• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

nkuzma

Novi član
Tu od
8 Srp 2015
Poruka
22
Odnosi se na preradu proizvoda..., kad se i ispunjava sam zahtjev u agronetu za mjeru 6,3, na jednom od pitanja te traže pod koje poglavlje i naziv proizvoda ti spadaju vlastiti proizvodi, također na evidenciji o vlastitim prodanim proizvodima koje moraš priložiti u zahtjevu ćeš morati napisati šta prodaješ, ako prodaješ grožđe, to su ne prerađeni proizvodi, no ako praviš vinčeko, vinčeko je zabranjeno kao prodaja na kućnom pragu, a samim time te obavezuje ulazak u paušal, te u tvom slučaju bez doprinosa izdatak od cca 500 kn. Mislim također da se puno njih zaletilo na ovu mjeru, neki nisu ni osigurali sredstva za 2 ratu, ne znaju da moraju završiti projekt u tri godine..., da ne govorim o nerealnim ciljevima..., kontrole će sigurno biti veće nego u prvom krugu, sve će morati biti po PS, mislim da su konzultanti u ovom stampedu omastili najviše brk :icon_kidra: Zvao sam njih cca 15, cifre su bile od "povoljnih" 18 000 kn, pa do realnih cca 2500 kn po prolasku.
 

bing

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
24
Neznam o mjeri 6.3, ali ću i to saznati, očito ne ovdje . Što se tiće ulaska u RPO i prodaje vina na kućnom pragu vidim da neki nemaju pojma, a uzimaju za slobodno da dijele savjete. Vino je dozvoljeno prodavati na kućnom pragu, i to nema veze sa upisom u RPO. Također vidim da se se prepotentno odnose neki koju su kao sami izradili zahtjev. A ostali kao prvačići nemaju pojma. To je također meni neprihvatljiv stav, te samo služi za omalovažavanje drugih. Neki su i od konzultanta pametniji. Molim da se takvi okanu mojih postova, te svoja mišljenja kako drugi nemaju ideja i da su bez pameti. Fore tipa "nije to samo tako glupani" možeš prodavati nekom drugom.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Neznam o mjeri 6.3, ali ću i to saznati, očito ne ovdje . Što se tiće ulaska u RPO i prodaje vina na kućnom pragu vidim da neki nemaju pojma, a uzimaju za slobodno da dijele savjete. Vino je dozvoljeno prodavati na kućnom pragu, i to nema veze sa upisom u RPO. Također vidim da se se prepotentno odnose neki koju su kao sami izradili zahtjev. A ostali kao prvačići nemaju pojma. To je također meni neprihvatljiv stav, te samo služi za omalovažavanje drugih. Neki su i od konzultanta pametniji. Molim da se takvi okanu mojih postova, te svoja mišljenja kako drugi nemaju ideja i da su bez pameti. Fore tipa "nije to samo tako glupani" možeš prodavati nekom drugom.

Ma ne ustrucavaj se imenovati na koga se sto odnosi, ja citiram svaki post i autora kojem se obracam,,,
Ovdje ja sebe prepoznajem, bravo momak
c014.gif


Umjesto da stisnes zahvalu ljudima koji ti pokusavaju pomoci ti ovako,,,
no nije problem zaobilazit cu te u sirokom luku,,,

c015.gif
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ma dajte radite od ovog nauku ko da se radi o milijunu, a ne o 15000 eura od kojih se nemre ni pošteni traktor kupiti. Pa tupastiji od nas obrću milijune u ovoj državi i zbog toga i propadamo, a mi se bojimo uzeti tih 15000 eura.
 

nkuzma

Novi član
Tu od
8 Srp 2015
Poruka
22
Ne želim nikoga omalovažavati, a kamoli davati netočne informacije..., ali ako imaš prerađene proizvode moraš imati registriranu dopunsku djelatnost na OPG- a onda i slijedi ovo dolje navedeno..!Nitko ti ne brani prodavati vino.., ali zakon piše svoje...
Što se tiče samih konzultanata, i meni su radili konzultanti, ali sam napisao svoje mišljenje o tome, tj o njihovim cijenama. daj bože da prođu svi koji su se prijavili ,ali to na ovom natječaju sigurno neće, donji minimum je 30 bodova, možda koji sretnik ispod..., i sam imam manje od 30 bodova, jer su smanjena sredstva sa cca 1330 na 1100 kandidata, ali ima opet u 11 mj. ove godine što je u jednu ruku fer.., treba biti uporan. Ovo je ipak velika injekcija za posrnulu poljoprivredu, pogotovo za male ljude koji svaku kunu trebaju..., da je i 30 000 eur nebi bilo puno. Pogledajte malo zemlje eu i njihovu poljoprivredu, siguran otkup, udruženja, moderna mehanizacija i tehnologija..., ipak dolaze pozitivne promjene..!

-Evo citat čovjeka koji je bio na predavanju za pripremu za natječaj...!

Poticaji i potpore ulaze u dohodak, ali ne ulaze u porez na dodanu vrijednost.
Ukoliko kupujete u EU, na iznose do 77000 kn se PDV plaća izvan RH ukoliko je prodavač dužan obračunati PDV( nije fizička osoba).
Na iznose iznad morate platiti hrvatski PDV, ali morate napomenuti i prodavaču da vam ne obračuna izvan RH.

Zanimljiva stvar koja sam prvi puta čuo je da ako se OPG bavi proizvodnjom i prodajom vina, on mora biti upisan u RPO i izdavati račune za proizvode.
Gospođa je objasnila da se vino smatra prerađenim proizvodom, a grožđe ne prerađenim. Ista situacija s maslinama i maslinovim uljem. Iako je napomenula da ima popis proizvoda EU koje smatra ne prerađenim gdje je navedeno i vino i maslinovo ulje, ali to nije za ovaj natječaj. To iskreno nisam shvatio, ali je gospođa rekla da s konkretnim primjerom vina, se ljudi ne mogu prijaviti ako nemaju RPO???
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
249
A šta onda pitaš ovdje kad sve znaš? Imaš lijepo državne institucije koje su ti dužne dati točne informacije, a ne ispitivati po forumu.
 

maija21

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
15
pozdrav svima, posebno bobiću! krećem na jesen u sadnju lješnjaka, pa me zanima da li i kako krenuti na tih 15.000€. situacija je sljedeća:
mama i tata su mi umirovljenici, sva zemlja kompletno glasi na tatu, mama dobiva poticaje, pa pretpostavljam da opg glasi na nju. imam 30 god, zaposlen u firmi i kreditno sam sposoban, na što ćemo doći kasnije. prvo pitanje je da li da prebacujem sve na sebe, opg i zemlju, koja je usput gruntovno zapetljana na djedove djedovih djedova, ili da jednostavno krenem sa svim ovako kako je i prijavi mama sve. ako prebacim na sebe onda moram gledat natječaj u 11.mj, a ako ide na mamu možda stignemo i na ovaj.
prema Arkodu imamo 1,91ha oranica i 1,33ha livade. na oranicama se siju pšenica i kukuruz, kako koju godinu. prema fadn-u ispada ako sve stavim pod kukuruz i pašnjak ispada 15264,76 što onda je preko 2000€, ili?
Kao što sam napisao, planiram posaditi lijesku najesen, i to (ako zbroijm prema arkodu) na 1,42ha. dosada nisam razmišljao o nikakvim potporama, no međutim, kada malo čitam, zvuči primamljivo, pa me zanima koliko je opasno..
u poslovni plan mislim uključiti nabavku sadnica, trebam kupiti malčer, frezu (možda i drugu s ticalom) te atomizer. još nemam sliku koliko će to sve koštati, no mislim da bi to bilo to otprilike, eventualno uključiti kakvu krckalicu ili berač za lješnjake. poslovni plan ću napraviti sam uz pomoć savjetodavne, a nadam se da će biti dobrih duša koje će mi pomoći ako i kad zaškripi.
ono što me muči, vidim da sve mora ići preko računa opg-a, tj. sva nabava stavki iz poslovnog plana. meni (privatnoj osobi) nije problem dići 5-10-15000€ i uložit u sve to, ako znam da ću dobit nazad. brine me jedino da li ja xy mogu dići kredit i kupovat, pa očekivat povrat? naravno ako mi se odobri projekt, tj potpora, tada bih išao rješavati kredit.
nadalje, što se tiče pdv-a. pošto prvih 5 godina neću imati prihode osim poticaja (vjerojatno ću ići na ekološku, znači cca 10000kn godišnje) to se da za početak narihtat da ne prelazim tih famoznih 85000kn godišnje, dok to sve ne počne rodit jednog dana. onda ćemo vidjet kako i što dalje..
bi li bilo pametnije ići u investiciju vlastitim sredstvima, pa eventualno od zagrebačke županije tražiti povrat novca za kapitalno ulaganje? bojim se da neću skupit 20 bodova da idem na 6.3..
hvala svima unaprijed!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Ekonomska veličina ti je malo iznad 2000 eura, znači prolazi, tu dobiš sedam bodova, stupanj razvijenosti Opčine 8 bodova, i sad ako kupuješ nove strojeve koji moraju biti između 10 i 30% vrijednosti od ovih 15000 eura, dobiš još 5 bodova, i sveukupno 20, što znači da si zadovoljio te glavne početne uvjete, ostalo je u rukama komisije za dodjelu sredstava.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
pozdrav svima, posebno bobiću!

Mozdrav i teb' sinko,,,

procitah cijeli tvoj post i ako smijem predloziti da ne jurcas i da se dobro pripremis za sljedeci natjecaj,,,
lagano stavi sve to po prioritetima na papir a u toku godine prikupi ponude i ukoliko nemas polovinu ukupnog iznosa potpore otiđi po bankovnu garanciju, onako lagano i u miru,,,

idemo pokusati redom,,,
-FADN kalkulator, u njega se upisuje tocno onako kako je prijavljeno u agenciji za placanja, konkretno zemljiste i kultura moraju odgovarati podacima za poticaj,,,
-Bodovi, ako do sad nisi vidio koliko ih imas obavezno pogledaj cisto da znas na cemu si,,,
-bodovi za kupnju novog zemljista ili ulaganje u trajni nasad na zemljistu koje vec posjedujete ovise o razvijenosti te lokalne samouprave i dodjeljuju se prema tome gdje se nalazi mjesto ulaganja a ne mjesto stanovanja, pa obrati paznju i na taj segment ukoliko je moguca i takva situacija,,,
- obnovljivi izvori ili usteda donose 5 bodova ali pod određenim uvjetima, pisano je vec o tome koju stranicu unazad pa da se ne ponavljam,,,
- nositelj gospodarstva u ovoj igri uopce nije bitan jer ti kao clan OPG-a mozes podnijeti zahtjev za potporu,,,

Friziranje podataka ostavi za kasnije jer jos si ti daleko od toga,,,:icon_mrgreen:

Ekoloska, hmmm, dalo bi se o tome, ali ako smijem samo jedno pitanje u vezi toga, sadis li trajni nasad radi poticaja ili radi proizvodnje plodova?
 
Posljednje uređivanje:

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
Ekoloska, hmmm, dalo bi se o tome, ali ako smijem samo jedno pitanje u vezi toga, sadis li trajni nasad radi poticaja ili radi proizvodnje plodova?[/QUOTE]

Pozdrav!
Ja imam potencijalni slicni plan.
Na 2 ha zapustenog zemljista planiram podici ekološke orahe. Iskreno,plodovi mi nisu prioritet.
Zanima me mogućnost za to,odnosno koje su obveze i troškovi ekoloških proizvođača...ako netko zna. Hvala...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bilo bi dobro kad bi znali na koju mjeru se mislite prijaviti?

Znaci da bi se mogo prijaviti na natjecaj
-moras biti u upisniku (citaj imati opg ili biti clan istog),
-moras imati ekonomsku velicinu
-moras imati određeni broj bodova

ako to imas onda mozemo dalje,,,
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Bilo bi dobro kad bi znali na koju mjeru se mislite prijaviti?

Znaci da bi se mogo prijaviti na natjecaj
-moras biti u upisniku (citaj imati opg ili biti clan istog),
-moras imati ekonomsku velicinu
-moras imati određeni broj bodova

ako to imas onda mozemo dalje,,,

Bobiću prijatelju , nemoj se mučiti objašnjavati . Stvarno ako netko nezna osnovne uvijete za prijavu za natječaj onda bolje da miruje. Pravilnik lijepo
napisan , objašnjen, bodovi prikazani itd. samo treba sjesti i čitati par puta.
 

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
Bobiću prijatelju , nemoj se mučiti objašnjavati . Stvarno ako netko nezna osnovne uvijete za prijavu za natječaj onda bolje da miruje. Pravilnik lijepo
napisan , objašnjen, bodovi prikazani itd. samo treba sjesti i čitati par puta.

Slažem se...
 

maija21

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
15
@ bhorv- tak sam i ja nekako matematiku radil, i još ako mi prođe ovo za ekološko, jer imam staru malu frezu, a planiram kupiti novu veću bolju..

@ bobić - išao bih na ekološku radi kasnijeg plasmana proizvoda na strano tržište, jer imam rupu da prodam sve u njemačku, a švabi bi i gov*o pojeli da na njemu piše eko, tako da vidim tu neki prostor..
hvala na ostalim savjetima..
 

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
Gdje bi se mogla postaviti tema za ekološke trajne nasade- orah, lijeska
Jel postoji gdje tema na forumu?
tnx...
 

Najnoviji postovi

Na vrh