• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Pozdrav Petulla!

Znao sam da nešto ne valja kada se niste javljali ali postrani toga, brz oporavak.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Pozdrav Pettuli uz želje da se što prije potpuno oporavi.
Zahvalio bih se ovom prilikom njemu (i još nekim forumašima) jer su me inspirirali da se i ja uključim u proizvodnju povrća (iako ja to radim skroz na Eko način).
Za sad još samo čitam i učim, probao sam staviti neku sliku preko Photobucketa, ali mi nije uspjelo :=:) .
Inače, posadio sam od paradajza Rally, Mondial i Monte Carlo.
Namjeravam prodavati na tržnici.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Hvala vam svima na podršci, u ponedjeljak idem u Lovran na pregled i nadam se da će biti dobri nalazi:icon_thumright:( problem je još sa koljenom).
Što se pomidore tiče ove godine smo sadili Cinto RZ, Mehitos RZ i Berberanu EZ. Sve tri sorte izgledaju sjajno, Cinto već provjereno odličan, a Mehitos i Berberanu smo, nakon prošlogodišnje probe, uvrstili u proizvodnju.
Mehitosa odlikuje ranozrelost(brži od Cinta tjedan dana),krupnoća, tvrdoća i okus(idealan za prodaju na tržnici) i što je jako bitno tuta absoluta ga izbjegava
Berberana izgleda moćno (plodovi, stablo), dobra oplodnja, biti će to jako krupni plodovi i jedina mu je mana što plod baš i nema okusa(karakteristika EZ sorti). U probi imamo još neke EZ sorte(probno polje za colić-trade), pa ćemo o tome naknadno.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pozdrav Petula.Nadam se da ti oporavak ide dobro.Kažeš da će uskoro berba rajčice,ako nije tajna,koja sorta,pošto sam u potrazi za novom sortom.
Pozdrav Plevak.Vidim da ti je cinto lijep.Kada si ga sadio?

Sadio sam ga 09.03.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje! Da li je razmak između dvije cvijetne grane od 5 cm normalna stvar kod male biljke??? Neššš mi tu smrdi. Rasad nije prestar a vani je nekih 20 dana. Svašta je preživio od ovog nevremena ali ovakovo što nisam vidio. Jel će se to još razdvojiti ili?Poz
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Kod visoke rajčice je razmak trideset lista,imao sam poluvisoki isto tri lista.Neznam za nisku.Da li ima vrh pa cvijet ili pro cvijet pa vrh?Pozdrav
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@sanja9479.. sused daj molim te odgovor na moj post u vezi one druge slike.. kakvi su to čudni oblici na grani...Hvala.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Mislim da je to zbog stresa, znači fiziološki poremećaj.
Svaka biljka kada doživi stres krene u generativnu fazu, odnosno u reprodukciju, zametanje cvijeta, ploda, sjemena.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
@sanja9479.. sused daj molim te odgovor na moj post u vezi one druge slike.. kakvi su to čudni oblici na grani...Hvala.

To je nepravilna ishrana,previše dušika...
Pozdrav Petulli i dobro nam došao natrag na forum!
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Pozdrav temptationu,
Vjerujem da je sve pod kontrolom kod vas ali ću svejedno pitati kako ide proizvodnja ? Šta ste sadili u plastenicima?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa gdje si Petre,dobrodošao natrag. mani se motora,uzjaši traktor i radi,ostario si za ta sr...a:icon_keel:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
@sanja9479.. sused daj molim te odgovor na moj post u vezi one druge slike.. kakvi su to čudni oblici na grani...Hvala.

Pozdrav sused,oprosti šta ti nisam odgovorio na pitanje,slabije se vidi na mob.Društvo sa foruma ti je dobro odgovorilo.To može biti sve to ali tu igra ulogu i samo sjeme.Rekao si domaće sjeme,sjeme vjerojatno nije bilo "čisto " i ako je pored bila neka druga sorta,pomjesali su se poleni pa nikad neznaš šta imaš.Na placu možeš kupiti i takve "hibride " gdje. su kumice uzimale sjeme iz rajčica.Pozdrav
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
pa gdje si Petre,dobrodošao natrag. mani se motora,uzjaši traktor i radi,ostario si za ta sr...a:icon_keel:

ha,ha,ha....imaš pravo, mada bez motora će mi biti puno kompliciraniji život. Pula i okolna mjesta su ljeti zbog turista kao pčelinjak, gužve, kolone,nema parkinga, strašno. Šta je tu je nema više motora jer koliko god si pažljiv u prometu netko pogriješi i evo devet mjeseci rehabilitacije(još tri najmanje),tri operacije.....
Kako kod tebe proizvodnja?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pozdrav temptationu,
Vjerujem da je sve pod kontrolom kod vas ali ću svejedno pitati kako ide proizvodnja ? Šta ste sadili u plastenicima?
Nadam se dobroj cijeni paprike ove godine,pa sam ih napunio sa njima,nešto malo krastavca i paradajza svih vrsta...
Još uvijek se borim sa flancima i pun sam ko brod (flanaca)...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
bit će bolje,nedaj se. a proizvodnja napreduje,što više zarađujem sve više ulažem i u sve većem sam minusu hahaha
 

Lushki

Novi član
Tu od
27 Svi 2014
Poruka
7
Pozdrav svima...

Korčula, sadim za obiteljske potrebe, svega ima ali rajčica je ipak Broj 1 u mom vrtu.
Upravo se susrećem sa ozbiljnijim problemom koji je pogodio najviše rajčice i paprike, u stvari jedino rajčice i paprike.
Nakon iscrpnog čitanja razno raznih foruma što u regiji što u svijetu, zaključka sam da se radi o Botryitis cinerei olitiga Sivoj plijesni...

Ali, ovo mi je tek druga godina i koliko god čitao i učio, fali mi iskustva, pa vas molim za komentar.:(nerd):

Kako u prethodnim godinama nije bilo navedenog gosta u vrtu ( obiteljski vrt više od 20 godina), mislim da mi je to možda i dostavljeno sa sadnicama :(
U tom slučaju bi kontaktirao dobavljača, no prije toga želim stručni savjet.

Zemlja je kalcificirana, nakon 10-ak dana je staavljena Plantela Organik i konačno malčirana tzv. šušnjem, a šušanj je miks šumskog humusa i otpalog lišća rogača i česmine.

Evo slike rajčica, u različitim fazama bolesti, zadnje slike pokazuju malog San Marzana koji je gotov

image upload no size limit

image hosting 30 mb

greenshot

image post

photo hosting sites

post images
Evo i paprika...posađene prije 20 dana


how to take a screenshot on a pc

images hosting

Je li dobavljač, ili možda bakterija iz šume, nametnici?

Fala unaprid i lipi pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Paradajz je botritis i gore i fitortora pri dnu.paprika neznam - to što je pava je zato što joj je ponekada zima pa stvara entocijan koji ja pavae boje.Ostalo neznam šta o njoj pitaš jer izgleda normalno,ili su meni promakli eki detalji.

Ja jučer nabrala prve paradajze - danas će ih muž lijepo unovčiti ako Bog da.I tako je to počelo petnaestak dana ranije od uobičajenog termina.A koje sam ebade imala sa njim - skoro mi je srce stalo jednog davnog jutra kada sam ušla u plastenik.....i još dva tjedna nakon toga.Taj šok za sada još neću ispričati.
 

Lushki

Novi član
Tu od
27 Svi 2014
Poruka
7
johabica tnx...
Reci mi ta fitoftora...gledam malo po netu, i ne nalazim ništa na "regionalnom" jeziku, a i vidim da je slično botryitisu, što izgledom što uvjetima koje voli...
Je li ima nade za moje rajčice ili da ih odma povadim i stavim nove dok mi koliko-toliko još kalendar dopušta?
Jučer sam poprskao TELDOR SC 500, kontaktni PREVENTIVNI fungicid, barem da vidim hoće li se nastaviti širiti i hoće li biljke živnuti...kažu da kad se pojavi nema pomoći da će otići, ali barem da kontroliram nekako

E da... paprike, pa ta plava boja me plašila, mislio sam da je i to botritis....jer su nekako i uvele, nejake, male.
Ali dobro...sad sam malo mirniji..malo:=:)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemoj vaditi - napravi zaštitu i za botritis i za fitoftoru a biljke jako nagrni zemljom desetak cm preko visine oštečenog dijela stabljike u razini tla.Tako da imaju lijepe humke.Zalij to vodom u kojoj u deset litara staviš žilcu jušnu žlicu navrh punu Ridomila ili Acrobata,i tako za pet dana još jednom.Ostalo možeš zalijevati čistom vodom.Ako ti zemlja bude skroz vlažna,ta nagrnuta,bude se na zdravoj stabljici iznad oštečenog djela formiralo adventivno korijenje koje će hraniti biljku i spasiti je od propadanja. Sretno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh