• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Ma sve jasno (Y)
Vidjet ću kako će sve to skupa biti,jer ja imam jako malo svoje zemlje,malo više od hektar,i trenutno ne planiram ići u tom smjeru (mehanizacija,ovo,ono...) nego sama prerada,,,Ovo bi bio pogon po najvišim standardima,od same opreme pa do dobivnja ISO,HACCP i eventualno IFS standarda(radio sam u pogonima s takvim standardima i jest da je gnjavaža žešća.ali bez toga nema poslovanja s ozbiljnim i velikim kompanijama)....i da-zarada će biti daleko manja nego kod nekog tipa tebe,tko ima zaokružen proces,ali i rad u firmi za crkavicu je isto pušiona :icon_redface:
Vidjet ću,kada sve prikupim i kada podvučem crtu kako stoje stvari,doduše mišljenja sam da se i mimo bio plasmana može uspjeti,tipa konditori i sl. gdje to nije potrebo (bar za sada)....
Daj mi reci za bio certifikat;dali,ako prerađivač koristi sirovinu koja ima certifikat i u svom proizvodnom pogonu poštuje nekakve zadane norme proizvodnje,može stavljati na tržište ''taj'' određeni proizvod pod oznakom bio ili kakva je procedura?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Mene, iskreno, ne zanimaju EU fondovi za nista drugo osim mehanizacije, mozda u kasnijem periodu neki silos montazni, iako je i to danas dosta jeftino, pa opet ostaje mehanizacija. Tu i onako uvijek dolazi nesto novo.
Ne kazem da to ne moze uspjeti. Da tako mislim, ne bih ni ja pokusavao ni ovo sto pokusavam, bez obzira na kolicine. Pretopstavljam da bi ti, s investicijom od 60 000 eura, imao ipak puno ozbiljniju proizvodnju od moje koja ne bi skupa s objektom vrijedila 20 000 eura. Tu ce ti najvise otici na izgradnju prostora, pa mozda da razmislis o adaptaciji nekog postojeceg objetka. Moja vizija dugorocno ukljucuje i neki turizam ili barem suradnju s nekim na tom podrucju. Pa mozda potraziti i neki stariji objekt, da se to kupiti jeftino i obnoviti. Ima tu milijun mogucnosti, samo treba volje i zivaca.
Treba ti i neki mali silos, tj. silosi posto ces preradjivati vise zitarica. A tu je i ciscenje zrna. To sve nije toliko skupo. Mislim na strojeve. A za dobivanje standarda ti ne mogu puno reci, jer jos sam pokusavam otkriti detalje. Nadam se da cu kroz neko vrijeme imati vise informacija, pa cu ti sve prenjeti. Sto se tice mlina na OPG-u, koji preradjuje vlastitu sirovinu, iako je sirovina s ekoloskim certifikatom, treba i dodatni certifikat za sam mlin, ali to mislim da nije nesto pretjerano skupo. Sve je puno jednostavnije ako imas vlastitu sirovinu.
Danas je dosta popularna zdrava hrana, ne nuzno organska, nego jednostavno proizvodi koji su sami po sebi zdravi. Tu si spomenuo konditorsku industriju, zasto ne, iako kod nas imaju i dosta vlastitih povrsina, oni se skroz sire, vjerujem da ce tu biti prostora za rast. Npr. Karolina je prosle godine imala 50 ha ekoloskog kukuruza, samo ne znam sto su s time napravili. Nisu tu samo nasi konditori, mozes izvesti sto hoces i kome hoces. Ista stvar je i s trgovinama, restoranima i slicno. Zasto se zadrzavati samo na Hrvatskoj?
Ali nesto cu ti iskreno reci, vecina ih se za ekolosku proizvodnju odlucuje u prvom redu zbog poticaja, Na koncu, to je i cilj tih poticaja, da i oni koje to ne zanima, krenu u tom smjeru. Opcenito, zdrava hrana ima prolaz. Ako vidis nekakvu mogucnost zarade i ulaska u velike kompanije, ha... Treba probat.
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
Fokus a da prvo odeš u banku i pitaš dali će te oni pratiti mislim da je to momentalno najbitnije tebi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kao prvo, ne možeš se javit na mjere 4.2, 6.1 i 6.3. Pogledaj uvjete.
Kao drugo, ne dobiješ 100% nazad kao što je netko napisao.
Treće, za eko proizvode moraš imat eko certifikat od osobe koja ti preodaje sirovinu a tvoj pogon mora biti pod nadzorom neke ekološke nadzorne stanice.
Da se nadovežem još na kolegu @gusta, na HABOR zaboravi ako ne misliš dat nekretnine pod hipoteku i to u vrijednosti 2:1. Ovima u HABOR-u se u biti živo fućka, banka ti određuje uvjete.
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Kao prvo, ne možeš se javit na mjere 4.2, 6.1 i 6.3. Pogledaj uvjete.
Kao drugo, ne dobiješ 100% nazad kao što je netko napisao.
Treće, za eko proizvode moraš imat eko certifikat od osobe koja ti preodaje sirovinu a tvoj pogon mora biti pod nadzorom neke ekološke nadzorne stanice.
Da se nadovežem još na kolegu @gusta, na HABOR zaboravi ako ne misliš dat nekretnine pod hipoteku i to u vrijednosti 2:1. Ovima u HABOR-u se u biti živo fućka, banka ti određuje uvjete.
Zašto ne?Osim ako je jedan od uvjeta prije spomenuto vrijeme koliko firma/opg posluje.Konkretno mjera 4.2.
Potpora za ulaganja u preradu, marketing i razvoj poljoprivrednih proizvoda..
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za 6.1 trebaš imat školu vezano za poljoprivredu, isto ako zadovoljavaš uvjete za 6.1 ne zadovoljavaš za 6.3 i obrnuto. Nije ista veličina gospodarstva. Također mjere 4 traže neke druge uvjete.
 

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
kolega hele a koliko se dobiva u mjerama 6? cak je i u mjerama 4 moguc povrat do 90 posto ako si sve poslozis, teoretski.
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
e vi'š, to mene i je**, što 10 ljudi tumači propise i zahtjeve na 10 načina pa ti znaj koji je pravi! I što je najjače,ista stvar je i s onima kojima je to 'posao'' tj. konzultantima :icon_hang: i sad se ti upusti u izradu projkta,plačanje sto gluposti da bi netko na kraju rekao ,,ooo,pa vi nemate nikakva prava,kako da to niste znali'' :eek: užas
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Odgovor za Fokus:)

Kao prvo, ne možeš se javit na mjere 4.2, 6.1 i 6.3. Pogledaj uvjete.
Kao drugo, ne dobiješ 100% nazad kao što je netko napisao.
Treće, za eko proizvode moraš imat eko certifikat od osobe koja ti preodaje sirovinu a tvoj pogon mora biti pod nadzorom neke ekološke nadzorne stanice.
Da se nadovežem još na kolegu @gusta, na HABOR zaboravi ako ne misliš dat nekretnine pod hipoteku i to u vrijednosti 2:1. Ovima u HABOR-u se u biti živo fućka, banka ti određuje uvjete.

U 6.1. i 6.3. se dobije 100%, a u 4.2. - 50% .

Najbolje ti je pročitat pravilnike i pitanja i odgovore pa će ti sve bit jasno.
Odi su ti (s desne strane) svi materijali koji ti trebaju:
http://ruralnirazvoj.hr/mjere/mjera-6/
http://ruralnirazvoj.hr/mjere/mjera-4/

Ako je tvoje ulaganje 60.000€ onda ti je najbolje steć uvjete za prijavit se na podmjeru 6.1. i dobit 50.000€ potpore...ti natječaji u mjeri 6 su odlični jer ti ne triba komplicirani poslovni plan, ne trebaš prolazit proceduru javne nabave, sve je puno brže i jednostavnije i najbitnije šta su potpore su fiksne (15.000e ili 50.000e)

Ne možeš paralelno prijavit ista ulaganja na nekoliko natječaja nego na svaki natječaj prijavit drugo ulaganje.

Znači, npr izgradnju i opremanje objekta prijaviš na 6.1. i dobiješ 50.000e fiksno (to je 100% ako investicija toliko iznosi)
I onda prijaviš na 4.2. nekakvi mlin ili strojeve za ektikete ili nešto drugo šta nije povezano s onim ulaganjem za koji si već dobila potporu u 4.1....tu u 4.2. dobiješ 50% vijednosti investicije...


Za 6.1 trebaš imat školu vezano za poljoprivredu, isto ako zadovoljavaš uvjete za 6.1 ne zadovoljavaš za 6.3 i obrnuto. Nije ista veličina gospodarstva. Također mjere 4 traže neke druge uvjete.

Paralelno se ne možeš prijavit za 6.1. i 6.3. jer npr u 6.3. moraš imat 2.000e veličinu, a u 6.1. moraš imat 8.000e veličinu. Ali s potporom iz 6.3. si možeš povečat veličinu da se prijaviš na 6.1. (treba malo vremena ali se može)
Dok se npr na 6.1. i 4.2. možeš prijavit jer su slični uvjeti pa možda spadaš u obe kategorije korisnika.
Škola iz poljoprivrede, koja se spominje, se treba završit do kraja ulaganja...znači možeš prijavit projekt, dobit odluku, dobit jednu ili dvi isplate i onda završit tečaj prije zadnje isplate. Svaki problem ima rješenje ali je puno problema koji mogu naići.:)

Tebi je DALEKO najjednostavnije prijavit se na podmjeru 6.1. jer ti je investicija otprilike kolika je i potpora i procedure su jednostavne (možeš čak sama probat prijavit pa ako prođe prođe). Jedino šta moraš imat tu veličinu 8.000e ali budući da imaš preko 1ha zemlje, to se može sredit uz stvarno malo truda.:icon_keel:

...
E, imaj na umu da nije sve tako jednostavno jer npr za 6.3. koji je bija prošle godine u srpnju još nema odluka o dodijeli sredstava, a isto tako je prijavljeno 1400 projekata od kojih će 1000 dobit potporu...sljedeći put možda bude 5000 projekata prijavljeno pa proces traje još duže i konkurencija bude veća.

Ugl pročitaj pravilnike, bit će ti sve jasnije...ako ti je komplicirano jednostavno si postavi pitanja nakon svakog pravilnika:
- tko su korisnici u ovoj mjeri
- koje uvjete ti korisnici moraju zadovoljavat
- koja ulaganja su prihvatljiva
- koliko % iznosi potpora

Onda pročitaj pitanja i odgovore i sve znaš :(y):
:)
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Odgovor za Fokus:)



U 6.1. i 6.3. se dobije 100%, a u 4.2. - 50% .

Najbolje ti je pročitat pravilnike i pitanja i odgovore pa će ti sve bit jasno.
Odi su ti (s desne strane) svi materijali koji ti trebaju:
http://ruralnirazvoj.hr/mjere/mjera-6/
http://ruralnirazvoj.hr/mjere/mjera-4/

Ako je tvoje ulaganje 60.000€ onda ti je najbolje steć uvjete za prijavit se na podmjeru 6.1. i dobit 50.000€ potpore...ti natječaji u mjeri 6 su odlični jer ti ne triba komplicirani poslovni plan, ne trebaš prolazit proceduru javne nabave, sve je puno brže i jednostavnije i najbitnije šta su potpore su fiksne (15.000e ili 50.000e)

Ne možeš paralelno prijavit ista ulaganja na nekoliko natječaja nego na svaki natječaj prijavit drugo ulaganje.

Znači, npr izgradnju i opremanje objekta prijaviš na 6.1. i dobiješ 50.000e fiksno (to je 100% ako investicija toliko iznosi)
I onda prijaviš na 4.2. nekakvi mlin ili strojeve za ektikete ili nešto drugo šta nije povezano s onim ulaganjem za koji si već dobila potporu u 4.1....tu u 4.2. dobiješ 50% vijednosti investicije...




Paralelno se ne možeš prijavit za 6.1. i 6.3. jer npr u 6.3. moraš imat 2.000e veličinu, a u 6.1. moraš imat 8.000e veličinu. Ali s potporom iz 6.3. si možeš povečat veličinu da se prijaviš na 6.1. (treba malo vremena ali se može)
Dok se npr na 6.1. i 4.2. možeš prijavit jer su slični uvjeti pa možda spadaš u obe kategorije korisnika.
Škola iz poljoprivrede, koja se spominje, se treba završit do kraja ulaganja...znači možeš prijavit projekt, dobit odluku, dobit jednu ili dvi isplate i onda završit tečaj prije zadnje isplate. Svaki problem ima rješenje ali je puno problema koji mogu naići.:)

Tebi je DALEKO najjednostavnije prijavit se na podmjeru 6.1. jer ti je investicija otprilike kolika je i potpora i procedure su jednostavne (možeš čak sama probat prijavit pa ako prođe prođe). Jedino šta moraš imat tu veličinu 8.000e ali budući da imaš preko 1ha zemlje, to se može sredit uz stvarno malo truda.:icon_keel:

...
E, imaj na umu da nije sve tako jednostavno jer npr za 6.3. koji je bija prošle godine u srpnju još nema odluka o dodijeli sredstava, a isto tako je prijavljeno 1400 projekata od kojih će 1000 dobit potporu...sljedeći put možda bude 5000 projekata prijavljeno pa proces traje još duže i konkurencija bude veća.

Ugl pročitaj pravilnike, bit će ti sve jasnije...ako ti je komplicirano jednostavno si postavi pitanja nakon svakog pravilnika:
- tko su korisnici u ovoj mjeri
- koje uvjete ti korisnici moraju zadovoljavat
- koja ulaganja su prihvatljiva
- koliko % iznosi potpora

Onda pročitaj pitanja i odgovore i sve znaš :(y):
:)
Hvala :drink:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U 6.1. i 6.3. se dobije 100%, a u 4.2. - 50% .
Jao, kako svi čitate kako vam paše. Za mjere 4 si dobro napisao ali mjere 6 idu do 80% ulaganja. Ne brkat isplatu odobrenih sredstava u 3 rate po 50, 30 i 20%. Ovih 80% ti oni isplate u 3 rate ( 100%). Isto tako tih 80% daje RH 15% a EU 85%. Isto tako nigdje ne piše da ćeš ti u mjeri 6 dobit 80%, možeš dobit i 60%, jer su subvencije DO 80%.

Ja da idem ulagat 50 000e , prije nego bi zvao konzultante i pitao na forumu, pročitao bi pravilnik. Onda možeš odjebat konzultante jer znaš koji drobe gluposti.
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Čitao sam pravilnik nekoliko puta ;) i ne budi nadrkan,ako ti je mrsko dat nekakvu korisnu informaciju,slobodno zaobiđi moj post,,,
Razlog zbog kojeg sam ovdje postavio pitanje i je taj što sam pročitao pravilnik i NAKON toga zvao konzultante,ministarstvo,HABOR i sve to skupa, pa mi je svatko različito tumačio pravila;od toga da nemam pravo ni na što,do toga da mogu imati pravo na 100% povrata (što mi je suludo)..
Ovdje sigurno ima ljudi koji se razumiju u to ili su već i sami povlačili novac iz fondova pa mogu reći iz ''prve ruke'' što je potrebno i kako ide procedura...
Ugl. laički rečeno-potpora ide od 15 pa do 50 tisuća E (tj. do max 80 % ulaganja a tih eventualno odobrenih 80% povrata ulaganja ne može biti više od 50 000 (u lovi)?
Lijepo napišeš i sve riješeno:icon_mrgreen:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
PODMJERA 6.1.
POTPORA ZA POKRETANJE POSLOVANJA MLADIM POLJOPRIVREDNICIMA

Vrsta potpore

Članak 5.

(1) U okviru Podmjere 6.1. potpora se dodjeljuje za tip operacije 6.1.1. Potpora mladim poljoprivrednicima.

(2) Potpora se dodjeljuje obliku bespovratnih financijskih sredstava za provođenje prihvatljivih aktivnosti navedenih u poslovnom planu.

(3) Sredstva potpore osiguravaju se iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega Europska unija sudjeluje sa 85% udjela, a Republika Hrvatska s 15% udjela.

(4) Visina potpore po korisniku iznosi 50.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.

(5) Isplata se vrši u tri rate u razdoblju od najviše tri godine kako slijedi:

1. isplata prve rate u iznosu od 30% ukupno odobrene javne potpore nakon odluke o dodjeli potpore uz sljedeće uvjete:

– ukoliko korisnik nije prilikom podnošenja zahtjeva za potporu upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava kao nositelj poljoprivrednog gospodarstva isto mora biti prilikom podnošenja zahtjeva za isplatu prve rate,

– sve proizvodne jedinice koje predstavljaju utvrđeni ulazni prag za potporu (SO) poljoprivrednog gospodarstva za koje korisnik traži potporu moraju biti upisane u odgovarajuće registre sukladno postojećim propisima,

2. isplata druge rate u iznosu od 50% nakon tri mjeseca, a ne kasnije od dvanaest mjeseci nakon isplate prve rate uz dokaz da su aktivnosti iz poslovnog plana započete,

3. isplata treće rate u iznosu od 20% nakon provedenih aktivnosti prikazanih u poslovnom planu i stjecanja stručnih znanja i vještina ukoliko iste nije imao prilikom podnošenja zahtjeva za potporu.

(6) Potpora unutar ovog tipa operacije može se dodijeliti samo jednom u cijelom programskom razdoblju 2014. – 2020. po jednom korisniku

PODMJERA 6.3.
POTPORA RAZVOJU MALIH POLJOPRIVREDNIH GOSPODRASTAVA

Vrsta potpore

Članak 13.

(1) U okviru Podmjere 6.3. potpora se dodjeljuje za tip operacije 6.3.1. Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava,

(2) Potpora se dodjeljuje obliku bespovratnih financijskih sredstava.za provođenje prihvatljivih aktivnosti navedenih u poslovnom planu.

(3) Sredstva potpore osiguravaju se iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega Europska unija sudjeluje sa 85 % udjela, a Republika Hrvatska s 15 % udjela.

(4) Visina potpore po korisniku iznosi 15.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.

(5) Isplata se vrši u dvije rate u razdoblju od najviše 3 godine kako slijedi:

– isplata prve rate u iznosu od 50% ukupno odobrene javne potpore nakon odluke o dodjeli potpore,

– isplata druge/zadnje rate će se slijediti nakon provedenih aktivnosti prikazanih u poslovnom planu.

(6) Potpora unutar ovog tipa operacije može se dodijeliti samo jednom u cijelom programskom razdoblju 2014-2020 po jednom korisniku.


Ovo je iz pravilnika, i jasno je vidljivo da nema nikakvih postotaka u igri.Važno je sakupiti što više bodova kod rangiranja i ako prođeš , dobivaš 15 000 odnosno 50 000 e,zavisno od mjere.Naravno poslovni plan mora sadržavati ulaganja najmanje u tom iznosu.
Cabxxm je to dobro objasnio.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
734
Regionalni uredi su svoje odradili, sada se u zagrebu provjerava ekonomski plan. U slucaju da nesto nije u redu, bit cemo obavjesteni emailom i dobiti neki kratak rok za ispravak. Odluke se ocekuju u svibnju a isplata prve rate krajem ljeta.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
Ni ja još ništa nisam dobio, neki dan sam zvao u agenciju i nisu mi ništa mogli reć kada bi se mogli znat rezultati, kažu da je sve još na čekanju.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh