• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Pozdrav, vidim da jako malo ljudi pise konkretne stvari o prijavama na mjere... Npr. mjera 6.2.1. me zanima... Da li postoji neka druga tema, forum, fb grupa di se raspravlja o tome...
Mene konkretno zanimaju kontrole nakon eventualnog dobivanja isplate... Koliko je to strogo, koliki je postotak ljudi koji je npr morao vratiti sredsva i zasto...itd...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,918
Ako nisi lovac u mutnom i namjenski trošiš sredstva kao što si naveo u poslovnom planu,netrebaš se uopće zamarati time.
 

Ivo3854

Član
Tu od
5 Pro 2017
Poruka
53
Bok svima..eto stvarno vise neznam koga da pitam i di da pitam pa mozda vi mi mozete pomoci...prijavio sam se na natjecaj 4.1.1 i 4.1.2 jos prosle godine onaj koji je iso, dns 8.5.2018 ja i dalje nemam apsolutno nikakvih informacija dali sam proso ili ne...status obrade je i dalje podnesen..konzultant nezna nista, eto stvarno neznam koga bih pitao...uskoro ce novi natjecaj a ja i dalje neznam sta da radim, kud da krenem? Koga da pitam? Nikakvu obavijest ja nisam dobio na mail da nisam proso, ili sta se vec dobije :( hvala

I kod nas takav slučaj. Status “Podnesen” i službeno od nikog ništa. Neslužbeno mi rečeno da oni obrađuju slučajeve po rang listi, prvo oni s više bodova. Jako nekorektno od njih, mogli objavit privremenu rang listu da znamo na čemu smo. Trenutno donja granica 60 bodova. Kolko se sjećam mi imali oko 40 tak da se ne nadamo previše.
 

Tukx

Novi član
Tu od
8 Svi 2018
Poruka
3
I kod nas takav slučaj. Status “Podnesen” i službeno od nikog ništa. Neslužbeno mi rečeno da oni obrađuju slučajeve po rang listi, prvo oni s više bodova. Jako nekorektno od njih, mogli objavit privremenu rang listu da znamo na čemu smo. Trenutno donja granica 60 bodova. Kolko se sjećam mi imali oko 40 tak da se ne nadamo previše.

Ma sve je to smijesno u ovoj nasoj drzavi, nemas koga pitat a i kad pitas nitko nista nezna...da, da su nam barem dali neku rang listu pa da znam sta da radim dalje a ovako cekam i cekam, na kraju ce novi natjecaj krenut a ja necu imat spremne papire..uzas! A da ne pricam koje procedure sam imao prije prijave na natjecaj, zato sam i dosta kasno predao zahtjev a imo sam papire spremne za prvi dan objave natjecaja..Ja sam preko 60 bodova pa cemo vidjet..
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Pozdrav, vidim da jako malo ljudi pise konkretne stvari o prijavama na mjere... Npr. mjera 6.2.1. me zanima... Da li postoji neka druga tema, forum, fb grupa di se raspravlja o tome...
Mene konkretno zanimaju kontrole nakon eventualnog dobivanja isplate... Koliko je to strogo, koliki je postotak ljudi koji je npr morao vratiti sredsva i zasto...itd...

Pitaj sta te zanima pa ce neko odgovorit :)

Podmjera 6.2. je tek sad prvi put bila i ne zna se kakve ce bit kontrole.
Inace, praksa je da imaš jednu obaveznu kontrolu prije zadnje isplate kada ti djelatnici APPRRRa dođu u posjetu i kontroliraju jesi li napravija sve sta si i napisa u poslovnom planu.
Ta kontrola je pozitivna jer su oni na "našoj" strani. Oni ti napomenu ukoliko ti nešto nije kako treba bit jer AKO dođe EU kontrola (ima nekoliko tijela koja mogu doć) i pronađu nekakvu prevaru onda su i oni nastradali skupa s tobom :)

Iz dosadašnjeg iskustva najbitnija im je vidljivost - jeli imaš tablu, naljepnice i slično di piše da je EU financirala.

A ta EU kontrola izlazi na 5% projekata. Tako da vjerojatno još nisu ni bili za mjeru 6. Kod pretpristupnih fondova su dolazili na 100% projekata i isto nije bilo problema jer se ovi "naši" pobrinu savjetima kako da sve bude u redu.

Ugl ako si prijavija projekt - odobren je - i provea si ga kako si reka - nemaš straha :)
Ako si izmulja sve živo, ukra pare i podmitija ove iz agencije da kažu da je sve u redu onda se imaš pomolit da si u ovih 95% kojima kontrola neće doć i sve u redu :(smirk):
 

new1234

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
72
Molim pomoc zanima me u mjeri 6.3.1 dali treba navesti tocan model traktora koji planiram uzet ili je dovoljna samo maraka i problizno kw npr od 55-75kw ili mora biti tocno se..?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,918
Ja sam naveo snagu i iznos koji navedeš je minimalan koliko smiješ platiti,ak staviš npr 80tisuća kuna,smiješ platiti više ali ne i manje,također ako misliš potrošiti više para a uzimaš nešto novoga da dobiješ bodove za uštedu energije,pazi da ti to bude unutar 10-30% ukupnog iznosa..
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Pitaj sta te zanima pa ce neko odgovorit :)

Podmjera 6.2. je tek sad prvi put bila i ne zna se kakve ce bit kontrole.
Inace, praksa je da imaš jednu obaveznu kontrolu prije zadnje isplate kada ti djelatnici APPRRRa dođu u posjetu i kontroliraju jesi li napravija sve sta si i napisa u poslovnom planu.
Ta kontrola je pozitivna jer su oni na "našoj" strani. Oni ti napomenu ukoliko ti nešto nije kako treba bit jer AKO dođe EU kontrola (ima nekoliko tijela koja mogu doć) i pronađu nekakvu prevaru onda su i oni nastradali skupa s tobom :)

Iz dosadašnjeg iskustva najbitnija im je vidljivost - jeli imaš tablu, naljepnice i slično di piše da je EU financirala.

A ta EU kontrola izlazi na 5% projekata. Tako da vjerojatno još nisu ni bili za mjeru 6. Kod pretpristupnih fondova su dolazili na 100% projekata i isto nije bilo problema jer se ovi "naši" pobrinu savjetima kako da sve bude u redu.

Ugl ako si prijavija projekt - odobren je - i provea si ga kako si reka - nemaš straha :)
Ako si izmulja sve živo, ukra pare i podmitija ove iz agencije da kažu da je sve u redu onda se imaš pomolit da si u ovih 95% kojima kontrola neće doć i sve u redu :(smirk):
Hahaha...
Ma ovakva je prica, ja sam se sad prijavio na mjeru.. napravio poslovni plan za kucu za odmor gdje sam stavio 160 m2....imam dosta bodova i sanse za dobit... Al projekt gradjevinski nije gotov i ja bi sad tu nesto mijenjao... npr ne 160 nego 175m2 npr... I sad ne znam da li je to moguci razlog da na kraju kontrola ne prodje? Ili npr nisam u plan stavio bazen... Sta ako bazen napravim dodatno itd? Ne mislim muljat al me strah da me takve "sitnice" ne zeznu
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Molim pomoc zanima me u mjeri 6.3.1 dali treba navesti tocan model traktora koji planiram uzet ili je dovoljna samo maraka i problizno kw npr od 55-75kw ili mora biti tocno se..?

Na proslom natjecaju nije se moralo precizno navesti marka niti snaga agregata, zapravo svima koji su navodili te podatke a kasnije se odlucili za nesto drugo imali su problem,,,
Dovoljno je bilo navesti da se kupuje novi agregat i cijena ispod koje se nece utrositi na njega,,,
Sve sto je bilo vise, vece jace skuplje financiralo se iz vlastitih sredstava i nije bilo problema,,,

Hahaha...
Ma ovakva je prica, ja sam se sad prijavio na mjeru.. napravio poslovni plan za kucu za odmor gdje sam stavio 160 m2....imam dosta bodova i sanse za dobit... Al projekt gradjevinski nije gotov i ja bi sad tu nesto mijenjao... npr ne 160 nego 175m2 npr... I sad ne znam da li je to moguci razlog da na kraju kontrola ne prodje? Ili npr nisam u plan stavio bazen... Sta ako bazen napravim dodatno itd? Ne mislim muljat al me strah da me takve "sitnice" ne zeznu

Kolega komer ti je vec napisao, to sto navedes u projektu je minimum necega sto moras ostvariti a sve sto je vise od toga moras financirati vlastitim sredstvima,,,
Najbitnije je da postoji trag novca iz kojeg je jasno vidljivo gdje i koliko je sto placeno,,,
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Ja sam naveo snagu i iznos koji navedeš je minimalan koliko smiješ platiti,ak staviš npr 80tisuća kuna,smiješ platiti više ali ne i manje,također ako misliš potrošiti više para a uzimaš nešto novoga da dobiješ bodove za uštedu energije,pazi da ti to bude unutar 10-30% ukupnog iznosa..

Komer dobro si reka ali to ovisi od natječaja do natječaja. Ovaj sada koji će bit za misec dana je po novom pravilniku i ne znamo oće li ostat to s uštedom energije. Možda sve bude drugačije. :)



Hahaha...
Ma ovakva je prica, ja sam se sad prijavio na mjeru.. napravio poslovni plan za kucu za odmor gdje sam stavio 160 m2....imam dosta bodova i sanse za dobit... Al projekt gradjevinski nije gotov i ja bi sad tu nesto mijenjao... npr ne 160 nego 175m2 npr... I sad ne znam da li je to moguci razlog da na kraju kontrola ne prodje? Ili npr nisam u plan stavio bazen... Sta ako bazen napravim dodatno itd? Ne mislim muljat al me strah da me takve "sitnice" ne zeznu

To pitaj konzultanta koji ti je napisa poslovni plan. Dva su najbitnija uvjeta koja moraš ispunit da bi projekt bija u skladu s podmjerom 6.2.
To su:
1. Sve aktivnosti moraju bit provedene​
2. Suma iznosa svih aktivnosti mora bit iznad iznosa potpore
(pojedinačne aktivnosti mogu bit više i niže od prijavljenih iznosa ali suma mora bit najmanje 50.000eura)​

(postoje još oni uvjeti da 70% ukupnog iznosa mora bit oprema i građenje i npr operativni troškovi ne smiju bit više od 37.200 i koeficijenti iznosa za izgradnju i opremanje itd ali to sada nije tema)

Dakle, ako ti je u poslovnom planu aktivnost "izgradnja objekta" onda ti moraš izgradit objekt jer je to prijavljena aktivnost. Nije bitno koliki objekt (ali imaj na umu one prihvatljive iznose po površini). Dakle, možeš izgradit objekt i od 10 m2 ako ćeš s ostalim aktivnostima imat preko 50.000 eura (uvjet 2) i projekt je dobar. Možeš izgradit i veći to nikad nije problem.
Ako ti je u poslovnom planu napisana aktivnost "izgradnja objekta površine 160m2" onda bi ti treba provest tu aktivnost - dakle površine 160m2. Naravno, Agencija većinom izađe u susret i, nakon šta ih pitaš za odobrenje, onda ti potvrde da možeš manji/veći objekt ali u ovom slučaju radije pričekaj odluku i pitaj ih prije promjene aktivnosti.
Većinom slučajeva je kao u primjeru 1. i nemaš brige, a praksa je da veće iznose npr površine, kWh, i slično, možeš bez problema napravit jer to nikome ne smeta.

Ako ti bazen nije napisan kao aktivnost u poslovnom planu onda to niko ne gleda. Ti možeš dodatno radit šta god hoćeš ali to nije dio tvoje prijave za potporu iz 6.2. i to niko ne gleda. Pazi, to znači da ti iznos bazena neće uć u ukupan iznos od 50.000 eura jer ti to nije aktivnost iz poslovnog plana - to jednostavno napravi sa strane i nikome ne spominji.

Ugl. ne mogu dovoljno naglasit da je jedina važna stvar kod aktivnosti to da provedeš sve aktivnosti prijavljene u poslovnom planu i da ukupan iznos svih aktivnosti bude iznad 50.000 eura.:)
 

new1234

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
72
Moze pojasnjenje ovog kriterije..
Jedanput sam se prijavio na natjecaj i bio sam odbijen.
 

Prilozi

  • 20180515_083129.jpg
    20180515_083129.jpg
    18.1 KB · Pregleda: 125

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
U kojoj ti je to mjeri? (edit: evo sad vidim da je natječaja LAG-a )

Po meni nemaš bodove tu jer je riječ o provedbi a to imaju oni koji su dobili odluku pa provode projekt. :)
 

new1234

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
72
Znaci oni koji su dobili neki natjecaj njima treba jos jednom dati...nema i ovo bas logike.bolja da je obrnuti kriterij.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,918
S obzirom da nemam novi pravilnik držao sam se staroga.
Ako krivo pišem moje isprike,ali vjerujem da sam savladao prošli pravilnik uzduž i poprijeko.
Sad što novi bude donio vidjet ćemo.

LAGovi imaju svoje kriterije,neki malo labavije a neki malo čudnije.
Znam kad sam gledao uvijete za Lag što spada novska i okolica,to je da se smrzneš koji su uvijeti i baš mi se čini da se pogoduje pojedinima.
LAG Moslavina je opet imala jako slične kriterije kao i 6.3.1 uz malo kompleksniju dokumentaciju vezano uz 10 godišnji financijski plan..i tako..za ostale neznam jer nisam vidio natječaje i uvijete..
 

nenad.k

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
15
Valjda bude prije pravilnik ugledao svjetlo dana nego sam natječaj, čisto da se znaju ljudi pripremiti..., ovaj zadnji natječaj čast onima koji su prošli i pokupili bodove sa zavoda, njima treba dati novce prvenstveno.., ali dajte povečajte samu alokaciju natječaja, kako su učinili s mladima na prošlom..., jer ta mjera 6.3.1 je stvarno potrebna selu, moglo je do sada 3x više ljudi dobiti novce, nego opet promjene, plaćanje konzultanata..., isto sa samim iznosom, koja je razlika ako moram dati svojih 50% pa dobiti povrat, svakako je ulaganje financirano u 100 % iznosu. Samo se ljudima ovako otežava..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,918
Moraju i banke nešto zaraditi na kreditima..pa nije ti to bez vraga tako..
Iako moje je mišljenje da netreba mazati vratove debelim guskama i slažem se sa time da daju pare odmah i pojačaju kontrole..ovak ti daju pola za ostatak se snađi,pa na tih pola još netko zaradi par tisuća kuna itd..
Da ne pričam da banke opgovima daju kredit npr ako tražiš 60 tisuća kuna,moraš imati 120 tisuća prometa na računu..zalog nekretnina..pa me zanima tko će npr od mladih i malih sa 20ak godina imati taj promet i neku nekretninu za zalog..da ne velim ako je nezaposlen da je i obveznik doprinosa itd...
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
224
Komer dobro si reka ali to ovisi od natječaja do natječaja. Ovaj sada koji će bit za misec dana je po novom pravilniku i ne znamo oće li ostat to s uštedom energije. Možda sve bude drugačije. :)





To pitaj konzultanta koji ti je napisa poslovni plan. Dva su najbitnija uvjeta koja moraš ispunit da bi projekt bija u skladu s podmjerom 6.2.
To su:
1. Sve aktivnosti moraju bit provedene​
2. Suma iznosa svih aktivnosti mora bit iznad iznosa potpore
(pojedinačne aktivnosti mogu bit više i niže od prijavljenih iznosa ali suma mora bit najmanje 50.000eura)​

(postoje još oni uvjeti da 70% ukupnog iznosa mora bit oprema i građenje i npr operativni troškovi ne smiju bit više od 37.200 i koeficijenti iznosa za izgradnju i opremanje itd ali to sada nije tema)

Dakle, ako ti je u poslovnom planu aktivnost "izgradnja objekta" onda ti moraš izgradit objekt jer je to prijavljena aktivnost. Nije bitno koliki objekt (ali imaj na umu one prihvatljive iznose po površini). Dakle, možeš izgradit objekt i od 10 m2 ako ćeš s ostalim aktivnostima imat preko 50.000 eura (uvjet 2) i projekt je dobar. Možeš izgradit i veći to nikad nije problem.
Ako ti je u poslovnom planu napisana aktivnost "izgradnja objekta površine 160m2" onda bi ti treba provest tu aktivnost - dakle površine 160m2. Naravno, Agencija većinom izađe u susret i, nakon šta ih pitaš za odobrenje, onda ti potvrde da možeš manji/veći objekt ali u ovom slučaju radije pričekaj odluku i pitaj ih prije promjene aktivnosti.
Većinom slučajeva je kao u primjeru 1. i nemaš brige, a praksa je da veće iznose npr površine, kWh, i slično, možeš bez problema napravit jer to nikome ne smeta.

Ako ti bazen nije napisan kao aktivnost u poslovnom planu onda to niko ne gleda. Ti možeš dodatno radit šta god hoćeš ali to nije dio tvoje prijave za potporu iz 6.2. i to niko ne gleda. Pazi, to znači da ti iznos bazena neće uć u ukupan iznos od 50.000 eura jer ti to nije aktivnost iz poslovnog plana - to jednostavno napravi sa strane i nikome ne spominji.

Ugl. ne mogu dovoljno naglasit da je jedina važna stvar kod aktivnosti to da provedeš sve aktivnosti prijavljene u poslovnom planu i da ukupan iznos svih aktivnosti bude iznad 50.000 eura.:)

Hmmm... Onda sam malo zeznuo jer sam u aktivnost stavio "izgradnja kuce za odmor", a u kolicina => 160m2... Mogao sam kolicina staviti 1 :/

Inace,super... Hvala na odgovoru... Bas ste me iznenadili, nisam bas pisao ovdje al kontruktivne odgovore sam dobio od vise vas, bez nekog preseravanja itd... Svaka cast
Nadam se da cu i ja nekom pomoc sa svojim iskustvom kako god ovo prodje
 

Najnoviji postovi

Na vrh