• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Kolko oduzimate za koru prilikom kubiciranja hrastovih trupaca!
 

Zetor93

Član
Tu od
28 Pro 2015
Poruka
141
Bukva 1 cm crni i bjeli bor 2 cm hrast 2 cm kod tehnickih trupaca, kod ogrjeva se ne odbija kora i celuloznog drveta
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mislim da je za hrast 2 cm do 40 promjera, 3 cm od 40 do 50, 4 cm od 50 do 60 i 5 cm iznad 60...
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Upravo sada sam procitao gotovo cijelu temu, pa kako dolazim iz mjesta gdje je drvna industrija glavna grana privrede da vam ukazem na nesto. Kod mjerenja prostornih metara i kubnih metara postoji razlika. Naime, pretvaranje duznih metara u kubne vrsi se tako sto se koristi nadmjera, a to vam otprilike prostim rijecima znaci: Kubni metar predstavlja 1x1x1 m drveta iz jednog komada tj da izmedju dva komada drveta nema prostora tj da su zbijena kao npr grede, e sad kod duznog metra ako je slozeno u dimenzije 1x1x1 ili bilo koju drugu mjeru (lakse je misliti da je 1x1x1 zbog pretvorbe u kubik) javlja se da izmedju dva drveta ima praznog prostora. Da bi se prostorni metar mogao koristiti kao kubni metar mora se koristiti tzv nadmjera. Nadmjera su drva koja se dodaju na prostorni metar da bi dobili metar kubni npr 1.4 m=1m3. Zapravo i ovo nije tacno, ali je priblizno. Razlog zasto nije tacno je taj da nema isto prostora izmedju drva okruglih presnika vecih od 40 cm, onih menjih od 40 cm, cjeplji kao i grana. Za drva veca od 40 cm nadmjera je 40 cm pa imamo 1x1x1.4=1m3, za manja od 40 cm ide 1x1x1.30m=1m3, grane 1x1x1.15m=1m3 i cjeplje 1x1x1.10=1m3. Nadam se da vam je malo jasnije.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Odbitak kore za hrast:
12 - 30 cm skida se 2 cm
31 - 39 cm skida se 3 cm
40 + skida se 4 cm

Nadmjera su drva koja se dodaju na prostorni metar da bi dobili metar kubni npr 1.4 m=1m3.

Zašto bi davali nadmjeru prostornom metru?
Jedan prostorni metar je 0,69 kubika.
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
nadmjeru u m3 daju kod nas kao sluzbenu mjeru npr, kada kupujemo drva od drzavnih suma (sumarstva), drva se racunaju u m3, i na uplatnici koju uplacjemo uvijek je mjea u m3
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa to nije nadmjera nego razlika između kubika i metra.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Dajte vi pokusajte,ako je ikako moguce izradite sami ta drva pa onako usput usporedite koliko oni voze.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Dajte vi pokusajte,ako je ikako moguce izradite sami ta drva pa onako usput usporedite koliko oni voze.

markony vidim našao si se povrijeđen, barem sam takav dojam dobio.
Ovako, ja znam da je to teško za 'napraviti'. ALI nažalost, 'fora' je u tome da 350kn koje platim, već je jako blizu plinu, i onda je još 'problem' sa mjerom da ostaje gorak okus u ustima, nije to ok, se slažeš?

Mislim da bi i prodavatelj trebao 'stajati' iza svoje mjere, ne bi trebao dati da ga netko 'proziva'.

Ako taj netko nema računice, neka stavi 500kn ali neka stoji iza svog posla, ovako, već sam videl ohoho tih 'prikolica' i kamiona i mjera i nemjera, i to 'filozofiranje' nećega ovoliko, nećega onoliko mi je već pun kufer.
Kaj nije žalosno da ja ko kupac moram doći sa metrom?
Em se metar 'skočio' u pranju pa je jako velik broj metrica kraća od 100cm.
Em se naslažu ko moja djeca kocke kad se igraju da se 'sruše' :icon_rofl:

Ako ja tražim 8 metara, metrica, cijepanica, jel u redu od mene da zahtjevam da 'složena' budu i viša i dulja od 800cmx100x100cm?? Jel da bi bilo u redu da je na kraju 'mjera' cca 880x110x100cm? Mislim da bi to bilo fer, korektno, nitko ne traži, barem ne ja, da mi se nešto pokloni! Ali za svoj novac, teško stećeni novac, želim fer i korektno. Ali kad bi ja to rekel, ajme meni, što se bi 'skočilo' u zrak! A vjerujem da bude se i tu 'skočilo' u zrak, ali ljudi, to je tako, mjerili vi onak, ili ovak, to bi trebala biti mjera, sve drugo, je bacanje 'prašine' u oči.

markony, ali ako pitaš onako da te baš interesira koliko voze, a sve ovisi kakav si si tim sajkom, nekima, po riječima ljudi, dopelja i 20 metara, a nekima samo 14 metara, kad se slože.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koliko ja čujem ovdje lokalni šerif dopelja , istovari ....gazda/kupac si sam slaže i ako fali dopelja još ..to mi se čino jako fer i pšteno ... a u trgovni je uvek bilo prevarenih i varanih ..od vage , cjene , kvalitete
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
@mranderson,nema ljutnje nikakve,samo kazem da napravis drva sam i kad ih jednom prebacas preko ruku poslje ces znat u cjepanicu kolko ih ima,nece te niko moc zavalit.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako ja tražim 8 metara, metrica, cijepanica, jel u redu od mene da zahtjevam da 'složena' budu i viša i dulja od 800cmx100x100cm?? Jel da bi bilo u redu da je na kraju 'mjera' cca 880x110x100cm? Mislim da bi to bilo fer, korektno, nitko ne traži, barem ne ja, da mi se nešto pokloni!

E moj mranderson ti itekako trazis i zelis da ti se pokloni i to niti manje niti vise vec 20% od ukupne kolicine,,,
U najmanju ruku ti si filozof koji bi kruha bez motike, ako je tvoj novac tesko stecen kako li je tek ljudima koji izrađuju drva,,,
Moji roditelji su se 40 godina bavili izradom i prodajom drva i sam sam s njima do pred koju godinu radio isto,,,
Vjeruj mi u zivotnom vijeku samo 2 puta smo imali problem oko mjere, jednom oni a jednom ja,,,
Mi smo uvijek drva "slagali" na nacin da se mogu izmjeriti kad god to netko pozeli,,,
Samo da napomenem da kod ona dva problema sa mjerom drva su opet natovarena i prodana u drugom gazdi bez zalbe, nije da mjera nije bila dobra vec su ta dvojica bili filozofi poput tebe,,,
Dolazili su oni kasnije drugih godina opet da bi kupili ali za njih vise u nasem dvoristu drva nema, nikad vise,,,
Kod mene se metar mogo povuci vise puta, kod mene na lageru (citaj doma), na prikolici ili kad su slozena kod kupca,,,
Ako kupac misli da prodavatelj ne slaze dobro drva jos uvijek je otvorena opcija da si slaze sam, bez brige nece se svercer ljutiti,,,:tongue:
Ljudi sa visegodisnjim iskustvom metar gotovo da i ne trebaju, mi vec od oka mozemo procjeniti o kojoj kolicini se ugrubo radi,,,
Sada se trenutno bavim usluznim rezanjem drva i metar vadim eventualno 3-4 puta u toku godine i to ako bas gazda inzistira ili ako me pokusava jebati u zdrav mozak,,,
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Bobić oprosti mi molim te, ali ne slažem se s tobom.

Jer da si naučio o drvima do kraja, bilo bi dobro i za tebe.
Ne bi te šumarija, ili tko već mogao 'farbati'.
Ja koliko čujem, šumar u šumariji daje uvijek, ali apsolutno uvijek fer i korektnu mjeru, uvijek. Još nisam čuo da je nekog zakinuo, osim onih koji su mu 'muljali' pokušali ga prevariti, povrijedili ga.

Ja bi u cijelini trebao dobiti ko jedan veliku 'čokoladu', bez i jedne jedine rupice, igdje, 800x100x100cm, a to vi, prodavatelji nikad ali nikad nećete priznati!
Pa čak niti sad na forumu.
Makar i ja moram priznati, niti milka, čokolada, nije više u pravoj mjeri :icon_rofl:

Ok ti si ih radio ohoho, imaš iskustva ohoho, ali, ovo da ti već na ruke znaš koliko je to, oprosti, ali ne znaš. Misliš da znaš, ali kad se već igramo pravih mjera, e onda bez metra nema ništa.

I zašto za sebe veliš da si švercer! :icon_cry:
Jel tebi riječ švercer s drvima uljeva neko povjerenje u kvalitetu, količinu?

A ovo da mislim da mi netko pokloni 20%, je isto krivo 'izračunato'.
Ljudi ne računati napamet, odokativne metode ostavite za kupnju nećeg drugog.

Ponavljam po 100 put, znam da je s drvima muka, znoj, krv i suze, i da je to pun racku teško, ali nikome danas nije lako, nikome, ok ovim u saboru je, ali nećemo sad o tome.

Niti mislim koga uvrijediti, niti mislim kome nanjeti zlo. Ne želim da mi netko pokloni drva. Ali kaj je je, ja ako sam u krivu uvijek budem to priznao, ispričao se, pokušao ispraviti svoju pogrešku.
Pokušavam naučiti, biti fer korektan, iskren, što je danas, rijetko, nestvarno, ***** ti osjećam se ko bedak, svi lažu, varaju, muljaju, ali nemojte molim od mene raditi 'filozofa', jer ako tu ko filozofira u svijetu mjerenja drva, to su prodavatelji i nitko više. Mjera na ruke, mjera na 33 i 48 komada, nah da, kak da ne.
Da čujem, ko od prodavatelja, a može i od kupca zna izračunati volumen trupca?? Ti miša pa to je dilema tipa jel bilo prije jaje ili kokoš, nevjerojatno, ko da je teško pomnožiti 3 broja, uh :icon_cry:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko se ja zmislim, nekad su se drva prodavala na klaftre. Klaftra drv su bile cjepanice složene u 4 m dužine i 1,1 m visine (friška drva). Na svakoj strani je bil krajcštos (složeno u križ). Ako su bila složena na veću dužinu (8, 12 ili 16 m) onda je na svakih 4 m bil jedan krajcštos (križno složeno). Bilo je onda i prevarantov, ali varali su uglavnom na kvaliteti drva, jako sitno iskalanim cjepanicama i loše složenim. Dobri prodavači drva imaju stalne dobre mušterije. Dakle prodavač se mora držati tzv. šumske mjere, a kupac nesme cendrati za svaku sitnicu. Kad me netko pokuša (nekad i uspije) prevariti, on je kod mene prekrižen za daljnju suradnju.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Nevidim uopće problem, npr. 1 klafter ili četvorni metar je 4x1x1 i košta 1000 kn, s dovozom u tvoje dvorište, iskipana, ako hočeš slaži ih sam. Hočeš nečeš to je cijena, druga solucija idi ih sam izradi u šumi, ili treća za picajzle odi si drva kupit u Bauhaus, gdje je sigurna mjera i dobiš fiskalni račun.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako ja tražim 8 metara, metrica, cijepanica, jel u redu od mene da zahtjevam da 'složena' budu i viša i dulja od 800cmx100x100cm?? Jel da bi bilo u redu da je na kraju 'mjera' cca 880x110x100cm? Mislim da bi to bilo fer, korektno, nitko ne traži, barem ne ja, da mi se nešto pokloni! Ali za svoj novac, teško stećeni novac, želim fer i korektno..

E vidiš nebi bilo u redu da u 8 metara bude 880X110X100 jer to nije više 8 metara nego 9,68 , a niko neće ''padati'' 1,68 metara na 8.
Moraš priznati da je i ovo neprihvatljivo isto kao što je neprihvatljivo da ti kao mušterija umjesto 8 dobiješ 6,32 metara.
Kada kažem metara , mislim na psrotorne metre jer kod mene najviše gravitira ta mjera.


Naravno da se ne slažem da mušterija mora ili treba biti zakinut ili oštećen jer i njegov dinar je teškom mukom stečen , ali i moj je.


Što se tiče klaftre ( kod mene ga zovu hvat) , on jeste visine 110 ali po nekoj mojoj procjeni to je zbog onih vitlova na krajevima jer se ukrštanjem drva dobije više vazduha nego ako je složeno od kolca do kolca pa se time kompezuje taj gubitak.


I nemoj molim da da podcjenjuješ nas koji se malo češće bavimo šumom što se tiče ocjenjivanja ''od oka'' , mi vrlo dobro procjenjujemo ali ne kažem da to treba biti mjerilo pri prodaji drva.


Ono što se meni čini je da ti od metra hoćeš da ''navučeš'' na kubik , e to drug moj nemože da prođe ni kod poštenih a kamoli nepoštenih prodavaca.
Kada kupuješ na metar , plaćaš i onaj vazduh koji je u metru ali je cijena primjerena tome.(drva slagana normalno bez dodatnih izmotavanja koja koriste NEPOŠTENI prodavci).
Kada kupuješ na kubik onda plaćaš čist valjak i to je to.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kaj nije za kranjeg kupca bolja da su drva sitnije iskala ?..naravno ako nisu slagana poprek ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bolje je kaj ima manje kalanja prije loženja, a lošije je kaj je platil više zraka. Najbolje je onome tko ima poštenu peć pa unutra idu polovice cjepanica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh