep.

Možeš li ti objasniti čemu služe čepovi na bloku motora.
Ja sam objasnio onako kako su mene moji profesori mehanike i mašinstva učili u srednjoj školi.
 
Na vrh