• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Istina, univerzalni motori su u upotrebi, ali čisto iz praktičnih razloga:manja cijena, manji gabariti, lakše upravljanje....samo niti jedan električni alat u svome životu ne napravi ni približno RS kolko jedan dinamo.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
"stric", ak sam te utješil....onda mi je jako drago...:mrgreen:
Kolektor je glavni konstrukcijski problem da je nestao iz upotrebe....vi koji ste bili u JNA znate na koliko je bilo propisano održavanje dinama...:supz:
u svakom slučaju polako si pripremi neki alternator pa da za vazda riješiš te probleme:weedman:

Mene bi zanimalo da li ima novi Iskrin alternator za IMT u prodaji i kolka je cijena? Ovi indijski stoje oko 600kn koliko sam videl.
 
V

VTZ

Guest
...samo niti jedan električni alat u svome životu ne napravi ni približno RS kolko jedan dinamo.

Točno, iz tog razloga je dinamo još davnih dana zamijenjen sa alternatorom, a mehanički regleri (sa dva ili tri stuba) zamijenjeni su sa puno jeftinijim elektronskim reglerima.

A što se samog dinama tiče, trajalo bi duže ako bi se više pažnje posvećivalo njegovom održavanju. Naravno, to je iluzija, malo tko dat će si toliko truda, da ide otvarati "ono što radi". A kad prestane raditi, onda je obično prekasno.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
A što se samog dinama tiče, trajalo bi duže ako bi se više pažnje posvećivalo njegovom održavanju. Naravno, to je iluzija, malo tko dat će si toliko truda, da ide otvarati "ono što radi". A kad prestane raditi, onda je obično prekasno.

Uz današnje potrošačko društvo iluzorno je očekivati da se svakih 2-3000km na autu radi servis ili da se dva puta godišnje mijenja ulje(ljetno/zimsko), da nekome na servisu padne na pamet da otvara alternator, anlaser, štela ventile, podmazuje vodenu pumpu itd...uz današnju cijenu radova, ne moguće.:mad:
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Trudim se izbjegavati svaki kontakt s tobom, što je više moguće. Ali kad mi već tako nešto predbacuješ molim te - iznesi makar samo jedno mjesto, neki moj post, web stranicu, ili bilo što, gdje se ja "busam sa diplomom"?! Otkud ti uopće znaš koja je moja stručna sprema?

A što se tiče automehaničara, apsolutno ništa nemam protiv njih. Valjda samo nekome iz te branše može pasti na pamet da bi utore između lamela na kolektoru čistili sa listom pile za željezo.

Tako nešto si upravo ti na ovoj temi nekome predložio, prije par dana. Pila za željezo je tvrđa od materijala iz kojeg su izrađene lamele, a dovoljna je obična čačkalica, ili drvena skala za taj posao.

Iz toga zaključujem da ti vjerojatno nikad u životu nisi sređivao nijedan kolektor, jer ti je čak i brusni papir bio "odbojan". A upravo se sa finim brusnim papirom površina kolektora može uglancati na fino, a ako je kolektor površinski izgreban, onda se prvo može koristiti i grublji brusni papir.
Tvoja stručna sprema mora biti viša od moje tj automehaničara jer sustavno misliš da znaš a ne znaš ništa .
Znaš kaj uspiješ izguglat ai to je isto napisal netko moje struke ..pa opet sam posereš svoje sposobnosi.
Ako ti možeš utore između lamela očistiti čaćkalicom za zube svaka ti čast..svaki sljedeći kolektor koji budem imal za čišćenje poslat ću tebi da mi ti to odradiš .jel može?
Prostor između lamela kolektora je ispunjen bakelitom .Novi klektor ima slobodne utore do neke mjere ..ali kad se kolektor otokarili ili podere bakelt treba doslovno štemati van .

Brusni papir bilo koje granulacije nema kaj delati na kolektoru .
 
V

VTZ

Guest
... ai to je isto napisal netko moje struke ..

Da si samo jednom držao u ruci rotor nekog motora s kolektorom, bilo bi ti jasno da su utori između lamela puno manji od debljine prosječnog lista pile. Ovdje naravno raspravljamo o dinamima i anlaserima na vozilima, a ne o velikim kolektorskim strojevima.

Automehaničarima inače skidam kapu do poda, oni čak razlikuju i regulator napona od reglera. :toimonster: :rolfer:

Brusni papir bilo koje granulacije nema kaj delati na kolektoru .

A to je valjda zabranjeno Ustavom, ili nekim zakonskim aktom? Brusni papir se koristi za finu završnu obradu površina na jako puno mjesta, pa stoga ni fino brušenje kolektora nije nikakva iznimka.
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ma jasno da se pila šira od utora ne može koristiti, al se odabere bila koja je uža, odnosno pobrusi se da odgovara. To sam ja još zapamtio nekad davno iz knjige D. Lučića, "Električni uređaji na motornim vozilima" i uvijek sam tako radio....eh to su bile knjige:partyman:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da si samo jednom držao u ruci rotor nekog motora s kolektorom, bilo bi ti jasno da su utori između lamela puno manji od debljine prosječnog lista pile. Ovdje naravno raspravljamo o dinamima i anlaserima na vozilima, a ne o velikim kolektorskim strojevima.
Ako je predebelo malo se pobrusi ..ipak ide lakše nego čaćkalicom .
Da ne bi drugi krivo shvatili isto kao i ti , ne radi se stranom gdje su zubi ..nego suprotnom stranom .


A to je valjda zabranjeno Ustavom, ili nekim zakonskim aktom? Brusni papir se koristi za finu završnu obradu površina na jako puno mjesta, pa stoga ni fino brušenje kolektora nije nikakva iznimka.
Aha , kod autolimara i sobolićilaca ..sinek strojarstvo ne poznaje brusni papir kao vrstu strojne obrade .
 
V

VTZ

Guest
Ma jasno da se pila šira od utora ne može koristiti, al se odabere bila koja je uža, odnosno pobrusi se da odgovara. To sam ja još zapamtio nekad davno iz knjige D. Lučića, "Električni uređaji na motornim vozilima" i uvijek sam tako radio:partyman:

Raspravljalo se je o redovnom održavanju kolektora, kad njegovu površinu treba samo lagano izglancati, a nakupljenu grafitnu prašinu treba očistiti iz utora između lamela.

Za ponovno dubljenje utora kod tokarenih rotora, autoelektričari imaju poseban alat - rezalice za izolaciju, i sigurno ne koriste pilu za željezo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Raspravljalo se je o redovnom održavanju kolektora, kad njegovu površinu treba samo lagano izglancati, a nakupljenu grafitnu prašinu treba očistiti iz utora između lamela.

Za ponovno dubljenje utora kod tokarenih rotora, autoelektričari imaju poseban alat - rezalice za izolaciju, i sigurno ne koriste pilu za željezo.
Redovno održavanje kolektora ,:prayer::shock::toimonster:
internet je pun kojekavih normativa i satnica , molim te nađi mi detaljan opis tog posla kao i normativ istog ?


[
Za ponovno dubljenje utora kod tokarenih rotora, autoelektričari imaju poseban alat - rezalice za izolaciju, i sigurno ne koriste pilu za željezo.
To si opet izgooglao , a?
Prića se po forumu da se to radi čaćkalicama .:madmana:
Strikane eto ćuo si , trk po alat za skidanje izolacija lamela ili po paket čaćkalica ....jbg ja nemam dvora ni lopate pa moram to raditi starom pilom za željezo ..jeben je život .. jeben !
 
V

VTZ

Guest
To si opet izgooglao , a?
Prića se po forumu da se to radi čaćkalicama .:madmana:
Strikane eto ćuo si , trk po alat za skidanje izolacija lamela ili po paket čaćkalica ....jbg ja nemam dvora ni lopate pa moram to raditi starom pilom za željezo ..jeben je život .. jeben !

Ha ha ha ha, koliko god ti pokušavaš ovdje nešto glumatati i "optuživati" druge, samo još više pokazuješ svoju bijedu!

Jeste li vi raspravljali o redovnom održavanju kolektora? Grafitnu prašinu iz utora možeš počistiti i sa noktom, dok s listom pile za željezo možeš samo odrezati polovicu lamele, jer je list pile puno predebeli za tako nešto.

Tek danas ti si se eto "dosjetio" brusiti list pile za željezo, i koristiti glatku stranu. Ali reparature kolektora obično rade autoelektričari, čitav kolektor može se zamijeniti, i staviti novi. Ako se samo poravna na tokarskom stroju, autoelektričari za utore imaju poseban alat.

Ali to je već reparatura, a mi pričamo o kućnom održavanju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ha ha ha ha, koliko god ti pokušavaš ovdje nešto glumatati i "optuživati" druge, samo još više pokazuješ svoju bijedu!

Jeste li vi raspravljali o redovnom održavanju kolektora? Grafitnu prašinu iz utora možeš počistiti i sa noktom, dok s listom pile za željezo možeš samo odrezati polovicu lamele, jer je list pile puno predebeli za tako nešto.
Vidiš sinek jedino je pozitivno ti kaj si me počel poštivati
.... ja ne pokazujem ništa jer nemam ništa , I ja nisam rekao sticu da ćisti komutator pilom za željezo ..likaj taj post ..rekao sam ti argumentirano -ne napamet

Tek danas ti si se eto "dosjetio" brusiti list pile za željezo, i koristiti glatku stranu. Ali reparature kolektora obično rade autoelektričari, čitav kolektor može se zamijeniti, i staviti novi. Ako se samo poravna na tokarskom stroju, autoelektričari za utore imaju poseban alat.

Ali to je već reparatura, a mi pričamo o kućnom održavanju.
Kućno održavanje komutatora :rolfer:....
to je ono kad skineš gaće pa radiš ono-ćiko ima kapicu /ćiko nema kapicu ?
 
V

VTZ

Guest
I ja nisam rekao sticu da ćisti komutator pilom za željezo ..likaj taj post ..rekao sam ti argumentirano -ne napamet

Prvotno napisano od StricVujc

Ne znam kaj bi bilo kolektoru osim kaj je zamazani, no poslikam još sutra. Utore sam mislil očistiti to obavezno, ak imaš kakvu specijalnu metodu daj reči ja sam mislil s bilo čim dovoljno tankim kaj bum našel...

Ha , list pile za željezo zna biti dobar alat , mene više zeza strpljenje napraviti cijeli krug

Evo posta, čovjek se raspitivao kako da sam malo sredi stroj..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo posta, čovjek se raspitivao kako da sam malo sredi stroj..
Da sinek ali za alnaser a ne dinamo :gitarist::rolfer::finga:


Prvotno napisano od puknuti
Ha , list pile za željezo zna biti dobar alat , mene više zeza strpljenje napraviti cijeli krug


I tu ti je debelo dato do znanja da ne mislim na skidanje prašine između lamela nego skidanje izolacije .
I svatko tko ju je skidao pilom , skalpelom kurcom ili palcom zna da je to jeben posao ...da treba puno strpljenja da ti se ne znakne alat i ne zguliš lamelu ili ga zabiješ u namotaj ili prst .
možda nitko nije spomenuo ako se ne skine izolacija ..a lamele se pojedu četkice "plivju" po izolaciji . počinju iskriti a dalje možete i samo naslutiti .

Prašina ode i noktom .. nažalost tu si jedino imal prav
Idi ti ljepo tam na temu i kelji slikice iz šume ...to ti dobro ide .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
V

VTZ

Guest
Da sinek ali za alnaser a ne dinamo

To je taj kolektor anlasera, što ćeš tu uraditi s listom pile za željezo?

prije1.jpg


I tu ti je debelo dato do znanja da ne mislim na skidanje prašine između lamela nego skidanje izolacije .

A čovjek te je pitao doslovno ovako:

Utore sam mislil očistiti to obavezno, ak imaš kakvu specijalnu metodu daj reči, ja sam mislil s bilo čim dovoljno tankim kaj bum našel...

Dakle, StricVujc ovdje ne priča niti o tokarenju, niti o izradi novih utora, nego samo o čišćenju tog kolektora. I na kraju - ono što mene najviše zanima: od kakvog je to stroja bio taj kolektor, čije si utore ti čistio sa pilom za željezo? :mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dakle, StricVujc ovdje ne priča niti o tokarenju, niti o izradi novih utora, nego samo o čišćenju tog kolektora. I na kraju - ono što mene najviše zanima: od kakvog je to stroja bio taj kolektor, čije si utore ti čistio sa pilom za željezo? :mrgreen:
Od cincilatora

Nije napisao jel radi kućno održavanje ili redovno održavanje
..tako da mu nisma mogao objasniti kojom stranom pile da ćisti:madmana:


Raspravljalo se je o redovnom održavanju kolektora, kad njegovu površinu treba samo lagano izglancati, a nakupljenu grafitnu prašinu treba očistiti iz utora između lamela.

Za ponovno dubljenje utora kod tokarenih rotora, autoelektričari imaju poseban alat - rezalice za izolaciju, i sigurno ne koriste pilu za željezo.
Ha ha ha ha, koliko god ti pokušavaš ovdje nešto glumatati i "optuživati" druge, samo još više pokazuješ svoju bijedu!

Jeste li vi raspravljali o redovnom održavanju kolektora? Grafitnu prašinu iz utora možeš počistiti i sa noktom, dok s listom pile za željezo možeš samo odrezati polovicu lamele, jer je list pile puno predebeli za tako nešto.

Tek danas ti si se eto "dosjetio" brusiti list pile za željezo, i koristiti glatku stranu. Ali reparature kolektora obično rade autoelektričari, čitav kolektor može se zamijeniti, i staviti novi. Ako se samo poravna na tokarskom stroju, autoelektričari za utore imaju poseban alat.

Ali to je već reparatura, a mi pričamo o kućnom održavanju.
Definitvno ovog ćasa ideš na ignor lisu ..zbogom!
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Džabe se Puknuti i VTZ nabrijavali ak bu dinamo radil više ga ne kanim rastepati ove godine :lol: Možda gdje tamo 2015.-e otvorim da vidim kak se četkice troše i onda dam nekom autoelektričaru da produbi utore među lamelama (ukoliko u takvoj dalekoj budućnosti budu uopće još postojali :scratch... autoelektričari mislim...) Izolacijski materijal je pretvrd, a utori presitni da bi se ja s tim zajebaval i rezuckal to s skalpelom... prije bi si prste posjekel nek te utore produbil!
A kaj se tiče anlasera tam je kolektor ko novi kaj se i vidi sa slika nakon čiščenja :cool:
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Sad tek vidim koliko alternator ima prednosti :

Nema kolektor,nema lamele, nema izolaciju između lamela,ne treba pila sa nazubljenom ni glatkom stranom, ne treba pilu brusiti ,ma ne treba pila uopće.Održavanje može biti kućno,a može i redovno.Čak i ne treba održavanje uopće-skineš sa drugog Yugića alternator i tjeraj dalje .

Jedina mana je lampica:mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh