• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

siska

Član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
69
naime dešava mi se u zadnje vrijeme da ljudi kojima dovezem drva super zadovoljni bla bla i onda me zovu za par dana da sam ih zajebo za 30 posto...inače prodajem samo rinfuzo piljena i kalana drva koja dovezem na kamionu i iskipam...e sada inače gledam da ne oštetim nikoga i da ljudi budu zadovoljni jer si tako širim tržište, ali mi se dešava da nikako ne mogu objasnit ljudima da kad poslože lijepo drva da (da ne možeš ni čačkalicu zagurat između cjepanica) nikako ne mogu dobit onoliko koliko sam im ja dovezao razbacanih drva....kada sam radio stranice za kamion posložio sam 5 metara drva metrica i to ispilo i iscjepao i nakrcao tako da mi ravno sa tim stranicama bude toliko drva i tako radim i dalje da ih ne slažem svaki put....ne vidim di je tu problem pa bi volio da me ili ispravite ako je greška moja ili da mi ukažete kao vi rješavate taj problem sa kupcima..pretpostavljam da postoji nekakav pisani izvor koja je razlika u količini drva ovakvih ili onakvih jer ovi kad poslože dobiju skoro pa mjeru u kubicima a to nikako ne može biti metar drva kakvog se inače kupuje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
e ubo si temu svaka ti čast
nevjerne tome lako odjebeš (pod uslovom da si siguran da si isporučio pravu mjeru) tako što kada im iskipaš drva onmah ponudiš opciju da se drva slože , pola mjere slaže gazda a pola ti , ako vidiš da gazda slaže kao šibicu a ti razvuci
ako je pošten čovjek onda ti sabij

i obavezno daš do znajna da naknadne reklamacije ne primaš , ako on ne vjeruje tebi kako da ti vjeruješ njemu nakon par dana , možda je on dio drva sklonio , kriza je i ljudi su spremni na sve

ja drva isključivo odvozim na kareti i odmah vadim metar iz traktora dajem u ruke kupca i tražim da premjeri , još niko nije premjerio niti me neko zvao da me drka oko mjere
a stari kupci uvijek mi se vraćaju , tako da .................

ali moraš biti siguran da ti je mjera prava , slaži normalno , nemože se zakućiti na tome
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nema ti druge nego drva pakirati u palete kako kaj su u bauhausu .
Poštenje je gadna i rijetka stvar .
Govorim iz stava kupca a ne prodavaoca , ako prodaješ drva nemoj prodavati zrak .
Iz ovog kuta najbolje da drva kad iskipaš posložiš .
Uvjek je bilo natezanja oko toga , a i bude nadalje .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
samo radi pošteno i imaj pravu mjeru i ne boj se , uvijek će ti se naći poneki seronja da oštri kitu na tebi ali takvoga 'ladno spremiš gdje pripada i idemo dalje
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Imam negdje tablicu po kojoj se preračunava rasuto,složeno,cijepanice,okruglice,trupci,spiljeno na kratko metri,kubiki itd....
Moram to potražit i uzet si malo vremena da to prepišem tu!
Čak ima i neki faktor dal je rasuta bukva il hrast ...
Kad nađem napisat ču u ovaj post!

A da ima seronje, ima ih uvjek i uvijek buš naišel na nekog pametnog, a nezna kaj je meter ili klaftra a kamoli kubik....
 
B

BAGERISTA

Guest
Imam negdje tablicu po kojoj se preračunava rasuto,složeno,cijepanice,okruglice,trupci,spiljeno na kratko metri,kubiki itd....
Moram to potražit i uzet si malo vremena da to prepišem tu!
Čak ima i neki faktor dal je rasuta bukva il hrast ...
Kad nađem napisat ču u ovaj post!

A da ima seronje, ima ih uvjek i uvijek buš naišel na nekog pametnog, a nezna kaj je meter ili klaftra a kamoli kubik....

Potpisujem,,,,a za njih je kubik nešto ,,,a ni oni neznaju šta.....
Neka dečko bude pošten,,,i nema da se brine,,,a i ono šta je napisao SAVO,Je po meni najpoštenije,,,a ako se ustanovi da je htio on tebe zakinut,,,raskrsti s njim...........
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Najpoštenije je iskubicirati drva. Ja kupujem uvijek u šumariji i svako se drvo premjeri i nema zakidanja ni sa jedne strane. I najsitnije drvo bude 30 cm u promjeru. Problem kod svih što prodaju drva je što sijeku u metrice i najsitnije te tu nema govora o premjeravanju svakoga drveta, nego se slaže i prodaje onako od oka. Pa je normalno da netko nekad i bude zakinut.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Najpreciznije bi bilo da ide na vagu :)

Ono dobar dan je bi htel 3 kile bukovine.nareznne :)
 
B

BAGERISTA

Guest
E ova ti je dobra,,,i još ako može s dodatkom gljiva,,,kao u mortadeli..........
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Zeznuti su Istrijani, ali dok god ti je potražnja za drvima veća nego kaj imaš boli te đon. Inače po koliko prodaješ metar drva? To je ispiljeno već na kratko jel? Inače metrice kod mene su 240 kn, miješana drva.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Svak čast ,zanimljiv slučaj!
Ali odgovor je jednostavan.
Još se iz srednje škole sjećam da je bilo rečeno da je za jedan KUBNI METAR drva(kakav tvoji kupci dobiju kada dobro slože tvoja iscjepana drva) potrebno složiti PROSTORNI METAR drva visine 130 cm.-to je točno tih 30 % zbog kojih te zaje....
Stoga su i oni u pravu ali si ti više u pravu jer ti si prodao njima 5 PROSTORNIH metara drva a ne 5 kubika drva.
Zašto se zovu "prostorni metri"-pa zato što zauzimaju (kada su cjepanice složene) -u tvom slučaju 5 kubika prostora,znači drva + šupljine između njh.
Eto toliko.
Pozdrav !
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dobra tema svaka čast

naime ove mjere koje se sad prodaju su manje od onih koje su se nekad prodavale.tih 30 posto je donja granica,umiju neki i više zakinuti,sutra ću poslikati složena drva koje sam kupio pod metara (ne kubika ) pa ćete vidjeti dali ima tu pet metara.po meni fali pola metra.možda čak i više
Koliko znam mjera je bila sanduk 1 metar x 1 metar x 1,30 metara i to je ta mjera u metrama koja bi se trebala prodavati narodu.
 

siska

Član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
69
e baš mi je drago da suosjećate samnon...inače znam da se od kubika trupca dobije i preko 1.3 metra drva...stvarno nemam namjeru zakidat kupce ali jednostavno mi ne ide baš u želudac lako dkad mi kažu da sam ih zajebo...volio bih vidit te tablice odnosa ispiljenik ,kalanih i ostalo drva i da im to isprintam i svima dam na uvid...počeo sam i ja govorit da si lijepo izmjere na kamionu ali kao im se neda kažu dobro dobro je pa poslije jedu govna...inače imam kupaca više nego drva pa mi je svejedno ali taj kojega sam kao zajebo neće više nikad kupit od mene i to me nervira jer dobiju super kvalitetna drva po povoljnoj cijeni od 350 kn piljena i kalana s prijevozom nekad i do 50 km u jednom smjeru
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
kada kažeš piljena i kalana , jel ti to prodaješ drva isječena na dužinu za šporet i iscijepana ili nas zeza neka jezička barijera :scratch

ja kada prodajem onda to ide na metar , boli mene koliko kubika tu ima , dužina drveta 1m , visina kamare 1m (ne1,3) , širina kamare 1m , naravno složena lijepo

ja se u zadnje vrijeme slabo i zezam sa prodajom krajnjem kupcu jer recimo cijena od 65km teško ide (narod nema para) , pa onda hoće po 60 a ja NEDAM po toj cijeni krajnjem kupcu
e tada pristupim prodaji nakupcima koji mi niti zakeraju u kvalitet drva (sve prolazi) niti puno zakeraju oko količine (koja je već utvrdjena) oni plaćaju po 55 samo da je izvezeno na tvrdi put , niti me interesuje gubljenje vremena oko odvoza na krajnju adresu , niti me interesuje opasnost od nalijetanja na policiju , niti me interesuje kvalitet drva , niti me interesuje količina

samo tada opet popuši krajnji kupac jer oni od moja 4 metra nakupcovim slaganjem na TAMića prave tako da prodaju kao 5m , i mene to ne interesuje jer ja nemam ništa sa tim

ono što izgubim na razlici cijene dobijem na većoj količini koju uradim za jedan dan i opet vuk sit a sve ovce na broju :partyman:
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
dobra tema svaka čast

naime ove mjere koje se sad prodaju su manje od onih koje su se nekad prodavale.tih 30 posto je donja granica,umiju neki i više zakinuti,sutra ću poslikati složena drva koje sam kupio pod metara (ne kubika ) pa ćete vidjeti dali ima tu pet metara.po meni fali pola metra.možda čak i više
Koliko znam mjera je bila sanduk 1 metar x 1 metar x 1,30 metara i to je ta mjera u metrama koja bi se trebala prodavati narodu.


dobro si rekao BILA JE ali vjeruj toga se nitko ne drži i sada svi prodaju 1x1x1 m
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da savo , kala i pili na kratko
siska , problem je u tome kaj ti njima prodaš i ispiliš metar drva (znaci , cjepanice 1 m dužine složene 1 m dužine i 1 m visine )
Kad ta drva ispiliš i iskipaš kod kupaca on njih uredno složi u šupu tj. kubični metar .
Znamo da iz kubika izađe 1.3 metara drva .
Dakle problem je kaj oni ta drva vračaju natrag u kubike , i tu je razlika od 30 %
Tastiraj , napravi metar drva pa kad ih ispiliš uredno ih složi uza zid .
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
e baš mi je drago da suosjećate samnon...inače znam da se od kubika trupca dobije i preko 1.3 metra drva...stvarno nemam namjeru zakidat kupce ali jednostavno mi ne ide baš u želudac lako dkad mi kažu da sam ih zajebo...volio bih vidit te tablice odnosa ispiljenik ,kalanih i ostalo drva i da im to isprintam i svima dam na uvid...počeo sam i ja govorit da si lijepo izmjere na kamionu ali kao im se neda kažu dobro dobro je pa poslije jedu govna...inače imam kupaca više nego drva pa mi je svejedno ali taj kojega sam kao zajebo neće više nikad kupit od mene i to me nervira jer dobiju super kvalitetna drva po povoljnoj cijeni od 350 kn piljena i kalana s prijevozom nekad i do 50 km u jednom smjeru

u pravu si,1 kubik trupca daje oko 1,3 metra ogrijevnog drveta,ali kad se taj trupac rascijepi na nekoliko metri ovisi o debljini (predpostavimo da se radi o dužini jednog metra) onda ta hrpa nemože stati u 1x1x1 nego nešto oko 1x1x1,3 a to se prodavcima nesviđa pa smanje na 1x1x1 i tu nastaje zbrka jer ima manje drva nego bi trebalo biti.mjera je prostorna i treba ostati 1x1x1,3 i tek onda je pravedno,sve ostalo je zakidanje. izvini savo ako sam te ovim postom dirnuo ali ja ovo gledam iz ugla koji je hajmo reći za obje strane fer i tako se da raditi i onda štima i cijena 65 km i kupac dobije robu a prodavac lovu.

nema veze jesu li cijepana ili u metri,ako su dobro složena uvijek mjera štima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
da savo , kala i pili na kratko
siska , problem je u tome kaj ti njima prodaš i ispiliš metar drva (znaci , cjepanice 1 m dužine složene 1 m dužine i 1 m visine )
Kad ta drva ispiliš i iskipaš kod kupaca on njih uredno složi u šupu tj. kubični metar .
Znamo da iz kubika izađe 1.3 metara drva .
Dakle problem je kaj oni ta drva vračaju natrag u kubike , i tu je razlika od 30 %
Tastiraj , napravi metar drva pa kad ih ispiliš uredno ih složi uza zid .

eeeeeeeee ako je tako onda i ja podržavam ovu teoriju , ja mislio ti imaš problem sa metricama :madmana:

ondak ti lijepo primijeni taktiku prodaje u METRICI a ako je moguće sjeći i cijepati im na licu mjesta , ili 'ladno odjebati usluge rezanja i cijepanja , ili podići cijenu iscijepanih za 30% i onda prodavati kubni metar cjepanica a ne metrica
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Zato je najpoštenije uzimati u Šumarijama, lijepo svako se drvo mjeri dužina i promjer te se tako mjeri kupikaža (v = r²·π·v). Ja sam tako uzeo 10 m³ x 60 KM+ prevoz. Sada kada su iscjepana i složena zauzimaju prostor od 7x1.8x1.6m=20.19 m³
 

Najnoviji postovi

Na vrh