• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Tih 500-600kn doprinosa plaćaju mali opg-i, i to je već dugo godina tak. Znam da je i baka par godina to plaćala dok nije ostvarila godine za penziju, a i par fušera u mom selu je isto tu šemu koristilo za mirovinsko i zdravstveno. Otvorili opg- na svoje ime i uplaćivali si.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Je i moja i dobila 500 kn penzije i jedva to...
I to ja ne uplaćujem ništa i ne kanim dok nemoram penzija je daleko.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Da evo i sam se srecem sa problemom kojeg navodis, zemljiste za koje cu traziti potporu nalazi se u manje razvijenoj katastarskoj opcini dok je moje mjesto stanovanja u razvijenijoj opcini pa me bas zanima po kojem kriteriju cu dobiti bodove mjestu stanovanja ili prema mjestu buduceg vocnjaka,,,




Iz mojih dosadašnjih saznanja dobit ćeš bodove za ono područje gdje ti se nalazi većina poljoprivrednog zemljišta koje obrađuješ.Nema veze gdje stanuješ niti gdje će ti biti budući vočnjak.
Bdv koliko si bodova nakupio??
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Je i moja i dobila 500 kn penzije i jedva to...
I to ja ne uplaćujem ništa i ne kanim dok nemoram penzija je daleko.
Moja si je spojila to nekak sa dedinom pošto ju on nije doživel pa ima nekih 1400kn. Istina bog ako si nisi za života bar malo napakeral za penziju onda u krasan.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bdv koliko si bodova nakupio??

Iskreno nemam pojma, vise paznje poklanjam poslovnom planu i planu odrzivosti projekta,,,
Budemo vidjeli kaj bude rekla teta u savjetodavnoj kad se jednom otvori natjecaj,,,
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
@code oprosti ali nekako imam osjecaj da ti mjesas pojmove doprinosa, pdv-a i poreza na dohodak,,,



k:

Nisam sisao veslo :icon_weed:

Čisto me zanima koliki su doprinosi, obzirom da znam koliko je za opg u sustavu pdv-a, pa me zanimaju ti paušalisti.

Jel postojje dvije visine doprinosa za opg ili ne?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da ne tipkam ja cu samo citirati,,,

POREZNA UPRAVA 02.01.2016.

Po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva fizičke osobe nisu obveznici poreza na dohodak ako :
- nisu obveznici PDV-a prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost,
- ili ako u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak manjii od 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav PDV-a prema ZPDV, tj. 80.500,00 kn,
- ili ako ne ostvaruju poticaje na način i pod uvjetima propisanim posebnim zakonima,
te se tada niti ne upisuju u RPO.

Iznimno, računi se ne moraju ispostavljati ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, te ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.

Doprinosi:
Osobe koje obavljaju poljoprivrednu djelatnost kao jedino ili glavno zanimanje, a upisane su u upisnik OPG-a u svojstvu nositelja ili člana OPG-a, po rješenju Porezne uprave, obračunavaju na osnovicu 2.812,95 kn, i to:
doprinos za mirovinsko osiguranje (MO) po stopi 10% za osobu koja je osiguranik samo MO I. stup, odnosno po stopi 5% za osiguranika MO na temelju individualne kapitalizirane štednje (II. stup)
doprinos za MO II. stup po stopi 5% za osobu koja je osiguranik i MO II. stup
doprinos za zdravstveno osiguranje (ZO) po stopi 7,5%
doprinos za zaštitu zdravlja na radu po stopi 0,5%.

Fizička osoba je obveznik poreza na dohodak od djelatnosti poljoprivrede i šumarstva ako je ispunjen jedan uvjet ili sva tri uvjeta gore navedena. Porez na dohodak se tada može utvrditi i plaćati ili u paušalnom iznosu ili podnošenjem godišnje porezne prijave.

U roku od 8 dana treba se javiti u Poreznu pravu ukoliko je obveznik poreza obrascem RPO, te je moguće upisati se u:

a) Paušalni sustav oporezivanja (za one koji poljoprivredu obavljaju kao dopunsku ili drugu djelatnost, nisu u supoduzetništvu sa nekim, do 48.000,00 kn poticaja i po novom, ne ulaze u sustav PDV-a , te primici ne prelaze 149.500,00)

• Tada se vodi samo Evidencija o prometu (Knjiga KPR),
• tromjesečno se plaća paušalni porez na dohodak (127,50 mjesečno – otoci imaju popuste)
• ne podnosi se porezna prijava i to je konačna uplata
• poreznoj se predaje samo Zahtjev za paušalno oporezivanje uz presliku Rješenja iz upisnika

Doprinosi:
Osiguranik koji porez na dohodak plaća prema paušalnom dohotku, sam je obveznik doprinosa za osobno osiguranje koje utvrdi Porezna uprava rješenjem. Doprinosi se obračunavaju na osnovicu 3.214,80 kn i to:
doprinos za MO I. stup po stopi 20% (osiguranik I. stupa) ili 15% (osiguranik I. i II. stupa)
doprinos za MO II. stup po stopi 5%
doprinos za ZO po stopi 13%
doprinos za zaštitu zdravlja na radu po stopi 0,5% (čl. 68. do 71. ZODOP).

b) Prijava u Registar poreznih obveznika na dohodak (Obrazac RPO) – ako je poljoprivreda jedina djelatnost, poticaji preko 48.000,00 godišnje, želi se prodavati vl proizvode, primici preko 149.500,00, žele utvrditi izdatke radi smanjenja poreza

• Tada se osim Knjige KPR vodi Knjiga primitaka i izdataka, Obrazac DI, Evidencija o tražbinama i obvezama, a ako je u sustavu PDV-a i Knjiga UR-a i Knjiga IR-a (što se tiče poreza, a robno-materijalne evidencije KRM za taj dio)

Osiguranik koji utvrđuje dohodak od samostalne djelatnosti sam je obveznik doprinosa za osobno osiguranje koje utvrdi Porezna uprava rješenjem. Doprinosi se obračunavaju na osnovicu 4.420,35 kn i to:
doprinos za MO po stopi 20% ili 15%
doprinos za MO II. stup po stopi 5%
doprinos za ZO po stopi 13%
doprinos za zaštitu zdravlja na radu po stopi 0,5%.

c) Plaćanje poreza na dobit (ako primici prijeđu 3.000.000,00 kn ili dohodak 400.000,00, dugotrajna imovina 2.000.000,00 ima preko 15 zaposlenih)

Doprinosi:

Osiguranik koji utvrđuje dohodak i plaća porez na dobit sam obračunava doprinose na osnovicu 8.840,35 kn i to:
doprinos za MO po stopi 20% ili 15%
doprinos za MO II. stup po stopi 5%
doprinos za ZO po stopi 13%
doprinos za zaštitu zdravlja na radu po stopi 0,5%.

Sa 01.01.2017. idu kozmeticke promjene pa pricekajmmo da ih okace na web,,,
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Bobic najbolje u savjetodavnu al napisi si prije sta mislis pitat da kaj ne zaboravis one su tamo da odgovore i pojasne nam kaj nas zanima jer svi mi smo isli za nes razlicito pitat i jos nes satrane cujemo od nekog zato imamo ovdje par verzija jedne price treba skupit sto vise bodova napravit sto bolji plan i sto prije predat vece su sanse da se prode na toj mijeri koja se trazi ima cak i caka ako je neko od clanova OPG od kad je otvoren bio na burzi dobiva dodatne bodove!!
A kaj se tice placanja doprinosa reko sam kak mi je na pocetku tjedna zenska rekla da nisam zaposlen moro bi si placat 550kn mj doprinose buduci da sam zaposlen i opg mi je dodatna djelatnost nemoram nista placat!!
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Moja zena je do 80.500 i placa 554kn mjesecno doprinose. Oni koji prijedju taj iznos postaju obveznici poreza na dohodak, bilo pausalno ili ne, nesto oko 1200 kn
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Ja se raspitao za poslovne planove, našao sam da se plaća po prolasku projekta...znači ako projekt prođe,plaćaš 5% iznosa za koji se natječeš...ako ne prođe,nikome ništa...što mi je donekle i ok,s obzirom da oni imaju motiv da napišu plan da ga nakraju i platiš.a ne da platiš i onda ko te hebe...
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Zakon se promijenio od 1.1.2017 i vrijede druga pravila...
https://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti vijesti/ObavijestPaušalnoOporezivanjeDohodak.pdf

sad napokon ima za one koji rade i koliko moraju plaćati,i za one koji ne rade...
Znači ovo je samo o paušalistima...

Hvala puno na ovoj informaciji!:(y):
Imate sve lipo objasnjeno na ovom linku:

LINK

Napomena da ne mišate primitke (za paušal) i isporuke dobara i usluga (za PDV)...primitak uključuje i potpore a isporuka dobara ne ukljucuje potpore...

Mislim da je ova prezentacija najbolje objasnjeno oporezivanje OPGa na internetu...pogledajte :)


EDIT:
Provjeravam računovodstvene časopise i svugdje stoji i dalje da u poljoprivredi paušalni porez može samo do 149.500kn primitaka...odnosno promjena do 230.000 kuna se odnosi na obrte ali ne i na poljoprivrednike...jeli neko mozda to zna za sigurno? - ja javim kad provjerim
Također, veći problem u ovoj obavijesti je to sta će i paušalisti biti obveznici fiskalizacije od 1.srpnja ove godine.
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ja se raspitao za poslovne planove, našao sam da se plaća po prolasku projekta...znači ako projekt prođe,plaćaš 5% iznosa za koji se natječeš...ako ne prođe,nikome ništa...što mi je donekle i ok,s obzirom da oni imaju motiv da napišu plan da ga nakraju i platiš.a ne da platiš i onda ko te hebe...

I jesi našao u svojoj oklici možda?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ja se raspitao za poslovne planove, našao sam da se plaća po prolasku projekta...znači ako projekt prođe,plaćaš 5% iznosa za koji se natječeš...ako ne prođe,nikome ništa...što mi je donekle i ok,s obzirom da oni imaju motiv da napišu plan da ga nakraju i platiš.a ne da platiš i onda ko te hebe...
5% [emoji107] ?? To bi u mjeri 6,1 bilo 19 000 tisuća kuna za konzultanta. Mislim da je to previše.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
A nije previše platiti 5000kn odmah,i to prošao ne prošao i onda jos 2-3% od iznosa za koji se prijaviš?
a zamisli da platiš 15 tisuća prošao ne prošao....
Po meni je najpoštenije da platim ako prođem..kad bi se za 50 tisuća eura natjecao,onda po prolasku bi i dao 19 tisuća.samo opet velim tih 50k eura nije nakraju 50k kada sve obveze koje te očekuju moraš ispoštovati..5 god biti nositelj itd...to je za veće igrače!
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ja idem na 6.1 i plačam 500 kn (ne 5000 kn) kada se bude predao zahtjev i još 10 000 ako prođem natječaj. S tim da tih 10 tisuća ide od ovih 50 000 €, naravno samo ako prođem natječaj.
Kaže mi lik koji mi radi projekt da nebi uzimali niti toliko ( jer za prošli natječaj nisu) da ih ne forsiraju koje kakvi "privatni konzultanti" koji bi puno kruha bez motike.
Zato kažem da je tih 5 % puno,jer očito ima agencija koje rade i za manju proviziju.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
prodo ti je klasičnu foru , 500 kn u džepu i boli ga, samo da je što više projekata
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Pričaš gluposti. Radi se o agenciji koja ima najviše REALIZIRANIH projekata u našoj regiji i svi se guraju kod njih jer su među najboljima i sa najviše iskustva.
Nikakve novce ne plačam niti dajem unaprijed već po predaji projekta .
Ja ću bolje riskirati tih 500 kn pa da mi projekat rade ljudi koji to znaju i za koje sam siguran da su sve dobro odradili nego da se netko uči u hodu a ja gubim uzalud dane ganjajući kojekakve papire koje netko neće znati niti posložiti kako treba.
P.S.
A ako ne prođem na natječaju tih 500 kn je puuuno premalo za obim posla koji ti ljudi moraju odraditi i sve posložiti da bi projekat na nešto ličio i prije svega da bi bio održiv.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Očito su se malo skulirali sada sa cijenama..prošli natječaj je bila berba love prava..
 

Najnoviji postovi

Na vrh