• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mihajlo

Član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
154
Pozdrav,,,
Ovako,čitam ovaj forum i mislim da će ovdje netko znati malo konkretnije odgovore obzirom da su se neki susretali s onim što mene zanima (iako nije vezano striktno za poljoprivredu) 1.- Planiram otvoriti opg (ili j.d.o.o) za preradu žitarica i proizvodnju običnog i eko brašna od pš.,heljde,pira,raži i sl.,,i planiram aplicirati za EU fondove,znači komplet izgradnja hale,nabava opreme i sl., i dobio sam info. da se mogu prijaviti na nekoliko točaka (4.2.1 , 6.1 i 6.3) pa me zanima dali se,ako prođu,iznosi tih potpora zbrajaju i mogu biti sveukupno do 50% ili se računa svaki zasebno,tako da njihov zbroj može biti i više od 50 % od ukupnog ulaganja?
2. -Kod izrade pos.plana;dali ja konzultantu moram potanko napisati što ću,kako,kome, i po kojoj cijeni prodavati ili je to njegov posao za odraditi?
3. - Kakav je sistem kod tog povrata sredstava nakon eventualnog odobrenja EU? Npr.,investicija je 50 000 E, dali ja dižem kredit na taj iznos (50 tis.) pa onda EU vraća određeni odobreni iznos ili ja u startu nakon odobrenja plačam tj. zadužujem se za ''svoj'' dio ulaganja npr. 50 % (ako npr. drugih 50 financira EU)...?
4.- Može li netko preporučiti dobrog i uspješnog konzultanta/tvrtku,a naravno da ne bude pre skup i kako ide njihov postotak i koja je cijena usluga (okvirno) ?
Hvala :drink:

Ja to mogu reci da za to trebas agenciju koja ce to odraditi kako treba. Do sad je bila lraksa da ako si predao zahtjev za jednu potporu nemozes podnijet zahtjev za drugu . Medjutim novi ministar pojednostavljuje postupak,tako da se informacije dobivaju u hodu . Preporuka ,obratiti se agenciji ...lp
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
da bi ti konzultant dobro napravio projekt, poslovni plan, trebas mu prezentirati svoju ideju, financije, trziste, cijene, strojeve, itd. jer oni nece znati nista o tome jer to nije njihov posao

u mojoj okolici recimo PORA (Koprivnica) i VIDRA (Virovitica) sudjeluje u izradi projekata za OPGove a postoje jos i neke manje konzultantske firme

ako ti projekt prodje, ti za sve moras imati vlastita sredstva s kojima kupujes a kasnije saljes racune i jos kojekakve papire na temelju cega onda oni tebi vracaju sredstva, dali su sad ona u 100% iznosu ili manja ovisno o natjecaju.
u projektima vezanim za malo i sprednje poduzetnistvo postoji mogucnost i isplate predujma u iznosu do max 40% ali to je sad druga prica
 

mihajlo

Član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
154
Za mjeru 6.3.1 ,ide prvi dio isplate 50% ostalo moram sam isfinancirati,pa tek onda drugi dio ...
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
Puno hvala na odgovorima :(handshake):
Ali čini mi se da sam ja krivo nešto shvatio,jer konzultantska firma kojoj sam poslao upit (neformalan) mi je odg. da povrat može biti DO 50% ulaganja,a po vašim odgovorima se čini da može biti i više od 50% ili sam ja nešto krivo shvatio...?
(Evo s maila što mi je gosp'on poslao)

MJERA 4.2.1. Povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima
Prihvatljivi materijalni troškovi u ovoj mjeri su:
· ulaganje u građenje i/ili opremanje objekata za preradu žitarica, uljarica i industrijskog bilja s pripadajućom unutarnjom i vanjskom infrastrukturom,
· intenzitet javne potpore po projektu iznosi do 50 posto od ukupnih prihvatljivih troškova.
· Trebate se konzultirati s arhitektom da li Vam je potrebna građevinska dozvola
· Objekt za preradu mora biti registriran/odobren od nadležnih institucija

MJERA 6.1. potpora za pokretanja poslovanja mladim poljoprivrednicima
Mladi poljoprivrednik je osoba do 18 do 40 godina
Mora biti nositelj poljoprivrednog gospodarstva
Poljoprivredno gospodarstvo mora biti upisan upisnik poljoprivrednih gospodarstva
Ekonomska veličina od 8.000 – 50.000 EUR (izdaje je poljoprivredna savjetodavna služba)
Prihvatljiva aktivnost se odnosi na: kupnju, građenje i/ili opremanje zatvorenih/zaštićenih prostora i objekata te ostalih gospodarskih objekata uključujući vanjsku i unutarnju infrastrukturu u sklopu poljoprivrednog gospodarstva u svrhu obavljanja poljoprivredne proizvodnje i/ili prerade proizvoda

MJERA 6.3. POTPORA RAZVOJU MALIH POLJOPRIVREDNIH GODPODARSTAVA
Do 15.000 EUR
· kupnju, građenje i/ili opremanje zatvorenih/zaštićenih prostora i objekata te ostalih gospodarskih objekata uključujući vanjsku i unutarnju infrastrukturu u sklopu poljoprivrednog gospodarstva u svrhu obavljanja poljoprivredne proizvodnje

EK veličina 2.000 – 8.000 EUR

Neki natječaji će već vjerojatno biti objavljeni u travnju 2016.g. pa je potrebno hitno se početi pripremati
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
Ovo je naprosto nevjerojatno:icon_eyes: Danas sam zvao i raspitivao se u 4 različite konzul.. tvrtke i Ministarstvo podu. i dobio sam potpuno kontradiktorne odgovore :mur: Ministarstvo podu. kao i dvije naoko sposobne konzul. tvrtke tvrde da kao početnik(tj. netko tko nema obrt/firmu/opg bar dvije ili tri god.) ne mogu sudjelovati na natječajima,da niti ne pokušavam,,,,,jedino HBOR kreda i to je sve,bez obzira otvorio ja j.d.o.o./d.o.o/OPG-šta god, i na koju god mjeru aplicirao,kao početnik,pušing :/
S druge strane tri tvrtke tvrde da sve to prolazi k'o po' loju,nešto iz Povečanja dodatne vrijednosti poljo. proizvodima,nešto za pokretanje poslovanja mladim poljo. i nešto kao potpora za razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava :icon_eek:
Pa tko je tu lud ???tko je u pravu a tko pokušava zamazat lovu???Dati nekome 6tk fix bez pdv + 3% kod mjere 4. i plus to još 500e fix + kod mjere 6 i ako prođe još 2000E....
Užas:(:eek:
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
ovo sto su ti rekli ovi prvi navjerojatnije da ce tako i biti, jer na proslim natjecajima nije bilo restrikcija sto se toga tice i prijavljivale su se firme, obrti, opgi osnovani prije mjesec dana i s 0 prometa u tekucoj godini

kad se otvore novi natjacaji u uputama za prijavitelje ce sve pisati, tko se moze to ne moze prijaviti, koji su prihvatljivi troskovi, kolko je povrat sredstava, itd itd. i najbolje se toga drzati i normalno pratiti izmjene tih natjecaja koji zna biti dosta

dakle svima savijet procitati upute za prijavljitelje, bez obzira radili prijavu za projekt i poslovni plan sami, radio vam prijatelj, ili neki konzultant
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
A koliko imas godina? Mislim da mozes ici na 4.2.1. Ali mislim da ti onda to mora biti jedino zanimanje iducih 5 godina. Ja na to ne mogu jer mi je opg pola godine osnovno zanimanje, a pola bude dodatna, ali bez obzira na to, mogu ici u ove ostale, ali nisu bas uvjeti isti, Nisu ni slicni. Ali jbg. Poslat cu ti, ako hoces, kontatk od jednog lika iz Djakova sto radi te stvari, pa poricaj s njim.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
732
Na mjeru 6.3.1 mozes ici sa tek otvorenim opg-om. I ja sam dobivao krive informacije, na kraju sam uspio sve skupiti i poslati zadnji dan.
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
...Ministarstvo podu. kao i dvije naoko sposobne konzul. tvrtke tvrde da kao početnik(tj. netko tko nema obrt/firmu/opg bar dvije ili tri god.) ne mogu sudjelovati na natječajima,da niti ne pokušavam,,,,,jedino HBOR kreda i to je sve,bez obzira otvorio ja j.d.o.o./d.o.o/OPG-šta god, i na koju god mjeru aplicirao,kao početnik,pušing :/

Ovo nije točno za potporu jer si sam napisa u postu prije ovoga uvjete za pojedine mjere i nigdi ne piše da moraš poslovat nekoliko godina...uvjet veličine je samo taj Standard Output...
Ono šta je problem je financiranje tj dobivanje kredita...to je zeznuto ako nemaš poslovanje u zadnjim godinama ili nisi vlasnik neke druge firme na koju će se zakačit banka...triba ti poslovanje + kolateral za dobit kredit...inače je kamata preko 8%

S druge strane tri tvrtke tvrde da sve to prolazi k'o po' loju,nešto iz Povečanja dodatne vrijednosti poljo. proizvodima,nešto za pokretanje poslovanja mladim poljo. i nešto kao potpora za razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava :icon_eek:
Pa tko je tu lud ???tko je u pravu a tko pokušava zamazat lovu???Dati nekome 6tk fix bez pdv + 3% kod mjere 4. i plus to još 500e fix + kod mjere 6 i ako prođe još 2000E....
Užas:(:eek:

Konzultanti su prihvaćeni trošak u mjerama ali i oni trebaju živit pa traže dio novca unaprijed. (npr. u mjeri 6 je prihvaćeni trošak 2.500e pa oni traže 500e unaprijed) Razlog tome je to šta su se npr projekti prijavili u lipnju 2015 godine, a odluka još nema - to je 9 mjeseci...taj period konzultanti moraju preživit nekako...tako svi posluju i to je normalno....koji postotak gori-doli je razlika...

Svakako ti preporučam izabrati boljeg i možda skupljeg konzultanta jer je najskuplje čekat godinu dana da bi na kraju dobija odluku o odbijanju...pa opet prolazit proces prijave...čekanje odluke još godinu dana...pa dok se završi investicija...pa dok isplata dođe...evo ti 2020 godine i apliciramo se na kineske fondove :(doh):
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
@itp - imam 29 god.,a što se tiče samog opg-a,meni je realno svejedno dali će to biti opg,j.d.o.o (početna ideja) ili što već samo da mogu legalo prodati svoj proizvod i za to ispostaviti račun/fakturu,ali se ispostavlja da se osnivanjem opg-a može najviše novca povući jer npr.,ministarstvo poduzetništva i obrta nemaju ama baš nikakve poticaje ili nešto od kud bi povukao sredstva ako već nemaš ulaufan posao,,,Trenutno sam zaposlen u jednoj firmi,ali plan je,ako se to sve posloži,da mi taj ''moj'' posao koji pokušavm pokrenuti bude i jedini (da tako kažem),jer bi to išlo kroz cijelu godinu (doduše ili ja ili žena,ali mislim da zbog škole bolje da je na meni):icon_hang:
@ antondj Može,hvala ;) šibni mi ime i broja na poruku:icon_pray:
@CabXXm - Da,ali to gore napisano (gdje se ne spominje poslovanje nazad nekoliko godina) je odgovor konzultanta,a poslije sam kontaktirao još jednu firmu iz Zg., i ministarstvo poduzetništva (jer sam namjeravao otvoriti j.d.o.o i samim tim padam pod to ministarstvo) i rekli su mi da to u startu otpada,,,,Nemam ja ništa protiv njihove tarife,sve je to ok.,nitko te ne prisiljava-oni imaju znanje,ako ga želiš-izvoli plati,,ali suludo mi je davati 5-10 milja kuna da bi se na kraju ispostavilo npr. da nemam onaj osnovini uvjet,kužiš,,,,a lova ode pa-pa:(clap):
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Ako te konzultant prijavi a nisi prihvatljiv za taj natječaj onda ga nema smisla platit i nebi mu triba dat novac...ali na vrijeme se zna jesi li prihvatljiv ili ne i u ovim mjerama (4.2., 6.1. i 6.3.) nema uvjeta da posluješ nekoliko godina...to su ili krivo rekli u ministarstvu ili je došlo do nesporazuma i oni su mislili na poticaje koje min.pod. daje a ne min. polj.

Moj savjet je da nađeš konzultanta koji ti odgovara i koji će te pratit u ostalim stvarima...poticaja će uvik bit i dobro je imat nekoga na izvoru informacija ko će te obavijestit ako se nešto može iskoristit :(y):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
@ fokus01: vidim da si napisao da bi radio "obično brašno" i eko brašno. Nadam se da znaš da ne možeš jedno i drugo radit u istom pogonu.
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
Nisam naišao na taj podatak?:(sweat): Doduše,to bi bila dva tehnološki i prostorno potpuno odvojena pogona pod jednim krovom,ali ipak...
Sranje je što već neko vrijeme pokušavam pronaći pravilnik o tome što udovoljava i koji su kriteriji za dobivanje oznake eko proizvoda u samom procesu proizvodnje (izuzev što sirovina mora imati eko porijeklo tj. certifikat).
Isto kao i za gluten free oznaku :icon_e_confused:
Al nadam se da čak i ako nebu išlo baš s tim ''eko'' šemama,postoji mogućnost proizvodnje glute-free branšna (heljda,proso,amarant,,,,eventualno riža i konopljino brašno) i onih koji sadrže gluten (pšenica,raž,pir i sl.)
Zvao sam u ministarstvo poljoprivrede dva-tri puta i htio provjeriti ali nemoguća misija...
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
Ako te konzultant prijavi a nisi prihvatljiv za taj natječaj onda ga nema smisla platit i nebi mu triba dat novac...ali na vrijeme se zna jesi li prihvatljiv ili ne i u ovim mjerama (4.2., 6.1. i 6.3.) nema uvjeta da posluješ nekoliko godina...to su ili krivo rekli u ministarstvu ili je došlo do nesporazuma i oni su mislili na poticaje koje min.pod. daje a ne min. polj.

Moj savjet je da nađeš konzultanta koji ti odgovara i koji će te pratit u ostalim stvarima...poticaja će uvik bit i dobro je imat nekoga na izvoru informacija ko će te obavijestit ako se nešto može iskoristit :(y):

Daj mi samo molim te,pojasni još jednu stvar jer vidim da se kužiš u to poprilično;Ako (npr.) apliciram za te sve tri mjere,i ako teoretski prođem,kako se računa veličina povrata,ustvari,dali ZBROJ tih triju mjera (ako ih dobiješ) ne može biti veći od 50% ukupnog ulaganja ili kako?Jer jedan od konzultanata koji mi je rekao da imam pravo aplicirati isto tako mi je rekao da taj povrat,zbrojen može biti i do 70% od ukupnog ulaganja (kao svaka ta mjera se posebno boduje i odlučuje o visini povrata,pa kad to sve zbrojiš može biti tih 70%)što mi zvuči nerealno?
 

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
kolega fokus, da razjasnim jer brkas loncice. mjera 6.3. ti omogucava 15000€ nepovratnih. mjera 6.1. 50000€ isto nepovratnih znaci daju ti 100 posto i to avans 30 pa 50 i zadnjih 20 posto moras sam dat pa ti vrate. nemozes obadvije mjere jer se uvjeti kose. ako nije tak nek me netko demantira. lp
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
Ok.,bez nervoze:icon_mrgreen: Već sam rekao da nisam upućen u te stvari,a ia nitko od raznoraznih konzultanata i sl. mi nije pojasnio te stvari, i zato sam postavio ovoliko pitanja jer tu u dva dana više saznaš nego nakon 10 poziva kojekakvim likovima koji te lagano otpile..
Da rezimiramo;
a)prijaviš se za sve tri (4.2 6.1 i 6.3) može proći samo jedna od njih i samo od jedne dobiš povrat ili je to slučaj kod mjera ''6''odnosno mjera 6.1 i mjera 6.3 ne mogu ići paralelno nevezano za mjeru 4.2?

Ajd ovako; Kompletna investicija košta 60 000 eura. Uz pretpostavku da sve zadovolji kriterije i projekt prođe,koliko maximalno može biti povrat? Konkretno,od toček 4.2 mogu dobiti do -------,od točke 6.1 '' toliko i toliko'' i točke 6.3. ''toliko i toliko'' ako uopče tako ide...?
Jbt,za ovo moraš bit doktor nauka:icon_hang:
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
Aaaaa, pa mi smo konkurencija onda. I ja radim brasno. Ali ima jedan problem, ako mislis otvarati OPG samo da bi proizvodio i prodavao brasno, bolje nemoj. To je gotovo nemoguce. Moguce je, ali je jako komplicirano. Na OPG-u mozes prodavati preradjevine vlastitih proizvoda, to je ok, ali kupovina sirovine je ajme majko. Za to ti je bolje otvoriti obrt. Mozda skuplje, ali jednostavnije. Ja to ganjam zadnjih 1,5 godinu i jos nisam ni na pola puta. Tek sam nedavno naisao na nekoga tko zapravo zna sto treba napraviti. Tj, misli da zna protumaciti zakon.
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
44
Aaaaa, pa mi smo konkurencija onda. I ja radim brasno. Ali ima jedan problem, ako mislis otvarati OPG samo da bi proizvodio i prodavao brasno, bolje nemoj. To je gotovo nemoguce. Moguce je, ali je jako komplicirano. Na OPG-u mozes prodavati preradjevine vlastitih proizvoda, to je ok, ali kupovina sirovine je ajme majko. Za to ti je bolje otvoriti obrt. Mozda skuplje, ali jednostavnije. Ja to ganjam zadnjih 1,5 godinu i jos nisam ni na pola puta. Tek sam nedavno naisao na nekoga tko zapravo zna sto treba napraviti. Tj, misli da zna protumaciti zakon.
:icon_pidu: Sad ti ovo čitaš i smiješ se mojim porođajnim mukama :)
Što,ista ovakva šema kao što ja planiram ili...?
Ma frka me ući u takav projekt na ime obrta jer ako nešto pođe po zlu,ode sve na bubanj :eek: Dali si tu uspio aplicirati što na fondovima za taj svoj posao,jer svi čudno gledaju kada spomenem o čemu se radi :icon_lol: Najviše me brine sam plasman tj. tržište,gdje,i kome,,,,,al' u načelnim pregovorima sam s nekoliko velikih firmi,a količine koje bi se proizvele nisu velike na dnevnoj bazi,tako da ,,,E sad,hoće bit od toga što,Bog ne može garantirati....
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
Ja sam se tek neki dan malo ozbiljnije krenuo angazirati oko EU fondova, jer me nije bilo doma prije toga. A sve koje sam kontaktirao preko maila su bili neki umisljeni debili koji se vole nazivati konzultantima. Tu u Djakovu mi je par ljudi preporucilo ovog jednog momka, pa sam bio kod njega i djeluje mi puno ozbiljnije i fleksibilnije.
Meni to brasno dolazi vise kao zaokruzivanje proizvodnje jer mi je osnova ratarska proizvodnja s naglaskom na alternativne ratarske kulture. Imam svoj mlin, to nije skupa investicija, imam i prostor koji planiram urediti, ostaje jos to papirnato da se sredi. I to je ok ako se rade neke male kolicine, 4-5 t godisnje. A vise od toga mi je u ovom trenutku i tesko prodati, jer, kao sto se moze zakljuciti, nemam nikakav certifikat. Kako vec dvije godine kuburim i s prelaskom na ekolosku proizvodnju, a ove godine se nadam da ce se i to pokrenuti, htio bih to ukomponirati u proizvodnju brasna. Osim toga, imam nekih planova i da se radi eko-stocna hrana za jednu farmu, ove godine su mi uzeli cca 20 t srota iz konvencionalne proizvodnje i moram priznati da sam bio dosta zadovoljan cijenom. U tom slucaju bi otpad iz proizvodnje brasna mogao mjesati u stocnu hranu za njih. I to je pod uvjetom da se oni ne posvadjaju izmedju sebe, jer su vec na dobrom putu. Hrvatska posla. Do tada sam nasao jedan mlin iz Slovenije koji je zainteresiran za kupuvinu alternativnih zitarica i poluproizvoda, ali ih ne zanima ekoloska proizvodnja. Sto mi je s druge strane ok, jer bi tako rjesio plasman proizvoda iz prelaznog razdoblja. U konacnici, ako se nista od toga ne realizira idem na opciju koju svi drugi koji se bave eko-proizvodnjom - izvoz u Austriju. I dalje ce mi mlin biti dodatak gospodarstvu. Iskreno, strah me je prevelike konkurencije. Nemoj me krivo shvatiti, ne mislim na tebe, nego opcenito u Hrvatskoj. Konkretno, u Zagrebu, na Tresnjevci, kad je prjatelj doselio prije 4 godine, u blizini mu je bila samo Severova trgovina. Sada u krugu od 100 m imaju 4 trgovine zdravom hranom. A slicna je stvar po citavom Zagrebu, sto se uglavnom reflektira i na ostatak zemlje. Zato bih se vise volio bazirati na izvoz, jer vani je puno veca potraznja nego ponuda, a kod nas ce, vjerujem, uskoro biti obrnuto.
Vidio sam da spominjes amarant, danas sam nabavio sjeme za cca 100 m2, pa cemo vidjeti kako ce biti. I kvinoju takodjer. Inace, od ratarskih kultura sijem psenicu, zob, pir, heljdu, sirak, kukuruz, proso, mak... Moram jos lan negdje nabaviti.

E da, jesam se malo nasmijo :D:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh