• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Molim vas vi koji vodite evidenciju kako to radite? Mislim u poreznoj mi je rekla da moram to imati

I jos vi koji ste vec dobili novac iz 6.3.1. Kakve su kontrole??
 
Posljednje uređivanje:

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Evo ja sam dobila odgovor iz porezne u vezi potpore za nabavu dugotrajne imovine.

Slijedom navedenog, potrebno je utvrditi svrhu dodijeljene potpore, odnosno ako je ista dodijeljena za nabavu dugotrajne imovine koja podliježe amortizaciji tada se primici za pojedino porezno razdoblje utvrđuju sukladno citiranom članku 31. stavku 7. Zakona, ali je poljoprivrednik obvezan voditi evidenciju o primljenim državnim potporama i poticajima za nabavu dugotrajne imovine i iznosima obračunane amortizacije. Isto se primjenjuje i u slučaju utvrđivanja praga za upis u RPO propisanog člankom 29. stavkom 3. Zakona, ali je poljoprivrednik isto tako obvezan voditi evidenciju o primljenim potporama i simuliranim iznosima amortizacije iako možebitno nije porezni obveznik i to za svaku godinu na način kako je to propisano propisima o porezu na dobit. Sve ostale vrste potpora koje se dodjeljuju poljoprivrednicima u okviru njihove djelatnosti poljoprivrede smatraju se primicima od te samostalne djelatnosti u ukupnom iznosu u poreznom razdoblju u kojem su isplaćene. I u poreznu su primili to isto i danas su mi rekli da po tome ova potpora za nabavu strojeva ne ide cijela nego amortizacija. Ako je tako onda mi ne prelazi 80500.
I da me oni ne mogu kontrolirati buduci nisam upisana kod njih. Nego to vodim sama evidncije i ako mi prelazi moram se javiti.
 
Posljednje uređivanje:

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
I ako ima netko da zna kako da obracunam npr amortizaciju za stroj npr plug rabljeni 18000 kn
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,920
Neide li popis dugotrajne imovine ako si u pdvu?mislim da je najbolje kod knjigovođe otići jer ako nisi u pdvu nemoraš nikakvu dugotrajnu imovinu popisivati..
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Evo gore je objasnjeno "iako možebitno nije porezni obveznik i to za svaku godinu na način kako je to propisano propisima o porezu na dobit." Znaci tu pise iako nije porezni obveznik

Danas m ije rekla.u poreznoj da mogu rok trajanja sama odrediti i stopu jer kao nije propisana najmanja stopa. Mene sad zanima kad kupite rabljeni stroj kako to obracunati. Meni pase sto manji iznos
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,920
Meni to nema smisla jer ako nije propisano,a trebalo bi biti,svatko bi si izamortizirao stroj po svojoj potrebi i kako mu odgovara..mislim da postoji neki obrazac sa amortizacijama,ali najbolje otići kod knjigovođe.
Meni btw nistu nikakvu trajnu imovinu spominjali,osim kada sam spomenuo da sam još premali za pdv,pa.mi je u poreznoj govorila da bolje da odmah udjem u pdv jer iz paušala u pdv ima toliko posla oko popisa imovine,prebacivanja itd da najbolje da idem odmah u pdv..
Također dobio sam rješenje o paušalu i nigdje se ne spominje imovina nekakva..uzeli su izračun na temelju očekivanog prihoda kojeg sam naveo u obrascu (60tisuća kuna) i oni su mi poslali onaj najmanji iznos za platiti..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Ne može se bilo kako pisat amortizacija i nemojte bilo kako pisat. Vjerujte kazna nije mala.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bojim se da se pojam amortizacije totalno krivo shvaca,,,
Sto je amortizacija zapravo, citiram,,,

Amortizacija je postupak postepenog pretvaranja vrijednosti dugotrajne imovine u trošak.

Daklem, amortizacija nije otpis prihoda kako neki to smatraju,,,
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Postoje stope otpisa za dugotrajnu imovinu.

A mogu se koristiti niže stope, ali višlje ne.

Znači strojevi imaju vijek trajanja 4 godine, mogu se amortizirat u tom vremenu, al može bit i dulje vrijeme, ali kraće ne.
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
poslovne primitke poreznog razdoblja po osnovi državnih pomoći, poticaja i potpora namijenjenih za nabavu dugotrajne imovine koja podliježe amortizaciji, uključuje se u poreznu osnovicu u iznosima ///evidentiranih izdataka nastalih temeljem amortizacije te dugotrajne imovine u istom poreznom razdoblju. ///"
Kao sto pise u odgovoru iz oorezne uprave da se u poreznu osnovicu ukljucuju evidentirani izdaci nastali temeljem amortizacije. A gore pise da se to odnosi i na one koji nisu porezni obveznici
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Lani sam za ruralni na Poreznoj tražio potvrdu o nepostojanju duga, i riješio za 5 minuta. Jučer mi je našla dug za doprinose od 11lp, i ne može mi dati potvrdu. Zna li netko kako platiti taj dug? Teta za šalterom je naravno još pod dojmom 1. Maja, i ne daju joj se informacije.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
poslovne primitke poreznog razdoblja po osnovi državnih pomoći, poticaja i potpora namijenjenih za nabavu dugotrajne imovine koja podliježe amortizaciji, uključuje se u poreznu osnovicu u iznosima ///evidentiranih izdataka nastalih temeljem amortizacije te dugotrajne imovine u istom poreznom razdoblju. ///"
Kao sto pise u odgovoru iz oorezne uprave da se u poreznu osnovicu ukljucuju evidentirani izdaci nastali temeljem amortizacije. A gore pise da se to odnosi i na one koji nisu porezni obveznici

Avam, evo link na koje je zdravoseljacki objasnjen pojam i svrha amortizacije,,,
amortizacija nije ono sto ti mislis da jeste,,,

http://www.ekonos.hr/porezi/amortizacija-dugotrajne-imovine/
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
uplatis 11 lp na konto na kojem ti fali uzmeš potvrdu o uplati odeš na poreznu i tražiš potvrdu o nedugovanju
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
A gdje mogi dobiti uplatnicu i gdje to da platim? Na Pošti ili?

BTW- za mjeru 6.1.1. ide novi sustav bodovanja, bodovi se sad duplaju, a šanse za prolaz su još manje...
 

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Pa osoba koja vam je za placanje doprinosa opg vam mora reci na koji racun uplatiti. Ja wam imala isto par lipa i izdala mi je potvrdu
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
obična uplatnica , uplatis bilogdje al trebas pazit prvo na poreznu koliko si duzan na doticni dan i onda odmah uplatit i nazad na poreznu, jer lipe sena poreznoj svaki dan mnoze
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Doprinos uplatiš jedan mjesec unapred i nema brige..

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh