• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jel to za mjeru 6.3 ? Ne kužim to sad, dobiješ 15000 eura kupiš recimo za to traktor i završen projekt, kakvih sad 60.000 kuna, gdje da mali poljoprivrednik nađe samo tako tu lovu.

Vec odavno ja pisem da dosta ljudi uopce nema program niti poslovni plan, da ne spominjem i plan odrzivosti vec samo vidi laku lovu, sorry Gustavo sto bas tebe sad citiram u vezi sa ovom mjerom,,,

Ljudi skroz ste neinformirani.Dobijete pola novaca od 15000 eura i imate 3 godine da realizirate projekt i onda predate zahtjev za ostalih pola novaca u suprotnom vraćate onih 75000 eura i ne vjerujem da je bez kamata,ipak ste vi te novce držali kod sebe 3 godine i obrtali ih pa ruku na srce u redu je da platite kamate.

Tomislave imas jednu nulu viska dakle ne vraca se 75.000 eura nego 7.500€

i da projekat mora biti više od 50.000,00
manje ne može

Nemojmo ovdje mijesati mjere,,,:(emo):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
puno njih će uzeti kredite po "povoljnim" kamatama, i krpati kraj s krajem za otplatu
i ona dođu doprinosi 2.000,00 kn i + , jer moraš u PDV, a sada svi računaju 500 ak kn za doprinose, niko ne razmišlja da se mora ići u sustav PDV-a

Biti u sustavu pdv-a i nije bas toliko lose kao sto ga prikazujes,,,
ima on i svojih mana ali ima i prednosti samo valja malo razmisljati kako postici sto vise troskova,,,
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Vec odavno ja pisem da dosta ljudi uopce nema program niti poslovni plan, da ne spominjem i plan odrzivosti vec samo vidi laku lovu, sorry Gustavo sto bas tebe sad citiram u vezi sa ovom mjerom,,,



Tomislave imas jednu nulu viska dakle ne vraca se 75.000 eura nego 7.500€



Nemojmo ovdje mijesati mjere,,,:(emo):

Što će mi plan i program za kupnju traktora, kupujem ga da odradi svoje na pola hektara voćnjaka i 1,5 hektara oranice, nije nešto ali treba.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Što će mi plan i program za kupnju traktora, kupujem ga da odradi svoje na pola hektara voćnjaka i 1,5 hektara oranice, nije nešto ali treba.

15.000 eura je ovdje po meni uzalud bacen novac,,,
za tu namjenu vrlo lako moze godinama posluziti i manji traktor tipa imt 539 ili 549 koji mozda kosta manje od trecine novaca a sluzit svrsi,,,
Da se razumijemo nemam ja nista protiv toga da se lova pokupi ali kod mnogih se nista bitno nece dogoditi niti ce napredovati a cilj ovih potpora je pomoc u napredovanju,,,

dopuna,
sad tek vidim da ti imas samo jednu stavku pa iako ti projekat prođe i ides na onaj zeleni dio bit ce problem na kraju jer prelazis iznos od 30 % sredstava namjenjenih pozitivnom utjecaju na okolis,,,

I kao sto deavu kaze pola novaca ce se drzavi vratiti kroz doprinose ali bit ce i vece mirovine,,,:tongue::icon_fU:
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
kao što je davno rekao jedan filozof: "Nema besplatnog ručka"...tako nema ni besplatnog (bespovratnog) novca iz EU...
stvar je samo što 95% naših seljaka nije steklo dovoljno obrazovanja da može pojmiti što se skriva iza ovih bajnih mjera...

puno pametnije je koristiti sredstva koja imaju gradovi i županije osigurane za sufinanciranje raznih stvari, po nekakvoj uredbi "de minimis" i lagano se opremati svake godine bez kredita i bez ikakvih obaveza.
...sad bum opet crna ovca...:icon_e_sad:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma sustav PDV-a nije loš, daleko od toga, ali treba zaraditi 2000,00 kn za doprinose svaki mjesec
2000*12=24000,00kn godišnje
ako imate "zaradu" od 2000,00 kn po jutru nečega, treba vam 12 jutara zemlje samo za doprinose, + još knjigovođa i kojekakvi troškovi
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
15.000 eura je ovdje po meni uzalud bacen novac,,,
za tu namjenu vrlo lako moze godinama posluziti i manji traktor tipa imt 539 ili 549 koji mozda kosta manje od trecine novaca a sluzit svrsi,,,
Da se razumijemo nemam ja nista protiv toga da se lova pokupi ali kod mnogih se nista bitno nece dogoditi niti ce napredovati a cilj ovih potpora je pomoc u napredovanju,,,

dopuna,
sad tek vidim da ti imas samo jednu stavku pa iako ti projekat prođe i ides na onaj zeleni dio bit ce problem na kraju jer prelazis iznos od 30 % sredstava namjenjenih pozitivnom utjecaju na okolis,,,

I kao sto deavu kaze pola novaca ce se drzavi vratiti kroz doprinose ali bit ce i vece mirovine,,,:tongue::icon_fU:

Ma gle zato i pišem ovdje da vidim jel se isplati, imam na korištenje taj IMT 539, istina nije moj nego se piše na brata al ja njemu priključke posudim i tako to ide zasad, a sutra tko zna što može biti. Međutim kad vidim koliko prepreka tu ima najbolje dignut ruke od svega, da imam 40 na više hektara zemlje sve bi stavio na ugar i živio od poticaja, jebiga da sam znao konkurirao bi za 50 hektara državne zemlje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
ma sustav PDV-a nije loš, daleko od toga, ali treba zaraditi 2000,00 kn za doprinose svaki mjesec
2000*12=24000,00kn godišnje
ako imate "zaradu" od 2000,00 kn po jutru nečega, treba vam 12 jutara zemlje samo za doprinose, + još knjigovođa i kojekakvi troškovi

Da ako na taj nacin gledas, ali ako gledas kroz razliku u cijeni?
Primjerice, ja imam trajni nasad lijeske i ocekivani promet kroz godinu bi mogao biti od 50.000,oo do 100.000,oo kn po hektaru,,,
za razliku u cijeni na jednom hektaru gotovo da mogu skupit dovoljno novaca da platim razliku u cijeni doprinosa,,,
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,119
ma sustav PDV-a nije loš, daleko od toga, ali treba zaraditi 2000,00 kn za doprinose svaki mjesec
2000*12=24000,00kn godišnje
ako imate "zaradu" od 2000,00 kn po jutru nečega, treba vam 12 jutara zemlje samo za doprinose, + još knjigovođa i kojekakvi troškovi

Zašto 2.000kn?
1590kn.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
+400kn knjigovođa :)

Volio bih vidjeti mali OPG(vrijednost gospodarstva do 7999€) sa 55 tisuća kuna na računu;)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,119
kao što je davno rekao jedan filozof: "Nema besplatnog ručka"...tako nema ni besplatnog (bespovratnog) novca iz EU...
stvar je samo što 95% naših seljaka nije steklo dovoljno obrazovanja da može pojmiti što se skriva iza ovih bajnih mjera...

puno pametnije je koristiti sredstva koja imaju gradovi i županije osigurane za sufinanciranje raznih stvari, po nekakvoj uredbi "de minimis" i lagano se opremati svake godine bez kredita i bez ikakvih obaveza.
...sad bum opet crna ovca...:icon_e_sad:


Osim troškova poslovanja, lova ode na uvoz strojeva , dobar dio.
Znači ili ćemo kupit polovno zapadno, ili novo, kako god .
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Biti u sustavu pdv-a i nije bas toliko lose kao sto ga prikazujes,,,
ima on i svojih mana ali ima i prednosti samo valja malo razmisljati kako postici sto vise troskova,,,

Sustav PDV-a je dobar samo za nekoga tko stalno puno ulaže u dugotrajnu imovinu i ima ostale velike troškove.Za sve ostale je banana...veća davanja,porezi na dohodak i troškovi knjigovođe.Za mali OPG koji si mora uplaćivati doprinose i radi preko računa najbolji je paušalni sustav.Najviše 1000 kuna doprinosi mjesečno,najviše 4000 kuna poreza godišnje(govorim ako ostvari promet po novom do 230 000 kuna) i prst u uho.A da bi ostvario 230 000 kuna prihoda mislim da mora dan i noć raditi i još duže.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ali Tomislave po tko zna koji puta pokusavam objasniti da svaki onaj tko je u sustavu pdv-a mora razmisljati malo drugacije od vecine proizvođaca,,,
Ajmo ukratko, lijepo si pobrojao troskove pausalca koji recimo priblizno iznose 12.000,oo kn za doprinose i neka bude 3.000,oo za porez sto je na godisnjoj razini cca 15.000,oo kn obaveza,,,
Ajd'mo sad pogledati samo razliku u cijeni između pausalca i nekoga koji moze zaracunati 25% pdv-a
Uzmimo za primjer moju proizvodnju ljesnjaka sa jedinice povrsine od 1ha.
sto je moramo priznati stvarno mala povrsina i od nje se nemoze zivjeti,,,
Dakle prinosi koje ja ocekujem bi se trebali kretati prosjecno oko 75.000,oo kn godisnje, da sam u sustavu pdv-a razlika u cijeni bi bila 18.750,oo kn
Necu ovom prilikom ulaziti u troskove ali necu ulaziti niti u kupnju novih strojeva, jednom rijecju kad si u sustavu poreza na dodanu vrijednost moras na drugaciji nacin promisljati, ono sto sam naveo na samom pocetku posta,,,
Problem se stvara u tome sto ljudi vide samo onu stranu na kojoj moraju vise davati a prihodovnu stranu nitko ne gleda,,,
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kako ti gledaš na prihodovnu stranu meni nije jasno, Pdv se plaća državi i nije tvoj prihod.
Razlika u cijeni je puno puta takva da je bolje kada nisi u PDV-u. Evo jučer dođe nam čovjek i pita jel imamo kukuruza za prodati ? Cijena 1,05+13% . To je puno xxx da po 1,10 za keš. I kad platimo državi pdv kako nam je prihodovna strana bolja? Ulazni računi su bolji jer dobijemo povrat predporeza. Isto tako imamo troškove banke jer banka na svaku fakturu uzima postotak i sl, troškovi knjigovodstva, razni certifikati i drugi nameti.
Porez na dohodak, kada svojim novcem kupiš novi stroj na njega se dobije povrat pdv ali se plati pdv na izlazne račune i još se plati porez na dohodak je se on računa kao dobit a ne kao trošak.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,119
Ali Tomislave po tko zna koji puta pokusavam objasniti da svaki onaj tko je u sustavu pdv-a mora razmisljati malo drugacije od vecine proizvođaca,,,
Ajmo ukratko, lijepo si pobrojao troskove pausalca koji recimo priblizno iznose 12.000,oo kn za doprinose i neka bude 3.000,oo za porez sto je na godisnjoj razini cca 15.000,oo kn obaveza,,,
Ajd'mo sad pogledati samo razliku u cijeni između pausalca i nekoga koji moze zaracunati 25% pdv-a
Uzmimo za primjer moju proizvodnju ljesnjaka sa jedinice povrsine od 1ha.
sto je moramo priznati stvarno mala povrsina i od nje se nemoze zivjeti,,,
Dakle prinosi koje ja ocekujem bi se trebali kretati prosjecno oko 75.000,oo kn godisnje, da sam u sustavu pdv-a razlika u cijeni bi bila 18.750,oo kn
Necu ovom prilikom ulaziti u troskove ali necu ulaziti niti u kupnju novih strojeva, jednom rijecju kad si u sustavu poreza na dodanu vrijednost moras na drugaciji nacin promisljati, ono sto sam naveo na samom pocetku posta,,,
Problem se stvara u tome sto ljudi vide samo onu stranu na kojoj moraju vise davati a prihodovnu stranu nitko ne gleda,,,



Tebi da bi ostalo tih 18.750kn pdv-a, moraš cjelih 75.000kn netto imat ulaganja sa računom na opg.

Obzirom da imaš trošak knjigovođe i slično, morat već vratit dio tog pdv-a.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kako ti gledaš na prihodovnu stranu meni nije jasno, Pdv se plaća državi i nije tvoj prihod.

Ja nisam uopce nigdje napisao da je to prihod vec razlika u cijeni,,,
lijepo sam napisao i da su uvjeti drugaciji i da se ipak mora malo razmisljati ukoliko zelis opstati u sustavu pdv-a


Razlika u cijeni je puno puta takva da je bolje kada nisi u PDV-u. Evo jučer dođe nam čovjek i pita jel imamo kukuruza za prodati ? Cijena 1,05+13% . To je puno xxx da po 1,10 za keš. I kad platimo državi pdv kako nam je prihodovna strana bolja?

Kod tebe cini se 2 + 2 nisu 4 jer ako je cijena 1.05+13% =1.1865 a ne 1,10
dakle das robu za kes i bez racuna pa tko te onda tereti za pdv?

Ulazni računi su bolji jer dobijemo povrat predporeza. Isto tako imamo troškove banke jer banka na svaku fakturu uzima postotak i sl, troškovi knjigovodstva, razni certifikati i drugi nameti.
Porez na dohodak, kada svojim novcem kupiš novi stroj na njega se dobije povrat pdv ali se plati pdv na izlazne račune i još se plati porez na dohodak je se on računa kao dobit a ne kao trošak.

Ulazni racuni su oni na kojima placeni porez ulazi u predporez i nije zamisljen da se podize vec da sluzi za probijanje i jasno je da ukoliko se isti podigne da se mora platiti pdv na izlazne racune,,,

Tebi da bi ostalo tih 18.750kn pdv-a, moraš cjelih 75.000kn netto imat ulaganja sa računom na opg.

Obzirom da imaš trošak knjigovođe i slično, morat već vratit dio tog pdv-a.

Ma ono je bilo samo karikiranje i vizualni prikaz razlike u cijeni,,,
a troskova od knjigovođe, bankovnih nameta, agencija i tako to je uvijek bilo i bit ce,,,
Ta nije valjda da niste svjesni da netko mora hraniti drzavne uhljebe i administraciju,,,
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Ako se ja odlučim kupiti berač kukuruza polovni jednoredni ili balirku kockaste bale u vrijednosti nezz 20-30000kn,kako sad to napraviti na ugovor kad za te strojeve nema nitko papire,netrebaju registarciju.Idem uplata novaca preko računa,paše stroj ,a biljžnikmože isto opisati stroj ,ako ima broj i to napisati,ali nezz da li to agencija prihvaća kao takvo.Znamo da je rečeno traktori,kombajni i drg, strojevi imaju uredne papire ,registriran i kupiš,al šta sa ovim polovnim dr,strojevima,sijačice ,plu g,balirke ,berači dr.
 

Najnoviji postovi

Na vrh