• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

produžetci

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I šta vi kažete na ovo vrijeme. Mislim da u temi povrtlarstvo sasvim sigurno ima mjesta za diskusiju oko ovih padalina.
Nikako se ne može reči da je ovo neobično, samo što nije često. Baš sam danas gledao nešto što sam zabilježio. Dakle 13. travnja 1996. je palo kod mene u podravini 10 cm snijega u roku sat vremena.
Flanci kupusa, kelja, karfiola i brokule su spremni za sadnju. Planirao sam to rješiti krajem prošlog ili ovaj tjedan. Plan se izjalovio. :blackeye
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Sve nas pritišće, pa i ovo vrijeme. Nije nam laka. Pun mi je rasadnik sadnica koje sam morao posaditi prije mjesec dana. Salate 25.000 sadnica ostarile, kupus Parel 20.000, krumpir neposađen 2t sjemena. Njive nesređene, a vrijeme i dalje divlja. Danas kiša, snijeg i orkanska bura( hvala Bogu nije bilo štete na plastenicima). Stiže mi još jedne tura salate za sadnju. U plastenicima, zbog hladnoće, salata sporo raste i neznam da li ću je stići pobrati do sadnje rajčice i krastavca krajem ovog mjeseca. Sve se poremetilo.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Baš smo mi ovdje komentirali za proizvođače oko neretve. Ne može se saditi, ako posade kupusnjaće kad i mi, cijena će biti katastrofa. Još k tome neće stići do sadnje lubenice tako da će sezona komplet kasniti. A šta će sa flancima nego saditi.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Baš je pretjeralo tko zna kakva će ova godina ispasti možema samo čekati i lagano turirati u leru kod mene ima još i folije od lani a i krumpir čeka ne kao kod kolege u tonama ali oko 300 kg a rotkvica i salata teško da će do Uskrsa stići ajd barem će biti mladog luka. Gdje povoljno nabaviti Lutrasil foliju .
Pozdrav Anđelko! 8)
 
L

LIMA

Guest
Mislim da smo svi u istoj situaciji. Tisuće sadnica , koje su trebale biti posađene prije mjesec dana, stoje u plastenicima, a nova runda dolazi slijedeći tjedan. Njive nesređene.... Vrijeme koma. Kao što kaže kolega Cabage, ništa neobično ali već nekoliko godina imamo blage zime pa ovo nije nitko od nas očekivao pa nas iznenadilo. No, protiv prirode ne ide, pa nam ne preostaje ništa drugo do prilagoditi se.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Bojim se samo kad se to sve posadi da će biti problema oko berbi. Svi ćemo robu dobiti u slično vrijeme. Kod nas ne otkupljuju kupus dok se ne riješi dalmacija, a ove godine će i dalmacija kasniti dosta.
Kod mene je palo nekih 20 cm snijega. Taman se riješili blata kolko tolko, i sad kad ponovo krene otapanje, mila majko.
Tješi me što su ipak malo pogriješili s temperaturama, čini se. Najavljivali su za vikend čak do -12 ali čini se da neće bit baš tako.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo kolege povrćari vrijeme se otvorilo, posla koliko voliš. Oranje, frezanje, polaganje folije, sadnja. Sadit ćemo pa šta bude, prodat će se sigurno samo je pitanje cijena. Nije prvi put da strahujemo od pada cijena zbog viškova. Zato nastojmo da nam proizvodnja bude vrhunska a proizvod kvalitetan jer jedino tako ćemo imati manje problema oko plasmana.
Ja sam evo tek danas posadio prvu turu proljetne salate na foliju, vani, i pokrio sa Agril-om a krumpir je posađen u toku ovog tjedna, napokon. U ponedjeljak planiramo saditi rajčicu u plastenik.
Što se tiče Lutrasila vjerujte da je Agril puno kvalitetniji (čvrstoća,prozračnost,dugotrajnost,regulacija vlage) a cijene su tu, razlika u lipama. Agril naručujem od direktnog uvoznika Kadmo d.o.o. Željko Romac 098351855 inače zastupnik je i sjemenske tvrtke Rijk Zwaan.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Je li još negdje padao led ovdje kod nas ie pobjelio i još ga ima na nekim mjestima sva sreća nije padao tamo gdje mi je zemlja nego u gradu.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Kako ste povrćari, kako napreduju radovi na njivama i plastenicima?
Kod nas u Istri vrijeme se ipak smirilo tako da smo većinu poslova obavili, mada sve kasni najmanje tri tjedna. Svakih 5-6 dana prođe neki pljusak ali se brzo razvedri i prosuši tako da se uspjeva sređivati njive i saditi. Krumpir posađen, proljetna salata i kupus vani, položene folije za papriku i tikvicu a u plastenicima, osim krastavca, posađeni pomidoromi. Berba salate u plastenicima pri kraju.
Pomidori u plastenicima su još pokriveni Agril-om i čekamo toplije noći i jutra kako bi otkrili i počeli ih vezati.Posla koliko voliš ali to su slatke brige zar ne?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U podravini danas brijao hladni sjever. Ja sam vozio stajnjak koji sam kompenzirao. Najavljuju dva dana mraz, pa opet kritično za vikend. Treba saditi papriku pod plastenik a sve je još klimavo s tim temperaturama.
Prva tura kupusa, kelja, karfiola i brokule je posađena prije dva tjedna. Lijepo je krenulo rasti. Flanci paprike su lagano počeli cvasti u kontejnerima. :blackeye
 
B

Bobo

Guest
Sinoc je na selu "kao" padala kisa cijelu noc, a na psunju i papuku je deralo "momacki"... I nisam ja to nista vjerovao, jer cjelim putem do sela njive skoro pa suhe, prelazim preko orljave u jednom selu, kad ono ona samo sto se ne izlije. Ovako visoku ju ne pamtim na tom djelu vodotoka. Skoro pa se mogla s mosta dirati, cak se na jednu njivu izlila...

Vjatar zulja vec 3 dana neumorno, pa vjerujem da je zato i prosusilo bar povrsinski sloj njiva, ali zato niz moje njive danas teku potocici...
 
J

jevgenij

Guest
cabage kaže:
U podravini danas brijao hladni sjever. Ja sam vozio stajnjak koji sam kompenzirao. Najavljuju dva dana mraz, pa opet kritično za vikend. Treba saditi papriku pod plastenik a sve je još klimavo s tim temperaturama.
Prva tura kupusa, kelja, karfiola i brokule je posađena prije dva tjedna. Lijepo je krenulo rasti. Flanci paprike su lagano počeli cvasti u kontejnerima. :blackeye
cabage budući da si z bregi a ja prek drave nekak mi se čini da mi moreš najbolje pomoči, nema veze s ovom temom, ja i pajdaš sijemo ral šečerca pa me zanima dal znaš koga za otkup???? :scratch
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E ždere li me ovo vrijeme. Baš sam danas počeo stavljati foliju na plastenik i dvije stavili sasvim solidno i krenuli treču i vjetar se napuhnuo i ništa. Jedva savladali da smo je smotali i ostavili. Nema šanse da se postavi, čekati bolje dane, a prognoza nije bajna.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Znam cabage kako to izgleda kada se digne vjetar. kod nas je bonaca u cik zore pa do 09 h i u to vrijeme što se stigne zategnuti dobro je i pred večer od 18 h do mraka isto tako. Mi obično pripremu napravimo predvečer (razvučemo najlon,nabacamo ga u gurlu,spremimo klipsove i škale) i u zoru pokrivamo kompletan plastenik(dva tunela,bokovi i čela).
 
R

rule

Guest
Ljudi katastrofa :( kod mene u zadnjih 24 sata palo vise od 70 litara, sve pliva, njivam namogu pric nikako a ovaj tjedan sam mislio zavrsit sadnju.A ovo sto sam posadio kisa je skoro utjerala u zemlju i tko zna sta ce stim biti. Kad prestane padat negine mi 2 dana prskanja :evil: Muce li vas ovakve brige
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Znam, čuo sam, rule, da vas je pogodila obilna kiša jer imam rodbinu u Metkoviću i Studencima kod Ljubuškog. I oni se bave proizvodnjom povrća pa se često čujemo i izmjenjujemo informacije i iskustva. Znam za sve vremenske nedaće i poplave koje ste pretrpjeli ali ni mi u Puli nismo bolje prošli. Ove jeseni i zime kiše i snijega kao nikada dosad a rezultat je što sve kasni najmanje mjesec dana na vanjskim radovima a u plastenicima kasni berba salate (još je beremo) pa nemožemo saditi pomu i krastavac. Katastrofa.
 
R

rule

Guest
PetullaRZ kaže:
Znam, čuo sam, rule, da vas je pogodila obilna kiša jer imam rodbinu u Metkoviću i Studencima kod Ljubuškog. I oni se bave proizvodnjom povrća pa se često čujemo i izmjenjujemo informacije i iskustva. Znam za sve vremenske nedaće i poplave koje ste pretrpjeli ali ni mi u Puli nismo bolje prošli. Ove jeseni i zime kiše i snijega kao nikada dosad a rezultat je što sve kasni najmanje mjesec dana na vanjskim radovima a u plastenicima kasni berba salate (još je beremo) pa nemožemo saditi pomu i krastavac. Katastrofa.
A sta mozes moj PetulaRZ takav ti je nas kruh. Srećom pstavio sam foliju na zemlju tako da mi je ostala samo sadnja,a sutra i prekosutra javljaju lijepo kod nas tako da ce se nesto uradit :D Ako kad budes u Studencima javi se da :partyman: ja sam blizu
 

Najnoviji postovi

Na vrh