• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

produžetci

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo ovako je bilo kod susjeda koji nije orao, nije podrivao i tako ...
susjed.jpg

E onda je to njegovo nakon nekoliko dana došlo kod mene...
prvidan.jpg


E kad je to sutradan uzelo maha, onda sam mu sve po spisku i upalio pumpe da mu pumpaju vodu natrag, iskopao par mini laguna, da dođe voda i fiju...
drugidan.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Za narednih 14 dana je opet prognoza sveukupno 100 litara. Ne pogode uvijek, ali zadnji dva puta jesu, pa nisam siguran da li da vjerujem u to ili ne. Jedino što neće baš padati svaki dan već svaki drugi, hehe. Mislim da su se ovi problemi s vodom počeli odražavati na cijene robe jer se kod nas roba traži i drži cijenu. Znam svaku godinu do sada je već pomalo bilo krkljanaca u hladnjaćama, sad su napola prazne.
Sinoć je u drugom selu do mene opet palo toliko kišurine da nije normalno, mene je zaobišlo. Imam prijatelja tamo koji sadi nekih 20 jutara povrća i već mi ga je žao. Zvao me danas ali iz drugih razloga, vjerujem da mi se više nije imao ni znage žaliti.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Vidim po fotkama da paprika sporo napreduje a vjerovatno i ostale kulture u vanjskoj proizvodnji. U plasteničkoj proizvodnji je, vjerujem ,puno bolja situacija. Kod nas nema neke velike ponude sa vanjske proizvodnje(ponuda krumpira, tikvice, kupusa i nekih lisnatih povrtnina) a plastenička nudi pomidor i krastavac te početak paprike(malo). Sve se bez problema proda po još dobrim cijenama ali kada krene roba....vidjeti ćemo .
Cabage kako tvoja paprika u plasteniku?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Danas sam baš nabrao prvih 812 kila :D Više je bilo gdje nema za brati nego da ima, ali moralo se pobrati da ne prezreli, a i cijena je ok. Krenuo kukuruzni moljac, nevjerojatno. Od ostalih štetočinja nema ničega za sada, botritis samo na par provrtanih od moljca.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Super prvi ber, a protiv moljca vjerujem da se znaš boriti. Treba odabrati pravu strategiju borbe protiv tog opasnog i lukavog neprijatelja.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
icerepin kaže:
da čujemo strategiju borbe protiv kukuruznog moljca u istri????
Ukratko,
svaki ozbiljno proizvođač paprike prati let odraslog leptira kukuruznog moljca pomoću feromonskih klopki. To je pokazatelj kada moramo tretirati naš nasad protiv tog štetnika. U južnoj Istri on se pojavljuje krajem 5. i početkom 6.mjeseca i tada uglavnom prskam nasad sa Match + Karate Zeon koji pokrivaju(uništavaju) sve stadije u razvoju moljca. Ako je potreba ponavljam prskanje 15-ak dana prije berbe. Kada se uđe u berbu idu pripravci sa kratkom karencom (4-7dana) Ruuner + Avaunt koji isto pokrivaju sve razvojne stadije moljca i Laser naizmjenično kažem ako je potreba(feromonska klopka). Prskanje ide nakon berbe kako bi karenca istekla kada se ponovno vratim na isto mjesto u berbu.
Možda netko ima bolji program zaštite za kukuruznog moljca pa da usporedimo.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Sezona radova je na vrhuncu pa ne stignemo(umor,nema se vremena) zavirit na forum a kamo li i nešto napisati. To je tako kada se ustaje(barem ja) u svitanje i radi se do podne, kada je ručak i zaslužan odmor(maknuti se sa sunca i odspavati), pa opet od 16h do mraka na polju ili u plasteniku.Evo nedjelja je dan odmora pa sam našao vremena zaviriti na forum i napisati par riječi. Što se vremena tiče, zadnjih mjesec dana, kod nas je sve super prošlo pa i ova promjena jučer, roba se traži, cijene odlične, kvaliteta povrća i prinosi zadovoljavajući. Za sada sezona za pamćenje(za nas u južnoj Istri) pa neka se tako nastavi do kraja. Što se moje proizvodnje tiče tikvica, krastavac i rajčica u plastenicima su pri kraju berbe, ljetne salate se redovno beru i sade u turnusima a jesenska proizvodnja krastavaca i rajčice u plastenicima je u tijeku te je u pripremi zemljište za sadnju jesenskih sorti salata.
Kako ste zadovoljni sa ovom sezonom?
P.S. kukuruznog moljca smo uspješno suzbili kao i bijelu mušicu(pod kontrolom je).
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Također cijene zadovoljavaju, prinosi su isto dobri. Čak sam se i iznenadio prvoj berbi babure na otvorenom. Ova kiša i hladno vrijeme će sigurno malo utjecati na kvalitetu. Inače me iznenađuje kupus ove godine, naravno jer ga nisam posadio :evil: Kod nas je 2 kune u vreči što je više nego odlično.
Za jesen je posađen kupus, crveni i bijeli, kelj, karfiol i brokula. Upravo imamo čišćenje trave po rogi i još nešto okopati tih kupusnjaća i onda samo zaštite i berba do kasne jeseni. Leda na sreću nije bilo i nadam se da će tako i ostati.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo kiša polako i sigurno svakim danom smanjuje prinos paprike tak da s onim što izvučemo ove godine ćemo morati biti zadovoljni. Jučer smo brali vanjsku baburu, drugi puta, ima botritisa, a jednostavno vrijeme ne dozvoljava zaštitu. Možda tek nedjelja, a iza toga opet prognoziraju kišu.
Jučer u otkupnom centru već lagano kukaju jer nema robe, sve im treba. Čini se koliko za nas toliko i za izvoz jer je cijela regija pretrpjela štete ove godine. Pamtit ćemo ovu godinu i po dobru i po zlu.
Svima želim što manje šteta na usjevima.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pa ja je pamtim po sadnji paprike i sredinom lipnja, preživila dva leda, dvije poplave (ono što je preživilo), dva toplotna udara koji mi je uništio prvu klasu i sad sve što slijedi... Inaće koliko sam čitao u literaturi kad su temperature oko 35 stupnjeva paprika troši 5 litara samo za evaporaciju, ako se uzme dužni metar na kojem su 6 paprika trebao sam imati dnevno 30 litara po metru, ako znam da mi drip pušta 7,5 litara na sat to je 4 sata samo za jednu osmoretku, uglavnom da ne idem u dublje kalkulacije u dva toplotna udara sam puštao preko 1500 m3 vode i nisam je uspio spasiti, zemlja je bila kao kamen siva i tvrda, doduše dio bez folije je bolje podnjeo te toplotne udare ali imam više okopavanja. Još slijedi borba... Ovo što sam sadio sredinom lipnja je bolje od onog što se vidi sa slika, što je voda betonirala i poplavila. E da zaboravio sam jedno jako valjanje paprike i sad ovo zadnje malo slabije. Od bolesti imam sve uključeno i viruse (komadno) jedino kukaca nemam puno jer Žito d.o.o šprica avionima malo malo svoja polja i kanale. Korov ne treba ni spominjati jel? On je spasio papriku od zadnjeg valjanja ali joj uzima hranu, ali čuva vlagu, tako da je sa njim pola pola.
Čitamo se i sretno!
 
R

rule

Guest
Pozdrav kolege. Kodmene ljetni dio sezone se privodi kraju. Plastenici su ponovno zasadeni paradajizom, prva sadnja paradaiza na otvorenom je skoro kraju, a kasni za par dana pocinjemo brati roga je u fazi zametanja plodova moljca ima al se borimo.Dinju i lubenicu smo odavno pobrali. Razne zimske kupusnjace su posadene i to je to. Svaki oblik nevremena me je srecom zaobisao tako da je ovo sezona za pmcenje po kvaliteti a osobito po cjenama. Pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Opet led sinoć, ali koliko sam vidio sa pbilaznice, mislim da je mene zaobišao :|
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nije zaobišao, udario je neki sitni, mali nepravilnog oblika (takav je pao drugi put) izrazito oštar, svu papriku je usjekao kao žilet tanki zarezi, tu i tamo na nekoj paprici se vidi tupi udarci kao klikeri veličine. Palo je preko 40 mm kiše jer kišomjer više nema skale, i na 15 x 15 cm palo je oko 20 komada leda, toliko naime ima ožiljaka na foliji.

Što je sada činiti jer ima nešto kao vosak da se to ne inficira ili? Ja bi to odmh bakrom da nedođe do pojave bakterijoza i gljivica?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala Cabage, ti preparati papreno koštaju a nemaju weather stick opciju. Poslije svake kiše bi trebalo ponovo prskati jel?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
O yes, yes!!! Ja sutra ponno krećem u akciju. Ovaj put ću raspaliti sa signumom, matchom i kaisom. Leti druga generacija kukuruznog moljca, a vidio sam i nekakvog sitnog bijelog leptira, nešto čudno. Moram malo proguglati što bi to bilo.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ponovo opći potop. More kiše. Kako ste prošli vi u Podravini i svi koji ste u blizini rijeka?Ovo što vidim na telki je strašno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Moja polja su ostala netaknuta, nasreću. Nisam htio pisati ništa dok nije drava počela padati. Još metar i izašla bi van iz korita. Ja se ne sjećam ovakvog vodostaja. Inače očekivao sam opči potop na paprici jer je sredina zemlje u dobroj rupi. Ne mogu objasniti kakva je to zemlja, ali popila je svu tu vodurinu. Odmah u ponedjeljak sam išao u zaštitu kupusnjaća i nisam propadao ništa.
Inače su okolo sve grabe pune vode, nekima do kuća voda, al ovaj dio zemlje gdje sam ja ostao je nepoplavljen. Zahvaljujem što je tako
 

Najnoviji postovi

Na vrh