• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja trupaca

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Srušeno, na panju jer kod mene to svejedno za nakupce. Uvijek će naći način za snižavanje cijene. Ako je trupac dugačak pet metara, on mjeri četiri i tako. Ako ne paziš...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Rezultati licitacije januar 2015.

Najviše cijene:
Trupci komplet
1. Gorski javor 11.312,97 €
2. Gorski javor 8.500,37 €
3. Smreka 3.608,37 €

Po kubiku:
Gorski javor 9.017,00 €
Orah 2.425,00 €
Kesten 959,00 €
Tisa 851,00 €
Hrast graden 834,00 €
Šljiva 803,00 €
Smreka 718,00 €
Jasen 687,00 €
Čempres 670,00 €
Brek 653,00 €
Kruška 542,00 €
Cipresa 350,00 €
Trešnja 321,00 €
Platana 301,00 €
Gorski brest 300,00 €
Bukva 165,00 €
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
pa di mi živimo...
baš neki dan mi lik nudio 100 kuna za kubik kestena...:icon_rofl:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Probaj pitati u HŠ-u po kojoj cijeni bi otkupili kubik kestena. Jer Pavelić je rekao da će hš otkupiti sve količine tehnike iz šuma šumoposjednika po tržišnoj cijeni. Rekao je to njegov izaslanik na konferenciji privatnih šumoposjednika. Na moje pitanje koja je to "tržišna cijena" nisam dobio nikakav odgovor.
Vjerojatno kao i lokalni nakupci.
Bio sam u kontaktu s jednim Slovencem, čak je došao i gledati drvo.
Njemu su trebali trupci duljine do 10 metara za izgradnju broda. Da iz trupca može izvaditi što više jednako debelih elemenata. Što god to značilo. Dakle nudio mi je 2000 kuna za kubik. U Sloveniji je takve ravne i jedre trupce plaćao oko 8000 kuna za kubik. Rekao sam mu da podupla i može rušiti, odbio je i želio je pregovarati, samo sam ga je lagano prekinuo da više nisam zainteresiran za prodaju.
A organizacija licitacija kod nas ide preko HŠ-a. Njima nije u interesu razvoj privatnih šumoposjednika. Samo pljačka OKFŠ-a.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Razumi, da je to špica od špice i da se tu prodalo nekih 1.000 kubika od nekoliko milijuna koliko se trži godišnje.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Kakav je to "gorski javor", zašto je toliko skup i za što se koristi?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Gorski javor - Acer pseudoplatanus.
Skup je zato što je jako rijetko da naraste do tih dimenzija.
Raste u zajednicama s jelom i bukvom na nadmorskim visinama do 1250 m.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Ne znam koja je razlika do 'običnog' javora.
Je li to druga vrsta ili samo javor koji raste u nekim određenim uslovima.
Svi ti skuplji su bili iznad 1.000 metara visoko.

Kupac za najskuplje je bio u zadnje 2 godine iz Portugala i bavi se izradom instrumenata.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Još se i gorski javor naziva i obični - A. pseudoplatanus.
Onda imaš A. platanoides - to je pak planinski javor ili javor mlječac (ima list dosta sličan platani, zato i ime)

Razlika između ta dva jest što se kod goskog kora na starim stablima ljušti u obliku krpa.

A što se tiče javora općenito, postoji preko 100 vrsta javora.
 

spartanac

Novi član
Tu od
26 Velj 2015
Poruka
5
Da, srušeno.
A što se tiće mjerenja, pazite. Ja nisam nakupac već vlasnik pilane i prerađivač.
Ako je trupac loš, neiskoristiv ne može se mjeriti cijeli, mora se bonificirati. Npr ako je okružljiv, đaba to što je vrhunski kad ti metar od panja moraš baciti u drva. Neke greške ne prolaze ni pod razno, Okružljivost, rastrešenost, mušica. AKo je mušica ušla samo u bjeliku, nema problema. Okružljivost i rastrešenost se znaju protezati od 0,5 m na dalje. Okružljivost ide nekad kroz cijeli trupac. Ja to govorim kao osoba koja zna, jer nisam samo direktor, već i radnik koji redovito radi na tračnoj pili trupčari iliti brenti i znam kakvi su mi sve trupci prošli kroz pilu.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Molim savjet : imam trupac ili kladu od jablana dužine 4 m oko 60 cm debljine ,znači zdrav trupac izvadito sve naj, za što bi ga valjalo upotrijebiti ili prodati i cijena po kubiku ako išta i vrijedi.Svi koji imaju iskustva sa tim drvetom neka nešto napišu et fala lipo na svakom odgovoru.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
nekome tko radi umjetnički namještaj dosta vrijedi,samo mu što prije zafarbaj krajeve starom farbom.crna topola ide do 500 e po kubiku,a jablan joj je najbliži srodnik kultivar.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
eto, uhvatih malo vremena pa nudim trupce okolo...
cijena...po cijeniku HŠ + 50% na gore, dakle zbrojeno cjenik i pol, nitko ni da trepne, svi bi uzeli...
zanima me sad di je granica?
duplo od cjenika, troduplo ili sam na maksimumu?


...naravno, sistem je onaj stari, sruši pa me zovi..:^):
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Pozdrav,

imam nekoliko pitanja pošto se u šumarstvo uopće ne razumijem i nemam nikakvih dodirnih točaka sa njim. Naime, imamo na našoj zemlji barem 20 kubika johe. Trupci su dugački i široki i kubikaža je jako slobodno računana i vjerovatnost je da ima dvostruko toliko. E sad, mi ćemo to sjeći za grijanje, ako ništa drugo, ali prije nego ga mi izmasakriramo zanima me informativno, da li se to drvo može možda prodati, znači da li vrijedi išta, pošto na onoj licitaciji na stranici prije nisam vidio da je cijena za johu istaknuta.

Također me zanima da li se uopće smije prodati, po zakonu. Na našoj zemlji jesu, ali se ne razumijem u zakone o šumarstvu RH, te ako se smije prodavati da li se mora kontaktirati neko nadležno tijelo ili netko sličan, prije nego se to napravi...bio bih iznenađen da se ne treba platiti neki porez/prirez/sl.

Ukoliko se joha može prodati, zanima me kome se obratiti za otkup, pošto se zemljište nalazi u Plaškom, ali generalno me zanima u cijeloj Karlovačkoj županiji kome bi se mogao obratiti i tko se bavi otkupom drveta.

Unaprijed zahvalan na svakoj pomoći.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
gosponu poljoamateru dobih volju odgovorit, a kad tamo već ga dva mjeseca nema na forumu...:(happy):
...odma me prošla volja...
inače, sruših 20-ak kubika hrastovine, pa mi sad život nije dosadan...:biggrin:
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Na forumu ga ima, ali mu nitko nije odgovorio, pa nema svrhe pričati sam sa sobom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Poljoamater ,blizu mene je prije koju godinu prodana šuma johe ,navodno za celulozu .Upiši u tražilicu "otkup drva za celulozu " i naći ćeš neku firmu koja traži johu ,vrijedi pokušati ,jer joha za ogrijev nije baš na nekoj cijeni
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
e gospon poljoamater, ispričavam se kaj nisam vidil pitanje kad je postavljeno, ali ako je to šuma, onda treba ići kod gosp. Matije Volnera u poljoprivrednu savjetodavnu službu (on je kao šumarska savjetodavna služba) i predat njemu zahtjev...e sad on taj zahtjev proslijedi nadležnoj šumariji ili možeš naći privatnika da odradi doznaku (mcmarko to radi), posiječeš i opet ideš kod Volnera sa zahtjevom za otpremu...
ak joha raste na livadi, pašnjaku, oranici, onda ti netreba doznaka, samo prilikom otpreme treba raditi papire...

inače od johe se da određenim tretmanom napraviti prekrasna divlja trešnja, pa probaj malo i oko takvih ljudi protrčati...:(happy):
 

echoo

Član
Tu od
17 Pro 2011
Poruka
43
joha je jako dobro drvo za građu i daske u suhom prostoru samo to neki neznaju pa nije na cijeni
od johe se radi i namještaj,ja imam kompletnu klijet napravljenu o johe + lamperija već 35 godina sve zdravo a tvrdo da čavao teško zabiješ u nju
 
Na vrh