• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Tako je,prvo u LAG. Kod nas su jako susretljivi i ozbiljni mladi dečki,oni mogu napraviti sve kaj se tiče prijave,osim napisati projekt (a i na tome se radi),a pomoć moraju dati besplatno,na to su obavezani,jer ih financira EU,i jedinice lokalne samouprave. Jedino se plača onih 500kn članarine,i tad izdaju pismo potpore koje donosi 20 bodova na prijavi za natječaj,što je puno. Ako ideš na manji iznos,konzultanta ni projekta ne treba.

Kakve su to fore sa pismom potpore i 20 bodova ? Mozes malo detaljnije ?
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
255
Imas neki sluzbeni podatak za ovo ? Jer mi zvuči nemoguće da nam je vlada normalna i da je to napravila. Neki clanak zakona da se to promjenilo od 1.1.2015 ?

"Prema predloženim izmjenama Zakona o porezu na dohodak obveznici poreza
na dohodak koji obavljaju samostalnu djelatnost moći će od 1. siječnja 2015.
godine u poreznu osnovicu uključiti primitke od državnih pomoći, poticaja i
potpora za nabavu dugotrajne imovine, i to u iznosima evidentiranih izdataka
što su nastali po osnovi amortizacije te dugotrajne imovine."

Strana 12, pri kraju...

http://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...nje djelatnosti poljoprivrede i sumarstva.pdf
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
"Prema predloženim izmjenama Zakona o porezu na dohodak obveznici poreza
na dohodak koji obavljaju samostalnu djelatnost moći će od 1. siječnja 2015.
godine u poreznu osnovicu uključiti primitke od državnih pomoći, poticaja i
potpora za nabavu dugotrajne imovine, i to u iznosima evidentiranih izdataka
što su nastali po osnovi amortizacije te dugotrajne imovine."

Strana 12, pri kraju...

http://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...nje djelatnosti poljoprivrede i sumarstva.pdf

Šta bi to točno značilo?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Znači da u godini u kojoj ostvariš potporu knjižiš u prihod samo onoliko koliko ti ulazi u trošak preko amortizacije i tako svake godine dok se sredstvo ne amortizira jer nebi bilo normalno da ti sve uđe u prihod tj dohodak i da na to moraš te godine platiti porez. Ovako se razvuče na par godina pa je ipak lakše.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas bili na još jednom predavanju oko toga svega ,što oni više predaju ,mi sve bolje ostajemo teške zbunjole,po svemu sudeći ,malo Hrvatskih seljaka bude tu uspjelo izvući koju subvenciju,daj Bože da griješim ali :confused::confused::confused:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ovo me dobro debelo podsjeća na nedavnu legalizaciju bespravno sagrađenih kuća i ostalih zgrada. Razlika je samo u tome što se kod legalizacije pogodovalo arhitektima i geodetima, a ovdje se pogoduje konzultantskim kućama. U cijeloj priči jedino će oni biti na dobitku zato ih se i pojavilo toliko. Junačka narodna kaže "tko bliže vatri bolje se grije".
Bila sam na predavanju (predavač visoko pozicionirana osoba iz ministarstva poljoprivrede).
U pravilniku za mjere 4.1. stoji da je najmanja potpora 5.000 eur-a, da za ulaganje do 200.000 kn ne treba poslovni plan, da pdv nije prihvatljiv trošak subjektima koji su u pdv sistemu. Iz toga izlazi da je pdv prihvatljiv trošak nama koji nismo u pdv-u. Na tom famoznim predavanju nakon nekoliko postavljenih pitanja dobijem odgovor - sačekajte mjeru 6. to je za male i bit će 100% financirano. Ok ići ću na mjeru 6 i 16 i 106, ali ja sad hoću na 4.1. jer imam uvjete po pravilniku ali imam nekih nejasnoća koje mi treba pomoći a za to ne želim dati trećinu potpore konzultanskoj kući. Dakle predavanje - čisti gubitak vremena, priča o puno novaca koje mi neželimo uzeti a EU i naši vladajući nam ih nude, nudila je i lisica rodi juhu iz plitkog tanjura. No nešto korisno ipak iz ovog mog pisanja. PDV JE PRIHVATLJIV TROŠAK za nas koji nismo u PDV- sustavu - piše na službenim stranicama Agencije.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
39. pitanje:
a) Poljoprivrednik se bavi mješovitom proizvodnjom (stočarstvom i ratarstvom). Obrađuje oko 110 ha oranica na kojima se proizvode žitarice i krmno bilje. Dio proizvodnje žitarica u funkciji je stočarske proizvodnje PG-a. Proizvodnja mlijeka bazira se na osnovnom stadu od 18 muznih krava i 10 krava u sustavu krava- tele.
PG namjerava kupiti traktor. Može li konkretno gospodarstvo dobiti 20 bodova (za prioritetni sektor-stočarstvo) sukladno prilogu III Pravilnika o provedbi mjere 4 – podmjere 4.1.
Da, može.

E vidis,men savjetodavac i predavac rekao da nemoze,da mora bit rekonstrukcija i gradnja objekta,svatko drugacije tumaci pravilnik.Ili ga ja ne razumijem,,haha
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
prićate o svemu tome a glavni vam je problem banka tamo sve po PS.. ako blokada ništa,, moraš imati garanciju , kredit obavezan u iznosu koliko dižeš,,, habor prati samo do 75 posto uz uvjet da od njih dobiješ,,komercijalna banka ima kamate 7,8 posto u EURiMA sve u svemu od toga većina neče moći ispuniti uvjete J edino ko ima svoju lovu taj će dobro proći
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ta mjera 6 je zanimljiva ako će biti 100 posto povrat i ako neće biti ograničenja gdje potrošiti 15.000 eura, taman da se gospodarstvo malo podigne, a jel se može za jednu mjeru samo jednom konkurirat obzirom da to ide svake godine, računam ove godine dobijem 15.000 ojra pa iduće... :) Mislim da će se naći banka koja će pokrivat ovu mjeru 6 ako bude 100 posto povrat, al naći će oni način da nešto sebi plus naplate makar troškove obrade kredita.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Možeš se javiti svake godine na natječaj...zato ne treba nikud srljati,nego polako stabilizirati posao,steći uvjete za prolaz na natječaju,sabrati neke novce i onda si posložiti kaj ti sve treba od opreme i mehanizacije i krenuti u investicije,najprije one stvari gdje će se novci najbrže okrenuti (povećanje proizvodnje),a na kraju ono ostalo...
Treba također uzeti u obzir da nije ista cijena opreme i mehanizacije ako se uzima preko programa ruralnog razvoja i ako se kupuje za keš...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta ne mogu ja kupit za keš pa mi se preko PRR refundira?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Treba također uzeti u obzir da nije ista cijena opreme i mehanizacije ako se uzima preko programa ruralnog razvoja i ako se kupuje za keš...

Kak to misliš da nije ista cijena oprema za keš i ili preko rur razvoja ? Imaš kakav primjer ili iskustvo ? Kuća koja prodaje strojeve u svakome slučaju dobiva novac avansno na svoj račun, njima je apsolutno svejedno da li ga dobiva od tebe u gotovini, od banke ili od leasing kuće.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Možeš se javiti svake godine na natječaj...zato ne treba nikud srljati,nego polako stabilizirati posao,steći uvjete za prolaz na natječaju,sabrati neke novce i onda si posložiti kaj ti sve treba od opreme i mehanizacije i krenuti u investicije,najprije one stvari gdje će se novci najbrže okrenuti (povećanje proizvodnje),a na kraju ono ostalo...
Treba također uzeti u obzir da nije ista cijena opreme i mehanizacije ako se uzima preko programa ruralnog razvoja i ako se kupuje za keš...

Pa otvorio sam temu da vidim gdje najbrže okrenuti novce al nisam zasad dobio konkretan odgovor, možda bi ratarstvo bilo najbolje jer predaš žito i dobiješ lovu jedino je problem kako doći do zemlje, a treba i dobar traktor i ostali priključci, voćarstvo sve treba čekati bar 4 godine i problem je plasmana osim lješnjaka trenutno, stočarstvo je u banani, pčelarstvo bi moglo, povrtlarstvo i cvjećarstvo nula bodova jer ovisiš o šoping centrima i onda se čude veliki umovi kako ljudi rade ratarstvo na pet ili deset hektara, rade jer znaju da će dobit novce.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Šta ne mogu ja kupit za keš pa mi se preko PRR refundira?

Možeš ako pod keš podrazumijevaš plaćanje sa svog žiro računa, solarno plaćanje (gotovina) sigurno ne prolazi. Treniraju poštenje na nama, sve mora biti transparentno. Inače na stanici Agencije ima more informacija i odgovora na pitanja, za svaku pohvalu ipak su se pokrenuli. Moj plan je tražiti samo onoliko koliko mogu keširati jer me sigurno ni jedna banka neće kreditirati,. Postupak je po mojim saznanjima slijedeći: objava za javni natječaj, predaja dokumentacije i odabrane ponude, odobrenje (ako imaš sreće), i možeš u nabavu. Naravno da bi dobavljač dao robu treba platiti, e tu bi trebala uskočiti banka za koju nemam uvjete, pa plaćam sama i tražim povrat sredstava. Idem postaviti pitanje Agenciji dal to tako može.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Mislim da ovaj ruralni bu teze dobiti nek ipard..ak se ko detalnjije ispitival zna o cemu pricam
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Slažem se Đelac sa tobom. Treba se barem godinu dvije dobro pripremati i onda javiti na natječaj. Jedan od većih problema je i poslovanje u prethodnoj godini/godinama koje mora biti pozitivno.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Da poslovanje mora biti extra...i ne sam u plusu nek moras prikazati dosta veliku dobit...ak zelis proci
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kak to misliš da nije ista cijena oprema za keš i ili preko rur razvoja ? Imaš kakav primjer ili iskustvo ? Kuća koja prodaje strojeve u svakome slučaju dobiva novac avansno na svoj račun, njima je apsolutno svejedno da li ga dobiva od tebe u gotovini, od banke ili od leasing kuće.
Zato jer za keš kad kupuješ,odabireš samo ono što ti treba,a preko ruralnog moraš sve ono što oni uvjetuju,pa ispadne cca 20% skuplje...kupuješ nešto što ti nikada neće trebati,ali moraš ako misliš proći na natječaju...
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Pa svako kupuje kaj je njemu potrebno...a zakaj mislis da neko uvjetuje nekaj?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh