• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem tekuti

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Pa ne znam.. Pospricam nema ih za 2 tjedna su opet tu, pa tako opet, pa opet, sad sam sve izbijelio i oprao temeljito vodom.. Al opet ce sr oni pojavit
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Tekuti je tesko potpuno unistiti. Moze ih se svesti na neki minimalni broj ali one se ponovno nakote. Kod mene je sve natopljeno sa sredstvima protiv njih i jos ih ima. Kako je bilo sad je podnosljivo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad primijetim da se koke "trijebe" (nekaj traže med perjem) bacim u kokošinjac (2x1 m) par šaka suhog orahovog lišća. Stanje se popravi i traje neko vrijeme, a onda ponovim. Ove godine malo više šparam s lišćem jer trošim pretprošlogogišnjeg. Prošlu jesen je bilo jako vjetrovito kad je otpadalo i nije bilo kaj za nazubljati.
Kokoši s tekutima, kak i mi s korona virusom.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
To si dobro rekao.. Moraju se naucit zivit s tim 🤣, da sredstvo protiv tekuti pomogne nestanu trenutno na par tjedana pa se vrate.. Jednostavno je nemoguće istrijebiti ih jer ih može biti bilo gdje
 

Fajterica

Novi član
Tu od
20 Srp 2020
Poruka
1
Ocisti kokosinjac i u sumrak je najbolje preprskati, sacekati da pane mrak jer tada izlaze iz pukotina letava i zidova i preprskati naftom sa svih strana pogotovo sa dodje strane sletve. Kokosima stavi vani nekolike letve da prenoce a kokosinjac zatvori tu noc kad prepskas, sjutri dan uzmi letve dje su vani spavale i vidi na njima ima li crvenih grinja. Ako nadjete Taktik ili Beymint tako nekako se zove preparat, napravi rastvor i okupaj kokosi samo pazi glavu da ih ne potrujes. Ovo sve ponovi za 7 dana a posle toga lampicom prati da li ih ima dje po letvama dje leze ako ima ta mjesta preprskati naftom. Probao sam i razblazenim omeksivacem od robe ali ne znam koliko je djelotvorno, probajte i vi!!!
Ne vjerujem da omekšivač djeluje (nisam probala) , nego VARIKINA (probala) . Ubija ih 100 % (klor), ali, treba ponoviti zbog onih koje nisu izašle.
 

Kavak

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
6
Vidim da na ovom forumu ima puno dobronamjernih ljudi koji žele pomoći pa me je to potaknulo da vam ispričam kako sam se na "eko" način riješio napasti koja se zove tikuti.
Trebam reći da nikakvog iskustva niti znanja o ovom problemu nisam imao.

Ovo proljeće sam sazidao svoj prvi kokošinjac od 9m2. Unutra fina žbuka, pod betoniran i izglađen. Krov od limenih sendvič panela. Vrata i prozor od polovne aluminijske stolarije. Nabavio sam 21 kokicu od 5 mjeseci starosti a pijetlića mi je dao susjed. Uskoro su koke počele nesti desetak jaja dnevno. Nastambu sam čistio svaki tjedan i mijenjao slamu sa poda i iz gnijezda.

Nakon dva mjeseca je uginula jedna kokica.
Za petnaestak dana još jedna. Onda dvije u jednoj noći
pa tako dalje dok ih nisam u manje od dva mjeseca izgubio ukupno sedam.
I nesenje jaja je spalo na jedno do dva komada.

U međuvremenu sam tražio koja bi bolest mogla biti. Savjet na youtube je pomogao. Napravio sam zamku za tikute i ulovio tisuće u svakoj. Svakodnevno sam mijenjao i palio zamke. Više nije uginula niti jedna koka. Opet nesu prosječno sedam jaja dnevno (14 koka). Nakon desetak dana sam nalazio malo tikuta.
U kokošinjcu sam ostavio samo letve za spavanje i gnijezda koja su činile plastične kašete sa malo slame. Svu slamu sa poda sam bacio i sada na podu nemam ništa. Svaki tjedan postružem drek plosnatom lopatom i promijenim slamu u gnijezdima. Sada mijenjam zamke svaki drugi dan i nalazim jako malo tikuta tako da razmišljam da prorijedim na jednom ili dvaput tjedno ali ne želim da lijenost pobijedi jer je toplo i invazija bi mogla opet buknuti.

Kako se rade zamke:
Na letve (gredice 8x5cm) na kojima spavaju kokice zamotam traku od kartona (kartonske kutije) širine 5 do 10cm i čvrsto zavežem špagicom. Na početku sam stavljao tri do četiri zamke po letvi i sve su bile pune tikuta. Sada stavljam samo po jednu uz sam rub letve na obje strane. Režem karton tako da se tikuti mogu sakriti u rupice između dva sloja papira koji čine karton. To znači da je važno da bočno ostanu rupice od valova u sendviču kartona.
Tikute palim po danu. Navečer počnu izlaziti iz zamki pa bi efekt bio umanjen.
Skinem cijelu letvu, iznesem je van, oslonim na karijolu, odrežem špagicu, skinem zamku i brenerom je spalim a prođem i preko gredice gdje je zamka bila zamotana jer i tamo zaostanu tikuti. Tada zamotam novo pripremljenu kartonsku zamku i vežem špagicom. Ne koristim plastičnu špagicu nego špagicu od konoplje (najjeftinija, nekad se koristila za motanje paketa) jer se i ona pali zajedno sa kartonskom zamkom.

Nadam se da sam nekom pomogao.
Pozdrav!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na prenešenom iskustvu. :ppozdrav:
Koliko su dugačke trake kartona, za jedan krug oko letve ili su dulje?
Stelju si izbacil da se u njoj ne skupljaju tekuti ili iz nekog drugog razloga?
 

Kavak

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
6
Tako je, stelju sam izbacio jer je i u njoj bilo tikuta pa su mi navečer plazili po cipelama dok bi gazio po njoj. U zimu ću je možda opet prostrijeti pa je mijenjati dok ne zatopli a onda ću je opet izbacit.
Trake sam motao otprilike jedan do dva kruga kako bi mi ispalo. Sada režem točno na mjeru jednog kruga jer je malo tikuta. Gledam da zamijenim konopčić sa elastičnom žicom kojom bi obuhvatio i stisnuo karton kao sa nekom hvataljkom da ubrzam izmjenu. Još nisam uspio u tome.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
PLASITE LI SE TEKUTI?
mi ih imamo po cipelama i garderobu
Sta radite???
Ja palila cipele
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Upravo sam jednu tu bubicu nasla na sebi na vratu!
upomoc! Sta ako su tekuti presli na nas ljude? Kako ih se rijesiti???
 

Kavak

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
6
Upravo sam jednu tu bubicu nasla na sebi na vratu!
upomoc! Sta ako su tekuti presli na nas ljude? Kako ih se rijesiti???

"Kada gladuju ne prave razliku između ptica, ljudi i drugih toplokrvnih kralježnjaka, iako preferiraju ptice."

Evo članka gdje sam to našao. Link:

Prije nego sam ih potamanio, plazili su mi po nogama i rukama. Vjerujem da su mi se otpuštali i sa stropa-krova i padali mi na kosu. Osjećao sam da me svrbi po tjemenu. Kasnije sam nosio slamnati šešir pa je bilo bolje. Šešir sam ostavljao u dvorištu na suncu do drugog dana. Radno odijelo također. U članku piše da osjećaju jako malu promjenu temperature pa se kao i krpelji otpuste kada se toplina tijela pojavi ispod njih.To je samo moj zaključak.

Savjet tebi: Ne zadržavaj se dugo u kokošinjcu. Pogotovo to nemoj raditi navečer jer oni kreću u akciju kada se smanji dnevno svjetlo. Ja sam ih puno manje osjećao po koži kada bi u kokošinjac ulazio u sred bijela dana. U kokošinjac ne puštaj ni djecu ni životinje (psa na primjer). Odjeću i cipele ne unosi u kuću dok imaš invaziju. Iz kokošinjca odmah pod tuš. Ja sam ih se za deset dana riješio. Mali broj tikuta koji je preostao mi ne radi problem.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
I ja sam mislio da sam ih se rjesio Al malo morgen. Izbacio sam na djubar sijeno iz gnijezda i zaboravio na to. Nakon jedno mjesec dana sam uzimo vile i osjetim na drski nesto kao piljevinu. Pogledam kad ono pun stil mladih crvenih tekuti koje su se nakotile na gnojistu. Odma mi presle na robu i tijelo. Sve sam nasprico sa biokilom tako da ih sad trenutno nema toliko. U cetvrtak idem kupiti za sebe i susjede zivog kreca pa cemo okrecit kokosinjce.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Molim vas da mi napisete listu sredstava kojima prskate i koke i kokosinjac

byemite
Tactic

ima li jos neko!?
Pisao je neko da ima neko sredstvo koje se prska kada su kokice u kokosinjcu

hvala
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ljudi imam odlicnu vijest. Konacno kod mene vise nista ne plaza a tekuti nema ni u tragovima tako da mi je cistam cudno kad dodjem u kokosinjac. Stvar se odvijala prije par dana ovako. Sretnem dvojicu u bjelim kutama koji vrse deratizaciju po zgradama za neku firmu. I mic po mic pitam ih za tekuti. Pricam im o neuspjeloj borbi i dal imaju kaj za tu gamad. Poceli su se izmotavat da mi ne smiju dati jer bi mogle kokosi pokrepat sa svim tekutima. Na kraju poslije popijene pive ipak su mi natocili dozu necega bijelog ko mlijeko u jednu flasu uz upozorenje da mi oni nisu to dali. I tak ja to razredim na 5 litri i pospricam sve po kokosinjcu. Za sad nema vise tekuti. Iduce godine razmisljam da pozove deratizaciju pa nek se oni gombaju.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Kod nas je stanje malo bolje izgleda.
tata je prvo sprzio kokosinjac
Pa je prSkao nekim cudom sto mu je vet dao
Pa je okrecio iznutra vapnom
Pa je nabavio dergall sredstvo i okupao i koke i pilice (doslovce) i kokosinjac
I opet ce za nekih 20tak dana

ali koke i dalje ne nose jaja :(
Jedno ili dva dnevno

moze li biti da ih je to tako poremetilo?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Sve to kosta puno vise od toga da ste naruckli firmu koja se bavi deratizacijom. Dodju gospoda u bijelim kutama, pospricaju, naplate i daju garanciju 6 mjeseci. Koliko sam se naplacao tictakova, neopitroida i ostalih ne efikasnih gluposti mogao sam deset puta platiti profesionalce i biti miran. Evo kod mene sve cisto mogu spavati u kokosinjcu.
Sto se nesenja tice uvijek brani kokosi i nadji neki izgovor sto ne nesu. Npr. Vruce im je, zima im je, sad se mitare, kvocaju, kratak je dan, fali im vitamina, stare su, mlade su, ne valja pijetao, nemaju zelenila, trebaju smjesu...
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Kad primijetim da se koke "trijebe" (nekaj traže med perjem) bacim u kokošinjac (2x1 m) par šaka suhog orahovog lišća. Stanje se popravi i traje neko vrijeme, a onda ponovim. Ove godine malo više šparam s lišćem jer trošim pretprošlogogišnjeg. Prošlu jesen je bilo jako vjetrovito kad je otpadalo i nije bilo kaj za nazubljati.
Kokoši s tekutima, kak i mi s korona virusom.
Kako djeluje to sa orahovim liscem , samo suho ili?
 

Najnoviji postovi

Na vrh