• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

produžetci

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ej rule kako je kod vas,jeli počela berba krompira, krastavaca, tikvica,salate,mladog luka i ostalog ranoproljetnog povrća. u mene berba salate(vani),krastavca i blitve u plasteniku a poma cvjeta na trećoj etaži(prva etaža plod veličine limuna).
 
R

rule

Guest
PetullaRZ kaže:
Ej rule kako je kod vas,jeli počela berba krompira, krastavaca, tikvica,salate,mladog luka i ostalog ranoproljetnog povrća. u mene berba salate(vani),krastavca i blitve u plasteniku a poma cvjeta na trećoj etaži(prva etaža plod veličine limuna).
Krompir nam malo kasni znas i sam zasto ja cu pocet u najboljem slucaju oko 25. a krastavac, tikvice, salata se odavno beru, mladi luk je odavno zavrsio ubrzo se pocinje vadit onaj u glavici a paradiz je kod mene iscvato 4 grozd i vrh je zakinut.Uglavnom tu smo negdje Inace mi krenemo desetak dana prije al ova godina uzasno kasni i to nije dobro :evil:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Dečki a kakva je situacija s ranim kupusom u dalmaciji i istri? Evo ja ću svoj nadam se za nekih 10-15 dana počet brat pa se bojim da nije prerano i da će još vaš biti na tržištu.
 
R

rule

Guest
Kod nas je berba u plastenicima zavrsila a vani se pomalo bere i 1.6. je skoro gotovo i cjena je ok.a zasađeno ga je najmanje u zadnjih 5 god. naravno ove godine kad ce kupus napokon dobro proc ja ga nisam sadio :(
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Nemam ni ja puno, nekih 35 tisuća biljaka, al nek bude neka realna cijena i to može popuniti budžet.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Zanimljiva je situacija sa mladim kupusom Parelom kod nas. Zbog vremenskih nepogoda i nemogućnosti da se zemlja spremi za sadnju kupusa, malo ga je posađeno, a to što je posađeno nije raslo u normalnim uvjetima tako da će biti svega na ponudi. Još nije ni blizu berbi. Biti će dobra cijena čini mi se. Ovo najranije povrće će imati cijenu dok me strah za sezonu i cijenu pome.
 
L

LIMA

Guest
Što se tiće Zgb. tržnica, trenutno Parela iz plastenika ima dosta, MP cijena mu je 12-15 kn, na zelenoj je 6-8 kn i prodaja ide vrlo dobro.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ovo vrijeme kod nas rastura. Oblačno, kiša i niske temp. već desetak dana svaraju probleme i nikako da se maknu. Sunca imamo na kapaljku pa nam usjevi u plastenicima ne izgledaju baš najbolje a vani je na rubu boleština. Čudno proljeće ne sjećam se kada je bilo ovako. Kako je u Slavoniji i Dalmaciji?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Slavonija katasgtrofa, pogotovo na voću, sumnjam da ima razlike i na povrću :| Englesku poharao onaj hladni val, nas hladno prolijeće, ove godine bi hrana mogla biti poskupa, kud se nema para još i elementarne nepogode...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Moje kulture super napreduju, imam specifičnu zemlju. Svaki dan padne malo kiše, noćas dosta, a ujutro sam u 5 sati već kopao brokulu i kelj. Toliko sipka zemlja, propusna za vlagu, a opet drži vlagu duže od većine zemalja u okolici. Ne stvara pokoricu, osim ako baš ne zalupa neki nevjerojatni pljusak, i to opet ne na svim parcelama.
Sad oko 17 sati je počeo padati led veličine trešanja ali stao je nakon 30-ak sekundi. Nema oštečenja, gdje koja rupica koja neće biti problem. A danas sam osigurao usjeve. Mogu vam reči da sam lakše disao kad sam rješio taj slučaj.
 
R

rule

Guest
Kodmene sunce svaki dan :D navece oko 6 se naoblaci i noci padne vrlo malo kise ujutro opet sunce :lol: zbog to malo kise zastitu radim svakih sedam dana i to je to. Cabage mozes ti pricat o kvaliteti zemlje kolko hoces al ako nemas sunce i temperaturu nije dobro. Ako se nevaram nedavno si pisao da si imao veliku vlagu u kupusu i da si zbog tog prskao cetiri puta u dva tjedna kako to da ta super zemlja nije rjesila sama taj problem :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jbg, pa drugo je kad nešto napada bolest, a drugo je kad usjevi ne rastu jer im je prevlažno. Za mene su to dva različita pojma i bolest se da rješiti, a rješi se ti prevelike vlage u tlu.
Što se tiče zemlje mogu dati jedan primjer. Na ilovastim tlima nakon puno kiše ili navodnjavanja u sušnom periodu teško je uči uopče kultivatorom u zemlju jer je ko beton. Kod mene to radiš kak ti se svidi. Ne hvalim se kvalitetom već samo kažem koliko sam sretan što sam našao takva tla. Nisam ni ja uvijek ovdje sadio, bio sam tamo gdje je kao ilovasta pjeskulja i gdje paprika "najbolje" raste. U ovom komadu sam ono probao sadit jednu godinu i vidio da je fenomenalno. Preselio sam se, kupio nešto zemlje i sada širim posjed. Baš smo jučer ja i supruga raspravljali kak u tom komadu prije 10 godina nije bilo našega ni četvornog hvata, a sad zajedno s mojima tu ima nekih 10 ha
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Svaka čast cabage što ste smogli toliko zemlje kupiti. Čini mi se da kod vas zemlja ima dosta nisku cijenu i da je ima puno u ponudi. Kod nas za oranicu nemožeš dobit nižu cijenu od 15 EU za 1m2 za privatno zemljište dok državnog polj.zemljišta gotovo da nema(uglavnom pašnjaci i krš na kojima se potiču masline).
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Prognoza za moje mjesto je za sutra još 20 litara, pa srijeda 20 litara. Možda se predomisli pa skrene negdje putem, hehe
Baš sam predveće sjeo u kombi i išao oblilaziti malo polja, pa do drave. Na tvrdim zemljama koje ne piju vodu nikad do sada u svojih 30 godina nisam vidio toliko vode. Sva sreća da su moje na drugom kraju i lagane strukture. Bio sam na kupusu i vidim da mu ovo pogoduje. Raste ko blesav, voda ne leži nigdje. Planirao sam berbe za kraj tjedna, ali očito će biti prije. Jedino je babura vanjska pod stresom jer je prehladno.
Plastenika mi je vjetar malo raskupusao ali smo to supruga i ja sredili za pola sata. Nek ne bude gore samo. Inače je bilo gadnog vjetra. Srušio je dva stabla na cestu, doduše jedno suho, ali drugo nije bilo.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovi produžetci i nisu loši za vanjsku rogu, jel? Koliko sam ja skontao ovo je previše padavina, ovo više nije vlaga nego turbo vlaga, kadzabiem instrument skoči kao blesav u WET područje. Možda je dobro što piri i vjetar pa isušuje zemlju dosta brzo.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ludara ljudi moji od vremena, danas se istreslo 30l kiše. Nije dobro nizašta osim za travu koja raste ko blesava, svakih pet dana moram kositi. Biti će štitarenja i to već od sutra jer vele da će se vrijeme početi stabilizirati. U plastenicima postoji opasnost od botrytisa na rajčici te plamenjače na krastavcu a vani od plamenjače na krumpiru i bremia na salatama. Valja proći i masline i voćke.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kod mene jutros pune tačke vode a u polju gdje koja lokva ništa strašno a i vjetar napravio malo pi problema što kaže cabaga za pola sata sanirano ali kad se malo poboljša vrijem treba se pripremiti za slijedeći nalete još je dugo ljeto pred nama ako je ovako krenulo tko zna što nas još čeka bolje da ništa ne bude ali treba se spremiti.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Spremni smo mi asestic, znaš onu parolu: ništa nas nesmje iznenaditi NNNI ali vic je u tome, koliko god se mi dobro spremili, protiv prirode se ne može. Naša proizvodnje je najriskantnija jer ovisimo o vremenskim prilikama iliti neprilikama. Stalno gledamo u nemo i molimo Boga da nas poštedi. Ali poslije svake nevere dolazi sunce - idemo dalje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh