• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi s traktorskom prikolicom

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Pozdrav svima već neko vrijeme sam na forumu i muku mučim s prikolicom koju sam kupio iz Slovenije, prikolica WOZ Anhanger A80 model od 8 tona ukupne nosivosti, sama prikolica ima dvije tone.. traktor je 230ks od cca 9 tona, ne osjeti je, osovina na prikolici je pomjerena previše naprijed prema traktoru, ne znam da li zato jer na njoj tvornički postoji kuka za drugu prikolicu ili zašto?! Uglavnom dogodilo se to da mi je guma dva puta otišla, jednom eksplodirala pri prijevozu pijeska, nije bio pretovaren ali možda je bilo 6 tona, a drugi put je guma kao odlijepila se s felge uglavnom izgleda mi čitava. U oba slučaja felga se iskrivila sva i po tom sam zaključio da je to sve ukupno skup sport (prvi put je garancija bila priznata, drugi put nisam ni pokušavao jer sam tad bio bez prikolice skoro dva mjeseca dok sam se naganjao za garanciju, a drugi slučaj je bio lijevi kotač u blagoj rupi na putu i bilo je oštrog kamenja pa je možda zato odlijepila se podmotala ili sta već..

Kakvo vi imate iskustvo s takvim gumama 400 60 15.5? Kako podnose teret?
Da li je problem u toj osovini?

sad sam kupio 4 kamionske gume s felgama 235 75 17.5 nosivosti atestirane na 2 tone po gumi pri 120km/h, i morao sam raditi neke podloške da bi kotač bio odmaknut od prikolice skoro centimetar, i kupio nove šarafe u ponedjeljak ću to sve kompletirati da probam i nadam se da ću si ovako rješiti nastale probleme..
59748663-A188-4158-A5ED-BFE7C5D2B961.jpeg
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ako imas mjesta pod prikolicom, naj bolje rijesenje je po meni za takvu prikolicu je siroka balonka nisko profilna od kamionskih mega slepa,a toga sad ima na sve strane i jeftino...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,495
Treba ti guma koja može podnijeti duplu težinu od ovih što si sada montirao!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ja bi prvo usporedil kakve dimenzije guma imaju slične prikolice drugih proizvođača.

Onda bi rastavil prikolicu i pomaknul osovinu prema natrag te ugradil gume većeg promjera.
Ima li ta prikolica feder ili je osovina kruta?
Ako izmjeriš duljinu sanduka, položaj osovine i duljinu ruda od prednje stranice, mogu izračunati koliko je opterećena osovina a koliko kuka na traktoru.
Ukupna masa 8 tona... znači da je nosivost najviše do 6t. Tu je prikolicu vrlo lako pretovariti, a gume su očito na granici.
 
Posljednje uređivanje:

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Visina gume on poda do vrha tj. do sanduka je cca 80 cm, ove kamionske gume su 78cm cca koje sam kupio.. njihova nosivost ukupna bi trebala biti cca 8 tona, nadam se da će biti ok s njima...
Kupljena je preko Mjere te ne bi volio previše eksperimentirati u promjenama da ne bi bilo nekih umanjenja ili nečeg.. i ako je atestirano 2t po gumi na 120km/h pretpostavljam da bi na 40kn/h to moglo biti 20 ak% vise?
Nemam previše iskustva zato sam tu s vama..

svaki put kad tovarim očekujem da pukne..

Zaboravio sam napomenuti da je osovina kruta Poslat ću vise slika da vidite 78FF902B-A3F2-44F8-B5E5-3259866A08E8.jpeg E329F0BB-2C06-4D03-AA12-5D1F5D26F697.jpeg D826E07F-8D3C-43BF-8736-6D093A3A3664.jpeg 78FF902B-A3F2-44F8-B5E5-3259866A08E8.jpeg E329F0BB-2C06-4D03-AA12-5D1F5D26F697.jpeg D826E07F-8D3C-43BF-8736-6D093A3A3664.jpeg
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nekaj mi nije jasno u tvojem pisanju. Pišeš da si kupil 4 kotača. Na osovini su 2. Dva su za rezervu ili si moral kupiti 4 kom u paketu? Najveća bruto masa je 8 t (bez pretovara). Nosivost gume kod malih brzina je vjerojatno malo veća nego kaj si napisal, ali sigurno nije veća više od 50%. Kod tih 50% povečanja deklarirane nosivosti na osovinu nebi trebalo otpasti više od 5 tona tereta. Možda i manje ako se uzmu u obzir dinamička opterećenja kod nailaska na neku neravninu. Osovina na prikolici je neznatno pomaknuta od sredine prema otraga i kod vožnje pune prikolice uzbrdo teret na kuki je zanemariv. Ova procjena je odokativna, ali sigurno nema velikog odstupanja ako se izračuna na način kak je predložil ZJ. Možda je najbolje i najjeftinije rješenje pomaknuti osovinu prema otraga u skladu s izračunom za gume koje si nabavil. Pri tome treba imati na umu kolika je dopuštena vertikalna sila vučne kuke na prikolici.
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Ako imas mjesta pod prikolicom, naj bolje rijesenje je po meni za takvu prikolicu je siroka balonka nisko profilna od kamionskih mega slepa,a toga sad ima na sve strane i jeftino...
Koja je to dimenzija?

Nekaj mi nije jasno u tvojem pisanju. Pišeš da si kupil 4 kotača. Na osovini su 2. Dva su za rezervu ili si moral kupiti 4 kom u paketu? Najveća bruto masa je 8 t (bez pretovara). Nosivost gume kod malih brzina je vjerojatno malo veća nego kaj si napisal, ali sigurno nije veća više od 50%. Kod tih 50% povečanja deklarirane nosivosti na osovinu nebi trebalo otpasti više od 5 tona tereta. Možda i manje ako se uzmu u obzir dinamička opterećenja kod nailaska na neku neravninu. Osovina na prikolici je neznatno pomaknuta od sredine prema otraga i kod vožnje pune prikolice uzbrdo teret na kuki je zanemariv. Ova procjena je odokativna, ali sigurno nema velikog odstupanja ako se izračuna na način kak je predložil ZJ. Možda je najbolje i najjeftinije rješenje pomaknuti osovinu prema otraga u skladu s izračunom za gume koje si nabavil. Pri tome treba imati na umu kolika je dopuštena vertikalna sila vučne kuke na prikolici.

hvala na odgovoru, 4 komada sam uzeo jer planiram staviti duple gume, 2 na jednu dvije na drugu stranu osovine, kao kod kamiona ako razumiješ.. srce je izboceno malo tako da se mogu dvije staviti..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Duple gume nose manje od svake posebno.
Znači, ak svaka nosi, recimo, tonu, duple nose recimo1800kg.
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Svaka nosi 2.000kg pri 120km/h x 4 komada= 8.000kg nosivost na 4 gume pri 120km/h a prikolica ide max 40km/h
Edit: dobro i da je 7.500 opet okej ali svejedno, zašto duple nose od svake posebno? Ako može netko objasniti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Zato jer su stalno opterećene jedna čas više čas druga manje, tak da jedna nekad treba preuzeti skoro cjelokupni teret. Jesi kad videl da na duplima je jedna ponekad u zraku? Guma i dalje nosi smije nositi jednu tonu, a optereti ju s dvije. Zato se računa, recimo, 900kg/gumi.
Osim toga postoji i uzdužno klizanje pri skretanju koje dodatno napreže gumu na smicanje.

Nego, kak se prikolicu bez gibnjeva moglo registrirati na 40km/h?
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Valjda je mislio na brzinu koju traktor može postići,od kad se prikolice registruju po brzini
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Oduvjek. U dokumentima prikolice piše koja je najveća dozvoljena brzina. Nije bez veze znak ograničenja brzine na njoj. Druga stvar je to ako policija ne vodi brigu o tome.
Za 40km/h mora biti ogibljena imati sigurnosnu kočnicu (koja automatski zaustavlja prikolicu ako se prekine veza s traktorom...
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Ne znam kako je kod vas u HR ali u SR je drugačije dozvoljena brzina ne piše nigde u saobraćajnoj i svaka prikolica mora imati kočnice na tehničkom,do 2t naletnu a preko 2 tone vazdusne ili hidraulične,i ne znam kako bi se moglo kontrolisati to sa brzinom jedino radar da te snimi da bi bilo merodavno
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Zbilja me iznenadilo ovo da se na novoj orinigal prikolici desavaju ovakve stvari...prakticki ne moze podnest niti oznacenu težinu a kamo nešto više...jesi pratio prikolicu kako se ponaša u voznji...baš zasto sta imas tako veliki i jaki traktor u odnosu na prikolicu mozda ne osjetis sve,možda poskakuje, koliko vidi u oba slučaja je bilo neposlijedno poslje zavoja...možda bi izdržala da ti je kuka na traktoru malo niža ali nebi to smjelo toliko utjecat...opet ako je osovina tako originalno postavljena oni bi morali imat neke izracune prema kojima je rađena konstrukcija, šta su ti rekli iz te firme od koje si ju kupio jesi ih upoznao sa problemom koji imaš?
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
na prikolici piše max 40km/h traktor ide 50 ali ne vozim preko 40 punu.. ovo sto sam stavio slike na pijesku kad je pukla zadnji put sam vozio izmedju 5-8 km/h...

prikolica ima čvrstu osobinu bez nekih opruga i nečega, te ima dvokružne pneumatske (zračne) kočnice

Prvi put kad je pukla mi je garancija priznala ali sam čekao 2 mjeseca na to i prikolica mi je ležala neupotrebljiva.. a sad nisam ni pokušavao garanciju iskoristiti jer opet mi to ne bi bilo rješenje neko jer jako mali teret nosi..
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Na koliko imas gume napumpane? Ja sam na svojoj vozio tonu preko njene nosivosti i nista se nije dogodilo, gume sam napumpo malo jače i nisu ni one patile, cak ni kod okretanja nije bilo napeto da ce se izvuc od felge,mislim da to nije bilo povezano sa brzinom to je nesto loše složeno
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
A na koliko ih imas napumpane, ja sam moro sam pumpat jer nije dosla sa napumpanim ja sam na 3,2-3 stavio...na mojima je max 2,5
 
Na vrh